Connect with Us

“Dështimi” i partive të reja politike/ Astrit Patozi zbulon arsyen pse nuk funksionojnë

Politikë

“Dështimi” i partive të reja politike/ Astrit Patozi zbulon arsyen pse nuk funksionojnë

Publikuar

-

Ish koordinatori i Bindjes Demokratike,  Astrit Patozi ka treguar arsyen pse nuk funskionojnë partitë politike në Shqipëri.

I ftuar në emisionin “Arnautistan”, në MCN TV , Patozi shprehet se nuk është i çuditur nga rezultati dhe theksoi se objektivi I B8indjes Demokratike ishte çarja e digës së këtij sistemi.

Një nga arsyet që Patozi veçoi pse nuk funskionojnë partitë politike në Shqipëri është se përpiqen që t’iu ngjasojnë dy partive të mëdha.

Ka një trysni që ne e kemi ditur dhe nuk jemi çuditur shumë nga rezultati. Pritshmëritë tona ishin pak më të larta, kurrë nuk kemi thënë dhe nuk kemi menduar që ne do bënim mrekullinë por ne kishim si objektiv ti krijonim një të çarë digës së kryetarokracisë apo këtij sistemi të kapur nga 2-3 personazhe dhe mjafton që njëri prej nesh ta çante digën dhe do ishte një lajm i mirë për gjithë publikun shqiptar.

Nuk ka asnjë projekt të madh politik dhe serioz që bëhet me një të rënë të shpatës, kësaj ideje do ti vijë koha. Projketi i Bindjes Demokratike nuk ishte as vepër dhe as pronë e një personi të vetëm, unë ish thjeshtë një drejtues i komanduar dhe mora të gjitha përgjegjësitë, por ky projekt do të vazhdojë.

Ideja që Shqipëria ka nevojë të ethshme për një ndryshim në mendësinë e drejtimit politik të vendit është e palëkundur. Gjithë jetën time kam bërë atë që kam thënë, por edhe nëse nuk do ta kisha paralajmëruar sërish do kisha dhënë dorëheqje sepse politika është akt përgjegjësie”, tha Patozi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duket se nuk do të tërhiqet nga beteja, për rikthimin e demokracisë në PD.

Pas dy takimeve madhështore në Tiranë dhe Fier, ku bërë bashkë qindra demokratë, Berisha do të shkojë ditën e shtunë në qytetin bregdetarë të Vlorës.Lëvizja e Berishës e quajtur “Foltorja”, ka për synim një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur dhe do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i nxjerr thinjat Lulit/ Basha harron të lyejë leshkat me bojë

Publikuar

-

Nga

Po përdorim një term krahinor, që vjen nga Korça ku flokëve iu thonë leshka.

Lulzim Basha, njeriu që nuk thinjet kurrë njësoj si gomari, sot ka tentuar të dalë nga selia gjoja për të pirë një kafe tek oborri PD, ku çuditërisht edhe çadrën e ka gjetur me slogane serbe, por gjithsesi ajo që ka rënë në sy tek gazetarët, është se Lulzim Bashës i kishin dalur thinjat.

Disa reporterë, kolegët tanë, të cilët ndodheshin atje afër, thanë se për herë të parë kanë parë se Luli kishte thinja, dhe më pak brilantinë në flokët e tij.

Thinjat duken qartazi. Pas gati 10 ditësh betejë me Sali Berishën, Lulzim Bashës i dalin thinjat të cilat mesa duket Aurela ka harruar t’ia lyejë me KNA-në si bojë këpucësh apo ti vendosë brilantinën si një student i viteve 30.

LEXO EDHE:  Tre arsye që tregojnë pse gratë stresohen më shumë se burrat

LEXO EDHE:  Rikthimi i Tahirit në politikë/ Çfarë thotë Rama

Gjithsesi është e rëndësishme që më në fund u siguruam që Luli nuk është gomar nga leshkat të paktën, sepse Luli thinjet, sepse deri dje shumë persona e kanë marrë Lulin për gomar, duke thënë se ky dhe gomari nuk thinjen.Sot ne Lulin e kemi gjetur me thinja. Fotot më poshtë tregojnë  se vërtet Lulzim Basha pas 10 ditësh betejë me Berishën, ose ka harruar ti lyejë flokët me bojën e tij të ‘këpucëve’ ose Aurela ka filluar ta lërë pasdore.

Të presim ditët në vijim çfarë do të ndodhë me leshkat e Lulit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi: “Kthesa” e Berishës, si ajo e Enver Hoxhës me Mehmet Shehun

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Astrit Patozi ka komentuar situatën në Partinë Demokratike, pas vendimit të Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

I ftuar në studion e MCN  TV, ai tha se kjo betejë do ta dëmtojë PD-në. Sipas tij  të dy palët nuk kanë të drejtë dhe as nuk kanë asnjë lidhje me parimet.

“Beteja do të përfundojë kur të vritet i pari. Sa më shumë ashpërsohet retorika, aq më shumë shohim dy kampe të ndara. Të dy palët sa më shumë e thellojnë krizën, aq më shumë zgjojnë neverinë e publikut racional. Të dy palët nuk kanë asnjë lidhje me parimet. Sa më shumë kacafyten, aq më shumë kuptojmë pse PD nuk i fiton zgjedhjet.”

Patozi e krahasoi kthesën e Berishës pas përjashtimin me ndryshimin e raporteve mes Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut.

LEXO EDHE:  Divorci i bujshëm me Kaney West/ Kim Kardashian:Të gjitha shihen qartë

LEXO EDHE:  Divorci i bujshëm me Kaney West/ Kim Kardashian:Të gjitha shihen qartë“Berisha ka të drejtë që kërkon të dëgjohet. Por është njëkohësisht edhe një qasje staliniste. Ai e ka cilësuar poliagjent Lulzim Bashën. Në vitin ’81, Hoxha e cilësoi poliagjent Mehmet Shehun. Ai e bëri në kushtet e diktaturës, Berisha po e bën në kushtet e lirisë. Është një dogmë arkaike. Të dy palët nuk dinë ku të kapen.

Sipas Patozit, beteja e re në gjirin e PD-së tregon pse partia i ka humbur disa herë zgjedhjet.

“Kjo betejë ka vetëm një vlerë, të kuptohet që ky nuk është modeli që duhet dhe e çon PD drejt një rimëkëmbjeje. Si mund të kenë sukses këta. Ishin të gjithë bashkë dhe u mundën të dy.”

 

LEXO TE PLOTE