Connect with Us

Vila luksoze e Metës me kolltuqet Skavolini/ Pse u detyrua Presidenti të zhdukte videon me intervistën e Monikës?

Politikë

Vila luksoze e Metës me kolltuqet Skavolini/ Pse u detyrua Presidenti të zhdukte videon me intervistën e Monikës?

Publikuar

-

Caktimi i datës së zgjedhjeve/ Meta fton Kryemadhin për konsultime

Në vitin 2014, vila luksoze dhe përrallore e Presidentit të sotëm Ilir Meta, bëri xhiron e mediave.

Për atë vilë u enkas një dokumentar ku u reklamua luksi, arredimi i shtrenjtë, palmat dhe i gjithë komoditeti që Meta dhe bashkëshortja  e tij Monika Kryemadhi pretendojnë se e kanë bërë me pagat e tyre

Vila e Ilir Metës në Gjirin e Lalzit është shtëpitë më luksoze shqiptare e transmetuar ndonjëherë nëpër dokumentare.

Ajo ka një hapësirë plot 2000 m2 oborr me ullinj dhe palma, të cilat për shkak të madhësisë së tyre u tha se janë transportuar me helikopter.

Në brendësi të vilës ndodhen 11 tualete, njëri specifik për nevojat personale të maces.

Sipas Monikës e cila në vitin 2015 kur dha edhe intervistën për vilën luksoze, ishte deputete edhe macja kishte tualetin e veçantë për të kryer nevojat personale.

Mobilimi i vilës kishte kushtuar mbi 400 mijë euro.  Vetëm kolltuqet “Skavolini”, u tha se kishin kushtuar 32.000 euro

Disa kohë më pare, mbarë opinion publik, pa edhe festën madhështore të Metës për ditëlindjen e tij, shpenzimet e së cilës kanë kaluar 500 mijë eurot.

Po çfarë ndodhi, pas publimit të vilës luksoze të Metës që pretendonte se e kishte blerë me paga apo me shkëmbimin e disa apartamenteve në një pallat që kishte në pronësi Kryemadhi?

Pamjet u zhdukën, video e emisionit u fshi, dhe për më tepër u tentua të fshihej çdo fotografi e mundshme kudo që ishte hedhur hedhur.

LEXO EDHE:  Ilir Meta “dashnori” i Erion Veliajt

Përse Ilir Meta e bëri një të tillë, për një pronë që pretendon se e ka të ligjshme. Përse u nervozua në vitin 2015, në një intervistë për Zërin e Amerikës, kur u pyet për jetën luksoze të tij?

Në fakt, të tilla pyetje duhej t’i kishte shtruar Prokuroria me kohë dhe aktualisht Struktura e Posaçme Antikorrupsion.

Meta duhet të japë llogari një ditë për atë pasuri që bashkëshortja e tij e reklamoi para shqiptarëve.

Duhet të jëpaë llogari se me çfarë parash e ka krijuar atë pasuri, dhe jo të shtyejë vitet, duke bërë llogaritë që mund të justifikojë.

Arben Kraja dhe SPAK, mund t’i gjejnë pamjet e vilës, për t’i pasur si prova, mund ta rrethojnë Gjirin e Lalzit dhe të sekuestrojnë pasurinë e dyshimtë.

Monika Kryemadhi doli dhe u mburr para shqiptarëve për luksin ku kalonte fundjavat, për 11 tulatetet, për mobiljet e shtrenjta, për palmat me helikopter.

Po SPAK-u për çfarë do t’ju mburret shqiptarëve, kur i madh e i vogël drejtojnë gishtin nga Presidenti për pasuri të dyshimtë.

Pasi u pa me zë dhe figurë, luksi i Metës u hesht, e zhduku gjithandej ku doli dhe bashkë me të hedhti edhe drejtësia, sikur vila të mos kishte ekzistuar kurrë më parë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Goditi Berishën pas shpine/ Kikia: Basha nuk ka moral për të qenë kryetar i PD

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mentor Kika ka komentuar situatën brenda Partisë Demokratike.

I ftuar në  studion e “Log”, ai tha se lëvizja e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk duhet neglizhuar duke shtuar se ish lideri demokrat nuk është nga ata etër që “vritet” kollaj.

Kikia theksoi se kryedemokrati duhet të zhvillojë zgjedhje reale në parti, pasi nuk ka moral të jetë kryetar në këtë situatë.“Mendoj që në PD tashmë është shtruar një çështje për zgjidhje. Duhet të kemi parasysh faktin, rezultoj që Berisha nuk qenka nga ata etër që vritet me një të shtënë. E shtëna e parë erdhi natën dhe pas shpine. Basha duhet të ndeshet në duel tani. Që ta drejtojë PD duhet ti drejtohet zgjedhjeve reale në parti. Lëvizja që po drejton Berisha që unë mendoj se është e shkaktuar tregon që ka ende shumë mbështetës. Basha nuk ka nga sot moral megjithë se mund të ketë me  vete strukturat. Nuk ka moral për të qenë kryetar. As Berisha nuk ka, i përket të shkuarës, por Basha nuk ka moral të jetë kryetar i kësaj partie. Basha ishte një trashgimtar i vendosur aty nga Berisha dhe këtë po e tregon Berisha me gojën e vet.  

Ka një çështje shumë të madhe për të zgjidhur brenda shtëpisë së vet. Kjo çështje nuk m,und të injorohet. Basha nuk mund të pranojë të jetë kryetar kur ka kaq shumë njerëz në bazë. Mund ti drejtohet kutive të votimit në një proces zgjedhor. Duhet mbyllur një orë e më parë që PD të bëjë opozitën. Unë e konsideroj fatkeqësi që një pjesë e mirë i shkojnë pas dhe e shikojnë si njeriun që mund të sjellë modelin një njeriu ka shkuar. Kjo parti në 30 vjet nuk ka prodhuar lider, por një pinjoll,” tha Kikia./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kemi debate në PS”/ Ahmetaj flet për përplasjen me Lelin

Publikuar

-

Nga

Rindërtimi/ Ahmetaj: Në maj të 2022-shit do jetë zhdukur çdo shenjë e tërmetit

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri ka prezantuar koordinatorin politik të qarkut të Vlorës, Arben Ahmetaj. Në takim ishin të pranishëm kryetarët e bashkive dhe deputetët e qarkut.

“Pata kënaqësinë të prezantoj të deleguarin e ri për qarkun e Vlorës dhe për të dhënë porositë për riorganizimin e PS. Jam i kënaqur me Vlorën sepse ka pasur rezultate të mira”, është shprehur Gjiknuri në një deklaratë për mediat.

LEXO EDHE:  Ilir Meta “dashnori” i Erion Veliajt

LEXO EDHE:  “Marrëdhëniet e shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Hungarisë”/ Meta: I kanë rrënjët e fortaNdërkohë Ahmetaj foli në lidhje me përplasjen me kryebashkiakun Dritan Leli duke theksuar se në PS nuk ka konflikte por vetëm debate.

“PS nuk ka konflikte ka debate. Asgjë nuk ka ndryshuar në raport me bashkinë e Vlorës dhe nuk do të ndryshojë”, është shprehur Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A e mbrojti Rama Kosovën?/ Bushati: Ngërçi për të reaguar, çudi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Andi Bushati thotë se ka vërejtur një ngërç për të reaguar tek kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Bushati tha se në tekstin e reagimin në Twitter, Rama ishte pro Kosovës, por ishte një ditë e gjysmë me vonesë.

“U duk sikur Kosovës i dha të drejtë, ajo që më bëri përshtypje ishte ngërçi për të reaguar ose reagimi i vonuar. Ngjarjet kanë filluar të ndodhin në orën 6:30 të mëngjesit, Rama reagon 1 ditë e gjysmë me vonesë”, tha analisti.

LEXO EDHE:  Asnjë fjalë për koalicionin/Meta nga Kuçova: Të zgjidhet kriza politike

LEXO EDHE:  “Marrëdhëniet e shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Hungarisë”/ Meta: I kanë rrënjët e fortaKjo vonesë në reagim sipas Baton Haxhiut k ardhur për shkak se Rama ka qenë duke udhëtuar për në SHBA.

“Rama është në Nju-York dhe në momentin që ka ndodhur ngjarja ka qenë në avion”, tha ai.

Këtë argument Bushati e kundërshtoi duke thënë se udhëtimi për në Nju-Jork zgjat 8 orë, ndërsa Rama ka reaguar pas të paktën 36 orë./euronews

LEXO TE PLOTE