Connect with Us

Dimri i madh i Lulzim Bashës

Politikë

Dimri i madh i Lulzim Bashës

Publikuar

-

Basha merr katër edhe në fletën e votimit

Dje Lulzim Basha organizoi Kuvendin e tij të radhës për të kapur edhe më fort Partinë Demokratike, për të ndryshuar sekretariatin, për të konsoliduar kryesinë e saj ku shumicën e emrave do i ketë zgjedhur dhe emëruar ai.

Për të bërë disa përmbysje në Këshillin Kombëtar, për të larguar emra të cilët mund të sillnin shqetësime e kështu me radhë. Tashmë PD, nga dje është futur në dimrin e saj të madh.

Lulzim Basha do të ketë parpara një dimër të vështirë, duke tentuar që të përsëritë vetëm një fjali: Masakër zgjedhore, maskër zgjedhore!

Duke tentuar të thotë se zgjedhjet u vodhën, kur në fakt pasi u mbyllën kutitë e votimit ai shpalli fitoren. Kur në fakt ai në 2 muaj zgjedhje nuk bëri asnjë denoncim për vjedhje vote apo shit-blerjen e saj, kur në fakt ditën e hënë pasi u numëruan kutitë e para tha se po hapeshin bastionet e socialistëve dhe përmbysja do të fillonte pas pak.

Në fakt nuk ndodhi as përmbysja, as fitorja e Lulit, por thjesht dhe vetëm humbje të cilët Basha nuk e njeh kurrë, por tani e quan maskër elektorale.

Gjithësesi një gjë është e qartë, tashmë po vjen dimër i madh i Lulzim Bashës. Një dimër i vetmisë së madhe të tij, kjo për faktin se me artikulimin e tij të djeshëm se ishte i gatshëm të shtrinte dorën, por jo të kthente faqen për të sjellë opozitën në pushtet thjesht dhe vetëm na thotë se nuk është një lider, por është një njeri i mbyllur i vetmuar në egoizimin e tij, në pamençurinë e tij, në dështimin dhe kthimin e Partisë Demokratike nga një forcë qeverisëse, në forcë vasale të një aleati si LSI, për të cilën kurrë nuk thotë se janë të ndryshem pasi LSi është një forcë e majtë, por janë bashkë dhe kanë 730 mijë vota.

Në fakt Basha ka 630 mijë vota, ka jo pak por gati rreth 100 mijë vota nga rezultati i 2013 së bashku me aleatët.

Kjo është e vërteta e Lulzim Bashës, por mesa duket kjo e vërtetë nuk i hyn në sy, mjafton të justifikojë demokratët, t’i shtojë votave të tij ato të LSI-së, të justifikohet për një humbje dhe të vazhdojë të tentojë të ecë përpara me shpresën se do të fitojë zgjedhjet në mandatin e 3-të apo të 4-ërt. Rruga e nisur dje nuk është asgjë tjetër veçse një dimër i madh për Lulzim Bashën që nuk ka për t’i sjellë asgjë thjesht dhe vetëm humbjen e radhës, dështimin e radhës.

Ajo që do të ndryshojë do të jetë vetëm një gjë, siç u kthye Tomorr Alizoti për një karrige deputeti apo për të kapur ndonjë post në sekretariat, do të kthehet edhe ndonjë tjetër rrugës. Por shumica e shqiptarëve, vota masive popullore nuk shkon tek Lulzim Basha, jo sepse ka pesë apo 10 kritikë, por sepse janë me mijëra shqiptarë që nuk e besojnë Lulzim Bashën. Do ketë edhe deputetë fitues, pra ata të listës së tij që do e braktisin rrugës, nga kuvendi në parlament. E shikojnë si një personazh të korruptuar, e shikojnë si njeriun e skandaleve, e shikojnë si një instrument dhe vegël të Edi Ramës i cili investon që Luli të qendrojë në krye të PD sepse i garanton jetëgjatësinë kryeministrit.

LEXO EDHE:  “Shit-blerja” e votës/ Eksperti i KiE “shuplakë” qeverisë

“Peshku qelbet nga koka”/ Rama “zgjon” Bashën

Lulzim Basha është në dimrin e tij të vetmisë së madhe, jo sepse nuk e ka kthyer faqen, por sepse faqet e tij janë të nxirra nga shpullat e shqiptarëve, nga korruopsioni, paaftësia dhe mënyra sesi jo vetëm ka drejtuar opozitën por edhe qeverisjen e vendit kur ka qenë ministër apo kryetari bashkisë së Tiranës.

Qytetarët e kanë parë, e kanë prekur dhe e dinë mjaft mirë kush është Lulzim Basha, prandaj ai Kuvend izhvilluar dje ishte thjesht dhe vetëm një fasadë e neveritshme, ndoshta deri e pështirë edhe për shumicën e atyre që ishin në sallë, të cilët ndoshta nuk folën hapur por në komunikimet e tyre të ngushta thanë se ishte i turpshëm, i pavlerë dhe më skandsalozi i zhvilluar ndonjëherë në opozitë.

Prandaj duket mjaft e thjeshtë për tu kuptuar se Lulit po i vjen një dimër i madh dhe votat që iu shtuan në kuti duket se do i pakësohen. Jo se do ja heqin ata që e kritikojnë apo ata që nuk e duan në krye të PD, pasi më shumë nga të gjithë e do Edi Rama, por do të pakësohen sepse Lulzim Basha nuk di ta hapë PD, për shqiptarët, nuk di ta hapë PD për demokratët, nuk di ta hapë PD për ta sjellë në pushtet, por di vetëm ta mbajë atë peng për tu pasuruar ai dhe familjarët e tij sipas haraçit që i jep Edi Rama. Këto tashmë janë të privuara dhe të thëna shpesh.

Një farsë për të eleminuar Klevis Balliun dhe shpëtuar Enno Bozdon

Ndoshta dikush duhet tja kishte thënë edhe në Kuvend por nuk mundi. Dikush nuk do të djegë karrierën e tij politike, dikush tjetër ja shkruan dhe ja thotë.

E vërteta është një dhe vetëm një, edhe pse Lulzim Basha mund të dojë të fshihet pas gishtit, ai do të ngelet i dështuar me një Kuvend të turpshëm që dje ka ndezur sirenat e alarmit për humbjen në katër vitet që vijnë dhe kjo do të ishte edhe me katastrofike./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas diskretitimit nga Luan Rama/ Reagon deputeti i Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Luan Rama, i cili është larguar nga LSI, së fundmi degjeneroi hapur nënkryetarin e LSI –së, Petrit Vasili, i cili vetëm me 302 vota do të jetë pjesë e legjislaturës së re, të dalë nga zgjedhjet e 25 Prillit.

Rama, pa i përmendur emrin, tha se aq vota sa ka marrë ai deputeti, i merr pelqime në rrjete sociale.LEXO EDHE:  Rama e pranon publikisht/Nesër zgjidhet Presidenti, ja cili është

LEXO EDHE:  Ishte kandidatja e vetme për kryetare e LSI/ Kryemadhi: Nuk donim të bënim fasadë

Sot, gjatë një interviste në Euronews Albania, Petrtit Vasili është pyetur edhe për dorëheqjen e Luan Ramës.

Jam njohur me dorëheqjen e gjatë dhe shteruese të z. Rama dhe nuk kam çfarë t’u heq e t’u shtoj atyre që ai ka parashtruar po vetë në të”,  tha Vasili, duke mos komentuar më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti 300 votash nuk heq dorë nga çmenduritë/ Çudit Petrit Vasili, i dështuari i LSI

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti 300 votësh, Petrit Vasili, ka kërkuar që të zbardhet masakra zgjedhore.

Kjo deklaratë e tij çudit të madh dhe të vogël, pasi me 300 vota, s’ka Ligj, Kod Zgjedhor dhe Prokurori që ti bëjë derman.

Ishte vullneti i qytetarëve për ta lënë jashtë dyerve të Kuvendit Petrit Vasilin dhe dëshira e Monika Kryemadhit për të futur në Kuvend një deputet që qytetarët nuk e kanë votuar.

Në këmbim Vasili bën megafonin e Kryemadhit, duke qenë se kjo e fundit pas zgjedhjeve të 25 Prillit, qëndroi larg mediave, duke mos komentuar asnjë rrethanë politikë.Sot në një intervistë Euronews Albania Petrit Vasili tha se nuk do të ketë marrëveshje tjetër me maxhorancën për ndryshimet kushtetuese.

Ndryshime kushtetuese kërkojnë edhe kompromisin dhe votimin nga ana e Rilindjes. Për të vajtur dhe ndërtuar kompromise të tilla, pa zbardhur këto përgjegjësi shumë të rënda që janë masakrimi i zgjedhjeve, reforma në drejtësi dhe çështjet e shkatërrimit ekonomik, nuk mund të shkojmë për një arsye shumë të thjeshtë sepse ne kemi bërë një sprovë shumë të madhe në 5 qershor”, tha ai.

LEXO EDHE:  Grida Duma sfidon hapur Bashën/ PD ka nevojë për fitues të vërtetë

LEXO EDHE:  “Shit-blerja” e votës/ Eksperti i KiE “shuplakë” qeverisë

Ai nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes të Euroneës Albania për mundësitë e krijimit një grupi parlamentar, por theksoi se nuk ka kohë për të humbur me asnjë burokraci parlamentare.

Misioni i vetëm i parlamentit të Shqipërisë është që të nxjerrë në foltoren e parlamentit të vërteta të mëdha që janë fshehur”, u shpreh Vasili, teksa shtoi se do të përdorin të gjithë format për të bërë opozitë, përfshirë edhe protestat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria e re, një pellg në stanjacion”/ Islami tregon frikën e madhe, “shuplaka” për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami, nuk sheh ndonjë ndryshim në qeverinë e re, të mandatit të tretë socialist, të prezantuar nga Edi Rama disa ditë më parë.

“Unë e shikoj situatën si të një pellgu në stanjacion, të qelbur që ka prej vitit 2013 që është ndotur dhe vijon të ndotet me grabitje, korrupsion, PPP dhe grabitja e votave dhe kjo e ka bërë situatën të pakorrigjueshme”, tha Islami, i ftuar në Ditarin e A2 CNN.

Është një pellg që rrinë bashkë. Këtë radhë ka dhe 2-3 elemente që vijnë nga zhvillimet globale. Të gjithë bashkë kanë një të përbashkët, klientelizmin. Ka një mungesë të qartë të veprimit, janë mediokër”.

Islami i ka dhënë edhe një “shuplakë” të fortë kryeministrit Edi Rama, ndërsa heq një paralele mes qeverisjes shqiptare dhe asaj të Afganistanit.LEXO EDHE:  Gjykata e Tiranës pushoi çështjen “CEZ”/ Reagon Shkëlzen Berisha

LEXO EDHE:  “Shit-blerja” e votës/ Eksperti i KiE “shuplakë” qeverisë

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, pavarësisht se disa kanë ikur dhe disa janë spostuar, të gjithë i bashkon frika.

“Frika e asaj që ndodhi në Afganistan. Në Afganistan, një sistem i korruptuar dhe i kalbur, i mbështetur dhe nga jashtë, përfundoi me largimin e presidenti Ghani që kishte grumbulluar lekët dhe donte të largohej jashtë dhe me një ushtri që nuk rezistoi.

Dhe pikërisht këta kanë këtë frikë. Ata kanë frikë se ajo që ndodhi në Afganistan mund të ndodhë dhe në Shqipëri. Nëse në Afganistan u deshën disa ditë, regjimi këtu mund të bjerë për disa orë. Këta kanë kohë që kanë frikë, por nuk kishin një shembull dhe ajo që ndodhi në Afganistan bëri që të shtohet frika”.- tha Islami./CNA.al

LEXO TE PLOTE