Connect with Us

9 tiparet e njerëzve egoistë që në të vërtetë janë krejtësisht normale

Kuriozitete

9 tiparet e njerëzve egoistë që në të vërtetë janë krejtësisht normale

Publikuar

-

9 tiparet e njerëzve egoistë që në të vërtetë janë krejtësisht normale

Nëse dikush ju quan egoist, mund të mos ju duket kompliment. Por kjo karakteristikë e karakterit tuaj në të vërtetë mund t’ju bëjë një person më të mirë, thonë ekspertët e psikologjisë .

Psikologët pretendojnë se është në natyrën tonë të mendojmë dhe të kujdesemi për nevojat tona më parë.

Ky instikt ka krijuar një reputacion të keq, megjithatë, dhe është bërë burim i emocioneve negative, si frika dhe faji.

Bright Side zgjedh disa tipare të karakterit të njerëzve egoist që në fakt janë të shëndetshëm dhe nuk prekin askënd.

LEXO EDHE:  Zgjidh lulen që të tërheq dhe zbulo karakterin tënd

-Pëlqeni të kaloni kohën tuaj vetëm

-Mendimi i ndryshëm nga të tjerët

-Nuk i përgjigjeni menjëherë telefonatave

-Të kujdeseni për veten

-Nuk ndiqni gjithnjë rregullat

-Të mos qënit prindëri ideal

-Të zgjedhësh karrierën para familjes

-Kujdeseni për ditën tuaj të pushimit

-Dhënia fund e një marrëdhënieje, pune apo situate jetësore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Rrezet “UV” shndërrojnë ngjyrën e akrepit dhe të vegjëlve të tij/ Shihni videon që do t’iu lërë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

Një video e re nxjerr në pah një tipar misterioz të akrepave kur ekspozohen ndaj dritës ultra vjollcë (UV), Ngjyra e akrepave “arachnids, kthehet në blu ose në në vjollcë.

Klipi prej 14 sekondash tregon një akrep femër me ngjyrë kafe që mban dhjetra foshnje në shpinë, të cilat janë me ngjyra të ngjashme, por kur ndriçon një dritë UV, marrin ngjyrën blu dhe vjollcë.

Akrepi i rritur merr një nuance blu, jeshile, ndërsa foshnjat e saj bëhen një vjollcë e ndezur.Drita UV shndërrohet kur ndërvepron me proteinat e akrepit, por shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar arsyen evolucionare prapa kësaj karakteristike mistifikuese.

Disa spekulojnë se ngjyra e ndezur mund t’i ndihmojë akrepët të gjejnë njëri-tjetrin, të dinë se kur është koha për të gjuajtur ose mund të jetë një mënyrë për të ngatërruar pre-në e tyre, sipas  NBC News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Publikuar

-

Nga

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos përshkroi udhëtimin e tij në hapësirë si “misionin e përsosur” dhe një “hap të vogël“ në planin e tij për të ndërtuar një rrugë në hapësirë ku ai mendon se industritë kryesore të botës do të jenë në gjendje të veprojnë në të ardhmen për të kursyer planeti Tokë.

Bezos dhe ekuipazhi i “Blue Origin” u ngritën nga baza e tyre në “Van Horn”, Texas. Ata u ngjitën për katër minuta para se përforcuesi i raketave Neë Shepard të ndahej nga kapsula e tyre, duke i lënë të notonin në gravitet zero për katër minuta.

Udhëtimi prej 10 minutash kushtoi 5,5 miliardë dollar,  550 milionë dollarë në minutë. Bezos, i cili dha dorëheqjen si CEO i Amazon në fillim të këtij viti dhe tani do ta ndajë kohën e tij midis Blue Origin dhe bamirësisë së tij mjedisore, tha në një konferencë shtypi pas fluturimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E rrallë/ Gjendet peshku gjigant në brigjet e Oregon në SHBA

Publikuar

-

Nga

Një peshk i madh shumëngjyrësh u gjet në bregdet në Oregon javën e kaluar. Për ruajtësit e akuariumeve kjo është një specie e rrallë

Peshku opah 45 kilogram, i njohur gjithashtu si një peshk hëne, u zbulua në “Sunset Beach” në “Seaside”, një qytet në veriperëndim të SHBA.

Peshku është “i rrallë në bregun e Oregonit”, u tha në një njoftim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut të gjatë tre metra e gjysmë.

LEXO EDHE:  Më thuaj se si qesh, të të them se çfarë karakteri ke

LEXO EDHE:  Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Opah është një peshk me pamje të pazakontë, sipas NOAA, ata kanë një trup të rrumbullakët dhe të sheshtë me ngjyrë gri të argjendtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE