Connect with Us

WhatsApp bllokon mbi dy milionë llogari në Indi

Teknologji

WhatsApp bllokon mbi dy milionë llogari në Indi

Publikuar

-

WhatsApp bllokon mbi dy milionë llogari në Indi

WhatsApp ka bllokuar mbi dy milionë llogari në Indi gjatë muajit Maj dhe Qershor për shkelje të rregullave.

Shërbimi tha se 95% e këtyre përdoruesve ishin bllokuar për shkelje të kufijve të numrit të herëve që mund të dwrgohen mesazhe në Indi.

Dorëzimet u bënë nga WhatsApp në raportin e parë mujor të pajtueshmërisë nën rregullat e reja të diskutueshme të Indisë për IT.

India është tregu më i madh i WhatsApp me rreth 400 milionë përdorues. Shërbimi i mesazheve në pronësi të Facebook tha se “fokusi i tij kryesor” ka qenë parandalimi i llogarive në Indi nga dërgimi i mesazheve të dëmshme ose të padëshiruara në shkallë.

Duke përdorur teknologjinë e përparuar të të mësuarit të makinës, WhatsApp thuhet se ndalon afër tetë milionë llogari në të gjithë botën çdo muaj.

LEXO EDHE:  Kujdes nga ky virus që po qarkullon në “Facebook”/ Mund t’iu marrin të dhënat personale

Dy milionë llogari në Indi që dërgojnë një “shkallë të lartë dhe anormale të mesazheve” u ndaluan vetëm në Indi midis 15 majit dhe 15 qershorit, tha shërbimi. Shërbimi identifikon një llogari indiane si një me një numër telefoni +91 (kodi i vendit).

Aplikacioni në pronësi të Facebook shpesh përfundon duke qenë fokusi i diskutimeve mbi përhapjen e dezinformimit dhe lajmeve të rreme në Indi.

Lajme dhe mashtrime të tilla të rreme u përcillen dhjetëra mijëra përdoruesve në orë dhe është praktikisht e pamundur t’i kundërviheni atyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Prezantohet smartphone që karikohet në vetëm 35 minuta

Publikuar

-

Nga

“ONEPLUS” ka zbuluar smartphone-in e tij të fundit me karakteristikën e pëlqyer nga të gjithë.

Javën e ardhshme, OnePlus do të prezantojë modelin e ri të smartphone Nord 2, i cili ka një ekran të madh dhe një kamerë tepër të fuqishme.

Mbi të gjitha ka një karakteristikë që mund të shfaqë konkurrencë për kompanitë e tjera.

Smartphone i ri mund të karikohet deri në 100% për 35 minuta.

Nord 2 përqendrohet në ofrimin e kamerave më të mira, një ekran me cilësi të lartë dhe jetëgjatësi të baterisë për t’u tërhequr nga përdoruesit e mediave sociale.

Ka një sistem të trefishtë të kamerës së pasme, i përballur nga një kapës kryesor 50 megapiksel dhe një lente ultra e gjerë 8MP. Ka edhe një kamerë selfie 32MP.

LEXO EDHE:  Tentuan të bllokojnë Ramën/ Shoqërohen 11 persona

LEXO EDHE:  "Është flori komplet”/ Deputeti i opozitës i përvishet Metës: Jep llogari për thesarin e Krrabës!

OnePlus tha se ka rritur sasinë e dritës që godet sensorin e kamerës dhe ka përmirësuar aftësinë e tij për të bërë foto në errësirë ​​krahasuar me vitin e kaluar Nord 1. Aftësitë e karikimit të telefonit të ri janë forcuar gjithashtu.

Përdorimi i karikuesit Warp Charge 65 të OnePlus, që vjen në kutinë, bateria e telefonit prej 4,500 mAh mund të karikohet plotësisht në më pak se 35 minuta.

Ky është një përmirësim i madh në celularët e përballueshëm si iPhone SE ose Samsung Galaxy A52 .

Ashtu si telefonat e mëparshëm të kompanisë, Nord 2 gjithashtu mbështetet shumë në teknologjinë e tij të ekranit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Paralajmërimi i ekspertëve/ Përditësimi i ri i WhatsApp ju ekspozon ndaj përgjuesve

Publikuar

-

Nga

WhatsApp po krijon një tipar të ri që quhet “Bashkoju thirrjes” por ekspertët po paralajmërojnë se mund t’ju bëjë të prekshëm nga përgjuesit.

Karakteristika do t’i lejojë përdoruesit të bashkohen në një telefonatë pasi ka filluar, por ka disa shqetësime që mund të çojnë në përgjim, edhe pse WhatsApp e mohon me forcë këtë.

Karakteristika e re u njoftua në fillim të kësaj jave dhe do të shohë ndryshime në seksionin “Thirrjet” të WhatsApp tuaj.

Sulmuesi gjithashtu nuk ka nevojë të ulet dhe të presë fillimin e telefonatës, pasi ata lidhen në çdo kohë”, Victor Chebyshev, studiues i Sigurisë në Kaspersky.

Do të merrni një njoftim për një telefonatë në grup në të cilën jeni ftuar dhe nëse është akoma në vazhdim deri në kohën kur hyni në aplikacion, atëherë mund të klikoni “Bashkohu”.

LEXO EDHE:  Tentuan të bllokojnë Ramën/ Shoqërohen 11 persona

LEXO EDHE:  Tentuan të bllokojnë Ramën/ Shoqërohen 11 persona

Ju gjithashtu do të keni mundësinë të “Ignore” dhe të kontrolloni kush është në telefon para se të bashkoheni.

Gjëja më e mirë për të bërë është të jesh vigjilent se kush po i bashkohet thirrjes. Siç ka thënë WhatsApp, të gjithë pjesëmarrësit do të mund të shohin se kush është në thirrje. Gjithmonë mund të kërkoni që një pjesëmarrës të flasë nëse dyshoni se një përgjues mund të jetë në llogarinë e tyre në WhatsApp./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Me një shpejtësi deri në 300 km në orë/ Përfundon testimi i parë i motorit fluturues

Publikuar

-

Nga

Me një shpejtësi deri në 300 km në orë/ Përfundon testimi i parë i motorit fluturues

Jetpack Aviation ka krijuar një motor fluturues që mund të udhëtojë lart me 300 kilometra në orë.

Testimi i këtij mjeti fluturues ka përfunduar dhe pritet që të merren porositë e para.

Speeder mund të arrijë një lartësi deri në 15,000 metra. Me ngarkesë në bord, një Speeder i automatizuar mund të arrijë shpejtësi prej 300 mph, megjithëse një version i drejtuar nga njeriu do të ishte më i ngadaltë. Speeder është aq i vogël sa të transportohet në një rimorkio dhe nuk ka nevojë për karikim përpara se të ngrihet.

Dhe ndryshe nga një jetpack, nuk ka shumë punë paraprake të nevojshme për të nisur: ‘Thjesht do të hipni dhe të fluturoni,’ raportoi Neë Atlas . Modeli tjetër eksperimental, P2, do të ketë një trup të formuar plotësisht dhe krahë të vegjël të lëvizshëm. Ndërsa prototipet Speeder përdorin katër motorë, modeli përfundimtar i prodhimit do të ketë deri në tetë.

LEXO EDHE:  “Është flori komplet”/ Deputeti i opozitës i përvishet Metës: Jep llogari për thesarin e Krrabës!

LEXO EDHE:  “Na bllokuan”/ Stresi zbulon se kush e ka sulmuar këngën e tij në Youtube

JetPack Aviation ka marrë mbështetje nga kapitalisti sipërmarrës Tim Draper, një investitor i hershëm në Tesla dhe SpaceX të Elon Musk, njoftoi CNBC ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE