Connect with Us

Spiunuan përdoruesit dhe lexuan mesazhet private/ Facebook shkarkon 52 punonjës

Teknologji

Spiunuan përdoruesit dhe lexuan mesazhet private/ Facebook shkarkon 52 punonjës

Publikuar

-

Facebook thuhet se ka pushuar nga puna mbi 50 punonjës të cilët shfrytëzuan mundësinë e përdorimit të të dhënave për të spiunuar përdoruesit, madje edhe për të lexuar mesazhet private.

Në një libër të ri, reporterët “Sheera Frenkel” dhe “Cecilia Kang” pretendojnë se ngjarjet ndodhën rreth 2014 dhe 2015.

Telegrafi  sugjeroi të merrej  një kopje paraprake e librit. Quhet “Një e Vërtetë e Shëmtuar, brenda Betejës së Facebook për Dominim”.

Një raport nga botimi tashmë ka zbuluar disa ngjarje shqetësuese. Një histori shqetësuese përfshin një inxhinier të Facebook-ut i cili ishte duke pushuar me një grua në Evropë para se të ziheshin dhe gruaja të largohej.

Inxhinieri donte të dinte se ku kishte shkuar ajo dhe thuhet se kishte përdorur hyrjen e tij në të dhënat e vendndodhjes së Facebook për ta gjurmuar atë në hotelin ku u largua.

Një tjetër inxhinier i Facebook-ut u tha se përdori të dhënat e tij për të spiunuar fshehurazi një grua që ndaloi t’u përgjigjej mesazheve të tij pas një takimi të pasuksesshëm.

LEXO EDHE:  Facebook ka krijuar Messenger Kids/ Vetëm për fëmijët nën 13 vjeç

Libri pretendon se ai kishte qasje në “vite bisedash private me miqtë përmes mesenxherit në Facebook, ngjarje të ndjekura, fotografi të ngarkuara (përfshirë ato që ajo kishte fshirë) dhe postimet që ajo kishte komentuar ose klikuar”.

Ai gjithashtu u tha të hynte në të dhënat e vendndodhjes së saj sepse ajo kishte aplikacionin Facebook në telefonin e saj. Alex Stamos, zyrtari kryesor i sigurisë në Facebook, njoftoi  Mark Zuckerberg për këto probleme në shtator 2015.

Stamos thuhet se mendonte se punonjësit po abuzonin me hyrjen e tyre të të dhënave për qëllime spiunimi çdo muaj.Rreth 16,000 punonjës u tha se kishin qasje në të dhëna para se çështjet të fillonin të adresoheshin.

Një zëdhënës i Facebook tha për  Insajderin : “Ne gjithmonë kemi pasur zero tolerancë ndaj abuzimit dhe kemi larguar nga puna çdo punonjës që është parë që nuk ka patur qasjen e duhur tek të dhënat.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Është Iphone më i shtrenjtë në botë/ Zbuloni arsyen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së pari, mbani mend se ‘Pro Max” nuk është për të gjithë. Apple ka prezantuar nje model, dhe deri më tani është më i shtrenjtë. Është “Iphone 13 Pro Max Gold”.

Janë katër modele të reja këtë vit: “iPhone 13 Mini”, “iPhone 13”, “iPhone 13 Pro” dhe “iPhone 13 Pro Max”.

Çmimet fillojnë nga 699 dollarë më i liri, por “Iphone pro max gold” do t’ju kushtojë diku nga 999 dollarë në 1,599 dollarë. Kjo sepse ju do të përfitoni ekranin me Super Retina XDR të Apple.Këtë herë ekrani është bashkaur me teknologjinë ProMotion, të huazuar nga iPad Pro.

Gjithsesi le të lemë pas ekranin dhe të përqendrohemi aty ku shumices i intereson të dijë. Ky model i ri I-phone, ka tre lente gjithsej.

Së pari është Telephoto, për fotografi të stilit portret-me një distancë fokale 77 mm, zmadhim optik 3x dhe një hapje f/2.8.Dhe pastaj është kamera më tipike Wide, me një gjatësi fokale 26 mm, një hapje me anf/1.5 dhe stabilizues optik të imazhit me ndërrim sensori.

LEXO EDHE:  Alimehmeti jep lajmin e mirë/ Virusi po ngadalësohet në nivel botëror

LEXO EDHE:  Facebook ka krijuar Messenger Kids/ Vetëm për fëmijët nën 13 vjeç

Sipas the Sun, një nga veçoritë më të mira të reja është fotografia makro, një shtesë e kërkuar prej kohësh. Kjo përdor lenten ultra të gjerë për t’u përqëndruar në objekte në një distancë minimale prej 2 cm.

Në të njëjtën logjikë, Macro punon edhe për video.Mund të afroheni shumë dhe të kapni nivele të detajeve që thjesht nuk do t’i shihni me syrin e njeriut.

Marrja e fokusit të duhur dhe një imazhi të qëndrueshëm është pak e ndërlikuar për shkak të faktit se sa afër jeni me objektin, por e kuptoni atë shumë shpejt. Një nga pikat kryesore të Apple gjatë fjalimit kryesor ishte “Modaliteti kinematografik”. Së pari, kjo ju lejon të xhironi pamje me thellësi të rregulluar të fushës, e cila duket shumë e lezetshme.

Për adhuruesit e vërtetë të kamerës, ekziston mundësia për të filmuar në ProRes, format video me cilësi të lartë të Apple (duke arritur në 8K) për redaktim dhe transmetim profesional./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sulmet kibernetike/ NASA jep udhëzimin si ti parandalojmë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Sot pothuajse i gjithë njerëzimi është i përfshirë nga pasiguria digjitale.

Për këtë arsye NASA na prezanton mënyrën më të thjeshtë që rezulton se është mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë, fikja dhe rindezja e telefonave dhe kompjuterave, mund të pengojë hakerët që të vjedhin të dhënat.

Rindezja e shpeshtë e telefonave nuk do të ndalojë ushtrinë e kriminelëve kibernetikë ose firmat e paguara për spiunazh që kanë mbjellë dyshime në lidhje me sigurinë dhe privatsinë digjitale. Por metoda e rindezjes së shpeshtë të telefonave mund ta bëjë më të vështirë vjedhjen e të dhënave nga hakerët.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare, NSA, publikoi vitin e kaluar një udhëzues mbi “praktikat më të mira” për sigurinë e pajisjeve mobile, në të cilin rekomandon rindezjen çdo javë të pajisjeve mobile si një mënyrë për të frenuar hakerimin.

Sipas Dily Mail, Neal Ziring, drejtori teknik i Drejtorisë së Sigurisë Kibernetike në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, tha se telefoni i tij inteligjent është programuar që të fiket dhe rindizet automatikisht çdo natë. Ky veprim i thjeshtë, thotë ai, e vështirëson punën dashakeqe të hakerëve.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 8 pako me heroinë/ Policia jep detaje nga operacioni antidrogë në Elbasan

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra drejtoresha e Bibliotekës KombëtareKëshillat për rindezjen e telefonit inteligjent në mënyrë periodike pasqyrojnë pjesërisht një ndryshim në mënyrën se si hakerët më të mirë po bëjnë veprimë në pajisjet celulare, shkruan CNA.al.

Zakonisht, pasi hakerët futen në një pajisje ose rrjet, ata kërkojnë mënyra për të qëndruar brenda sistemit duke instaluar një program të dëmshëm në sistemin e skedarëve në rrënjët e programit operues të sistemit.

Zoti Ziring thotë se ajo metodë është bërë më e vështirë pasi kompanitë prodhuese të telefonave, si Apple dhe Google, kanë siguri të fortë për të bllokuar programe keqbërëse në sistemet e tyre operuese.

Duhet të jeni të kujdesshëm në zgjedhjen e aplikacioneve që instaloni. Shkarkoni vetëm ato që ju nevojiten. Kur një aplikacion nuk ju duhet më, fshijeni. Duke bërë këtë zvogëloni mundësinë e sulmeve kibernetike”, shprehet ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Fëmijët “pre” e një sfide kriminale/ Reagon “TikTok”

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

TIKTOK -ut i është dashur të ndalojë një sfidë të bërë virale që inkurajon fëmijët të vjedhin nga shkollat ​​e tyre.

Ky trend i dëmshëm në TikTok quhet “shuplaka mashtruese”.

Sipas The Sun, fëmijët që e aplikojnë duhet të perdorin termin “mbaroi” për vjedhjen me sukses të diçkaje.

“Sfida mashtruese” shfaqet shpesh në video të fëmijëve që vjedhin gjithçka munden nga shkolla.

Në lidhje me këtë situate, TikTok njoftoi se çdo video e lidhur me sfidën do të hiqet nga platforma.

Aplikacioni gjithashtu theksoi se përdoruesit e TikTok duhet të jenë të sjellshëm me shkollat ​​dhe mësuesit e tyre.Faqja zyrtare në Twitter TikTok shkroi: “Ne po heqim këtë përmbajtje  dhe po ndjekim “hashtags” për ta ndaluar këtë situatë. Gjithashtu do të jemi të vëmendshëm në raste përseritje”.

LEXO EDHE:  Nga “barbonët e rrugëve” te VIP-at/ Shefi i Toksikologjisë tregon përdoruesit e kokainës

LEXO EDHE:  Për tre muaj/ Facebook fshin 7 milionë postime të rreme rreth koronavirusit

Më vonë shtoi: “Ju lutemi tregohuni të sjellshëm me shkollat ​​dhe mësuesit tuaj.”

Thuhet se ata të cilët e kishin aplikuar këtë trend kishin grumbulluar qindra miliona shikime.

Shumica e videove janë redaktuar për tu bërë pjesë e këngës, së Lil B “Ski Ski BasedGod”, shkruan CNA.al

Një zëdhënës i TikTok na tha: “Ne presim që komuniteti ynë të jetë i sigurt, dhe ne nuk lejojmë përmbajtje që promovon ose mundëson aktivitete kriminale”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE