Connect with Us

“Ose janë batakçinj ose kopila të mëdhenj”/ Artan Fuga skanon Kuvendin e  PD

Politikë

“Ose janë batakçinj ose kopila të mëdhenj”/ Artan Fuga skanon Kuvendin e  PD

Publikuar

-

Profesor Artan Fuga, ka komentuar punimet e Kuvendit të Partisë Demokratike.

Ai ka analizuar katër tipet e diskutimeve q ëu bënë në Kuvend.

Duke ndjekur me shumë vëmendje në tv punimet e kongresit të PD, përballë së vërtetës djegëse.

Duke dëgjuar me respekt diskutantët dhe raportin më vinte ndërmend një autori i shekullit të 11-të, poet dhe filozof, ka shkruar një libër që në shqip e përkthej si “Përgjedhja e Perlave”, quhet Shlomo Ibn Gabirol, hebre i vjetër.

Aty ai thotë se ka katër mundësi për t’u pozicionuar përballë së vërtetës djegëse”, shkruan Fuga në rrjetete sociale.

Më tej ai ka radhitur katër  tipet e diskutimit duke filluar nga ata që e dinë të vrëtetën por nuk e thonë dhe duke përfunduar që nuk e dinë të vërtetën.

Janë ata që e njohin ku qendron problemi dhe e dinë që e dinë se ku është problemi. Ca prej tyre e thonë, ca e mendojnë por nuk e thonë, sa thonë të kundërtën e asaj që dinë sepse janë batakçinj ose kopila të mëdhenj. Ose lidera të mëdhenj!

 Ca të tjerë e dinë se ku fle ariu, pra e dinë të vërtetën, por nuk e dinë se e dinë. Këta ose janë tipa modestë, të sjellshëm ose nuk kanë guxim t’i pohojnë vetes ato që dinë sepose nuk ua mban, kurrizi, ose sepse kanë aftësi mendore të kufizuara.

 Ka të tjerë që nuk e dinë të vërtetën, nuk e njohin problemin, por nuk e dinë që nuk e dinë, dhe për rjedhojë kujtojnë se e dinë. Këta janë mendjefyella ose tipa që kënaqen me ca hamendje që i marrin si të vërteta ose mendojnë sa diametri i një gote rakie, ose aq dinë. Ose janë të sinqertë, por të padobishëm.

Ka të tjerë realistë që nuk e dinë fare ku qendron problemi, ku është e vërteta, por ama e dinë që nuk e dinë dhe janë të qetë, të heshtur, presin një biletë vajtje – ardhje kaq!

E more Shlomoooooo sa i madh je! Kujtojnë këta se je naiv”, ka shkruar më tej Fuga./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Nga look-u i Grida Dumës, tek biçikleta e Klosit”/ Detajet që nuk u panë sot në parlament

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Si çdo të enjte, edhe paraditen e sotme, Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur në seancën e radhës parlamentare.

Por, përtej debateve në sallën e Kuvendit, nuk mund të mos tërheqë vëmendjen edhe veshja e zonjave deputete.

Deputetja që në çdo seancë, tërheq vëmendjen me pamjet e saj, është edhe Grida Duma.

Nga ana tjetër një detaj që u vu re sot ishte edhe biçikleta e Blendi Klosit.

Ky i fundit sot ka shkuar në seancën e Kuvendit, me biçikletë.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Ditë tërmetesh

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Bashkia e Tiranës nuk është kryeministria bisKujtojmë këtu se edhe në sesionin e shkuar parlamentar, një ndër deputetët shkontë në çdo seancë me biçikletë ngjyrë rozë. Bëhet fjalë për ish-deputetin Selami Jenisheri.

Kështu edhe Klosi shkoi sot në Kuvend me biçikletë, edhe pse jo ngjyrë rozë.

Për më tepër shikoni fotot në galerinë më poshtë:/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mos të fryhet tullumbaci kot”/ Taulant Balla imiton kryeministrin Rama

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla në një deklaratë për media ka folur rreth qëndrimit të opozitës në lidhje me mbledhjet e komisioneve.

Ai është përpjekur të flasë me gjuhën e kryeministrit Edi Rama para mediave, duke bërë gjestet e tij apo dhe batuta të stilit të tij.Sipas tij, opozita duhet të gjejë arsye të tjera për të kundërshtuar, pasi mbledhjet do të zhvillohen në të dyja format e parashikuara, njësoj siç ndodh edhe në vende të tjera.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Bashkia e Tiranës nuk është kryeministria bis

LEXO EDHE:  Universitetet si PUSHTET me vete

Do të ketë komisione që do të ketë mbledhje onlin ashtu siç do të ketë edhe mbledhje fizike në distancë. Opozita duhet të gjejë arsye të tjera për t’u shqetësuar. Mos të fryhet tullumbaci kot”, ka thënë Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po vritet parlamentarizmi”/ Balla i përgjigjet Opozitës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i është përgjigjur akuzave të Opozitës, e cila pretendon se vendimi për të zhvilluar online mbledhjet e komisioneve parlamentare, është cënim i parlamentarizmit dhe demokracisë.

Në një prononcim për mediat, Balla tha se mbledhjet do të zhvillohen online, por kur ka diskutime për çështje të rëndësishme, mbledhjet do zhvillohen në sallat e Kuvendit, ku ka kushtet e përshtatshme për të ruajtur distancimin fizik.

Do të ketë komisione që do bëjnë mbledhje onlinë ashtu siç do të ketë edhe mbledhje fizike, duke ruajtur distancën. Opozita duhet të gjejë arsye të tjera për tu shqetësuar. Në një punë normale, ashtu si zhvillohet edhe ne vende të tjera si Budenstagu Gjerman, e njëjta gjë po bëhet në Shqipëri. Mos fryhet tullumbaci kot. D Mbledhjet e rëndësishme do bëhën sipas formatit tradicional. Do ketë mbledhje edhe online edhe fizike”.-tha Balla./CNA.alLEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/Kush i bën qesharake bordet e administrimit të universiteteve publike!!!

Tritan Shehu jep “alarmin”/ Po tentohet grusht shteti

LEXO TE PLOTE