Connect with Us

Pediatrja e njohur këshilla prindërve/ Si duhet të silleni me fëmijët

Sociale

Pediatrja e njohur këshilla prindërve/ Si duhet të silleni me fëmijët

Publikuar

-

frazat qe cdo prind duhet tja thote femijes

Pediatrja e njohur, Lira Gjika vijon të japë këshilla për prindërit, sesi të sillen me fëmijët e tyre.

Në një postim në rrjetet sociale, Lira Gjika thekson se fëmija ka nevojë veçanërisht për mbështetjen dhe inkurajimin e të rriturit.

Sipas saj, fëmija nuk duhet të përballet me indiferencën e të rriturit, pasigurinë dhe frikën, duke filluar nga prindërit.

Fëmija është një univers më vete dhe vetëm ai është protagonist i këtij universi. Por, që ky univers, të zbulohet e zhvillohet edhe nga vetë fëmija, duhet mbështetja dhe inkurajimi i të rriturit. Ndryshe mbetet i largët dhe i pazbuluar. Ndërveprimi I tyre, i rritur i parritur, mundëson njohjen dhe pasuron secilin prej tyre edhe me një mënyrë tjetër të menduari dhe të pranuari të gjërave. Që të ndodhë kjo, fëmija, nuk duhet të përballet me indiferencën, pasigurinë dhe frikën nga i rrituri, duke filluar nga prindërit.”-shkruan Lira Gjika.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Kthesë e papritur e motit/ Temperaturat ulen ndjeshëm

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Moti i qëndrueshëm do të sjellin në orët e para të ditës kthjellime dhe vranësira të pakta përgjatë zonës Lindore.

Ndërsa mesdita dhe orët vijuese i bëjnë vranësirat më të dukshme duke krijuar momente me pika shiu në zonat malore. POR mbrëmja largon gradualisht vranësirat e shumta.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 7°C deri në 27°C.

LEXO EDHE:  Foshnjat dhe teknologjia = më shumë gjumë për ju

LEXO EDHE:  Ja se cilët janë emrat më popullorë të bebeve për 2017-ën

Era do të fryjë mesatare deri e fortë duke arritur shpejtësinë 50 km/h nga drejtimi  Verior – Verilindor duke krijuar ne brigjet e jonit dallgëzim 5 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sot ‘Dita pa makina’/ Rrugët ku nuk do të lejohet qarkullimi i automjeteve

Publikuar

-

Nga

cna sociale

Në periudhën 16-22 Shtator të çdo viti, me nismën e Bashkimit Europian, organizohet “Java Europiane e Qarkullimit”, e cila finalizohet me datën 22 Shtator, me ditën “Në qytet pa makinën time”.

Në kuadër të kësaj jave edhe Bashkia e Tiranës ka rikthyer më 22 shtator nismën “Dita pa Makina”, për të ndërgjegjësuar qytetarët që të shmangin të paktën për një ditë përdorimin e automjeteve të tyre.

Për një aktivitet të qetë janë marrë masa  për kufizimin e qarkullimit të automjeteve nga ora 08:00 deri në orën 14:00, në disa prej rrugëve të qytetit.

Kjo nismë europiane e ka zanafillën në Francë në 1998. U deshën vetëm katër vjet që ajo të bëhej një nga manifestimet me përfshirjen më të madhe në fushën e mbrojtjes së mjedisit.Qëllimi i nismës evropiane është pikërisht ndërgjegjësimi për ndërmarrjen e politikave të sukseshme urbane nga vendimamrrësit për të mundësuar rritjen e vëllimit të transportit me mjete miqësore me mjedisin.

LEXO EDHE:  Erion Kristo jep alarmin/ Fëmijët janë të rrezikuar në çdo hap, mesazhi i fortë për qytetarët

LEXO EDHE:  Foto- Si "e sfidojnë" të nxehtin fëmijët e kryeqytetit

 Kufizimi i qarkullimit të automjeteve do bëhet si më poshtë:

  • Rruga “Luigj Gurakuqi”, duke filluar nga kryqëzimi me rrugën “Xhorxh Bush” deri në sheshin “Avni Rustemi”.
  • Rruga “Kostandin Kristoforidhi” deri në kryqëzimin me rrugën “Luigj Gurakuqi”

2.Qarkullimi i mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të vazhdojë normalisht në segmentet rrugore sipas pikës 1.

3.Qarkullimi i mjeteve të tjera do të vazhdojë në segmentet e mëposhtme:

  • Rruga “Xhorxh Bush” – Rruga -Barikadave”
  • Rruga “Hoxha Tahsim”,- “Rruga “Tefta Tasho Koço”

4.Qarkullimi i mjeteve të transportit publik linja -Porcelan – Qendër- do të devijojë në sheshin “Avni Rustemi” dhe do të stacionohet pranë tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Ulen ndjeshëm temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë vijon të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të theksuara do jenë gjatë mesditës dhe lagështira e lartë në ajër do të ndihmojë në krijimin e shirave të afatshkurtër në zona të izoluara.

Por paraditja dhe mbrëmja do të jenë kryesisht në ndikimin e motit të kthjellët dhe vanësirave kalimtare.

LEXO EDHE:  10 arsye pse fëmijët nuk duhet të konsumojnë pije të gazuara

LEXO EDHE:  Erion Kristo jep alarmin/ Fëmijët janë të rrezikuar në çdo hap, mesazhi i fortë për qytetarëtSipas MeteoAlb, Temperaturat e ajrit do të bien në mëngjes, dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 28°C.

Era do të fryjeë mesatarisht me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi  Verior – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE