Connect with Us

Rroga e një kirurgu sa e një kuzhinieri/ Mjeku Torba: Shteti të ndërhyjë, të ligjërohen ‘bakshishet’

Sociale

Rroga e një kirurgu sa e një kuzhinieri/ Mjeku Torba: Shteti të ndërhyjë, të ligjërohen ‘bakshishet’

Publikuar

-

Rroga e një kirurgu sa e një kuzhinjeri/ Mjeku Torba apel të fortë: Shteti të ndërhyjë, të ligjerohen ‘bakshishet’

Kirurgu i përgjithshëm Dr.Myftar Torba, ishte i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Top Talk”, ku ka ngritur shqetësimin për pagesat e ulta të mjekëve dhe kushtet në të cilat punojnë.

Nisur nga ngjarja e fundit ku Serdi Memini dhe Ervin Sulaj, punonjës në spitalin e Traumës,  u arrestuan pasi dyshohet se kanë marrë ryshfet nga babai i njërit prej të plagosurve të Velipojës, Torba tha se askush nuk do të qëndrontre në punë, nëse s’do merrte ‘bakshishe” nga pacientët, pasi paga që u jep shteti nuk krahasohet as me atë të një hidrauliku.

“Shteti duhet të ndërhyjë dhe të sigurojë që të kryhen pagesat në spital, për çdo shërbim të marrë. Në spitalin tonë, shërbimi i laboratorëve është privat, paguhet me çmimin e tregut. Shërbimi i instrumenteve është privat, shërbimi i pastrimit është privat, shërbimi i ushqimit është privat, paguhen me çmimin e tregut.

LEXO EDHE:  Video-Të rinjtë e PD “përndjekin” Ramën/ Protestojnë në Berat

Rroga neto e një kirurgu me 30 vite eksperiencë është 80.000 lekë. Cili kuzhinier në restorantet e Tiranës e ka rrogën kaq? Cili prokuror, gjyqtar apo hidraulik e ka rrogën kaq? Me këto rroga, unë të siguroj që po të hiqeshin bakshishet, nesër në mëngjes nuk do të kishe asnjë mjek në spitale”.

Si zgjidhje për këtë problem, kirurgu jep ligjërimin e bakshishit.

“Ne kërkojmë të zgjidhet mënyra e financimit të spitaleve. Opsioni më i lehtë dhe më i ndershëm, është që çdo para që jepen në dorë, të lihen në recepsion me faturë dhe këto para të shkojnë te puna e gjithsecilit”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Temperatura deri në 28 gradë/ E premtja e freskët dhe me vranësira

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Paraditja do të jetë me kthjellime në bregdet dhe zonën e ulët, ndërsa kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash priten në zonat malore.

Gjatë  pasdites vranësirat e lehta do të përfshin pjesën më të madhe të territorit, por, bregdeti do të  mbetet me mot të kthjellët edhe në orët e pasdites.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke u luhatur nga 7°C deri në 28°C.

LEXO EDHE:  Vrasja e gjyqtares/ Dhjetëra qytetarë i hedhin bojë të kuqe ministrisë së Drejtësisë

LEXO EDHE:  Protesta/ Basha: Zgjedhje të lira ose zgjedhje nuk ka

Era do të fryejë mesatarisht me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi  Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Selami Xhepa: Skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme

Publikuar

-

Nga

Eksperti i njohur i ekonomisë, Selami Xhepa thotë se punësimi informal dhe deklarimi i ulët i pagave ka dëmtuar skemën e pensioneve në Shqipëri.

“Përgjatë viteve të tranzicionin qoftë për shkak të punësimit informal, dhe fshehja e të punësuarave për të paguar kontribute si dhe për nën raportimeve pagave që bëhen në ekonomi, sigurisht kjo dëmton jo vetëm financat publike të vendit, por edhe në veçanti skemat e pensioneve në Shqipëri”, tha ai.

Ai u shpreh për Euronews Albania se gjysma e parave që shpërndahen për pensionistët sigurohen nga sistemi i përgjithshëm tatimor, duke dëshmuar se skemat aktuale nuk janë efektive.

“Kjo është arsyeja, që në mënyrë të vazhdueshme, përveç fondeve që sigurohen nga kontributet, pothuajse gjysmat e parave që shpërndahen për pensionistët janë nga taksat që sigurohen nga sistemi i përgjithshëm tatimor”, theksoi Xhepa.Eksperti thotë se skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme, ndërsa këtë e lidh edhe me faktorët demografikë dhe me tkurrjen e tregut të punës.

“Vitin e kaluar qeveria shqiptare ka alokuar 15 miliardë lekë në skemën e sigurimeve shoqërore për të mbuluar pagesat e pensioneve. Nëse ne vazhdojmë më këto ritme, duke marrë parasysh edhe trendet demokratike të përkeqësuar, që nënkuptojnë një ndryshim të raporteve midis kontribuuesve në sistem dhe përfituesve, pra plakja e popullsisë në vazhdimësi dhe tkurrja e tregut të punës, sigurisht që skema e pensioneve në Shqipëri do thosha është tmerrësisht e paqëndrueshme”, shtoi Xhepa.

LEXO EDHE:  Këlliçi: Rama prangos qytetarët, mbron trafikantët

LEXO EDHE:  Alarmi i mjekut/ Kush është sëmundja që po rrezikon shqiptarët

Sipas tij, reformat që janë bërë vitet e fundit përkatësisht; rritja e moshës së pensioneve dhe shtimi i vlerës së kontributeve nuk kanë arritur dot të përmirësojnë skemën e pensioneve. Bazuar në këto tregues, z. Xhepa thotë se tani është koha të aplikohen reforma të tjera.

“Reformat që janë bërë gjatë viteve të fundit, pra zgjatja e moshës së pensionit, rritja e barrës së kontributeve nuk do të arrijnë dot ta shëndoshin skemën e pensioneve. Nevoja për të menduar për reforma të tjera është më se e nevojshme se kurrë. Me rritjen e pagave dhe pensioneve nuk është punuar në mënyrë serioze”, tha ai./euronews

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pensionet e ulëta, 15-17 mijë lekë në muaj janë të pamjaftueshme

Publikuar

-

Nga

Nga data 1 prill, pensionet janë kompensuar me 2.7%, përfshirë atë bazë, social, të pleqërisë dhe të gjithë pagesat që marrin personat me status të veçantë.

Mbi 680 mijë persona përfitojnë një rritje me 390 lekë në muaj pensionin minimal dhe me 780 lekë pensionin maksimal.

Sot një pensionist merr mesatarisht 15 mijë lekë në muaj. Ata thonë se kaq para nuk u mjaftojnë as për nevojat më bazike.

“Ku dalin 150 mijë. Presim pensionin tjetër”, shprehet një i moshuar.

Disa prej tyre ironizojnë me rritjen duke thënë se tani u teprojnë të japin dhe hua.

LEXO EDHE:  “Mos na shkatërroni ëndrrat”/ Studentët e Durrësit i bashkohen protestës

LEXO EDHE:  Këlliçi: Rama prangos qytetarët, mbron trafikantët“Aq shumë sa është rritur pensioni, saqë vijnë njerëz i japim lekë, i themi na se kemi shumë, na kanë kënaqur”, thotë një pensionist.

Një i moshuar thotë se vetëm për ilaçe shpenzon 10 mijë lekë, pa llogaritur faturat e energjisë elektrike dhe ujin apo ushqimet.

“Po të bësh llogari të gjithë këto të paktën vejnë 30-40 mijë lekë”, thotë i moshuari.

Shumë prej të moshuarve shprehen se u vijnë në ndihmë fëmijët për të përballuar shpenzimet.

“Mua më mban djali, se unë marr ilaçe”, thotë një grua e moshuar./euronews

LEXO TE PLOTE