Connect with Us

Pse gratë duhet të presin më gjatë për të përdorur tualetet publike?

Life Style

Pse gratë duhet të presin më gjatë për të përdorur tualetet publike?

Publikuar

-

Studiuesit kanë zbuluar se burrave zakonisht u duhet vetëm një minutë për të përdorur banjën, ndërsa grave u duhet më shumë se  1,5 minuta,  kjo është 50% më shumë se burrat. Kjo nuk është e vetmja arsye që shton radhët e gjata që ne zakonisht përjetojmë rreth banjove publike të grave.

Ka shumë arsye pse gratë duan më shumë kohë të përdorin tualetin dhe këto janë disa nga arsyet

Ato qëndrojnë në banjë më gjatë.

Dhe nuk është diçka që gratë e shijojnë sa herë që duhet të përdorin tualetin. Problemi nuk qëndron në faktin se ato bisedojnë me njëra-tjetrën ose se po vendosin buzëkuqin. Ato duhet të heqin më shumë rroba. Dhe duhet ta bëjnë atë në një tezgë ku mezi ka hapësirë ​​për të lëvizur.

Kanë më pak hapësirë ​​për banjo.

Sipas Judith Plaskow , shumica e ndërtesave publike u ndërtuan me të njëjtin numër banjosh për gra dhe burra. Sidoqoftë, banjat e meshkujve janë më të ndotura. Pra, në të njëjtën hapësirë, burrat kanë më shumë tualete sesa gratë. Rezultati është që burrat do të marrin më pak kohë në banjë sepse kanë më shumë tualete për të përdorur.

LEXO EDHE:  Biden e vë theksin tek pabarazia e pagave mes grave dhe burrave

Sa më gjatë që duhet të presin, aq më shumë mund të ndikojë në shëndetin e tyre.

Sipas  Dr. Vijayashree Saravanan , probabiliteti për të marrë një infeksion të traktit urinar, UTI, është i lartë kur bëhet fjalë për banjat publike. Për shkak se ka më pak tualete për t’u përdorur, ka më shumë të ngjarë që gratë të përfundojnë duke përdorur një tualet të ndotur. Gjithashtu është me të vërtetë e rëndësishme të mos “mbahet” për periudha të gjata kohore pasi që kjo mund të jetë gjithashtu shkaku i një UTI. Ato thjesht duhet të jenë shumë të kujdesshme në mënyrë që të shmangin këtë lloj çështje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

VIDEO-Pamje që do t’iu lënë “gojëhapur”/ Këngëtarja shqiptare me shtëpi të re në Amerikë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Këngëtarja Linda Halimi është një nga personazhet më të komentuar në rrjetet sociale. Këngëtarja jeton prej vitesh në SHBA ku dhe ka ndërtuar familjen dhe karrierën e saj.

Së fundi Linda ka treguar se është zhvendosur në shtëpinë e saj të re dhe ka treguar dhe pamjet brenda dhe jashtë saj.

Një apartament me shumë hapësirë, i dekoruar me shumë shije në ngjyrat gri, të zezë dhe të bardha.

Këngëtarja ka zbuluar se ende nuk e ka përfunduar dekorimin e saj, por zbulon pamjen e mrekullueshme që ka apartamenti i saj gjigant.

LEXO EDHE:  E shkëputur nga humori/ Rita Lati zbulon arsyen: Do b*thë ajo punë

LEXO EDHE:  Greta Koçi e thotë troç arsyen pse nuk merr pjesë në festivale:"Ka intriga dhe...

Përmes disa videove ajo shihet mjaft e lumtur për zhvendosjen e saj. Kujtojmë se pak kohë më parë, këngëtarja ka bërë të ditur se ka kryer një ndërhyrje tek të pasmet e saj./ CNA.al 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ♈️ 𝔏𝔦𝔫𝔡𝔦𝔱𝔞 ♈️ Linda Halimi (@linditaworld)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Përplasja mes dy konkurrentëve të Përputhen/ Kthjellohet Edi, i kërkon falje Bashkimit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Edi dhe Bashkimi, janë dy djemtë sa për pak nuk u përplasën fizikisht në Përputhen.

Në episodin e kaluar të Përputhen, dy djemtë debatuan dhe provokuan njëri-tjetrin dhe u desh ndërhyrja e konkurrentëve që përplasje mes tyre të mos kalonte kufinjtë.

Sot Edi ka vendosur të kërkojë falje, jo vetëm Bashkimit por të gjithëve.Sipas tij, sjellja ka qenë e tillë për shkak të disa problemeve të jetës së tij personale.

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj grave/ Najada Selmani “shuplakë” qeverisë: Mos hesht

LEXO EDHE:  Balla publikon foton dhe jep mesazhin/ Pika që s'u bie burrave, se nga gratë rrojnë

Ai gjithashtu u shpreh se ishte i lënduar nga Bashkimi pasi ai kishte komentuar në lidhje me inteligjencën.

Edi është shprehur ndër të tjera se ai nuk është në të vërtetë një njeri i tillë dhe se nuk ka qenë vetvetja në ato situata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E ofendoi në mes të emisionit/ Edi i kërkon takim 4 minutësh Adës, ajo e refuzon

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej ditësh, debatet kanë qenë shumë të ashpra mes dy konkurrentëve të Përputhen, Adës dhe Edit.

Ky i fundit shpërtheu në ofendime ndaj Adës, duke i vënë në dukje operacionet plastike dhe duke thënë në mes të emisionit se nuk i dukej si femër, por si burrë.Pas gjithë këtyre situatave dhe ofendikeve të vazhdueshme, Edi ka kërkuar një takim 4 minutësh me Adën, për të sqaruar mosmarrëveshjet mes tyre, por Ada e ka refuzuar, duke thënë se kapitulli mes saj dhe Edit është mbyllur. /CNA.al

LEXO TE PLOTE