Connect with Us

Dy “dështimet” e mëdha të WhatsApp që mund të lejojë hakerat të futen në telefonin tuaj

Teknologji

Dy “dështimet” e mëdha të WhatsApp që mund të lejojë hakerat të futen në telefonin tuaj

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

WhatsApp është një platformë bisede mjaft e sigurt por ndonjëherë gabimi njerëzor mund të çojë që një haker të vjedhë llogarinë tuaj.

Më poshtë janë dy gabime të mëdha që duhet të shmangni nëse doni ta mbani WhatsApp tuaj të sigurt.

Shmangni shkarkimin e aplikacioneve të palëve të treta WhatsApp

Disa njerëz shkarkojnë aplikacione të palëve të treta WhatsApp që pretendojnë të përmirësohen me veçori shtesë.

WhatsApp ka një qëndrim të fortë kundër këtyre aplikacioneve të ndryshuara dhe mund të përfundojë duke e fshirë llogarinë tuaj.

Disa nga aplikacionet e palëve të treta janë thjesht të dizajnuara për të vjedhur llogarinë tuaj në WhatsApp.

Në fillim të këtij viti, një mesazh në lidhje me një aplikacion ‘WhatsApp Pink’ u theksua si një mashtrim nga një studiues i sigurisë në Indi i cili tha se përmban malëare që mund të lejojë një haker të hyjë në telefonin tuaj.

Lidhja mund të lejojë hakerat të marrin telefonin tuaj dhe madje të dërgojnë mesazhe në kontaktet tuaja.

WhatsApp ka paralajmëruar se do të ndalojë përdoruesit e një versioni të ri, jozyrtar të aplikacionit të tij të bisedës që është bërë virale në mediat sociale.

LEXO EDHE:  Sony hedh në treg robotin qen/ Çmimi është marramendës

Mos jepni kurrë kodin tuaj gjashtë shifror të ËhatsApp

Një mashtrim i zakonshëm është që një haker të marrë një kod verifikimi WhatsApp me gjashtë shifra të dërguar në telefonin tuaj.Ata po përpiqen t’ju hakojnë duke pretenduar të jeni një mik që ju ka dërguar aksidentalisht kodin kur në të vërtetë kodi është për të hyrë në WhatsApp tuajin.Nëse e dhuroni, po jepni llogarinë tuaj.

Kodi WhatsApp ju dërgohet kur ju ose një haker po përpiqeni të bëni ndryshime në llogarinë tuaj. Kurrë nuk duhet ta ndani kodin gjashtë shifror me askënd.

Kjo mund të thotë që ju nuk keni më qasje në llogarinë tuaj dhe hakeri mund të provojë të mashtrojë miqtë tuaj dhe të lexojë mesazhet tuaja private. Nëse merrni një mesazh të dyshimtë nga një mik, provoni t’i telefononi për të parë nëse mund të flisni me ta personalisht dhe të verifikoni se çfarë po ndodh.

Këshillohet gjithashtu të aktivizoni verifikimin me dy hapa, në mënyrë që WhatsApp-i juaj të mbrohet gjithashtu nga një PIN./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Është Iphone më i shtrenjtë në botë/ Zbuloni arsyen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së pari, mbani mend se ‘Pro Max” nuk është për të gjithë. Apple ka prezantuar nje model, dhe deri më tani është më i shtrenjtë. Është “Iphone 13 Pro Max Gold”.

Janë katër modele të reja këtë vit: “iPhone 13 Mini”, “iPhone 13”, “iPhone 13 Pro” dhe “iPhone 13 Pro Max”.

Çmimet fillojnë nga 699 dollarë më i liri, por “Iphone pro max gold” do t’ju kushtojë diku nga 999 dollarë në 1,599 dollarë. Kjo sepse ju do të përfitoni ekranin me Super Retina XDR të Apple.Këtë herë ekrani është bashkaur me teknologjinë ProMotion, të huazuar nga iPad Pro.

Gjithsesi le të lemë pas ekranin dhe të përqendrohemi aty ku shumices i intereson të dijë. Ky model i ri I-phone, ka tre lente gjithsej.

Së pari është Telephoto, për fotografi të stilit portret-me një distancë fokale 77 mm, zmadhim optik 3x dhe një hapje f/2.8.Dhe pastaj është kamera më tipike Wide, me një gjatësi fokale 26 mm, një hapje me anf/1.5 dhe stabilizues optik të imazhit me ndërrim sensori.

LEXO EDHE:  Sony hedh në treg robotin qen/ Çmimi është marramendës

LEXO EDHE:  Urgjente!/Këto aplikacione duhet t'i fshini menjëherë!

Sipas the Sun, një nga veçoritë më të mira të reja është fotografia makro, një shtesë e kërkuar prej kohësh. Kjo përdor lenten ultra të gjerë për t’u përqëndruar në objekte në një distancë minimale prej 2 cm.

Në të njëjtën logjikë, Macro punon edhe për video.Mund të afroheni shumë dhe të kapni nivele të detajeve që thjesht nuk do t’i shihni me syrin e njeriut.

Marrja e fokusit të duhur dhe një imazhi të qëndrueshëm është pak e ndërlikuar për shkak të faktit se sa afër jeni me objektin, por e kuptoni atë shumë shpejt. Një nga pikat kryesore të Apple gjatë fjalimit kryesor ishte “Modaliteti kinematografik”. Së pari, kjo ju lejon të xhironi pamje me thellësi të rregulluar të fushës, e cila duket shumë e lezetshme.

Për adhuruesit e vërtetë të kamerës, ekziston mundësia për të filmuar në ProRes, format video me cilësi të lartë të Apple (duke arritur në 8K) për redaktim dhe transmetim profesional./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sulmet kibernetike/ NASA jep udhëzimin si ti parandalojmë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Sot pothuajse i gjithë njerëzimi është i përfshirë nga pasiguria digjitale.

Për këtë arsye NASA na prezanton mënyrën më të thjeshtë që rezulton se është mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë, fikja dhe rindezja e telefonave dhe kompjuterave, mund të pengojë hakerët që të vjedhin të dhënat.

Rindezja e shpeshtë e telefonave nuk do të ndalojë ushtrinë e kriminelëve kibernetikë ose firmat e paguara për spiunazh që kanë mbjellë dyshime në lidhje me sigurinë dhe privatsinë digjitale. Por metoda e rindezjes së shpeshtë të telefonave mund ta bëjë më të vështirë vjedhjen e të dhënave nga hakerët.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare, NSA, publikoi vitin e kaluar një udhëzues mbi “praktikat më të mira” për sigurinë e pajisjeve mobile, në të cilin rekomandon rindezjen çdo javë të pajisjeve mobile si një mënyrë për të frenuar hakerimin.

Sipas Dily Mail, Neal Ziring, drejtori teknik i Drejtorisë së Sigurisë Kibernetike në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, tha se telefoni i tij inteligjent është programuar që të fiket dhe rindizet automatikisht çdo natë. Ky veprim i thjeshtë, thotë ai, e vështirëson punën dashakeqe të hakerëve.

LEXO EDHE:  Çështja e “nxehtë” e detit/ Rama dhe ministri grek bisedojnë në telefon

LEXO EDHE:  100 herë më i shpejtë se 5G/ Kina po përgatitet për rrejtin 6GKëshillat për rindezjen e telefonit inteligjent në mënyrë periodike pasqyrojnë pjesërisht një ndryshim në mënyrën se si hakerët më të mirë po bëjnë veprimë në pajisjet celulare, shkruan CNA.al.

Zakonisht, pasi hakerët futen në një pajisje ose rrjet, ata kërkojnë mënyra për të qëndruar brenda sistemit duke instaluar një program të dëmshëm në sistemin e skedarëve në rrënjët e programit operues të sistemit.

Zoti Ziring thotë se ajo metodë është bërë më e vështirë pasi kompanitë prodhuese të telefonave, si Apple dhe Google, kanë siguri të fortë për të bllokuar programe keqbërëse në sistemet e tyre operuese.

Duhet të jeni të kujdesshëm në zgjedhjen e aplikacioneve që instaloni. Shkarkoni vetëm ato që ju nevojiten. Kur një aplikacion nuk ju duhet më, fshijeni. Duke bërë këtë zvogëloni mundësinë e sulmeve kibernetike”, shprehet ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Fëmijët “pre” e një sfide kriminale/ Reagon “TikTok”

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

TIKTOK -ut i është dashur të ndalojë një sfidë të bërë virale që inkurajon fëmijët të vjedhin nga shkollat ​​e tyre.

Ky trend i dëmshëm në TikTok quhet “shuplaka mashtruese”.

Sipas The Sun, fëmijët që e aplikojnë duhet të perdorin termin “mbaroi” për vjedhjen me sukses të diçkaje.

“Sfida mashtruese” shfaqet shpesh në video të fëmijëve që vjedhin gjithçka munden nga shkolla.

Në lidhje me këtë situate, TikTok njoftoi se çdo video e lidhur me sfidën do të hiqet nga platforma.

Aplikacioni gjithashtu theksoi se përdoruesit e TikTok duhet të jenë të sjellshëm me shkollat ​​dhe mësuesit e tyre.Faqja zyrtare në Twitter TikTok shkroi: “Ne po heqim këtë përmbajtje  dhe po ndjekim “hashtags” për ta ndaluar këtë situatë. Gjithashtu do të jemi të vëmendshëm në raste përseritje”.

LEXO EDHE:  Ndaloi së punuari prej shkarkimeve të shumta/ Rikthehet sërish aplikacioni i ri i mesazheve që po sfidon WhatsApp

LEXO EDHE:  Sony hedh në treg robotin qen/ Çmimi është marramendës

Më vonë shtoi: “Ju lutemi tregohuni të sjellshëm me shkollat ​​dhe mësuesit tuaj.”

Thuhet se ata të cilët e kishin aplikuar këtë trend kishin grumbulluar qindra miliona shikime.

Shumica e videove janë redaktuar për tu bërë pjesë e këngës, së Lil B “Ski Ski BasedGod”, shkruan CNA.al

Një zëdhënës i TikTok na tha: “Ne presim që komuniteti ynë të jetë i sigurt, dhe ne nuk lejojmë përmbajtje që promovon ose mundëson aktivitete kriminale”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE