Connect with Us

Monika e dogji/ Kejdi Mehmetaj flet për ridimensionimin e LSI-së me Petrit Vasilin

Politikë

Monika e dogji/ Kejdi Mehmetaj flet për ridimensionimin e LSI-së me Petrit Vasilin

Publikuar

-

E përdorën dhe shpërdorën e më në fund vetë mentorja e vet Monika e dogji, duke zgjedhur që t’ia japë mandatin e deputetit Petrit Vasilit, e megjithatë Kejdi Mehmetaj vazhdon të pranojë të përdoret me një naivitet foshnjarak.

Edhe të pranosh të të përdorin është një zgjedhje, por të thuash se ne shtator LSI do të ridimensionohet me një fytyrë si Petrit Vasili që është përfaqësuesi më kuptimplotë i neverisë që kanë vetë anëtaret e LSI-së që i dhanë vetëm 362 vota, kjo pastaj i kalon kufijtë e përdorimit dhe shpërdorimit. Kjo është të tallesh me veten.

Këtë ka bërë Kejdi Mehmetaj teksa u shfaq në ekranin e një televizioni në mëngjes e cila në vend të distancohet nga budallenjtë e politikës që kanë fytyrën e Petrit Vasilit, bëhet zedhenese e tyre e kerkon te na mbushe mendjen se “me ardhjen e shtatorit, do të rikthehen edhe zhvillimet politike”- siç tha ajo.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Kryemadhi “shpërthen” në fyerje ndaj Bashës

Po çfarë zhvillime politike do të sjellë shtatori për LSI moj Kejdi?

Me kë do ti sjellë këto zhvillime politike shtatori, me Monikën që nuk di ku të fusë kokën nga llogaritë e pronave që nuk di se si ti justifikojë e me burrin president të shkarkuar që lufton ambasadorët me p… e Petrit Vasilit, apo me Tiçkë Vasilin që Monika e zgjodhi duke të të djegur ty?!

Nëse është e vërtetë që LSI do ridimensionohet në shtator siç thotë Kejdi Mehmetaj do të kishim të bënim me një lajm të mirë. Po kur mendon se me kë do ta bëjë ridimensionimin LSI duke patur si model shemtinë treqind e gjashtëdhjetë e dy votëshe me emrin Petrit Vasili, kuptohet fare qartë që ridimensionimi do të jetë pikërisht aq sa numri i votave që i dhanë anëtarët e LSI Petrit Vasilit, vetëm 362./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shtatori sjell “surpriza”/ Ngjela lëshon “bombën”, kush janë dy politikanët që do u “pritet koka”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Avokati Spartak Ngjela ka paralajmëruar se shtatori do të jetë muaji antikorrupsion në Shqipëri, ndërsa thekson se do të goditen elitat politike.

Sipas Ngjelës goditja do të fillojë në Shqipëri dhe në Kosovë, ku të korruptuarve, sipas tij do tiu sekuestrohen pronat dhe paratë.

Sa i takon klasës politike në Shqipëri, Ngjela është ndalur tek presidenti Meta dhe ish-kryeministri Sali Berisha, të cilët sipas tij janë të dy të “shigjetuar” nga amerikanët dhe nuk kanë më të ardhme politike.

Ngjela thekson se Meta dhe Berisha, të dy do të shkarkohen.

Presidenti Meta sipas tij do të shkarkohet nga Gjykata Kushtetuese, ndërsa Berisha nga Komisioni Qendror I Zgjedhjeve.

Ky do të jetë muaji antikorrupsion…

Ky pritet të jetë muaji antikorrupsion në Shqipëri, por, më pas, edhe në Kosovë, kundrejt elitave politike në Tiranë dhe në Prishtinë. Këto elita tani kanë falimentuar; pritet t’u merren paratë dhe pronat.

Shqiptarët e Shqipërisë janë të pushtuar plotësisht nga korrupsioni, reforma antikorrupsion do t’u sjellë çlirimin historik.

Dhe, tani, këtë pushtim e ka goditur me vendim non grata politika e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në nivelin më të lartë të tij: te Sali Berisha.

Domethënë se Amerika po kërkon pastrimin e krerëve të lartë të korrupsionit në Shqipëri?

Por, dy janë figurat politike të kryqëzuara juridikisht në këtë kohë: Ilir Meta dhe Sali Berisha. Të dy nuk kanë më të ardhme, se janë drejt shkarkimit, njëri nga gjykata kushtetuese dhe tjetri nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.LEXO EDHE:  Nipi i ish-ministrit të LSI krah Ramës/ Të dy provokojnë PD-në

LEXO EDHE:  Kuvendi/ Mazhoranca rrëzon dekretin e presidentit Meta

Sot, në Shqipëri, ligji për Dekriminalizimin, nuk lejon që, personat e dëbuar nga Amerika si persona non grata, të jenë deputetë në Kuvendin e Shqipërisë.

Fiks këtë, ka kërkuar edhe ambasadorja e Amerikës në Tiranë.

Edhe Sali Berisha tani është një person i tillë, por me një tekst të rreptë diplomatik dhe juridik njëherësh, kundër tij.

Teksti i vendimit të Departamentit të Shtetit, që e ka nxjerrë non grata Sali Berishën, domethënë si të dëbuar nga Shtetet e Bashkuara, e vë theksin se: “Berisha, me gjithë familjen e tij, është një çerdhe e rrezikshme korrupsioni, e cila cënon sigurinë e Amerikës”.

Pas kësaj, a ka shqiptar që mund ta pranojë më Berishën si deputet të tij?

Kjo pyetje nuk ka nevojë për përgjigje.

Po, Saliu, nuk e kupton dot këtë?

Po, as Partia Demokratike nuk e kupton dot këtë?

Megjithatë, e tërë kjo çështje e trajtuar juridikisht kështu, është në dorë të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, për Saliun, dhe të Gjykatës Kushtetuese për Metën. Të shohim vendimet e tyre, por, a do ta zbatojë KQZ-ja ligjin me vendim për mosdhënien e mandatit të deputetit Sali Berishës?

Le të presim…”-shkruan Spartak Ngjela./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video dhe Foto-Pamje të rënda nga aksidenti/ Policët të shtrirë në tokë, të plagosur

Publikuar

-

Nga

Dy efektivë të forcave ‘Shqiponja”, janë aksidentuar rëndë mëngjesin sotëm.

Ngjarja ka ndodhur pranë kopshtit botanic, ku një automjet tip “Volvo”, ndërsa ka dalë nga parkimi ka përplasur motorrin, me të cilin patrullonin efektivët e policisë.

Sipas policisë, makina me drejtues R.K., 40 vjeç, i ka prerë rrugën motorit të Shqiponjave, ku mbetën të plagosur dhe më fraktura të shumta në trup dy efektivët E.M., që drejtonte motorin dhe J.D, pasagjer.

LEXO EDHE:  Nipi i ish-ministrit të LSI krah Ramës/ Të dy provokojnë PD-në

LEXO EDHE:  Debati për punësimin/ LSI i kundërpërgjigjet RamësNuk dihet gjendja shëndetësore e efektivëve të Policisë.

CNA.al po sjell foto dhe vidfo nga vendi i ngjarjes, pamje të cilat janë të rënda./CNA.al


 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Betejë pa kompromis”/ Ish-ministri bën paralajmërimin e fortë: Lufta fillon këtu

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili, i cili ka mbajtur dy poste ministrore, atë të Shëndetësisë në qeverinë “Berisha 2” dhe atë të Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, tashmë i ka shpallur “luftë” kryeministrit.

Petrit Vasili, i cili do të futet në Kuvendin e Shqipërisë, me vetëm 362 vota, “luftën” e ka filluar në rrjetet sociale, ku çdo ditë shpreh “shqetësimin” e tij për shqiptarët, të cilët i dhanë 362 vota.

Së fundi, Vasili ka paralajmëruar se “Hetimi i dhe nxjerrja deri në një e përgjegjësive të Rilindjes për shkatërrimin dhe bllokimin e Reformës në Drejtesi si dhe autorëve rilindas me Ramen në krye të kapjes e Drejtësisë është detyrë kryesore e opozitës.”

Më tej, ai thekson se detyra të tjera të opozitës, janë edhe hetimi I zgjedhjeve të 25 prillit, dhe i koncesioneve, që sipas tij janë shkatërrimtare për ekonominë shqiptare.

BETEJË PA KOMPROMIS KAPJES SË SHTETIT, KJO ËSHTË DETYRA MBI DETYRAT E OPOZITËS!

Kapja e shtetit nga Rama dhe rilindja do te thote shkaterrimi i demokracise, i thelbit te pluralizmit, qe siguron balancen dhe kontrollin dhe i çdo vlere tjeter qe do ti bente shqiptaret te ndiheshin mire ne atdheun e tyre.

Çdo lufte opozitare fillon nga këtu!

Pa luftuar kapjen, çdo hap i metejshem eshte varrosje e çdo mundesie per nje demokraci te vertete dhe funksionimit te parlamentarizmit, per barazi perpara drejtesise, per treg te lire dhe konkurence te ndershme ne Shqiperi.Kapja e Drejtesise, Zgjedhjeve dhe Ekonomise eshte TRINOMI i rrembimit te shtetit nga Rama dhe rilindja ndaj:

1. Hetimi i dhe nxjerrja deri ne nje e pergjegjesive te rilindjes per shkaterrimin dhe bllokimin e Reformes ne Drejtesi si dhe autoreve rilindas me Ramen ne krye te kapjes e Drejtesise eshte detyre kryesore e opozites.

2. Hetimi deri ne fund i zgjedhjeve te 25 prillit dhe nxjerrja e pergjegjesive shume te renda, qe bien mbi Ramen ne vecanti dhe rilindjen ne pergjithsi per kapjen dhe shkaterrimin e zgjedhjeve eshte detyre mbi detyrat e opozites perballe shqiptareve te cileve u eshte grabitur vota dhe interesi kombetare dhe ai privat.

3. Hetimi deri ne fund i Koncesioneve shkaterrimtare te miratuara nga Kuvendi Njepartiak 2019- 2021 eshte detyre dhe detyrim madhor ndaj shqiptareve per zbardhjen e grabitjes me te rende, qe i eshte bere interesit publik dhe kombetar ne keto tridhjete vite pluralizem dhe ku afera si Porti i Durresit te kundershtuar me force edhe nga BE si dhe ligjet e komisionuara nga oligarket jane kulme te kapjes se shtetit.

Hetimi deri ne fund i kapjes se shtetit dhe identifikimi i te gjitha pergjegjesive penale dhe politike, qe bien mbi Ramen dhe rilindjen eshte rruga e vetme e aksionit te vertete te opozites

Shmangia nga keto tre ceshtje madhore, qe jane kapja e drejtesise, kapja zgjedhjeve dhe kapja e ekonomise permes koncesioneve e grabitjeve kriminale te parave dhe ibtetesit publik ne teresi eshte realisht krijimi i alibive per legalizimin e kapjes se shtetit nga Edi Rama, qe do te thote vazhdim i rrënimit te vendit, shpopullimit dhe ç’kombetarizimin te tij.

Vetem ne kete menyre do te forcohet dhe rritet besimi i popullit tek opozita dhe integriteti moral i saj per mbrojtjen deri ne fund te interesit publik dhe kombetar nga kapja dhe asgjesimi rilindas.

Kjo eshte edhe rruga e mundesia e vetme edhe per krijimin e nje lloj besimi se parlamentarizmi mund te funksionoje dhe se marreveshjet per reforma te caktuara edhe mund te kene shanse, qe te funksionojne ne te ardhmen.”-shkruan Petrit Vasili./CNA.al

LEXO TE PLOTE