Connect with Us

“Politikë perverse”/ Qeveria shqiptare kapet në “flagrancë”

Politikë

“Politikë perverse”/ Qeveria shqiptare kapet në “flagrancë”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka komentuar nismën e të ashtuquajturit minischengeni ballkanin, të cilën e cilëson si “politikë perverse”.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se “Braktisja e BE-së dhe Schengenit për minischengenin është masturbim i pastër politik me imazhin e Europës.

Vetëm një politikë perverse mund të marrë vendime të tilla.

Po Republika e Shqipërisë, ca më shumë sesa masturbim po dëmton dhe “shëndetin” e kombit shqiptar.

Uja në tryeza e nisma të tilla perverse pa patur në kra edhe Republikën e Kosovës është veprimtari anti shqiptare. Shqiptarët vërtetë kanë rënë dakord me kompromisin për të jetuar në shtete të veçanta, por kjo nuk mund ti detyrojë të ulen në trueza qëndrndrimesh të ndryshme.”

Sipas tij Kosova dhe Shqipëria nuk mund të godasin njëra tjetrën, duke kënaqur kështu Serbinë, ndërsa shton se Qeveria e Shqipërisë është në pozicion flagrant të gabuar.

LEXO EDHE:  Lufta kundër korrupsionit/ Paralajmëron Soreca: Peshqit e mëdhenj do përballen me drejtësinë

Që do të thotë se Republika e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës, nëse nuk janë unike nuk mund të jenë pjesë e nismave ëë godasin njëra-tjetrën. Se kështu i bie që përveç se lamë nam, po lemë eehe sytë duke ja nxjerrë shoqi shoqit. Ndërkohë Serbia kënaqet…

Në minischengen, për sa kohë që ska vend substancial për Republikën e Kosovës, Shqipëria nuk ka punë.

Ky duhet të jetë parimi.

Shqipëria, nëse nuk i bëhet dot krah Kosovës, të paktën të mos i bëhet kusht shtesë. Kosova ka boll kushte e kushtvënës (në Beograd, Bruksel e Ëashington) edhe pa Shqipërinë.

Unë kështu e shoh këtë minischengenin edhe për ne, por edhe për shqiptarët kudo që janë.

Qeveria e Shqipërisë është në pozicion flagrant të gabuar!”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohet strategjia e Bashës për të hequr vëmendjen nga takimi i Berishës

Publikuar

-

Nga

Vijon prej mëngjesit seanca maratonë në Kuvend. Opozita me Bashën në krye, e kanë ndërprerë disa herë tashmë me justifikimin se duan Ramën në Kuvend.

Siduket Lulzim Basha po e shtyn seancën që të flasë gjatë kohës që do jetë live aktiviteti i Berishës, i cili nis në orën 18:00.

Basha po përpiqet të justifikohet dhe atij po i shërben edhe kryeministri Edi Rama me mungesën e prencës së tij.

LEXO EDHE:  Anëtarësimi i Shqipërisë në BE/ Dritë jeshile nga Holanda?

LEXO EDHE:  Ambasadori gjerman kritikon qeverinë/ "Shembja e Teatrit e nxituar, s'ka ikur ende virusi"Megjithëse kryeparlamentarja Nikolla njoftoi se ai do mbërrinte  në Kuvend rreth orës 17:00, tashmë kanë kaluar më shumë se 40 minuta, dhe Basha ende nuk ka folur.

Siduket Luli po shpreson të ndajë mediat dhe ekranet në 2, gjatë fjalës së tij për të hequr vëmendjen nga takimi i ish kryeministit Sali Berisha me strukturat e PD në Tiranë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj zbulon planin “Rama 3″/ “Do e çojmë Shqipërinë në tjetër nivel”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Zëvendës-kryeministri Arben Ahmetaj, ka mbajtur fjalimin e tij në seancën e sotme parlamentare.

Ahmetaj ka zbuluar disa prej pikave të planit të qeverisë Rama 3.

Zëvendës-kryeministri është shprehur se është një përgjegjësi dhe privilegj për të hedhur hapat që nuk e dëmtojnë vendin.

Ahmetaj ka theksuar se mandati Rama 3 është një mandat për Shqipërinë “2020-2030”, një plan i kujdesshëm me reforma dhe aksione që synojnë ta çojnë Shqipërinë në një nivel tjetër.

Përgjegjësia dhe privilegji janë njësoj si për ne majtas si për ju djathtas, për të qenë serioz, që të hedhim hapat që nuk e dëmtojnë vendin tone.Mandati Rama 3 është një mandat për Shqipërinë “2020-2030”. Është një plan i kujdesshmë me reforma dhe aksione që synon të çojnë Shqipërinë në një nivel tjetër.

Shqipëria “20-30” do të jetë një vend me rritje ekonomike.

Shpipëria do të jetë një vend me rritje të qëndrushme falë një programi gjithëpërfshirës. Një vend me fëmijë fluentë në anglisht, që në klasë të parë, me përdorim të teknologjisë. Kampion rajon në turizëm.

Të rinj që gjejnë mundësi në sipërmarrje. Mandati 3 shpalos hapin tonë të punës, që bzaohet në 5 shtylla. Tërmeti dhe pandemia na treguan se askush nuk është i paprekshëm nga dukuritë natyrore.

Shprehja më e lartë e politikës, shprehet në guxim. 3 mujori i parë i vitit të 2021 shënoi rritjen më të lartë në rajon. 88 miliardë lekë , mbështjete, kjo ishte ajo që bëmë ne”, shprehet Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla ironizon opozitën/ “Trajnime urgjente për mësimin e rregullores së Kuvendit”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Opozita vijon të kërkojë ndërprejen e seancës për të mbledhur grupin parlamentar të PD. Ata nuk kanë pranuar që seanca të vijojë pa praninë e kryeministrit Edi Rama.

U mblodhëm dhe në rregullore mbledhja është 60 minuta, sa i përket zhvillimit se kur e nisim dhe kur e përfundojmë është punë e grupit tonë. Dilni nga salla dhe ne të vijojmë mbledhjen”, është shprehur Oriola Pampuri.

Nga ana tjetër, kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla u kujtoi deputetëve të opozitës rregulloren duke thënë se sipas nenit 52, të drejtën e ndërprerjes së seancës e ka vetëm kryeparlamentarja.

LEXO EDHE:  Foto/ Protestuesit i vënë “flakën” qeverisë

LEXO EDHE:  Anëtarësimi i Shqipërisë në BE/ Dritë jeshile nga Holanda?Duke ironizuar opozitën, Balla kërkoi nga Nikolla që të bëhen trajnime urgjente për mësimin e rregullores së Kuvendit.

Neni 52 i jep jep të drejtën e ndërprerjes së seancës vetëm drejtueses. Kur 7×7 bëjnë 42 mund a thuash kështu… Nuk shkruhet asgjëkundi që mbledhjet e grupeve parlmentare zhvillohen në këtë sallë…E kemi urgjente një trajnim për rregulloren e Kuvendit. Mos e lexoni mbrapsht, marrja peng nuk është e sanksionuar në rregullore”, shprehet Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE