Connect with Us

Pse çiftet e lumtura preferojnë më shumë të flenë të ndarë

Kuriozitete

Pse çiftet e lumtura preferojnë më shumë të flenë të ndarë

Publikuar

-

Pse çiftet e lumtura preferojnë më shumë të flenë të ndarë

Sipas një studimi , vetëm 14% e çifteve flenë në shtretër të veçantë çdo natë. Dhe ndërsa shumë prej nesh mund të besojnë në thënien “çiftet që flenë të ndara rriten të ndarë”, ka studime që tregojnë se e kundërta është e vërtetë.

Këtu janë disa nga arsyet se pse të flini në një shtrat bashkë mund të sjellë probleme në një çift.

Një gjumë i keq natën mund t’i kthejë të dashuruarit në luftëtarë.

Sipas hulumtimit , ndarja e një shtrati me një partner që është i zhurmshëm mund t’ju ​​privojë nga 49 minuta gjumë çdo natë. Dhe, kur njëri partner nuk bën një gjumë të duhur natën për shkak të tjetrit, ka shumë të ngjarë të rezultojë në një konflikt mes tyre të nesërmen.

Në fakt, studimi madje konfirmoi se çiftet që kanë tendencë të bëjnë një gjumë të dobët gjatë natës kanë grindje më të ashpra dhe më të shpeshta sesa ata që zgjohen të pushuar mirë. Nga ana tjetër, njerëzit që flenë mirë, kanë më shumë të ngjarë të jenë në humor të mirë, të kenë nivele më të ulëta të stresit dhe të jenë më të durueshëm.

Rezentimi ndaj partnerit tuaj sepse nuk mund të bëni një gjumë të mirë mund të jetë shkatërrues për marrëdhënien.

Gërhitjet dhe rrotullimet e shumta në shtrat ose tërheqja e batanijes janë vetëm disa nga shumë arsye pse disa çifte zgjedhin të flenë në shtretër të ndryshëm apo edhe në dhoma gjumi të ndryshme. Të qëndroni zgjuar duke dëgjuar partnerin tuaj duke gërhitur ndërsa mundoheni të flini mund të çojë në një grumbullim zemërimi, tensioni dhe inati ndaj partnerit tuaj.

LEXO EDHE:  Konsumoni para gjumit këtë pije/Ja çfarë ndodh

Sipas Jennifer Adams, autore e librit  Sleeping Apart Not Falling Apart, fjetja në një dhomë gjumi më vete mund edhe të ndihmojë një marrëdhënie të lulëzojë sepse të dy partnerët nuk janë të privuar nga gjumi.

Secili partner mund t’i përshtatë kushtet e gjumit sipas përmbajtjes së zemrës së tij.

Tina Cooper, një punonjëse sociale e licencuar, fle në dhoma gjumi të ndryshme me partnerin e saj për shkak të zakoneve të tyre të kundërta të gjumit . “Unë jam një buf nate, ai është një zog i hershëm. Më duhen tinguj qetësues për të fjetur dhe atij i pëlqen heshtja. Atij i pëlqen një dyshek i fortë, dhe mua më pëlqen butë dhe plot jastëk. Dhe për shkak se nuk më pëlqen rrezet e diellit të ditës së hershme, i dashuri im më dha dhomën e gjumit “master”e cila merr më pak dritë dhe ai ka dhomën e dytë më të madhe që merr agimin që do. ”

Mënyra se si e kaloni natën në dhomën tuaj të gjumit me partnerin tuaj mund të ndikojë gjithashtu në funksionimin e ditës, kënaqësinë martesore dhe shëndetin psikologjik dhe fizik.

Të flesh në dhoma gjumi të ndryshme me partnerin tënd do të thotë që të dy nga ju do të keni një vend vetëm për veten tuaj ku mund të relaksoheni pas një dite rraskapitëse. Edhe nëse nuk mbani mend se jeni zgjuar, gjumi i trazuar mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin tuaj të përgjithshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

A është kjo vepra më e vjetër e artit në botë?

Publikuar

-

Nga

Studiuesit besojnë se mund të kenë identifikuar veprën më të vjetër të njohur të artit, një sekuencë me pesë duar dhe gjurmë këmbësh që mendohet se datojnë deri në 226.000 vjet më parë.

Sipas studiuesve të udhëhequr nga Universiteti Guangzhou i Kinës, përshtypjet janë të paktën 3-4 herë më të vjetra se pikturat e shpellës së Francës, Indonezisë dhe Spanjës.

Gjetur në vitin 2018 në një pikë shkëmbore në Quesang, në Rrafshnaltën Tibetiane, gjurmët mund të kenë qenë ‘grafite parahistorike’ të lëna nga fëmijët Denisovan, kanë thënë ekipi.

Për të ndihmuar në pyetjen nëse printimet përbënin art, ekipi iu drejtua arkeologut Thomas Urban të Universitetit Kornell të Nju Jorkut, kërkimet e të cilit kanë përfshirë një studim të gjurmës njerëzore në Parkun Kombëtar të Rërës së Bardhë në Nju Meksiko.

Ai shpjegoi se gjurma e parë erdhi nga fakti që shtypeshin në travertine, një formë guri gëlqeror tokësor që depozitohet në afërsi të burimeve të nxehta,  që më pas do të ngurtësohej gradualisht me kalimin e kohës.

LEXO EDHE:  Dy arsye të vlefshme për të fjetur me personin e zemrës çdo natë

LEXO EDHE:  Sa duhet të jetë temperatura në dhomën ku fle bebja?Dëshmi të mëtejshme për natyrën e qëllimshme të përshtypjeve vijnë nga fakti se shkëmbi i ka ruajtur gjurmët e duarve, ndryshe nga gjurmët e këmbëve, këto janë të rralla në dëshmitë fosile të paraardhësve njerëzorë.

Sipas ekipit, prania e gjurmëve të dorës lidh përshtypjet tibetiane me një traditë të gjatë arti që përfshin stencilimin e duarve të mureve të shpellave.

Datuar midis 169,000-226,000 vjet më parë, paneli i artit “Quesang” është shumë më i vjetër se bashkëmoshatarët e tij më të famshëm.

Arti i gjetur në ishullin indonezian sulaëesi dhe në shpellën. “El Castillo” të Spanjës, për shembull, datojnë rreth 40,000-45,000 vjet më parë, ndërsa pikturat  e shpellës “Chauvet” të Francës janë vetëm 30,000 vjet të vjetra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Zbuloni pesë vendet më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Ka shumë vende në botë të cilat mbartin dicka më të vecantë se të tjerat dhe për këtë arsyëe ja vlen ti vizitojmë.

Le të evidentojmë 5 destinacione, të cilat kanë diçka të çuditshme ose ndryshe nga vendet e tjera.

1.DALLOL, ETIOPIA  

Është një krater vullkanik i vendosur në veri-lindje të Etiopisë. U formua në kohët e lashta pas shpërthimit të magmës në të cilën kishte një depozitë të madhe të kripës dhe është në transformim të vazhdueshëm.

2.GAJZERI FLUTURUES, NEVADA SHBA

Është ndoshta i vetmi gejzer në Tokë i lindur si pasojë e ndërhyrjes njerëzore. Pas ndërtimit të një pusi nëntokësor, presioni dhe nxehtësia e kores së tokës e shtyu ujin që rrjedh nën tokë; në këtë mënyrë uji doli në sipërfaqe tamam si nja gajzer natyral.

3.GUASKA E THORIT, OREGON – USAKjo vend spektakolar natyror ndodhet brenda rezervatit pyjor Kombëtar të Pyjeve të Siuslaë. Ky pus  është i lidhur me një sistem shpellash nënujore që arrin në kontinent. Kur valët e oqeanit janë të larta, pusi shtrihet në ujërat e detit deri në një lartësi prej 6 metrash.

LEXO EDHE:  Ëndërroni sikur po rrëzoheni dhe zgjoheni të trembur/ Çfarë është “hilja hipnike” dhe pse ndodh

LEXO EDHE:  Studim/ Njerëzit që ngrihen me përtesë nga krevati janë më të zgjuarit

4.LENCOIS MARANHENSES, PARKU KOMBËTAR –BRAZIL

Në këtë zonë të mbrojtur natyra ka krijuar një skenar të ngjashëm me atë të shkretëtirës, por rëra është e bardhë. Midis dunave, të cilat ndryshojnë pozicionin në varësi të erës, shiu grumbullohet, duke krijuar liqene të vogla dhe pasqyra të ujit me madhësi të ndryshme, me një efekt të këndshëm dhe pothuajse magjik.

5.PLAZHI I KUQ, PANJIN – KINA 

Një vend mahnitës!! Është i vendosur në qarkun Dawa dhe është i famshëm për peizazhin me ngjyrë të kuqe i cili krijohet nga një lloj i veçantë i algës që rritet dhe zhvillohet në tokën alkaline saline.Alga mbulon një zonë të madhe të kënetës dhe mund të admirohet vetëm nga vende të veçanta, për të garantuar ruajtjen e saj. Peizazhi ndryshon sipas sezonit, në pranverë dhe verë është i gjelbër, por në vjeshtë dhe dimër është i ngjyrosur./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zbuloni cilat janë makinat më të shtrenjta të “Fast and Furious”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Fast and Furious” pwrveçse një suksesi të jashtëzakonshëm në Hollywood, u bë i famshëm edhe për faktin se përdori disa nga makinat më të mira dhe të shrenjta të kohës.

Zbuloni se cilat janë ato:

1. Mitsubishi Eclipse 1995

Një makinë me motor 2 litra 4 cilindra, 210 kuaj fuqi dhe me disa aspekte të jashtëzakonshme vizuale, Mitsubishi Eclipse ishte i pari që binte shumë në sy. Në filmin “The Fast and the Furious”, këtë makinë e kemi parë për herë të parë kur Brian Connor e përdori për të ndihmuar Dom Toretto të shmangte policët.

2. Mazda RX-7 1993

Mazda RX-7 është një makinë kompakte sportive, ka dy dyer  motor 1.3L , turbo 255 PS me dy rotorë. Makina e përdorur në The Fast and the Furious  përvecse shumë estetik nga pamja përfshin edhe disa modifikime. Modifikimet përfshinin një komplet trupi VeilSide USA Aero dhe mbulesa përgjatë fenërevë. Makina u përdor nga Dom Toretto gjatë një gare rruge.3. Nissan Silvia S15 Spec-S 2001

Nissan Silvia S15 2001, i referuar edhe si Mona Lisa ishte një prej makinave më të përdoruara ne Fast and Furious. Makinë sportive “coupe” me 2 dyer erdhi me një motor turbocharged RB26 Sky-line GT-R, me linjë të thurur prej çeliku të Earl’s Performance dhe pajisje të anodizuara. Makina gjithashtu ka modifikime të trupit duke përfshirë një pajisje trupore C-West, krahun e pasmë GT dhe pasqyrat Ganador. E drejtuar nga Han Seoul-Oh për garat standarde të driftit, makina ishte padyshim një mrekulli.

LEXO EDHE:  Dy arsye të vlefshme për të fjetur me personin e zemrës çdo natë

LEXO EDHE:  Konsumoni para gjumit këtë pije/Ja çfarë ndodh

4. Mazda RX-7 1997

Mazda RX-7-FD 1997 është një makinë tjetër e drejtuar nga Han Seoul-Oh e franshizës. Një model i ndërprerë në ditët e sotme, makina kishte një çantë trupi Veilside Fortune dhe një motor të ndërtuar “Veilside” me sistem të menaxhimit të motorit Apexera Power FC, një çantë turbo HKS T042, intercooler të montuar në V dhe priza ndezëse NKG.

5. Toyota Supra MK IV 1994

Një makinë shumë e përdorur, nga Brian O’Connor në filmin Fast and the Furious, kjo makine mahnitëse u perfol gjateë pëe bukurinë, fuqinë dhe elegancën e saj. Duke pasur një motor 2JZ-GTE I6, makina gjithashtu kishte modifikime të veçanta duke përfshirë Turbonetics T-66 turbo me kushineta, një derë delta II, një kokë me porosi të çelikut inox/veshur me HTC, shkarkues ekstrem të GReddy dhe një volant me kile 11 kilogramësh. Kjo makinë është përdorur nga shumë prej kastit, O’Connor, Mia dhe Dom Toretto gjatë këtij filmi.

Këto makina janë shumë estetike për syrin prandaj edhe produksioni i filmit ka zgjedhur t’i përdorë, pavarësisht kostos maramendëse. / CNA.al

LEXO TE PLOTE