Connect with Us

KLSH: Rezidencat studentore të mbingarkuara me staf, ka dublime pozicionesh

Aktualitet

KLSH: Rezidencat studentore të mbingarkuara me staf, ka dublime pozicionesh

Publikuar

-

Kontrolli i Lartë i Shtetit i është rikthyer edhe një herë institucioneve që ka audituiar më herët për të parë nëse kanë reflektuar mbi rekomandimet dhe ndër to është edhe pjesa e rezidencave studentore universitare  dhe konkretisht ajo nr.2 në Tiranë. Edhe pse rekomandimet janë pranuar në masën 100 për qind dhe ka nisur puna për zbatimin e një pjese të mirë të tyre, KLSH vëren se sa i takon ngarkesës me staf të punësuar që kanë këto rezidenca nuk është avancuar shumë.

KLSH sjell në vëmendje se nga auditimi mbi hartimin, miratimin e strukturës organizative, rekrutimin dhe largimin e punonjësve konstatohet se, RSU Nr. 2, SHA Tiranë, nuk ka procedura të miratuara për kriteret e rekrutimit të punonjësve me përcaktime sipas formimit profesional, eksperiencës në punë kualifikimeve ekuivalente. Fakt i cili nuk e bën transparente procedurën.

“Struktura e shoqërisë vazhdon të jetë e mbingarkuar edhe pse gjatë auditimeve të më përparshme të Kontrollit të Lartë të Shtetit është lënë vazhdimisht si rekomandim përshtatja e strukturës së shoqërisë me nevojat reale të saj. Aktualisht është e përbërë prej 180 punonjësish. Në strukturën e shoqërisë rezulton se ka punësime të pa nevojshme dhe që dublojnë njëra tjetrën siç është pozicioni i recepsionistit me specialisten e zyrës së informacionit etj., pozicioni i dushisteve, pozicioni i specialistes dita ujë, pozicioni i protokoll-arkivës me 4 punonjëse, 2 magaziniere etj., pozicione të cilat kanë detyra të përbashkëta ndërmjet tyre. Veprimet e mësipërme janë në mospërputhje me Rregulloren e Brendshme të Shoqërisë miratuar me vendimin nr. 81 , datë 27.06.2018 të KM” vlerëson raporti.

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë/ Kurti dhe stafi i tij i nënshtrohen analizave

Në rekomandimin e tij KLSH saktëson se duhet që menjëherë Këshilli Mbikëqyrës i Shoqërisë Rezidenca Studentore Universitare nr. 2, Tiranë, të miratojë një strukturë të re ku të vendosë kritere specifike, të mirë përcaktuara dhe procedura punësimi të qarta sipas formimit profesional, eksperiencës në punë kualifikimeve ekuivalente me qëllim zhvillimin e një procesi sa më transparent, të përshtatur me nevojat reale të saj./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“PD është futur në një rrugë pa kthim”/ Kikia: Duhet të riformulohet ose të shuhet”

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Mentor Kikia: Mazhoranca e ka marrë seriozisht, Gjykata Kushtetuese do i mbështesë

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike.

I ftuar në, Report Tv, Kikia ka deklaruar se shumë nga ish- ministrat në PD duhet t’i ishin nënshtruar jo vetëm përjashtimit, por edhe ndjekjes penale.Kikia ka theksuar se PD ose duhet të riformulohet, ose duhet të shuhet.

“PD duhet të kishte kaluar një proces rinovimi, ku njerëzit që kanë qenë pjesë e qeverisë, dhe përgjegjës të atij korrupsioni për të cilin PD u ndëshkuar në 2013 do duhej të ishin larguar. Ka patur në mesin e ministrave në PD që duhet t’i ishin nënshtruar edhe ndjekjes penale, jo vetëm përjashtimit politik. Nuk mendoj se është i rrezikuar Basha, por edhe nëse ikën nuk është fundi i PD apo i politikës”, tha Kikia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ka vendosur ta rrjepë deri në fund vendin”/ Brisilda Shehaj akuza të forta Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Brisilda Shehaj ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në Fax news, ku ka folur për rritjen e çmimeve në vend.

Për Brisilda Shehajn, kriza është e stisur për interesat e qeverisë, ndwrsa akuzoi kryeministrin Rama se ka vendosur ta rrjepë vendin deri në fund.

 “Nuk ka krizë, është totalisht e stisur. Ka vite keqmaenaxhimi i financave. Ata kanë rritur një pikë të atillë abuzimi që nuk e mbajnë dot më. Janë qindra miliona euro që duhet të shkonin investime për konsumatorin. Të dëgjosh ata që punojnë në OSHEE është horror . Ai e la evazive, tha nuk do rritet për familjet dhe bizneset e vogëla. Ajo që s’do bëhej e tha, por ajo që do bëhej nuk e tha. Se është mjeshtër PR. Çdo kosto bie në dëm të konsumatorit. Nuk e harroj aksionin e zonjës Ballukut, e cila bllokoi të gjitha kontratat e dhëna sepse tha do t’i rishikojmë. Të gjitha ato hidrocentrale duhet të ishin në punë.Minimalja që duhet të bëjë qeveria është të mos kemenaxhojë ato që ka. Të depozitoheshin diku. Sot nuk ka nevojë të marr 200 milionë euro borxh dhe t’ia japë OSHEE. Jemi informalë sepse kështu ka vendosur ky zotëria ta vjedhë dhe ta rrjepë këtë vend deri në fund. I ka dorëzuar të gjitha. Zotëria dha është rritur çmimi 10 dollarë për ton dhe ne do ta rrisim 10-15 lekë. Borxhi do kalojë 90% sepse kemi këto investimet e fshehura. Pres akoma sot BB të thotë suksese për reformën në energji se atyre ia kemi marrë paratë. Si nuk dëgjova qindra miliona euro para të zeza që hidhen në ndërtim.

Shqiptarët kanë një kryeministër që ka në filozofinë e tij që kërkon t’i varfërojë sa më shumë. Kur vijnë zgjedhjet ky thjesht rrit çmimin e votave. I bleu me 300 euro për 4 vjet dhe i katandisi me shpopullim. Ka ikur shtresa e mesme. Po na ikën truri. Arsimi, shëndetësia, intelektualët. Shqiptarët nuk dinë kë të votojnë. Të dalin të gjithë te kryeministria të rrinë aty. Unë nuk jam për dhunë“, theksoi ajo.

LEXO TE PLOTE

Kronika

LAJMI FUNDIT/ Breshëri plumbash te “Komuna e Parisit”, çfarë po ndodh

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Të shtëna me armë janë  regjistruar më parë në zonën e “Komunës së Parisit” në Tiranë.

Mesohet se ka mbetur i plagosur në këmbë një person me inicialet R. B., 22 vjeç, i cili aktualisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Ndërkohë, dyshohet se atentatori është larguar në drejtim të paditur dhe është ende i paidentifikuar.

Në vengjarje ka shkuar një numër i madh forcash policie .

Tiranë/Informacion paraprak

Rreth orës 22:35, tek lulishtja në rrethrrotullimin e Komunës së Parisit, në rrethana ende të paqarta, dyshohet se është plagosur me armë zjarri brenda mjetit të tij të parkuar shtetasi R.B, 22 vjeç, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

LEXO EDHE:  KLSH merr pjesë në Kongresin e X-të të EUROSAI-t

LEXO EDHE:  Shkeljet e rënda me inceneratorin e Tiranës/ KLSH ngre alarmin për një skemë tjetër kriminaleShërbimet e Policisë kanë bërë rrethimin e zonës dhe po vijojnë kontrollin e saj për të bërë të mundur identifikimin dhe kapjen e autorit.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe dokumentin e plotë të saj.

 

 

 

LEXO TE PLOTE