Connect with Us

“Këta janë ‘kodoshët’ e tmerrshëm që zbuloi sot kryeministri”/ Artan Hoxha del me reagimin e fortë

Aktualitet

“Këta janë ‘kodoshët’ e tmerrshëm që zbuloi sot kryeministri”/ Artan Hoxha del me reagimin e fortë

Publikuar

-

Aksioni në Ministrinë e Brendshme/ Artan Hoxha publikon videon dhe jep mesazhin e ‘koduar’

Gazetari Artan Hoxha ka dalë më një reagim të fortë në rrjetet sociale pas ultimatumit që kryeministri Edi Rama iu dha sot krerëve të policisë.

“Keni 100 ditë kohë për ta rivënë të gjithë trupën në angazhim maksimal, nga i pari tek i fundit. 100 ditë asnjë më shumë, që qytetarët të marrin frymë të lehtësuar duke e parë Policinë e Shtetit në një nivel tjetër.”, ishte ultimatum i kreut të qeverisë.

Ndërkaq gazetari Artan Hoxha, me tone ironike shkruan se ata po ja nxinë imazhin qeverisë, po ja prishin humorin udhëheqesit.

E gjetem kush e ka fajin!!!!

I kapem “qafiret”. Ata kodosher e kane gjithe fajin!!!

Ata po ja nxine imazhin qeverise, po ja prishin humorin udheheqesit…

Po kush qenkan keta “qerratenj” do thoni ju?!

Policet e qarkullimit…

Po po, policet e qarkullimit…

Ata jane e keqja e madhe e ketij vendi.

Ata e kane fajin pse rruget e Shqiperise nuk behen kurre me standarte edhe pse tenderat e rrugeve financohen 2 here me shtrenjte se çdo tender ne kete vend.

May be an image of road

Ata e kane fajin, qe rruget tona nuk mbarojne kurre. Qe jane gjithe të papritura, me gropa, tabela të vendosura keq, qe ne vend te orientojne, te çorientojne. Ata “qafira” e kane fajin, pse ministria pronare e rrugeve nuk i miremban mire rruget. Qe drejtoria perkatese e kesaj ministrie, i leshon patentat si letra bakalli.

Po rendis vetem disa te dhena per kuriozitet.

Ne vendet e BE-se ku synojme te shkojme, trupa e policise se qarkullimit rrugor ze respektevisht 10% te gjithe trupes policore te vendit perkates.

Po në Shqiperi?!

Aktualisht Policia e Shtetit ka nje efektiv prej 12500 personash. Respektivisht policia rrugore e Shqiperise duhet te kete 10% te kesaj trupe, 1250 police rrugore.

Por në fakt ka 2/3 e kesaj trupe, vetem 850 police rrugore, të shperndare në gjithe vendin. Duke hequr stafin drejtues, ekspertet dhe stafin administrativ, pjestuar për 3 sa i perket nje turni 8-oraresh në 24 ore, mendoheni vet sa police rrugore gjenden rrugeve të Shqiperise, ne të cilat gelon nje flote prej 670 mije automjetesh.

Por mungesa e 400 efektivave rrugore, eshte e keqja me e vogel.

A e dini sa paguhet nje polic rrugore, nga ata qe shihni perdite ne rruge, ne shi, bore, diell, ne të ftohte apo ne zhegun e vapes, ne pluhur, balte, ne ajer të ndotur kryqezimesh apo ne ndotje tej cdo norme akustike?!

LEXO EDHE:  Policia në një hap me krimin/ Ermonela Felaj sulmon ministrin Lleshaj

Vetem 500 mije leke të vjetra me gjithe oret shtese. Pra vetem 400 euro.

May be an image of standing, car and road

Të paisur keq, me mjete logjistike të pamjaftueshme, të trysnuar në çdo moment nga shefat, deputetet, ministrat, harbutet, kriminelet, biznesmenet etj, policet rrugore jane preja me e lehte për cdo kend.

A e dini se policet e qarkullimit rrugore zene numrin me te madh te efektivave te police, qe jane vrare, jane plagosur apo kane mbetur të gjymtuar ne krye te detyres?!!!

Po, per fat te keq.

Detyra me rrezikshme per jeten ne kete vend, eshte të punosh police rrugore.

A e dini kush eshte sektori me i ekspozuar i Policise se Shtetit, ndaj korrupsionit, hetimeve të prokurorise, SHÇAB-se, denoncimeve te medias apo qytetareve ne rrjetet sociale?!

Policia rrugore!!!!

Shpesh here i shajme, i fyejme, i mallkojme, i urrejme, i peshtyjme, i shtyjme, madje dhe jo ne pak raste i godasim.

Pastaj u lutemi, u qahemi, u perulemi qe te na falin kur na kapin ne shkelje të ligjit.

Dhe kur nuk ja dalim, u rrasim ndonje kartmonedhe ne xhep, ne varesi të shkeljes qe kemi bere apo takatit qe kemi. Dhe pasi kalojme lumin, u fusim dhe nje te share nga mbrapa…

Ja pra keta jane “kodoshet” e tmerrshem qe zbuloi sot kryeministri i vendit. Udheheqesi, qe po keta police të shkrete, çirren e perdridhen si prestigjiatore cirku ti hapin rrugen ndersa leviz në trafikun e tmerrshem të kryeqytetit.

Dhe udheheqesi ne vend, qe të merret me ministren Belinda për gjendjen e rrugeve, me drejtorin Gonxhe, qe kontrollon leshimin e patentave me të cilat paisjet cdo idiot në kete vend, me kryebashkiakun e Tiranes qe ngushton rruget dhe leshon gjithe floten e perandorise se betonit rrugeve dhe rrugicave të kryeqytetit, shkon dhe thyen në mes policet e qarkullimit!!!!

Mire o komandant mire, policet rrugore e kane fajin, se i paguan mire ti, me rroga te medha, i ke veshur, i ke ngjeshur, i ke kompletuar dhe tani po u kerkon hesap.

Une them je qe je, leshoju dhe SPAK-un per korrupsion. E meritojne “qafiret”!!!

Por ndersa udheton rrugeve te atdheut, nen komoditetin dhe freskun e kondicionierit të mjetit tend luksoz, hidhu nje sy atyre policeve rrugore, qe i telendise sot, ndersa te pershendesin me qendrim gati-tu.

“Keni 100 ditë kohë”/ Rama ultimatum drejtuesve të Policisë

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Strehimi i afganëve/ Kim me kongresmenen Slotkin, vlerësim të veçantë për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim është takuar sot me kongresmenen Elissa Slotkin, ku në fokus të diskutimeve ka qënë strehimi i afganëve në Shqipëri.

Në postimin e saj ambasadorja shkruan se fakti që vendi jonë i ka mirëpritur afganët, meriton një vlerësim të veçantë.“Kënaqësi të takohem me Rep.Slotkin për të diskutuar bashkëpunimin tonë të fundit për të nxjerrë afganët e rrezikuar jashtë nga rreziku. Ne pajtohemi me gjithë zemër se Shqipëria meriton një vlerësim të veçantë për të qenë ndër të parat që ofroi mbrojtje dhe mikpritje për ata në nevojë. Faleminderit!”, shkruan Yuri Kim.

LEXO EDHE:  Vrasja në Fier/ PD: Krerët e policisë i ofronin viktimës mbrojtje dhe lehtësi

LEXO EDHE:  Presidenti i përgjigjet akuzave të Ramës/ Nuk i trembem drejtësisë

Kujtojmë që Shqipëria ishte ndër vendet e para që u angazhua për të strehuar qytetarët afganë të cilët po largohen nga vendi i tyre, pasi u kërcënohet jeta nga talebanët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hapja e shkollave/ Tomini: Mund të ketë rritje të rasteve me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Rreziku nga varianti “Delta”/ Tomini qetëson qytetarët: Situata nën kontroll, s’kemi asnjë rast të konfirmuar

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, ka deklaruar se hapja e shkollave mund të sjellë edhe rritjen e rasteve të reja me Covid-19 në vend.

Për Abc news, Tomini tha se është e pritshme që rifillimi i mësimit dhe grumbullimi i nxënësve do të sjellë tendencë rritëse të rasteve me Covid-19.

“Ky fakt e lehtëson më shumë se zinxhiri i transmetimit midis mësuesve që janë të detyruar të vaksinohen, mbetet hallka e nxënësve. Disa hallka pavarësisht rritjes së pozitivitetit kemi përballje qoftë për shtrimet, por edhe strukturat spitalore. Të gjitha gjasat janë që mund të kemi një trend më të rritur me grumbullimet. Por gjithçka është dinamike, do të vlerësohet hap pas hapi duke zbatuar protokollet. Vjeshtë-dimër do të ketë tendecë rritje”, është shprehur shpreh ajo.

Përsa u përket arsimtarë që janë në kategorinë e vaksinimit të detyruar, Tomini tha se me hapjen e shkollave ata duhet të tregojnë edhe certifikatën që vërteton se kanë marrë vaksinën.

LEXO EDHE:  “Sulmi i Ramës ndaj Haradinajt rrugaçëror”/ Paralajmëron Basha: Do marrë fund shumë shpejt

LEXO EDHE:  Arratisja e Nikolla Gruevskit/ Artan Hoxha zbulon detaje të reja“Detyrimi ligjor ose urdhri për të paraqitur certifikatën bazohet në ligjin për sëmundjet infektive. Por sa sa i përket urdhrit të mësuesve del në vijim që data 27 përkon me fillimin e mësimit, përkon edhe me ligjërimin e një detyrimi të tillë për të paraqitur certifikatën. Tek individët që e kanë kaluar aplikimi i një vaksine nxit një mbrojtje më të fortë”, tha ajo.

Tomini shtoi më tej se në rast të agravimit të situatës janë në gatishmëri për të rihapur spitalet e tjera Covid.

“Janë duke u monitoruar të gjithë indikatorët duke vlerësuar faktin e një disporporcioni mes rasteve që shtrohen në spital deh rasteve të reja ditore. Plani për një rritje të mëtejshme, kapacitetet spitalore janë të plota. Spitali COVID 4 është në gatishmëri”, thotë Tomini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vishaj thirrje Llallës: Vetë na i mësove peshqit e mëdhenj, dil dhe trego kush janë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Avokati Saimir Visha i bëri thirrje ish-kryeprokurorit që të dalë e të tregojë kush janë peshqit e mëdhenj për të cilët, kur ishte në detyrë thënë se kishte dosje që do të përmbysnin situatën në vend.

“Le të flasë sot për peshqit e mëdhenj. Le të flasë sot çfarë ka ndodhur në jetën e tij profesionale si kryeprokuror. Peshqit e mëdhenj na i mësoi Llalla, le dalë të tregojë kush janë peshqit e mëdhenj që ka pasur në dosje. Nëse është i ndërgjegjshëm të shkojë të dorëzohet”, tha avokati.

Avokati tha se Llalla, si një ish-zyrtar i drejtësisë duhet të zbatojë vendimin e sotëm të gjykatës që ishte i formës së prerë dhe nëse fshihet është i vetëdijshëm se është fajtor.

LEXO EDHE:  Kapet me para dhe kokainë/ Dëbohet nga Italia trafikanti shqiptar

LEXO EDHE:  Arrestohen në Durrës dy persona të shpallur në kërkim ndërkombëtarZ. Visha tha për Euronews Albania se vendimi i sotëm i Gjykatës së Posaçme të Apelit është një moment historik, pasi vetë gjyqtarët e prokurorët treguan se reforma në drejtësi po funksionon teksa dënuan një ish-kryeprokuror.

Sipas tij, dënimi i një zyrtari të lartë do të kthejë besimin e qytetarëve tek drejtësia, por ndëshkimi duhet të jetë i njëjtë edhe për zyrtarë të lartë që janë në detyrë përfshi edhe ministra.

Sot duhet duartrokitur një vendim, por problemi është se pandëshkueshmëria duhet të sundojë në çdo sferë. Duhet të presim që kambanat të bien edhe për ministrat e ish-ministra për të pasur respekt për reformën në drejtësi”, tha ai./euronews

LEXO TE PLOTE