Peshq apo cironka?/ "Dosja e nxehtë" në dorën e SPAK, zyrtarët që rrezikojnë prangat

13 Korrik 2021, 08:13, Denoncim CNA
Peshq apo cironka?/ "Dosja e nxehtë" në dorën e SPAK,

Reforma në Drejtësi dhe institucionet e reja të dala prej saj, të trumbetuara fort jo vetëm nga politika por edhe nga faktori ndërkombëtar, janë parë si shpresa që më në fund shqiptarët të gjejnë drejtësinë e munguar.

Një ndër institucionet e reja të drejtësisë, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK, pretendohet se është institucioni që do godasë korrupsionin në radhët e politikës dhe zyrtarëve të lartë, dhe që më më në fund ata do të marrin ndëshkimin e merituar.

Pra, SPAK është shpresa e shqiptarëve që më në fund në të ndëshkohen të ashtuquajturit ?peshqit e mëdhenj?, në Shqipëri.

Por, çfarë ndodh

Gjatë ditëve të fundit, në media janë trumbetuar fort aksionet e SPAK, në Bashkinë e Lushnjes, ku u vu në pranga edhe drejtuesi i kësaj bashkie, Fatos Tushe.

Më tej, shkojmë tek operacioni i pak ditëve më parë në Ministrinë e Brendshme, ku u vunë në pranga nëntë persona, përfshirë ish-drejtoreshën e Prokurimeve Publike në këtë institucion, Edlira Naqellari. Kjo e fundit, e shkarkuar nga detyra vetëm një javë para arrestimit nga SPAK.

Këto operacioni të SPAK, vërtetë janë për tu përgëzuar dhe bëhet shumë mirë që çdo abuzues me paratë e taksapaguesve shqiptarë, të marrë ndëshkimin që meriton.

Çdo person që ka abuzuar qoftë edhe një qindarkë nga taksat e qytetarëve, duhet të përballet me drejtësinë. Dhe për këtë SPAK meriton të duartrokitet.

Por, ka edhe një detaj. Përtej trumbetimit dhe bujës së madhe që bëri në media operacioni i SPAK, në Lushnje, në Ministrinë e Brendshme, apo edhe sot vënia nën akuzë e ish-kryebashkiakut të Pogradecit, Eduart Kapri, është fakti se ?peshqit e mëdhenj? nuk janë ndëshkuar. SPAK duket se deri tani është marrë vetëm me ?cironka?, ndërsa peshqit e mëdhenj nuk janë ndëshkuar asnjë.

Nëse do ti referoheshim rastit të Ministrisë së Brendshme, ku dëmi është dhjetra deri qindra milionë euro, SPAK ka arrestuar vetëm ?cironkat?, ndërsa ?peshkaqenët? janë të lirë.

Një tjetër ?dosje e nxehtë? në dorën e SPAK, e cila do të çontë në pranga vërtetë ata që mund të quhen ?peshqit e mëdhenj?, është çështja e inceneratorëve, e cila mund të quhet afera e shekullit.

Për dosjen e inceneratorëve ka pasur disa denoncime, jo vetëm nga media por edhe nga politika. Gjithashtu ka një denoncim nga nisma ?Thurje? edhe në SPAK, në lidhje me këtë aferë.

Po ashtu, CNA.al ka publikuar një dosje të plotë investigative, ku tregohet qartë skema e përdorur, e deri tek lidhjet qeveri-inceneratorë-media.

CNA.al, ka mundur të zbërthejë skemën, sesi qeveria shqiptare ka dhënë 50 milion euro për dy inceneratorë, atë në Elbasan dhe në Fier. Ku në një mënyrë të qartë, duke investiguar dokumentat, duke siguruar dhe materiale ekskluzive, kemi treguar se janë të njëjtët persona që fshihen pas inceneratorëve. Të cilët janë shtetasi Klodian Zoto, shtetasi Mirel Mërtiri dhe bashkëjetuesja e këtij të fundit Stela Gugallja. Këta persona janë njerëzit kryesorë të cilët kanë marrë dy ofertat e pakërkuara për inceneratorin e Elbasanit dhe të Fierit, për të cilat qeveria shqiptare duhet të paguajë të paktën 50 milion euro. (Lexo këtu)

Po ashtu e njëjta skemë është përdorur edhe për inceneratorin e Tiranës. Një koncesion 128 milion euro, për 30 vite. Një investim i cili përfshin landfillin e Sharrës, ku do pretendohet se do të ndërtohet edhe një incenerator për të prodhuar energji dhe gjithashtu do të bëhet edhe trajtimi i mbetjeve urbane dhe mbetjeve të tjera. Por, edhe pse thuhet inceneratori i Tiranës, në fakt aty ka vetëm një landfill. (Lexo këtu)

Janë këta pronarë inceneratorësh, të cilët më pas kanë lidhur ortakëri me pronarë dhe drejtues mediash, sic është rasti i ortakërisë me Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin. (Lexo këtu)

Pra, nëse ka një çështje që duhet folur e bërtitur me zë të lartë është ajo e inceneratorëve.

SPAK duhet të zgjohet dhe të përfundojë hetimet në lidhje me denoncimet për atë që quhet afera korruptive e shekullit, që shkon në vlera rreth 400 milionë euro.

SPAK duhet të zgjohet pas padive të bëra nga Nisma Thurje, nga Partia Demokratike, por edhe në mediat investigative, përfshirë dhe CNA.al.

Të gjitha kanë provuar me fakte dhe dokumente aferën korruptive të inceneratorëve, milionat e eurove që paguhen nga taksat e shqiptarëve, për llogari të Stela Gugallës, Klodian Zotos apo Mirel Mërtirit.

Një skemë e qartë e disa bizneseve që marrin para nga qeveria dhe më pas krijojnë ortakëri me mediat, apo drejtuesit e tyre./CNA.al

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Afera korruptive e shekullit/ Kur do zgjohet SPAK për inceneratorët?

Skandali-Shteti në shërbim të inceneratorëve/ Zbulohet skema korruptive, si grabiten qytetarët e Tiranës

Zbulohen dokumentet që ?fundosin? Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Qeveria pranon aferën e inceneratorëve/ Nuk shkon të përballet

Lajmet e fundit nga