Connect with Us

“Të etur në mes të ujit”/ Në tri dekada asnjë vepër e re

Sociale

“Të etur në mes të ujit”/ Në tri dekada asnjë vepër e re

Publikuar

-

“Të etur në mes të ujit”

Në shumë zona të Shqipërisë banorët protestojnë për mungesën e ujit apo për ta mbrojtur atë. Në të gjitha qytete e vendit, tarracat e pallateve janë mbushur me depozita metalike për të siguruar rezerva uji. Në shumë fshatra tokat nuk vaditen, pasi në kanale nuk rrjedh ujë.

Këto skena nuk ndodhin në ndonjë vend që vuan për burime ujore dhe ku lufta për ujin është lufta për jetën, por në Shqipëri, një nga vendet më të pasura në Evropë për burime ujore.

Kjo është panorama që sjell në serinë e radhës programi i Euronews Albania, “Përse”, i titulluar “Të etur në mes të ujit”.

Gazetari Mentor Kikia sjell një vëzhgim mbi rezervën ujore të Shqipërisë, në krahasim edhe me vende të tjera të Evropës.

Me 248 liqene natyrale, 650 liqene-ujëmbledhës artificialë, 152 lumenj, nga të cilët 12 kryesore që e përshkojnë territorin e Shqipërisë në çdo 40 kilometra, vendi ynë është ndër pesë vendet me rezerva më të mëdha ujore për frymë në Evropë. Sipas studiuesve, çdo shtetasi shqiptar, nga kjo rezervë ujore, i takon rreth 14 mijë metër kub ujë në vit.

Me një territor prej 28 mijë kilometra katrorë, Shqipëria ka privilegjin të ketë një pellg ujëmbledhës rreth 44 mijë kilometra katrorë, 16 mijë kilometra katrorë më shumë se hapësira e saj gjeografike. Disa prej lumenjve tanë kanë fillesat në vendet fqinjë, duke bërë që të sjellin në Shqipëri edhe ujërat e mbledhur jashtë territorit tonë.

Ndriçim Shani, kryetar i Entit Rregullator të Ujit, thotë se në Shqipëri prodhohen aktualisht në burime të rrjeteve ujësjellës, rreth 400 metër kub ujë për person, por si pasojë e rrjetit të amortizuar, në banesa nuk shkojnë më shumë se 100. Disa qytete sipas zotit Shani, furnizohen maksimalisht me ujë, por shumë të tjerë furnizohen me orare fare të ulëta.

LEXO EDHE:  “Çmendet” Manjani/ Shan komentuesit me libër shtëpie

“Ne jemi një vend i privilegjuar, në kemi burime ujore nëntokësore të mrekullueshme, si nga sasia ashtu dhe nga cilësia, por duhet ta menaxhojmë mirë ujin,” – pohoi z.Shani.

I ftuar në studio, inxhinieri i ujërave Fitim Ballo, theksoi nevojën për të mirëmenaxhuar këtë pasuri të madhe ujore, në mënyrë që ta shndërrojmë atë në burim ekonomie dhe mirëqenieje për popullsinë.

Ndërsa drejtori i politikave dhe zhvillimit të ujitje-kullimit në Ministrinë e Bujqësisë Arben Muka, flet për aksesin e ujitjes së tokave bujqësore sot.

“Infrastruktura ujitëse e ndërtuara para viteve ’90 është dëmtuar dhe në disa raste është shkatërruar fare, duke nxjerrë nga sistemi i ujitjes qindra mijëra hektarë tokë,” – theksoi ai.

Qindra ujëmbledhës, diga dhe kanale gjigante u ndërtuan në periudhën e komunizmit, me djersën dhe gjakun e punëtorëve, aksionistëve dhe ish-të përndjekurve politikë që punonin pa pagesë.

Qeverive post-komuniste u ra për detyrë t’i ruanin këto investime. Por e gjithë kjo pasuri iu dorëzua kaosit, barbarisë dhe shkatërrimit në emër të “luftës kundër komunizmit”.

Në tri dekada asnjë vepër e re nuk është ndërtuar dhe sot zyrtarë lokalë, ministra e deputetë shfaqen nëpër ekrane, ndërsa fadromat pastrojnë për herë të parë ndonjë kanal të ndërtuar 50 apo 60 vjet më parë./Euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Kthesë e papritur e motit/ Temperaturat ulen ndjeshëm

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Moti i qëndrueshëm do të sjellin në orët e para të ditës kthjellime dhe vranësira të pakta përgjatë zonës Lindore.

Ndërsa mesdita dhe orët vijuese i bëjnë vranësirat më të dukshme duke krijuar momente me pika shiu në zonat malore. POR mbrëmja largon gradualisht vranësirat e shumta.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 7°C deri në 27°C.

LEXO EDHE:  Situatë e qetë në Kamëz/ Qytetarët akuza Mziut: Na ka vjedhur votat faqeziu

LEXO EDHE:  Situatë e qetë në Kamëz/ Qytetarët akuza Mziut: Na ka vjedhur votat faqeziu

Era do të fryjë mesatare deri e fortë duke arritur shpejtësinë 50 km/h nga drejtimi  Verior – Verilindor duke krijuar ne brigjet e jonit dallgëzim 5 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sot ‘Dita pa makina’/ Rrugët ku nuk do të lejohet qarkullimi i automjeteve

Publikuar

-

Nga

cna sociale

Në periudhën 16-22 Shtator të çdo viti, me nismën e Bashkimit Europian, organizohet “Java Europiane e Qarkullimit”, e cila finalizohet me datën 22 Shtator, me ditën “Në qytet pa makinën time”.

Në kuadër të kësaj jave edhe Bashkia e Tiranës ka rikthyer më 22 shtator nismën “Dita pa Makina”, për të ndërgjegjësuar qytetarët që të shmangin të paktën për një ditë përdorimin e automjeteve të tyre.

Për një aktivitet të qetë janë marrë masa  për kufizimin e qarkullimit të automjeteve nga ora 08:00 deri në orën 14:00, në disa prej rrugëve të qytetit.

Kjo nismë europiane e ka zanafillën në Francë në 1998. U deshën vetëm katër vjet që ajo të bëhej një nga manifestimet me përfshirjen më të madhe në fushën e mbrojtjes së mjedisit.Qëllimi i nismës evropiane është pikërisht ndërgjegjësimi për ndërmarrjen e politikave të sukseshme urbane nga vendimamrrësit për të mundësuar rritjen e vëllimit të transportit me mjete miqësore me mjedisin.

LEXO EDHE:  Dehidratimi, ja sa ujë në ditë duhet të pijnë fëmijët

LEXO EDHE:  Vaksina kundër COVID/ Ekspertët optimistë: I reziston variantit të ri të virusit

 Kufizimi i qarkullimit të automjeteve do bëhet si më poshtë:

  • Rruga “Luigj Gurakuqi”, duke filluar nga kryqëzimi me rrugën “Xhorxh Bush” deri në sheshin “Avni Rustemi”.
  • Rruga “Kostandin Kristoforidhi” deri në kryqëzimin me rrugën “Luigj Gurakuqi”

2.Qarkullimi i mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të vazhdojë normalisht në segmentet rrugore sipas pikës 1.

3.Qarkullimi i mjeteve të tjera do të vazhdojë në segmentet e mëposhtme:

  • Rruga “Xhorxh Bush” – Rruga -Barikadave”
  • Rruga “Hoxha Tahsim”,- “Rruga “Tefta Tasho Koço”

4.Qarkullimi i mjeteve të transportit publik linja -Porcelan – Qendër- do të devijojë në sheshin “Avni Rustemi” dhe do të stacionohet pranë tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Ulen ndjeshëm temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë vijon të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të theksuara do jenë gjatë mesditës dhe lagështira e lartë në ajër do të ndihmojë në krijimin e shirave të afatshkurtër në zona të izoluara.

Por paraditja dhe mbrëmja do të jenë kryesisht në ndikimin e motit të kthjellët dhe vanësirave kalimtare.

LEXO EDHE:  Sabotohet në Fier/ Basha trash zërin

LEXO EDHE:  FOTO/Ekziston një vend ku mund të ecni mbi ujëSipas MeteoAlb, Temperaturat e ajrit do të bien në mëngjes, dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 28°C.

Era do të fryjeë mesatarisht me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi  Verior – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE