Connect with Us

A dëshironi të martoheni në hapësirë?/ Çiftet mund të bëjnë dasmën e tyre brenda një tullumbaceje në madhësinë e një stadiumi

Kuriozitete

A dëshironi të martoheni në hapësirë?/ Çiftet mund të bëjnë dasmën e tyre brenda një tullumbaceje në madhësinë e një stadiumi

Publikuar

-

Çiftet mund të bëjnë dasmën e tyre brenda një kapsule të mbartur nga një tullumbace hapësinore me madhësi të një stadiumi. Ky mision do të jetë i mundur në vitin 2024.

Firma Space Perspective me bazë në Florida aktualisht po shet fluturime në kapsulat e saj për 125,000 dollarë (91,000 £) që do të japin dhurata të çmendura të udhëtarëve të Tokës.

Kapsulat e mbajtura nga balonat gjigande të firmës do të marrin deri në tetë persona në stratosferë, 100,000 metra (19 milje) mbi sipërfaqen e planetit tonë, për një udhëtim që zgjat gjashtë orë.

LEXO EDHE:  Sinjale të fuqishme kapen në hapsirë, vijnë në formën e “valëve të radios” dhe janë më afër tokës se kurrë më parë

Klientët tashmë kanë blerë kapsolla të tëra për ngjarje në grupe dhe madje disa duan të bëjnë dasmat e tyre atje, sipas firmës, e cila filloi të shiste fluturime në fund të qershorit.

Pasagjerët do të jenë në gjendje të festojnë me pamje 360 ​​gradë të Tokës, ndërsa ndodhen brenda kapsulës, e cila vjen e kompletuar me një banjo, bar dhe Wi-Fi në bord.

Në qershor, automjeti provë i kompanisë, Neptune One, u nis me sukses nga Space Coast Spaceport, ngjitur me Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Rrezet “UV” shndërrojnë ngjyrën e akrepit dhe të vegjëlve të tij/ Shihni videon që do t’iu lërë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

Një video e re nxjerr në pah një tipar misterioz të akrepave kur ekspozohen ndaj dritës ultra vjollcë (UV), Ngjyra e akrepave “arachnids, kthehet në blu ose në në vjollcë.

Klipi prej 14 sekondash tregon një akrep femër me ngjyrë kafe që mban dhjetra foshnje në shpinë, të cilat janë me ngjyra të ngjashme, por kur ndriçon një dritë UV, marrin ngjyrën blu dhe vjollcë.

Akrepi i rritur merr një nuance blu, jeshile, ndërsa foshnjat e saj bëhen një vjollcë e ndezur.Drita UV shndërrohet kur ndërvepron me proteinat e akrepit, por shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar arsyen evolucionare prapa kësaj karakteristike mistifikuese.

Disa spekulojnë se ngjyra e ndezur mund t’i ndihmojë akrepët të gjejnë njëri-tjetrin, të dinë se kur është koha për të gjuajtur ose mund të jetë një mënyrë për të ngatërruar pre-në e tyre, sipas  NBC News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Publikuar

-

Nga

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos përshkroi udhëtimin e tij në hapësirë si “misionin e përsosur” dhe një “hap të vogël“ në planin e tij për të ndërtuar një rrugë në hapësirë ku ai mendon se industritë kryesore të botës do të jenë në gjendje të veprojnë në të ardhmen për të kursyer planeti Tokë.

Bezos dhe ekuipazhi i “Blue Origin” u ngritën nga baza e tyre në “Van Horn”, Texas. Ata u ngjitën për katër minuta para se përforcuesi i raketave Neë Shepard të ndahej nga kapsula e tyre, duke i lënë të notonin në gravitet zero për katër minuta.

Udhëtimi prej 10 minutash kushtoi 5,5 miliardë dollar,  550 milionë dollarë në minutë. Bezos, i cili dha dorëheqjen si CEO i Amazon në fillim të këtij viti dhe tani do ta ndajë kohën e tij midis Blue Origin dhe bamirësisë së tij mjedisore, tha në një konferencë shtypi pas fluturimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E rrallë/ Gjendet peshku gjigant në brigjet e Oregon në SHBA

Publikuar

-

Nga

Një peshk i madh shumëngjyrësh u gjet në bregdet në Oregon javën e kaluar. Për ruajtësit e akuariumeve kjo është një specie e rrallë

Peshku opah 45 kilogram, i njohur gjithashtu si një peshk hëne, u zbulua në “Sunset Beach” në “Seaside”, një qytet në veriperëndim të SHBA.

Peshku është “i rrallë në bregun e Oregonit”, u tha në një njoftim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut të gjatë tre metra e gjysmë.

LEXO EDHE:  “Nuse në Shkodër”/ Marina Fara zyrtarizon lidhjen me biznesmenin e arrestuar

LEXO EDHE:  Gati për në dasmë/ Ja disa nga kombinimet më perfekte

Opah është një peshk me pamje të pazakontë, sipas NOAA, ata kanë një trup të rrumbullakët dhe të sheshtë me ngjyrë gri të argjendtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE