Connect with Us

Reforma në Drejtësi/ Ballanca: Organet e reja do të duhet t’i tregojnë publikut se janë jashtë ndikimit politik

Politikë

Reforma në Drejtësi/ Ballanca: Organet e reja do të duhet t’i tregojnë publikut se janë jashtë ndikimit politik

Publikuar

-

Reforma në Drejtësi/ Ballanca: Pesë vitet e ardhshme do të jenë të vështira

Avokatja e popullit Erinda Ballanca thotë se pesë vitet e ardhshme të reformës në drejtësi do të jenë të vështira. E ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi, Ballanca tha se organet e reja do të duhet t’i tregojnë publikut se janë jashtë ndikimit politik.

“Vështirësitë janë jo të vogla. Së pari do të duhet që organet të ngrihen mbi pritshmëritë, të tregojnë lidership. Organet që u krijuan treguan karakteristikat e shoqërisë shqiptare. Ne nuk kemi atë shoqëri të emancipuar që te ngrihet përtej interesit vetjak dhe të marrë një vendim sepse ajo është më e mira e ligjit. Ende organet e krijuara rishtaz nuk kanë rezultuar që të gëzojnë besimin e publikut se ato janë jashtë ndikimit politik dhe se janë duke kryer atë që është më e misa sa i përket zbatimit te reformës në drejtësi apo krijimit të një drejtësie që ne duam. Dhe kur them këtë e them për të tëra organet.” – tha Ballanca.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Soreca mesazh politikës

Ndërsa analisti Afrim Krasniqi tha se kryefjalë e pesë viteve të ardhshme do të jetë Spak-u.

” Headline në këto vite do të jetë Spak- u dhe gjithcka që lidhet me Spak. Por problemi i madh është rasti i ish ministrit të brendshëm. Ne shohim që një proces i thjeshtë zgjat 3 vjet dhe ende nuk ka një vendimmarrje. Imagjinoni sa vështirë do jetë dhe me strukturën e re dhe për shkak të procedures, per shkak të mungeses së prokurorit, gjyqëtarit… qe dosjet vip te marrin zgjidhje finale dhe vërtetë të përballen me drejtësine.”– tha Krasniqi në Përballë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi është shah, jo boks

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka komentuar situatën e tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë.

I ftuar në emisionin Open, me Eni Vasilin, Rama është shprehur se situata duhet të ç’tensionohet, duke tërhequr forcat speciale dhe barrikdat.Kryeministri u shpreh se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është shah, jo boks.

“Dialogu me Serbinë është shah jo boks, kjo është shah,  janë dy gjëra shumë të rëndësishme, e para Kosova e ka fituar luftën”, ka thënë Rama. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashës i ka mbetur vetëm vula e 4-5 veta”/ Gazetari: Berisha me program e vizion

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Bledian Koka, duke komentuar zhvillimet brenda PD, u shpreh se Lulzim Bashës sot i ka mbetuar vetëm vula dhe 4-5 funksionarë të cilët besojnë te ai.

Sipas tij, programi dhe vizioni i liderit historik të PD, Sali Berisha është ajo që po gjen terren dhe po tërheq demokratët aktualisht.“Lulzim Basha e adresoi fushatën në mënyrë të gabuar, por të gjithë kishim bindjen se kundërshti edhe pse jo ende zyrtar, nuk ishte Basha, por Edi Rama. Dhe për të gjithë këtë, ne që besojmë te opozita dhe duam PD funksionale, u fokusuam te kjo. Pak a shumë ne biem të gjithë dakord për të pabërat e Bashës.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks-Fare/ Si u mbajt në burg 34-vjeçari padrejtësisht

LEXO EDHE:  Kryemadhi tregon "pengun" e Metës/ “Ka filluar ta vrasë ndërgjegjja”

Por ajo që është rebusi i momentit, programi i z.Berisha, vizioni, programi dhe pikat e z.Basha, është që në fund fare sot ne kemi një kryetar i cili ka një vulë dhe te vula e tij besojnë 4-5 veta që në fund fare përbëjnë institucionin e PD. Dhe pyetja është, si do të zgjidhet ky ngërç? A është kaq i fortë z.Basha me vulë në xhep?”, tha Koka ne Syri tv.. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nëse ke shitur më pro-amerikanin ke një parti-bandë pazaresh”/ Strazimiri ia numëron një më një Bashës

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Gent Strazimiri, ka dalë me një reagim në rrjetet sociale ku rendit një sërë arsyesh se nëse Basha i ka bërë këto gjatë tetë viteve opozitë, atëherë drejton një parti- bandë pazaresh.

Në postimin e tij në rrjetet sociale, Strazimiti thekson se ‘nëse drejton një parti pro-amerikane në vlera, histori e standarde, nuk e shet më pro-amerikanin, emrin e te cilit mbajnë 30 vjet marrëdhënie të shkëlqyera, historike e të pamohueshme, mes PD dhe SHBA.

“Nëse drejton një parti që vërtetë qëndron kundër korrupsionit, nuk e shet luftëtarin më të paepur anti-korrupsion në 30 vjet pluralizëm…

* Nëse drejton një parti që vërtetë qëndron në krah të njerëzve të ndershëm, nuk e shet njeriun e ndershëm, madje i vetëdijshëm që është njeri i ndershëm…

* Nëse drejton një parti që vërtetë qëndron për një shtet të moralshëm, të drejtë, rregullash, ligjesh e jo njerëzish, nuk shkel me vetëdije çdo rregull të shkruar e të pashkruar, moral e politik…LEXO EDHE:  “Reformën në Drejtësi nuk po e pengon opozita”/ Kastriot Islami zbulon “qëllimin” e Ramës

LEXO EDHE:  Kryemadhi tregon “pengun” e Metës/ “Ka filluar ta vrasë ndërgjegjja”

* Nëse drejton një parti që vërtetë qëndron për një Shqipëri siç e donin martirët antikomunistë, nuk pranon Ardian Dvoranin si “kampion të demokracisë” …

* Nëse drejton një parti pro-amerikane në vlera, histori e standarde, nuk e shet më pro-amerikanin, emrin e te cilit mbajnë 30 vjet marrëdhënie të shkëlqyera, historike e të pamohueshme, mes PD dhe SHBA….

Nëse i ke bërë këto, ke vendosur të drejtosh një parti- bandë pazaresh, grabitësish, tregëtarësh të interesave kombëtare, pa të shkuar e pa moral!!!

Një të tillë ky vend ka 80 vjet që e ka dhe, e dyta është e tepërt…

Por edhe në u bëfshin 2, e dyta s’ka për të qenë kurrë Partia Demokratike!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE