Connect with Us

Katër persona akuzohen për sulm kundër mediave

Bota

Katër persona akuzohen për sulm kundër mediave

Publikuar

-

Autoritetet amerikane të zbatimit të ligjit në ditët e fundit kanë ngritur akuza ndaj katër personave për shkelje të ndryshme që kishin në shënjestër gazetarët, duke përfshirë vjedhje dhe shkatërrim të pajisjeve dhe kamerave të tyre, ndërsa gazetarët po mbulonin sulmin e 6 janarit në Kapitol.

Më shumë se 500 nga rreth 800 personat që kapërcyen kordonin e sigurisë në përpjekjen për të hyrë në Kapitol gjatë kaosit që ndodhi ndërsa ligjvënësit po çertifikonin fitoren në Kolegjin Zgjedhor të demokratit Joe Biden janë akuzuar për një sërë veprash penale, përfshirë sulme ndaj policisë.

Por arrestimet e fundit mund të jenë të parat në të cilat të dyshuarit akuzohen për shënjestrim të gazetarëve ose për përpjekjen për të shkatërruar pajisjet e tyre ndërsa ata raportonin për dhunën. Pesë persona vdiqën gjatë sulmit në Kapitol, duke përfshirë një protestuese, e cila u qëllua për vdekje nga policia.

Pjesa më e madhe e trazirave të asaj dite u regjistrua nga kamerat e sigurisë në Kapitol ose nga vetë protestuesit, të cilët mburreshin me praninë e tyre në selinë e Kongresit dhe postuan klipe në mediat sociale.

Në një incident në fillim të sulmit, autoritetet federale akuzuan 43 vjeçarin Shane Jason Woods nga qyteti i Auburnit në shtetin e Ilinoit, për rrëzimin e një policeje të Kapitolit dhe për shtyrjen e saj ndërsa ajo po ndiqte një protestues tjetër që e kishte e spërkatur atë me një substancë kimike.

Autoritetet pretendojnë se më vonë në të njejtën ditë, Woods u shfaq ndërsa një turmë e madhe u mblodh në një zonë ku ishin vendosur gazetarët. Disa u bërtitën dhe i pështynë gazetarët. Prokurorët thanë se Woods “u ngjit mbi gardhin e rrëzuar dhe mori pjesë në sulmin ndaj pajisjeve mediatike”.

Sipas zyrës së Prokurorit në Uashington, “Woods mund të shihet duke ecur mbi grumbullin me pajisje të medias dhe duke kapur e flakur disa prej tyre”. “Ai gjithashtu shihet duke ecur afër një kameramani. Siç mund të shihet në një video të disponueshme për publikun, Woods më pas e shtyu kameramanin, duke e rrëzuar atë dhe kamerën e tij.”

Në një incident tjetër, autoritetet ngritën akuza ndaj Sandra Pomeroy Weyer-it nga Mekanisburgu i Pensilvanisë për filmimin dhe talljen e një fotoreportereje të gazetës New York Times ndërsa katër ose pesë persona të tjerë po e ngacmonin atë, ia morën aparatin fotografik dhe e shtynë.

LEXO EDHE:  Revoltë dhe tension në kampin e socialistëve/ Pandeli Majko akuza Ramës
Protestat në Kapitol
Protestat në Kapitol

Fotoreporterja u tha autoriteteve se protestuesit u zemëruan kur mësuan se ajo punonte për gazetën New York Times, e shtynë duke e rrëzuar dhe i morën njërin nga aparatet e saj fotografike. Sipas një deklarate të FBI-së për këtë rast, ajo i ndoqi ata dhe e shtynë për herë të dytë.

Hetuesit thonë se Weyer mund të dëgjohet në një video të incidentit duke bërtitur se fotografja ishte tradhtare që duhej “nxjerrë përjashta”.

Weyer përballet me akuzat për hyrje të paligjshme në Kapitol, pengim të procedurave të qeverisë dhe përfshirje në akte të prishjes së rendit ose akte kërcënuese ndërsa ishte brenda ndërtesës.

Në një nga dy rastet e tjera, autoritetet akuzuan 31 vjeçarin Zvonimir Joseph Jurlina nga Nju Jorku për ndihmën që u ka dhënë protestuesve në shkatërrimin e pajisjeve të mediave me vlerë prej 30,000 deri 34,000 dollarësh.

Në rastin e katërt, autoritetet akuzuan Gabriel Morgan Brown-in nga qyteti i Bejvillit, i shtetit të Nju Jorkut, për shkeljen e pajisjeve mediatike në zonën ku ishin vendosur gazetarët dhe inkurajimin e të tjerëve për t’i vjedhur dhe shkatërruar ato.

FBI-ja tha se Brown shihet në pamjet filmike duke sharë me fjalë të ulëta mediat kryesore që mbulonin sulmin në Kapitol.

“Media tradicionale ka vdekur”, thoshte ai, midis talljeve të tjera që kishin në shënjestër gazetarët.

Më vonë, FBI tha se Brown mori një megafon dhe brohoriti drejt Kapitolit: “Na vodhët Senatin. Na vodhët Dhomën e Përfaqësuesve. Dhe tani mendoni se do na vidhni presidencën? Më lejoni t’ju them diçka – doni të na hiqni të drejtën e revolucionit paqësor? Më mirë përgatituni për revolucion të dhunshëm”, thoshte ai./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Donald Trump hedh në gjyq “New York Times”, kërkon 100 mln $ dëmshpërblim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump ka ngritur një çështje civile ndaj mbesës së tij dhe gazetës “New York Times” për një artikull të botuar në viti 2018 që fliste për shmangie të taksave.

Çështja e ngritur në New York akuzon Mary Trump dhe gazetarët se janë përfshirë në një komplot të fshehtë për të siguruar dokumente konfidenciale.

Donald Trump në akuzën e ngritur ndaj gazetarëve Susanne Craig, David Barstow dhe Russell Buettner, pretendon se shkrimi është një “hakmarrje personale” e mbesës.

Si kompensim, ish-presidenti i SHBA ka kërkuar 100 milionë dollarë.Mary Trump e cila ka zbuluar se ka qenë ajo burimi i historisë së publikuar në gazetën e njohur amerikane, thotë se ky është një veprim i dëshpëruar i ish-presidentit.

LEXO EDHE:  “Nesër e pret gremina dhe fundi i tmerrshëm”/ Paralajmërimi i fortë i Spahos

LEXO EDHE:  Publikohet raporti i Bordit të Monitorimit të Medias/Çfarë u transmetua

Sipas pretendimeve të saj, që i ka botuar dhe një libër, thuhet se Donald Trump është përfshirë në një skemë evazioni në vitet 1990 si dhe mashtrime që sollën rritjen e pasurisë që ai trashëgoi nga prindërit.

Një zëdhënës i gazetës “New York Times” duke iu përgjigjur akuzës thotë se shkrimi për taksat e Trump ishte çështje e interesit publik dhe me hapjen e gjyqit po kërkohet t’u mbyllet goja./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Ja persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së Covid-19.

Sipas njoftimit zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 160 qytetarë të infektuar. Ndërkohë 5 qytetarë kanë humbur jetën nga Covid-19.Lajmi i mirë është se janë shëruar 1.039 qytetarë, ndërsa ky numër që prej fillimit të pandemisë ka arritur në 149.820.

LEXO EDHE:  “Nesër e pret gremina dhe fundi i tmerrshëm”/ Paralajmërimi i fortë i Spahos

LEXO EDHE:  Irani sulmon bazat që strehojnë trupat amerikane në Irak/ Nuk ka viktima

Sa i përket numrit të rasteve aktive ai është 6.751./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vazhdon bllokada në veriun e Kosovës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që si Kosova edhe Serbia t’i heqin tabelat e përkohshme të automjeteve e qytetarët të lëvizin lirshëm. Serbia pret përgjigje nga BE lidhur me marrëveshjet me Prishtinën.

Është dita e tretë që serbët e veriut të Kosovës po mbajnë të bllokuara rrugët për në dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinje dhe Bërnjak, në shenjë proteste pas vendosjes së masave të reciprocitetit nga Kosova për targat e veturave të Serbisë. Bllokada me vetura dhe kamion me zhavorr në rrugë tashmë është e gjatë mbi dy kilometra, por nuk njoftohet për incidente.

Forca të shtuara të njësive speciale të policisë së Kosovës gjenden përballë barrikaduesve dhe akoma nuk ka ndonjë aksion për të zhbllokuar rrugët. Të hënën Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit, duke mos lejuar qarkullimin e veturave me targa të Serbisë. Veturat me këto targa, në hyrje të Kosovës duhet të marrin targa të përkohshme, njësoj siç obligohen qytetarët e Kosovës me targa RKS t’i ndërrojnë ato kur futen në Serbi. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kërkoi tërheqjen e trupave të policisë së Kosovës nga veriu, por më pas u shpreh “të ulemi të bisedojmë”. Ai po ashtu ka kërkuar një përgjigje urgjente nga Bashkimi Evropian, nëse marrëveshjet e Brukselit janë në fuqi apo jo. “Për këtë do të presë muajin e ardhshëm e nëse s’merr përgjigje është shenjë se marrëveshjet s’ekzistojnë”, tha Vuçiç.

Kurti: “Si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga ana e tij, tha të mërkurën pas një mbledhje të qeverisë se “si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës”. “Oferta jonë publike besoj që është tejet praktike përveçse gjeneroze e kjo është le t’i heqin tabelat e përkohshme edhe Serbia edhe Kosova dhe në këtë mënyrë qytetarët le të qarkullojnë sa më shumë e me sa më pak vonesa”, tha Kurti, duke shtuar se “Brukseli është vendi ku duhet të zhvillohen takimet dhe bisedimet dhe natyrisht që si gjithmonë jemi të gatshëm, të hapur e të interesuar sepse është interesi i qytetarëve për një gjë të tillë”.

Informohet QUINT-iKryeministri i Kosovës, të martën priti në një takim ambasadorët e vendeve më të industrializuara QUINT, dhe i njoftoi ata për vendimin për reciprocitet për targa të Serbisë dhe për zhvillimet në veri të Kosovës. Sipas tij, “vendimi për reciprocitet nuk është provokim e as diskriminim ndaj askujt dhe se Policia e Kosovës ka qenë dhe është profesionale, korrekte dhe efikase”. “Njësitë speciale janë aty vetëm për të mbrojtur policinë kufitare dhe vendkalimet kufitare. Prania e tyre aktuale është aty për shkak se dhjetëra protestues kanë bllokuar me makineri rrugët që shpijnë te pikat kufitare 1 dhe 31 e në afërsi të tyre. Policia ka biseduar me protestuesit dhe nuk i ka cënuar ata”, u tha Kurti ambasadorëve të QUINT-it duke shtuar se “liria e lëvizjes është e drejtë dhe vlerë që nuk bën të shkelet”.

“Te ky reciprocitet i targave të përkohshme për vetura ose Kosova dhe Serbia kanë të dyja të drejtë, ose e kanë të dyja gabim. Pra, ose do t’i mbajmë aso lloj targash të dyja shtetet, ose le t’i heqim ato edhe Kosova edhe Serbia”, theksoi Kurti. Kryeministri i Kosovës njoftoi se ka zhvilluar edhe një bisede telefonike me Zëvendës Presidentin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, por nuk dha detaje.

LEXO EDHE:  PD nuk i ndal akuzat/ “Rama bleu opozitën”

LEXO EDHE:  Vila e Romana Vlahutin që shqetësoi opozitën dhe heshtja e mediave të “Ramës” për vilat e Lulzim Bashës

Reagime nga BE

Ka disa reagime nga BE pas tensionimit të situatës në veriun e Kosovës. Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi lidhur me gjendjen aktuale mes Kosovës dhe Serbisë, shkroi se është e rëndësishme të ushtrohet përmbajtje dhe të zvogëlohen tensionet, të kthehet dialogu dhe të sigurohet liria e lëvizjes pa vonesë. “Veprimet e njëanshme kurrë nuk janë zgjidhje. Ato çojnë vetëm në tensione të panevojshme dhe duhet të tërhiqen”, shkroi Varhelyi në Twitter. Reagime ka pasur edhe nga i ngarkuari i Borrell për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, i cili është i shqetësuar për zhvillimet në veri dhe bëri thirrje për një ulje të menjëhershme të tensioneve. “Është e rëndësishme të ulen tensionet, të rivendoset një mjedis paqësor dhe të lejohet liria e lëvizjes. Ne jemi të gatshëm për të lehtësuar bisedimet për të gjitha çështjet e hapura në dialog”, shkroi Lajçak në Twitter.

Autoritetet e Beogradit, thonë se Kosova, me vendosjen e reciprocitetit në targa të veturave të Serbisë, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën dy vendet e kanë arritur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. E Prishtina zyrtare thotë se janë duke vepruar në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit. Deri më tani, qytetarët e Kosovës me targa të Republikës së Kosovës, kur kanë hyrë në Serbi, janë detyruar të marrin tabela të përkohshme dhe kanë paguar pesë euro për targa që janë të vlefshme për 60 ditë. Tash edhe Prishtina zyrtare po e aplikon të njëjtën praktikë për veturat me targa të Serbisë që hyjnë në Kosovë. /DW

LEXO TE PLOTE