Connect with Us

‘Loja e tij po pengon hapjen e negociatave’/ Ambasadori Nesho akuza Ramës

Politikë

‘Loja e tij po pengon hapjen e negociatave’/ Ambasadori Nesho akuza Ramës

Publikuar

-

‘Loja e tij po pengon hapjen e negociatave’/ Ambasadori Nesho akuza Ramës

Ambasadori Agim Nesho ka komentuar zhvillimet e fundit politike në vend.

Nesho u ndal tek ‘loja politike’ që Rama bën me BE-në, pasi kjo e fundit i refuzon hapjen e negociatave, duke i bërë një si formë presioni.

Sipas Ambasadorit, ky presion nuk mund të bëhet pa një garanci nga pas dhe këtu nuk e ka fjalën për mbështetjen e SHBA-ve, por mbështetjen e vendeve si Rusia apo Kina, të cilat kërkojnë që vendet ballkanike të jenë të pavarura nga politika europiane.

“Procesi sigurisht ka shtyrë bashkëpunimin mes vendeve. Janë përcaktuar linjat për integrimin e mëtejshëm të vendeve në BE. Në vend të kishim avancim të këtyre proceseve, ne tashmë kemi vetëm një iniciativë të ashtëquajtur mini-Schengen Ballkanik.

Është një iniciative e cila në mënyrë jo Europiane, duke bërë diskriminimin e disa kombeve dhe duke bërë që iniciative të shtyhet më tepër nga nevoja sesa nga konsensusi. Reagimi i Ramës pas refuzimit për hapjen e negociatave ishte jo vetëm një shenjë e nervozizmit por edhe një vetëbesim në një lojë politike që nuk i dihet fundi. Një lojë politike që tenton të largohet nga Europa në një formë presioni.

LEXO EDHE:  “Po shkallët i lyeve?”/ Veliaj “injoron” porosinë e Ramës, i fshin komentin gazetarit

Por nuk duhet harruar se lojëra të tilla nuk bëhen pa një garanci. Dhe kush janë këto garanci ? Sigurisht nuk janë vendet perëndimore, SHBA, BE, por janë vendet e tjera që kërkojnë që BP të jetë pjesë e lojërave të tyre. Ktu kam parasysh si influencën e Rusisë, Kinës, që kërkojnë që vendet ballkanike të jenë të pavarura nga politika e tyre europiane dhe kjo do të rriste influencën e tyre në rajon”, theksoi ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Goditi Berishën pas shpine/ Kikia: Basha nuk ka moral për të qenë kryetar i PD

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mentor Kika ka komentuar situatën brenda Partisë Demokratike.

I ftuar në  studion e “Log”, ai tha se lëvizja e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk duhet neglizhuar duke shtuar se ish lideri demokrat nuk është nga ata etër që “vritet” kollaj.

Kikia theksoi se kryedemokrati duhet të zhvillojë zgjedhje reale në parti, pasi nuk ka moral të jetë kryetar në këtë situatë.“Mendoj që në PD tashmë është shtruar një çështje për zgjidhje. Duhet të kemi parasysh faktin, rezultoj që Berisha nuk qenka nga ata etër që vritet me një të shtënë. E shtëna e parë erdhi natën dhe pas shpine. Basha duhet të ndeshet në duel tani. Që ta drejtojë PD duhet ti drejtohet zgjedhjeve reale në parti. Lëvizja që po drejton Berisha që unë mendoj se është e shkaktuar tregon që ka ende shumë mbështetës. Basha nuk ka nga sot moral megjithë se mund të ketë me  vete strukturat. Nuk ka moral për të qenë kryetar. As Berisha nuk ka, i përket të shkuarës, por Basha nuk ka moral të jetë kryetar i kësaj partie. Basha ishte një trashgimtar i vendosur aty nga Berisha dhe këtë po e tregon Berisha me gojën e vet.  

Ka një çështje shumë të madhe për të zgjidhur brenda shtëpisë së vet. Kjo çështje nuk m,und të injorohet. Basha nuk mund të pranojë të jetë kryetar kur ka kaq shumë njerëz në bazë. Mund ti drejtohet kutive të votimit në një proces zgjedhor. Duhet mbyllur një orë e më parë që PD të bëjë opozitën. Unë e konsideroj fatkeqësi që një pjesë e mirë i shkojnë pas dhe e shikojnë si njeriun që mund të sjellë modelin një njeriu ka shkuar. Kjo parti në 30 vjet nuk ka prodhuar lider, por një pinjoll,” tha Kikia./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kemi debate në PS”/ Ahmetaj flet për përplasjen me Lelin

Publikuar

-

Nga

Rindërtimi/ Ahmetaj: Në maj të 2022-shit do jetë zhdukur çdo shenjë e tërmetit

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri ka prezantuar koordinatorin politik të qarkut të Vlorës, Arben Ahmetaj. Në takim ishin të pranishëm kryetarët e bashkive dhe deputetët e qarkut.

“Pata kënaqësinë të prezantoj të deleguarin e ri për qarkun e Vlorës dhe për të dhënë porositë për riorganizimin e PS. Jam i kënaqur me Vlorën sepse ka pasur rezultate të mira”, është shprehur Gjiknuri në një deklaratë për mediat.

LEXO EDHE:  “Ka shkelur në shumë dërrasa të kalbura”/ Lubonja paralajmëron Ramën: Sondazhet nuk dalin mirë

LEXO EDHE:  “Hajt se iu nxjerrim ne mos ke merak”/ Rama “kërcënon” qytetarenNdërkohë Ahmetaj foli në lidhje me përplasjen me kryebashkiakun Dritan Leli duke theksuar se në PS nuk ka konflikte por vetëm debate.

“PS nuk ka konflikte ka debate. Asgjë nuk ka ndryshuar në raport me bashkinë e Vlorës dhe nuk do të ndryshojë”, është shprehur Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A e mbrojti Rama Kosovën?/ Bushati: Ngërçi për të reaguar, çudi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Andi Bushati thotë se ka vërejtur një ngërç për të reaguar tek kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Bushati tha se në tekstin e reagimin në Twitter, Rama ishte pro Kosovës, por ishte një ditë e gjysmë me vonesë.

“U duk sikur Kosovës i dha të drejtë, ajo që më bëri përshtypje ishte ngërçi për të reaguar ose reagimi i vonuar. Ngjarjet kanë filluar të ndodhin në orën 6:30 të mëngjesit, Rama reagon 1 ditë e gjysmë me vonesë”, tha analisti.

LEXO EDHE:  “Ne shohim vetëm majën e ajsbergut”/ Demalia: Rama i frikësuar

LEXO EDHE:  “Pagat, taksat dhe biznesi”/ Rama zbardh planin e veprimit 2021-2025Kjo vonesë në reagim sipas Baton Haxhiut k ardhur për shkak se Rama ka qenë duke udhëtuar për në SHBA.

“Rama është në Nju-York dhe në momentin që ka ndodhur ngjarja ka qenë në avion”, tha ai.

Këtë argument Bushati e kundërshtoi duke thënë se udhëtimi për në Nju-Jork zgjat 8 orë, ndërsa Rama ka reaguar pas të paktën 36 orë./euronews

LEXO TE PLOTE