Connect with Us

Rastet e hetimeve të zyrtarëve të lartë mbeten ende të ulëta

Aktualitet

Rastet e hetimeve të zyrtarëve të lartë mbeten ende të ulëta

Publikuar

-

Rastet e hetimeve të zyrtarëve të lartë mbeten ende të ulëta

Një vit e gjysmë pas ngritjes së Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, rastet e zyrtarëve të lartë, të hetuara mbeten të pakta.

I pari zyrtar i lartë i hetuar nga SPAK, ishte ish-prokurori i përgjithshëm Adriatik Llalla. Hetimet bën që Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ta dënonte Llallën, me 2 vite burg dhe 5 vite përjashtim nga funksionet publike.

Në mars të këtij viti, SPAK urdhëroi arrestimin e Drejtorit të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës Berat, Ervin Nelaj ,si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Pak ditë më parë, në rrjetën e SPAK ra kryebashkiaku i Lushnjës Fatos Tushe me akuzat korrupsion dhe shpërdorim detyre.

Veprat dyshohet se janë kryer në bashkëpunim me nëntë zyrtarë të tjerë të ndërmarrjes së pasurisë publike pranë pushtetit lokal.

Menjëherë pas arrestimit, Këshilli i Ministrave miratoi vendimin për shkarkimin e tij nga detyra.

Më herët, dy ish-kryebashkiakë, Zamira Rami e Gjirokastrës dhe Adem Lala i Hasit, u akuzuan nga SPAK për shpërdorim detyre.

Gjyqtarë e prokurorë nuk i kanë shpëtuar po ashtu arrestimeve të SPAK. 3 prokurorë dhe 2 gjyqtarë, akuzohen për korrupsion pasiv dhe shpërdorim detyre.

LEXO EDHE:  U mor i pandehur nga SPAK/ KPA pezullon nga detyra gjyqtarin Luan Daci

Pak javë më pare, Prokurori i Gjykatën së Shkallës së Parë Vlorë Maksim Sota u arrestuar në kuadër të operacionit ndërkombëtar kundër trafikut të drogës.

Më herët, po me urdhër të Prokurorisë së Posaçme janë arrestuar drejtuesi i Prokurorisë së Kukësit, Edmond Kariqi, prokurori i Sarandës, Sali Hasa, ish-gjyqtarja e Krujës, Enkelejda Hoxha si dhe ajo e Korçës, Mimoza Margjeka.

Dy ditë pas zgjedhjeve SPAK përmes një njoftimi zyrtar deklaroi se ka në hetim dhe 33 procedime penale që lidhen me krimet zgjedhore

Veprat penale më të hetuara nga krijimi i SPAK deri në dhjetor 2020, janë ato që lidhen me korrupsionin.

Numri i procedime për veprat penale që lidhen me korrupsionin është 240. Për rrjedhojë, edhe peshën më të madhe të dosjeve të dërguara në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e zënë ato që lidhen me korrupsionin.

Në po të njëjtën periudhë SPAK ka dërguar 39 kërkesa për gjykim, për vepra penale që lidhen me korrupsionin.

Gjatë raportimit në Komisionin e Ligjeve Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme Anti-korrupsion, Arben Kraja nënvizoi se 322 zyrtarë shtetëror janë nën përgjim nga SPAK për korrupsion./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas diskretitimit nga Luan Rama/ Reagon deputeti i Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Luan Rama, i cili është larguar nga LSI, së fundmi degjeneroi hapur nënkryetarin e LSI –së, Petrit Vasili, i cili vetëm me 302 vota do të jetë pjesë e legjislaturës së re, të dalë nga zgjedhjet e 25 Prillit.

Rama, pa i përmendur emrin, tha se aq vota sa ka marrë ai deputeti, i merr pelqime në rrjete sociale.LEXO EDHE:  U mor i pandehur nga SPAK/ KPA pezullon nga detyra gjyqtarin Luan Daci

LEXO EDHE:  SPAK fut në “ethe” 850 zyrtarë/ Drejt arrestimit ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë

Sot, gjatë një interviste në Euronews Albania, Petrtit Vasili është pyetur edhe për dorëheqjen e Luan Ramës.

Jam njohur me dorëheqjen e gjatë dhe shteruese të z. Rama dhe nuk kam çfarë t’u heq e t’u shtoj atyre që ai ka parashtruar po vetë në të”,  tha Vasili, duke mos komentuar më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

489 raste të reja me Covid-19 në Kosovë/ Ndërrojnë jetë 28 persona

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës bën të ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar 489 raste të reja të prekur nga Covid-19, ndërsa kanë ndërruar jetë 28 persona.

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:

Nga 6.310 testime, 489 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.LEXO EDHE:  Tre milionë euro të pajustifikuara/ Cilat janë 32 pasuritë e Ylli Ndroqit, cfarë rezultoi nga hetimi i SPAK

LEXO EDHE:  KLP hap garën për krijimin e SPAK

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 28 raste të vdekjes.

Sot janë shëruar 859 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 124.711.

Në total numri i rasteve aktive është 25.290.”-thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Protestat në Malin e Zi në fokusin e shtypit gjerman

Publikuar

-

Nga

cna lajme rajon

Në Malin e Zi demonstruesit u përpoqën të pengonin ceremoninë e shugurimit të Kreut të Kishës Ortodokse. Protestat ku pati mjaft të lënduar gjejnë jehonë edhe në shtypin gjerman.

Gazeta gjermanishfolëse zvicerane, “Neue Zürcher Zeitung” i kushton vëmendje zhvillimeve në Mal të Zi me artikullin “Mali i Zi grindet për rolin e kishës”.

“Jo temjani i ceremonisë kishtare, por gazi lotsjellës dhe tymi i zi i gomave të djegura do të mbeten në kujtesë nga ngjitja në detyrë e metropolitit Joanikije në Cetinje”, shkruan NZZ.

Situata u shkallëzua të dielën, ku pati skena përleshjesh mes demonstruesve dhe forcave të sigurisë. NZZ thekson, se shugurimi i metropolitit të Malit të Zi u shndërrua gjithnjë e më shumë në një çështje politike javët e fundit, e kjo ka të bëjë me marrëdhënien e komplikuar me Serbinë dhe sidomos me situatën e brendshme në vend.

“Lidhjet mes Podgoricës dhe Beogradit janë tradicionalisht të ngushta. Vetëm në vitin 2006 Mali i Zi doli nga federata e përbashkët. Që atëherë krahu politik i presidentit afatgjatë, Milo Gjukanoviç është përpjekur për distancim.

Në anën e politikës së jashtme kjo reflektohej në lidhjen me perëndimin, brenda vendit në përpjekjet për forcimin e identitetit kombëtar. Këtu bëjnë pjesë edhe përpjekjet për të spostuar Kishën Ortodokse Serbe, besimin e së cilës e ka shumica e popullsisë, dhe ngritjen e një kishe kombëtare.” NZZ analizon, se Mali i Zi ka tani një metropolit të ri, por përçarjet në vend janë bërë më të thella, se kurrë më parë.Kurse gazeta gjermane, “taz” tageszeitung në një opinion të gazetarit Erich Rathfelder me titullin “Pretendim sundues serb”, shkruan, se nëse Kisha Ortodokse serbe kërkon të dalë sërish politikisht në ballë, kjo të sjell kujtime jo të mira të viteve 90-të.

LEXO EDHE:  U mor i pandehur nga SPAK/ KPA pezullon nga detyra gjyqtarin Luan Daci

LEXO EDHE:  U mor i pandehur nga SPAK/ KPA pezullon nga detyra gjyqtarin Luan Daci

Atëkohë ishte projekti i Serbisë së Madhe, që çoi në luftërat në Kroaci dhe Bosnje, sot është projekti, “Srpski Svet”, që do të thotë bashkim i “botës serbe”. “Kisha Ortodoske Serbe në Beograd sundon deri më tani në pjesën serbe të Republikës së Bosnje-Hercegovinës, në pjesë të Kosovës dhe kërkon tani të sundojë edhe në Mal të zi.

Për shkak se në Serbi tradicionalisht, politika bindet ndaj fesë, politikisht kjo do të thotë, edhe në plan afatgjatë, që këto rajone të bashkohen në një shtet. “Bota Serbe” nuk është vetëm një ide shpirtërore-kulturore, siç paraqitet me dëshirë, por mban brenda edhe pretendimin për sundim. Ky pretendim u bë i qartë në mënyrë brutale tani në Mal të Zi.”

Kurse gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” shkruan, se refuzimi masiv i ceremonisë, bazohet në atë, se kryeqyteti historik Cetinje konsiderohet djep i idesë së pavarësisë malazeze.

“Realizimi i ceremonisë së shugurimit të Joanikijes me dhunë policie do ta thellojë edhe më shumë përçarjen në vend, sipas analistëve. Presidenti vendit, Milo Gjukanoviç, që në vitin 2006 përmes një referendumi e çoi vendin drejt pavarësisë, sipas të dhënave të veta në kohën e trazirave ndodhej në Cetinje, dhe fajësohet nga Kisha Ortodokse-Serbe se ka nxitur trazirat.”/DW

LEXO TE PLOTE