Connect with Us

Nismë për ligjin që rregullon fushën e monedhave virtuale

Kosova & Rajoni

Nismë për ligjin që rregullon fushën e monedhave virtuale

Publikuar

-

Parlamenti i Kosovës ka filluar nismën për hartimin e një ligji që synon të rregulloj fushën e monedhave virtuale, ndryshe të njohura si kriptovaluta.

Deputetja, Mimoza Kusari Lila që udhëheq grupin punues për hartimin e projetkligjit për veprimtarinë e kriptovalutave thotë se aktualisht po shikohen vendet tjera si e kanë rregulluar një legjislacion të tillë.

“Në komision e kemi diskutuar dhe kemi kërkuar një hulumtim nga zyra për hulumtime e Kuvendit të Kosovës, hulumtim ky që na është përcjellur prapa në mënyrë se si është rregulluar në vendet e rajonit dhe ato të Bashkimit Evropian. Një fakt i pakontestuar është se nuk ka një mënyrë të uniformuar në atë se si rregullohet veprimtari e kriptovalutave, nuk ka lidhshmëri që dihet në vendet e rajonit që është e rregulluar përmes Bankës Qendrore do të thotë si aktivitet financiar por si aktivitet ekonomik”, tha ajo.

Zonja Kusari Lila thotë se ideja e projektligjit ka filluar pas shqetësimeve për rritje të konsumimit të energjisë elektrike në mënyrë të paligjshme në veriun e Kosovës dhe të parandalohet krimi i organizuar dhe veprimtaritë jolegale me këtë monedhë.

“Natyrisht të mundësohet veprimtari legale për ata që dëshirojnë që të kenë veprimtari prandaj përmenda Doganat e Kosovës për arsye se pjesë do të bëhet që të rregullohen procedurat për pjesët e importuara për “mining” dhe natyrisht verifikimi pastaj autoriteti që duhet t’i jipet edhe Administratës Tatimore edhe Doganave për të përcjellë mëtutje nëse ka informacione sepse aktualisht sot edhe nëse dëshirojmë të ndalojmë për shembull “mining” që konsumon energji ilegale nuk ka bazë ligjore në të cilin mund të sanksinohen veprimtaria e tillë pasi që nuk ka ndonjë rregullim me ligj”, tha ajo.

Zonja Kusari Lila thotë se me ligj nuk synohet të ndalohet veprimtaria me monedhat digjitale por të futet në kontroll, duke verifikuar pajisjet e importuara për të krijuar këtë monedhë, veprimtaria e transaksioneve dhe forma e tatimit.

Njohësi i fushës së prodhimit të monedhës virtuale, Milot Mehmeti i cili edhe ka investuar në monedha të tilla thotë se rregullimi i tyre me ligj do të jetë një ndihmë e madhe për shtetin e Kosovës.

LEXO EDHE:  Sot hyn në fuqi ligji/ Biznese, ja sa ditë kohë keni për të hapur llogari bankare

“Për shkak se hap rrugën e kësaj teknologjie inovative, hap rrugën e rinisë për të qenë pjesë të saj, kemi programera të ndryshëm, kemi njerëz që kalojnë kohë shumë të madhe online edhe besoj që secilin prej tyre dhe për secilin investitor të ardhshëm kishte me qenë shumë e mirë. Shtetet e ndryshme të vogla veç kanë bërë nisma tilla, kanë krijuar ligje të tilla dhe ja kanë mundësu investitorëve tjerë të jashtëm që të investojnë në ato shtete kështu që besoj që kishte me qenë shumë pozitive për shtetin tone”, tha ai.

Zoti Mehmeti thotë se në Kosovë aktualisht nuk ka shumë investitorë të monedhës digjitale. Ai thotë se fatkeqësisht grupet kriminale gjithmonë përdorin teknologjitë e reja për të zhvilluar krime të ndryshme por sipas tij monedha digjitale është më lehtë e gjurmueshme në rast se përdoret për veprimtari të ndryshme kriminale.

“Me kriptovaluta do ta kemi shumë më lehtë të gjurmohen ato, nesër për shembull kur krijohet një ligj që të cakton një adresë për person atëherë ka me qenë më e lehtë për t’u parë çdo transaksion dhe çdo punë që është bërë në atë adresë’, tha ai.

Ai thotë se Kosova ka mekanizma të ndryshëm për të kontrolluar importin e pajisjeve dhe në parandalimin e keqpërdorimit të energjisë elektrike nga prodhimi i kësaj valute.

“I takon Korporatës Energjetikë të Kosovës e cila për KEDS e cila e sheh se sa po shpenzon secila lagje energji elektrike edhe në atë mënyrë mund të hulumtojë dhe të sheh se kush po e përdorë energjinë elektrike në mënyrë të paligjshme. Kjo nuk ndoh në qytete tjera të Kosovës, ndoshta shumë pak, kjo ka ndodh në Mitrovicën e Veriut për arsye që i dimë dhe mendoj që rregullimi i asaj çështje e parandalon krimin me kriptovaluta”, tha ai.

Ekspertët thonë se me rregullimin me ligj të investimit në monedha virtuale, Kosova do të mbetet në hap me vendet tjera të zhvilluara që tashmë e kanë futur në përdorim një valutë të tillë./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Ja persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së Covid-19.

Sipas njoftimit zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 160 qytetarë të infektuar. Ndërkohë 5 qytetarë kanë humbur jetën nga Covid-19.Lajmi i mirë është se janë shëruar 1.039 qytetarë, ndërsa ky numër që prej fillimit të pandemisë ka arritur në 149.820.

LEXO EDHE:  Ironia therëse e Andi Bushatit për Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Ligji për importin e mbetjeve/ Nishani takohet sot me shoqërinë civile

Sa i përket numrit të rasteve aktive ai është 6.751./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vazhdon bllokada në veriun e Kosovës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që si Kosova edhe Serbia t’i heqin tabelat e përkohshme të automjeteve e qytetarët të lëvizin lirshëm. Serbia pret përgjigje nga BE lidhur me marrëveshjet me Prishtinën.

Është dita e tretë që serbët e veriut të Kosovës po mbajnë të bllokuara rrugët për në dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinje dhe Bërnjak, në shenjë proteste pas vendosjes së masave të reciprocitetit nga Kosova për targat e veturave të Serbisë. Bllokada me vetura dhe kamion me zhavorr në rrugë tashmë është e gjatë mbi dy kilometra, por nuk njoftohet për incidente.

Forca të shtuara të njësive speciale të policisë së Kosovës gjenden përballë barrikaduesve dhe akoma nuk ka ndonjë aksion për të zhbllokuar rrugët. Të hënën Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit, duke mos lejuar qarkullimin e veturave me targa të Serbisë. Veturat me këto targa, në hyrje të Kosovës duhet të marrin targa të përkohshme, njësoj siç obligohen qytetarët e Kosovës me targa RKS t’i ndërrojnë ato kur futen në Serbi. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kërkoi tërheqjen e trupave të policisë së Kosovës nga veriu, por më pas u shpreh “të ulemi të bisedojmë”. Ai po ashtu ka kërkuar një përgjigje urgjente nga Bashkimi Evropian, nëse marrëveshjet e Brukselit janë në fuqi apo jo. “Për këtë do të presë muajin e ardhshëm e nëse s’merr përgjigje është shenjë se marrëveshjet s’ekzistojnë”, tha Vuçiç.

Kurti: “Si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga ana e tij, tha të mërkurën pas një mbledhje të qeverisë se “si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës”. “Oferta jonë publike besoj që është tejet praktike përveçse gjeneroze e kjo është le t’i heqin tabelat e përkohshme edhe Serbia edhe Kosova dhe në këtë mënyrë qytetarët le të qarkullojnë sa më shumë e me sa më pak vonesa”, tha Kurti, duke shtuar se “Brukseli është vendi ku duhet të zhvillohen takimet dhe bisedimet dhe natyrisht që si gjithmonë jemi të gatshëm, të hapur e të interesuar sepse është interesi i qytetarëve për një gjë të tillë”.

Informohet QUINT-iKryeministri i Kosovës, të martën priti në një takim ambasadorët e vendeve më të industrializuara QUINT, dhe i njoftoi ata për vendimin për reciprocitet për targa të Serbisë dhe për zhvillimet në veri të Kosovës. Sipas tij, “vendimi për reciprocitet nuk është provokim e as diskriminim ndaj askujt dhe se Policia e Kosovës ka qenë dhe është profesionale, korrekte dhe efikase”. “Njësitë speciale janë aty vetëm për të mbrojtur policinë kufitare dhe vendkalimet kufitare. Prania e tyre aktuale është aty për shkak se dhjetëra protestues kanë bllokuar me makineri rrugët që shpijnë te pikat kufitare 1 dhe 31 e në afërsi të tyre. Policia ka biseduar me protestuesit dhe nuk i ka cënuar ata”, u tha Kurti ambasadorëve të QUINT-it duke shtuar se “liria e lëvizjes është e drejtë dhe vlerë që nuk bën të shkelet”.

“Te ky reciprocitet i targave të përkohshme për vetura ose Kosova dhe Serbia kanë të dyja të drejtë, ose e kanë të dyja gabim. Pra, ose do t’i mbajmë aso lloj targash të dyja shtetet, ose le t’i heqim ato edhe Kosova edhe Serbia”, theksoi Kurti. Kryeministri i Kosovës njoftoi se ka zhvilluar edhe një bisede telefonike me Zëvendës Presidentin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, por nuk dha detaje.

LEXO EDHE:  Ironia therëse e Andi Bushatit për Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Ndërron jetë një tjetër pacient/ Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë

Reagime nga BE

Ka disa reagime nga BE pas tensionimit të situatës në veriun e Kosovës. Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi lidhur me gjendjen aktuale mes Kosovës dhe Serbisë, shkroi se është e rëndësishme të ushtrohet përmbajtje dhe të zvogëlohen tensionet, të kthehet dialogu dhe të sigurohet liria e lëvizjes pa vonesë. “Veprimet e njëanshme kurrë nuk janë zgjidhje. Ato çojnë vetëm në tensione të panevojshme dhe duhet të tërhiqen”, shkroi Varhelyi në Twitter. Reagime ka pasur edhe nga i ngarkuari i Borrell për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, i cili është i shqetësuar për zhvillimet në veri dhe bëri thirrje për një ulje të menjëhershme të tensioneve. “Është e rëndësishme të ulen tensionet, të rivendoset një mjedis paqësor dhe të lejohet liria e lëvizjes. Ne jemi të gatshëm për të lehtësuar bisedimet për të gjitha çështjet e hapura në dialog”, shkroi Lajçak në Twitter.

Autoritetet e Beogradit, thonë se Kosova, me vendosjen e reciprocitetit në targa të veturave të Serbisë, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën dy vendet e kanë arritur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. E Prishtina zyrtare thotë se janë duke vepruar në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit. Deri më tani, qytetarët e Kosovës me targa të Republikës së Kosovës, kur kanë hyrë në Serbi, janë detyruar të marrin tabela të përkohshme dhe kanë paguar pesë euro për targa që janë të vlefshme për 60 ditë. Tash edhe Prishtina zyrtare po e aplikon të njëjtën praktikë për veturat me targa të Serbisë që hyjnë në Kosovë. /DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë/ Ja sa viktima janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shtatë viktima nga koronavirusi u konfirmuan të martën në Kosovë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Në raportin e saj ditor bëhet e ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 173 raste të të infektuarve.

Rastet e reja pozitive rezultuan pas testimit të 5,095 mostrave.

Bazuar në testet e kryera i bie që pozitiviteti i rasteve të jetë 3.39 për qind.

LEXO EDHE:  Ironia therëse e Andi Bushatit për Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Vuçiç: Kosovës i është vënë vula e pavarësisëMinistria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 1,434 pacientë nga koronavirusi.

Aktualisht, raste aktive janë 7,635.

Deri të martën, në Kosovë janë dhënë mbi 1.1 milion vaksina, ndërsa mbi 453,000 qytetarë janë vaksinuar plotësisht./rel

LEXO TE PLOTE