Connect with Us

Berisha ‘shuplakë” Ramës/ “Dasmat e tua si ajo e Roshit me Griseldën, BE nuk t’i pranon”

Politikë

Berisha ‘shuplakë” Ramës/ “Dasmat e tua si ajo e Roshit me Griseldën, BE nuk t’i pranon”

Publikuar

-

Berisha: Nuk le mandatin, ska prova i stisi Rama

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama në Athinë, ku shenjëstronte BE për mos hapje të negociatave.

Me këtë gjuhë prej prej cubi dhe plot urrejtje ndaj BE si dikur Enver Hoxha, baba i tij shpirtëror apo Spiro Koleka dajua i tij bilogjik, ai akuzoi BE se po na shtrydh dhe se po tregonte edhe muskujt ndaj nesh. Perveç kësaj ai nuk nguroj, të mallkojë njëlloj si etërit e tij BE, duke i thënë në djallë vafsh se bëmë dy dasma dhe nuk na solle nusen”, shkruan Berisha në një reagim të gjatë në rrjetet sociale.

Berisha i është drejtuar Ramës duke i thënë se nuk është faji i BE,  se ti organizon dasma kallpe si Roshi yt me Griseldën për të mashtruar shqiptarët.

E vërteta është se prej 7 vitesh dyert e Bashkimit Europian, Shqipërisë ja ke mbyllur ti dhe vetëm ti.

Së pari me ndërtimin e narkoshtetit të parë dhe të vetëm në Europë dhe zëvendesimin e shtetit ligjor me shtetin e karteleve të drogës shtetin e kapur prej tyre.

 Së dyti me lidhjet tuaja kokë e xhep me bosët e krimit të organizuar, duke shndërruar Shqipërinë në qendër operacionale të organizatave kriminale rajonale, europiane dhe botërore.

 Së treti me sistemin e korrupsionit të papërmbajtur të lidhur direkt me ty si kreu i meduzës duke shndërruar Shqiperinë në vendin e rekordeve me të zeza të korrupsionit”, shprehet në tej Berisha.

Deklarata e plotë:

Edvin! Dasmat e tua kallp si ajo e Rroqit me Griselden, BE nuk ti pranon!

Miq, njeriu qe per 7 vite i mbyll Shqiperise dyert e BE ne nje shperthim qe buron nga nenvetedija me gjuhen tipike te eterve te tij xhelat te popullit shqiptar, zgjodhi Athinen per te sulmuar dhe mallkuar si eterit e tij dikur Bashkimin Europian.

Me kete gjuhe prej prej cubi dhe plot urrejtje ndaj BE si dikur Enver Hoxha baba i tij shpirteror apo Spiro Koleka dajua i tij bilogjik, ai akuzoi BE se po na shtrydh dhe se po tregonte edhe muskujt ndaj nesh. Perveç kesaj ai nuk nguroje, te mallkoje njelloj si eterit e tij BE duke i thene ne djalle vafsh se beme dy dasma dhe nuk na solle nusen.

Padyshim qe Bashkimi Europian ka problemet e veta te brendshme te pomohueshme te cilat nuk e kane penguar asnjehere ate te rritet dhe zgjerohet me anetare te rinj.

Por lidhur me deklaratat e fundit te Edvinit dua ti them shefit te narkoshtetit te pare ne Europe sa vijon:

1-Bashkimi Europian i ka treguar Shqiperise jo muskujt siç pretendon me mendesine e etreve ky bastard i bllokmeneve hoxhist por bujarine me te madhe qe Shqiperia ke njohur ne te gjitha kohrat.

Ai jo qe nuk i ka shtrydhur pra shfrytezuar kurre shqiptaret por perkundrazi me ndihmat e tij humanitare ne qindra miljon euro ne vitet 1991-1992 ushqeu kombin qe eterit e tu e lane si me te uriturin e planetit.

Kurse me ndihmat e tjera financiare gjate ketyre 29 viteve Bashkimi Europian takspaguesit e tij pa llogaritur ndihmat e vendeve te veçanta te BE jane me te medhate qe Shqiperia ka marre ndonjehere ne histori.

LEXO EDHE:  Brataj në ‘reportazhin’ e Ramës/ Ironizon mjeku: U bëra xheloz për drejtorin ‘hero’

2-Lidhur me dasmat e prishura sipas teje nga BE nuk eshte faj i BE se ti organizon dasma kallpe si Roshi yt me Griselden per te mashtruar shqiptaret.

E verteta eshte se prej 7 vitesh dyert e Bashkimit Europian, Shqiperise ja ke mbyllur ti dhe vetem ti.

Se pari me ndertimin e narkoshtetit te pare dhe te vetem ne Europe dhe zevendesimin e shtetit ligjor me shtetin e karteleve te droges shtetin e kapur prej tyre.

Se dyti me lidhjet tuaja koke e xhep me boset e krimit te organizuar, duke shnderruar Shqiperine ne qender operacionale te organizatave kriminale rajonale, europiane dhe boterore.

Se treti me sistemin e korrupsionit te papermbajtur te lidhur direkt me ty si kreu i meduzes duke shnderruar Shqiperine ne vendin e rekordeve me te zeza te korrupsionit, vendin ku punimet publike me parate e takspaguesve shqiptar kushtojne rreth 8 here me shume se sa me kredite e bankave europiane, vendin qe sot renditet i dyti ne bote per ryshfetin, qe miraton ligje te vecanta te diktuara nga kartelet e droges, qe ka 15 fishuar prokurimet sekrete dhe ku familjaret tuaj, deputeteve, ministarve te sojit tend klientela jote fitojne ne kundershtim me ligjin qindra e mijra tendera, koncesione dhe ppp.

Se katerti me blerjet masive te votes se shqiptarve, rikthimin e metodave te eterve te tuaj te ptronazhistve dhe te dhenave personale angazhimin total te narkoshtetit per te rrembyer shtetezuar voten e qytetarve shktterrimin ne menyre perfundimtare te institucionit themelor te demokracise atij te votes se lire.

Se pesti me kapjen e sistemit te drejtesise, je bere vendi i vetem ne Euriope qytetaret e te cilit prej 6 vitesh nuk gezojne nje proces gjyqesor te drejte dhe brenda kohes te arsyeshme. Kjo sepse me metoden top daën shkatrrove pa zevendesim institucionet kryesore te sistemit te drejtsise, sot pas 6 vitesh gjykata e larte ka vetem 45% te gjyqtarve dhe ne kete Gjykate jane mbi 30 mij dosje qe presin shqyrtim, qindra e mijra prej tyre presin prej 6-8 vite per shqyrtim, gjykata e apelit me pak se 25 te gjyqtarve.

Ne gjykatat e faktit ne dhjetra e qindra raste nuk foromojne dot cuorumin per nje trupe gjykuese.

Perveç ketyre ne kundershtim me kushtetuten ne krye te organeve te drejtesise jane e emruar vllezer, kuneter,ish prokuror, hetues xhelat te rregjimit komunist te gjithe paperjashtim ish punonjes apo bashkpuntor te Fondacionit te kryespekullantit te botes George Soros.

Se gjashti nga 15 kushte qe jane kerkuar para nje viti per tu plotesuar asnje prej tyre nuk eshte plotesuar plotesisht perkundrazi disa prej tyre jane perkeqseuar si psh kapja e shtetit,ryshfeti,renje a kredibilitetit te sistemit te drejtedise dhe reformes se ketij sistemi,trafiqet e droges dhe trafiqet tjera kriminale, masivizimi i blerjes se votes etj etj

Se shtati me largimin masiv te 550 mij shqiptarve nga Shqiperia dhe shendrimin e saj ne vendin e malkuar per shkak tendin, ne delen e zeze te Ballkanit dhe dhe Europes.Ndaj dhe le ti themi se bashku te dashur miq, Edvinit: Ne djall vafsh ti o bastard i bllokmenve qe i ke mbyllur dyert e Shqiperise per BE. sb/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Braçe “zbret” nga Hëna dhe bën “zbulimin e madh” 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe, pas përmbysi karrigen në ish-zyrën e tij, tani duket se ka bërë një “zbulim” të madh.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe shkruan se në Shqipëri , punëtorët paguhen me rroga nën mesataren mujore.

Sipas Braçes, nëse nuk duan që punëtorët të braktisin Shqipërinë, duhet t’iu rriten pagat.

Punëtor kërkoni?

Rritini rrogat dhe do i keni!

Vendosni prag të ri minimal taksimi, shkallë të re progresiviteti dhe keni mbrojtur të ardhurat e tyre!

Pandemia nxori në pah se sa informalitet, padrejtësi, pabarazi, paligjshmëri ka në treg e çdo ndërmarrje, ashtu dhe zhvillimi teknologjik solli me gjithë shkëlqimin e tij prapambetjen, pasigurinë fizike e shëndetësore, efektivitetin e ulët të mënyrës së organizimit të punës kudo;

Mbi të gjitha rrogat, një nga instrumentet themelore të vlerësimit të dijes dhe aftësive, punës mundit, djersës, sakrificës së çdo punëtori, shërbyesi publik e jo vetëm, nëpunësi etj.

Po humbim punëtorë prej rrogave dhe kushteve të tjera të punës!

Kush ankohet se nuk gjen punetore, te rrise rrogat e tyre dhe do i kete!”-shkruan Erion Braçe.

LEXO EDHE:  Rama-Nikolla ligj të pacipë dhe vdekjeprurës/Gjendje ulëritëse në shkolla!

LEXO EDHE:  Rama-Nikolla ligj të pacipë dhe vdekjeprurës/Gjendje ulëritëse në shkolla!

Shyqyr që Braçe më në fund “zbriti nga Hëna”, dhe pa realitetin, se nga karrigeja e zv.kryeministrit nuk shikonte dot.

Por, gjithësesi edhe ne në këtë rast jemi me Braçen. Ai ka shumë të drejtë. Mirë do ishte që të rriteshin rrogat, por me çfarë?Qeveria ku është ai, buxjetin e çon për koncesione e Braçe nuk flet.

Ishte zv.kryeministër e nuk ndërmori asnjë hap. Dhe Tani flet sikur sapo ka ardhur nga Hëna, jo sikur ka tetë vite në pushtet.

Të rrisesh pagat duhet të kesh më shumë të ardhura e fitime.

Kur ekonomia është në krizë, kur konsumi është ulur, si rriten pagat?

Duket se Brace ka qënë në Hënë jo në Qeveri./CNA.al

Braçe flet për ndershmëri, por harron skandalet e tij

Përmbysi karrigen në Kryeministri/ Erion Braçe “kafshon” Ramën  

Erion Braçe ose “fenomeni mushkonja”/ Pesticidet e munguara dhe bankomati i sahatëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

Xhaçka me Përfaqësuesin Special të Mbretërisë së Bashkuar/ Zbardhet takimi

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Gjatë qëndrimit në Nju Jork, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Përfaqësuesin Special të Mbretërisë së Bashkuar, Lord Ahmad i Wimbledon.

Ministrja Xhaçka falënderoi Lord Ahmad për mbështetjen që Mbretëria e Bashkuar ka treguar në zgjedhjen e Shqipërisë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit.Kryediplomatja shqiptare vlerësoi bashkëpunimin e mirë mes dy vendeve në organizata ndërkombëtare, si dhe konfirmoi gatishmërinë për të punuar së bashku mbi prioritet e përbashkëta.

LEXO EDHE:  Hapja e negociatave/ Shehi zbulon rrugën si Rama të sigurojë “PO-në”

LEXO EDHE:  Brataj në ‘reportazhin’ e Ramës/ Ironizon mjeku: U bëra xheloz për drejtorin ‘hero’

Takim konstruktiv me Përfaqësuesin e Mbretërisë së Bashkuar, Lord Ahmad i Wimbledon, ku diskutuam mbi përgatitjet e Shqipërisë për Këshillin e Sigurimit.
Mirëpresim bashkëpunimin për prioritetet e përbashkëta të ndërtuara në traditën e gjatë të partneritetit dhe miqësisë të dy shteteve
”, shkroi ministrja në rrjetet sociale pas takimit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Shoqja Ministre, vish çizmet e llastikut dhe hajde të dalim bashkë”/ Godet sërish deputeti i PD-së

Publikuar

-

Nga

Deputeti i PD, Saimir Korreshi pas deklaratës së në Kuvend, me të cilën “shkriu gazit” jo vetëm socialistët por edhe kreun e PD-së Lulzim Basha, ka goditur sërish.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Korreshi I ka bërë thirrje Ministres së Bujqësisë, Frida Krifcës që të veshë çizmet dhe të shkojë të vizitojë nga afër serat e shkatërruara nga furtuna.

Korreshi ka postuar edhe disa foto nga serat, duk heshur poshtë reklamat AZHBR-së për bujqësinë.

AZHBR sot paska nxjerrë reklam nga nje serë se si ndihmon fermerët dhe se çdo gjë në bujqësi shkon fjollë e se do hamë me lugë floriri.Këto pamje janë të një tjetër fermeri që furtuna e disa diteve më parë ja uli në tokë 4,2 dy serë. Mundi e djersa po ashtu edhe të gjitha kursimet të shkuara dëm.

AZHBR ka ndonjë fjalë për këtë rast e për shumë e shumë të tjerë?? Apo vetëm me tesera të PS??

A e di AZHBR së njerëzit kanë braktisur serat si pasojë e rritjes së kostos së prodhimit, si pasojë e rritjes në 100% te plehrave kimik vetëm në vitin e fundit, e rritjes së fidanëve e mungesës së fuqisë punëtore dhe me kryesorja e mungesës së tregut.

Shoqja Ministre e Bujqësisë të ftoj një ditë të veshësh çizmet e llastikut e të heqesh takat e bashkë me mua të vizitosh realitetin. Të shkojmë tek serat e njerëzve punëtore, të shohësh se si është situata reale. P.s. do të të shpie tek fermerë me bindje të majtë”, shkruan Korreshi në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE