Connect with Us

Spiunazh në Shqipëri?/ Antiterrori vëzhgoi 5 çekë e 2 rusë, lëvizje të dyshimta pranë bazës ushtarake

Kronika

Spiunazh në Shqipëri?/ Antiterrori vëzhgoi 5 çekë e 2 rusë, lëvizje të dyshimta pranë bazës ushtarake

Publikuar

-

Drejtoria e Antiterrorit i kërkon prokurorisë të hetojë nën dyshimet për spiunazh pesë shtetas cekë, të cilët qëndruan në Shqipëri për 10 ditë, kur në vendin tone zhvillohej stërvitja ushtarake e trupave të NATO-s, Defender 21. Dyshimet për ta janë ngritur, sepse shtetasit e huaj, kanë qëndruar pranë bazës ushtarake në urën Vajgurore.

Sipas gazetares, Klodiana Lala, në dokument thuhet se cekët kanë hyrë në Shqipëri me 1 maj 2021, nga Rinasi dhe njëri prej tyre konkretisht, Filip Carek ka marrë një makinë me qira me të cilën ka udhëtuar në qytete të ndryshme të vendit bashkë më miqtë e tij.

Sipas të dhënave të GPS rezulton se autromjeti me të cilin udhëtonin cekët ka ndaluar për rreth shtatë minuta në rrugën nacionale Berat Ura Vajgurore, pikërisht ne anë të së cilës ndodhet baza ushatarake. Automjeti thotë Antiterrori ka vijuar levizjen në drejtim të qytetit të Kucovës në anë të së cilës vazhdon të jetë këndi tjetër kufizues i bazës ushtarake. Më pas automjeti është kthyer dhe ka vijuar lëvizjen për në Lushnje, Fier, memaliaj Tepelenë, Përmet e Bënjë. Me 11 maj, cekët janë larguar po nga Rinasi. Prokuroria e Tiranës e ka regjistruar cështjen sipas neneve 213 dhe 214 të Kodit Penal; që kanë të bëjnë me dhënie dhe sigurim informacioni.-raporton BW.

LEXO EDHE:  Habit Luli: Kryeministër kam qenë unë jo Sali Berisha

Me një referim të mëparshëm,policia kërkonte nga prokuroria hetimin e dy shtetasve rusë,  Georgi Budanov dhe Vladislav Cherkasov, të cilët kanë vizituar shqipërinë para dhe gjatë stërvitjes ushtarake dhe janë të dyshuar gjithashtu për dhënie dhe sigurim informacioni. Për të dyja rastet, Prokuroria I ka lënë detyra jkonkrete policisë, mes të tjerash mes të tjerash dhe kqyrjen e pamjeve të kamera të një hoteli luksoz në kryeqytet, për të identifikuar personat me të cilët janë takuar rusët. Akuza I kujton opolicisë që nëse shtetasit cekë apo rusë, ndaj të cilëve ngrihen dyshime, do të tentojnë të hyjnë sërish në Shqipëri, menjëherë të njoftohet antiterrori dhe Drejtoria e Përgjithshmë e Policisë së Shtetit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

SPAK “mësyn” Kadastrën e Vlorës/ Sekuestrohen disa dosje

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar po zhvillon paraditen e sotme një operacion, në Kadastrën e Vlorës.

Raportohet se SPAK po kërkon informacion për një çështje në hetim, ndërkohë që ka sekuestruar disa dosje, që kanë lidhje me pronat në bregdet. Nuk ka operacion arrestimi.Kujtojmë se kadastra e Vlorës, ka pasur probleme në vijimësi dhe disa drejtues kanë dhënë dorëheqjen menjëherë pas emërimeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

49 kg kokainë në kontejnerin me banane/ GJKKO “rrëzon” SPAK për lirimin e Selim Çekajt

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Selim Çekaj do të mbetet në burg, pavarësisht kërkesave të njëpasnjëshme të SPAK në Apelin e GJKKO-së për lirim.

SPAK pretendon se nuk ka paraqet rrezikshmëri, por GJKKO, nuk e ka marrë parasysh një argument të tillë.

Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit ka hedhur poshtë për të dytën herë kërkesën për lirimin e Çekaj.Kujtojmë se  72-vjeçari u arrestua, pasi në në kontejnerin që kishte porositur me banane u gjetën 49 kg kokainë, në Portin e Durrësit.

LEXO EDHE:  Skandali i financimeve ruse/ Basha cënoi integritetin e NATO-s

LEXO EDHE:  Helmimi i Navalny/ Rusia kritikon G7-ën për fushatë dezinformimi

Selim Çekaj është babai i Arbën Çekaj, i cili është i dënuar me 14 vite burg pasi para 3 vitesh u kap me 613 kokainë në magazinat e kompanisë së tij të bananeve ‘Arbri Garden’ në Maminas  po brenda një kontejneri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Sukseset” qesharake të Policisë/ Në gjumë dhe e gjunjëzuar para krimit

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Krimi “godet” çdo ditë, ndërkohë që Policia trumbeton suksese, arritje dhe fitore, kur sekuestron ndonjë gram hashash, apo kur kap ndonjë pushkë në zona të thella ndonjë, banori që sipas të gjitha gjasave e ka “spiunuar” ndonjë bashkëfshatar.

Njoftimet e Policisë, dërguar mediave janë qesharake dhe njëherësh qesharake është ti bësh publike.

Policia e ka për detyrë të vërë rend dhe qetësi, të godasë krimin, para se të reklamohet për kapjen e një pushke apo ndonjë grami hashash.

Sigurisht që edhe mbajtja e një arme pa leje apo shitja e lëndës narkotike është e kundërligjshme dhe policia duhet të veprojë, por në  një kohë kur krimi është ulur këmbëkryq, vrasjet janë bërë normale, dhuna në familje po rritet çdo ditë e më shumë, policia trumbeton “sukseset” qesharake.

Mëngjesin e sotëm, policia ka njoftuar se ka arrestuar një 51 vjeçar nga një fshat i Kukësit, se kishte një pushkë dhe dylbi.

Në zonat e thella malorre banorët mbajnë armë edhe për shkak të kafshëve të egra që në dimër zbresin në fshat dhe i sulmojnë, pavarësit se arma pa leje nuk lejohet.

LEXO EDHE:  Greqia, Evropa dhe Rusia

LEXO EDHE:  Blendi Fevziu flet për librat e tij/ Ja çfarë pritet të publikojëVihet në pranga 51-vjeçari që mbante armë zjarri dhe municion luftarak në banesë.

Sekuestrohet një armë zjarri tip pushkë dhe municion luftarak.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Kukës, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë në fushën e armëmbajtjes pa leje, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative, arrestuan në flagrancë shtetasin A. D., 51 vjeç, banues në fshatin Tejmoll.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një armë zjarri tip pushkë, një sasi municioni luftarak dhe një palë dylbi”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Në një kohë që çdo ditë raportohen vrasje, plumbat vërshojnë rrugëve, merren pengje e dhunohen gra, por Policia është shumë e zënë me “sukseset” e saj për të parandaluar krimet e rënda./CNA.al

LEXO TE PLOTE