Connect with Us

Frika nga varianti Delta/ Imunologu qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik

Shëndeti

Frika nga varianti Delta/ Imunologu qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik

Publikuar

-

Varianti Delta i koronavirusit ka shkaktuar shqetësim në të gjithë botën pasi është përhapur në shumë vende.

Imunologu Kristaq Berxholi në një lidhje me Skype në emisionin “Abc-ja e mëngjesit” tha se nuk ka vend për panik pasi vaksinat që kanë dalë në treg kanë mekanizmat e nevojshëm për të garantuar mbrojtjen e duhur.

“Vaksinat që janë në përdorim kanë një mekanizëm të fuqishëm, mbrojnë njeriun nga sëmundjet e rënda dhe të mesme. Duhet të keni parasysh që infeksioni është tjetër gjë dhe sëmundja është tjetër gjë. Jo të gjitha rastet e infeksionet përfundojnë me sëmundje. Në rast se përfundojnë me sëmundje, një rol për parandalimin luajnë vaksinat.

Të gjitha llojet që janë në Shqipëri kanë të garantuar mbrojtjen e njeriut nga format e rënda dhe shtrimet në spitale. Krijon mbrojtje 100 përqind që domethënë se njerëzit nuk pësojnë sëmundje me shenja klinike, të intubohen dhe të vdesin”-tha Kristaq Berxholi.

LEXO EDHE:  Vaksina të modifikuara për variantet e COVID-it

I pyetur se çfarë mjedisi e favorizon shfaqjen e mutacioneve, imunologu tha: “Mutacionet kanë dy arsye që formohen. E para, është se vetë virusi ka cilësinë e mutacioneve për t’i shpëtuar mbrotjes ose luftës së sistemit imun të organizmit. Janë dhe faktorë të tjerë që shpejtojnë shfaqjen e mutacioneve. Ishte çështja e vaksinimit pasi vendet në të gjithë botën nuk ishin të përgatitura siç duhet për përballimin e pandemisë dhe e morën si me shaka.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

A pengojnë vaksinat anti-Covid në shtatzëninë?/ Mjekja u jep fund aludimeve, këshillon gratë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mjekja obstetër-gjinekologe Rubena Mosiu, u bën thirrje grave që duan të arrijnë një shtatzëni, që të bëjnë vaksinën anti-Covid në mënyrë që të jenë më të mbrojtura.

‘Nuk ka asnjë të dhënë shkencore deri më sot të vërtetojë apo të mbështesë faktin që vaksina anti-COVID pengon mundësinë e një shtatzënie. Përkundrazi ne rekomandojmë gratë shtatzëna ose që duan të arrijnë një shtatzëni ta bëjnë vaksinën në kohën e duhur në mënyrë që të jenë të mbrojtur”, thotë mjekja në një video të shpërndarë nga ministrja Ogerta Manastirliu.

LEXO EDHE:  Pezullimi i udhëtimeve në zonën Shengen/ Ja kategoritë që përjashtohen

LEXO EDHE:  Pandemia e koronavirusit/ SHBA shpall emergjencën kombëtareNga të dhënat e deritanishme, rezulton se në vendin tonë deri janë kryer në total mbi 1.500.000 vaksinime.

Ndërkohë autoritet shëndetësore kanë vendosur që mjekët, arsimtarët, studentët, punonjësit e administratës, policët, farmacistë e laborantë do të bëjnë vaksinë me detyrim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Debatet për vaksinimin e fëmijëve/ Specialisti i shëndetit del ‘kundër’: Janë më pak të rrezikuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Përfshirja e fëmijëve në planet e vaksinimit ka krijuar debate pro dhe kundër në shumë vende të botës. Por a duhet të vaksinohen fëmijët?

Specialisti i shëndetit publik në Londër, Laidon Shapo, thotë se ekspertët janë të mendimit që vaksinimi duhet fillimisht të aplikohet tek grupet shoqërore që janë më vulnerabël dhe pastaj kjo strategji duhet të shtrihet tek shtresat e tjera.

“Vendimi nuk është përfundimtar. Komitetit i Ekspertëve mendon ka nevojë të bëhet një vaksinim, por vetëm tek grupet vulenrabël. Këtu janë rreth 200 mijë persona. Të tjerët mund të bien ose ka rënë me variantet e virusit dhe pastaj gradualisht të studiohet strategjia për të vaksinuar më shumë se sa ata që quhen vulnerabël”, tha ai.

Mjeku pohoi se fëmijët janë më pak të rrezikuar nga infeksioni i COVID-19 në krahasim me të rriturit.

“Fëmijët nuk janë të rrezikuar aq sa të rriturit nga COVID”, tha ai në intervistë për Euronews Albania.

LEXO EDHE:  Vaksina të modifikuara për variantet e COVID-it

LEXO EDHE:  OBSH: 20 maji ishte dita me më shumë raste të reja me COVID-19

Trupa këshilluese për vaksinat në Britani të Madhe refuzon të jap dritën jeshile për të rekomanduar vaksinimin e fëmijëve të shëndetshëm të grupmoshës 12-15 vjeç.Komiteti bëri me dije se duhet të vaksinohen vetëm fëmijët me kushte specifike shëndetësore. Për fëmijët e shëndetshëm, sipas tyre marrja e vaksinës sjell një përfitim të vogël.

Vendimi për fëmijët e shëndetshëm u bazua në shqetësimin për një efekt anësor jashtëzakonisht të rrallë të vaksinës Pfizer që shkakton inflamacion të zemrës, të njohur si miokardi.

Përmes këtij rekomandimi Britania mund të ndjekë një qasje të ndryshme nga SHBA, Izraeli dhe disa vendeve evropiane, të cilat janë duke vaksinuar fëmijët.

Megjithatë një vendim përfundimtar ende nuk është marrë, pasi qeveria britanike tha se do të konsultohej me këshilltarët mjekësorë për të pare të tjerë faktorë, siç është përhapja e virusit në shkolla./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Varianti “Delta” më i rrezikshëm se varianti “MU”/ Virologu këshillon qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Virologu shqiptar, Arban Domi, ka shpjeguar se sipas tij varianti Delta i Covid-19 është më shqetësues sesa varianti “Mu”.

Sipas  tij në ndryshim me “Deltan” varianti “Mu” është më rezistent ndaj vaksinave.

“Varianti “MU” ka mutacione shtesë në proteinë. Nga analizat laboratorike tregon që ka një rezistencë më të lartë ndaj vaksinave. Por për këtë variant nuk ka ndonjë shqetësim të madh se nuk është në nivel të lartë infektimesh si varianti Delta”, shprehet ai për abc news.

Domi është shprehur se tashmë variati “MU”, është tashmë i pranishëm në 39 shtete, por janë shumë pak raste dhe nuk e dominon Deltën. Ai gjithashtu ka një rezistencë më të madhe ndaj vaksinës.Duke u ndalur tek vaksinat, virologu ka këshilluar qytetarët, duke thënë se vaksinat kryesore ndihmojnë shumë që sëmundja të kalojë me qetësi, edhe pse secila prej vaksinave, pas disa muajsh e humbet efikasitetin. Ndërsa për imunizimin natyral ai ka thënë se është më i forti kundër Covid.

LEXO EDHE:  Vaksina të modifikuara për variantet e COVID-it

LEXO EDHE:  “Fillimi i mbarë, gjysma e punës”/ Tritan Kalo entuziast: Në një kohë jo të largët do ta zëmë shah-mat këtë sëmundje

Mjeku ka shpjeguar se pavarësisht se niveli i antitrupave mund të ulet pas 6 muajsh janë qelizat memorizuese dhe mbrojtja qelizore ato që luftojnë Covid-19 në rastet e riinfektimit.

Edhe tek të vaksinuarit niveli i antitrupave është në nivel të ulët. Mbrojtja do vijë nga qelizat e kujtesës dhe jo nga antitrupat.

“Varianti “Mu” nuk me shqetëson fare. Ndërsa për Deltën ka publikime serioze nga Izraeli dhe Britania. Tregojnë se efikasiteti i vaksinës bie në muajit e gjashtë. Por vaksinat kryesore ndihmojnë shumë dhe që sëmundja të kalojë me qetësi. Por 95-97% e të vaksinuarve do e kenë të lehtë”, sqaron mjeku Domi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE