LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Humbja e virgjërisë mund të “shkruhet” në genet tuaja/ Shkencëtarët zbulojnë variantet gjenetike që lidhen me "herën" tuaj të parë

1 Korrik 2021, 15:55, Lifestyle CNA
Humbja e virgjërisë mund të “shkruhet” në genet

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, i udhëhequr nga Universiteti i Oksfordit, zbulojnë se historia është më e kontrolluar nga gjenetika jonë sesa ne mund ta imagjinojmë.

Ata thonë se kanë identifikuar 371 variante të kodit tonë gjenetik që duket se ndikojnë jo vetëm kur kryejmë marrëdhënie seksuale për herë të parë, por edhe kur kemi fëmijën tonë të pare.

Analiza e tyre me të dhënat e britanikëve zbuloi se gjenetika mund të shpjegojë midis pesë dhe 17 përqind të rasteve kur individët arrijnë këto dy piketa. Studimi është udhëhequr nga profesoreshë Melinda Mills në Qendrën Leverhulme për Shkencë Demografike, Universiteti i Oksfordit. ‘Mosha në marrëdhëniet e para seksuale dhe mosha në lindjen e parë kanë implikime për shëndetin dhe gjendjen evolucionare.

Studimi, i botuar në  Nature Human Behavior , përdori të dhëna mbi moshën në marrëdhëniet e para seksuale (AFS) dhe moshën në lindjen e parë (AFB).

Për AFS, ekipi përfshiu 397.338 individë të bashkuar (214,547 gra dhe 182,791 burra) nga UK Biobank – një bazë të dhënash që përmban informacione të thelluara gjenetike dhe shëndetësore nga gjysmë milioni pjesëmarrës në Mbretërinë e Bashkuar.

Për AFB, studiuesit përfshinë 542,901 individë (418,758 gra dhe 124,008 burra) nga 36 studime të mëparshme.

Ekipi lidhi 371 zona specifike të ADN-së tonë, të quajtura ‘variante gjenetike’ (vendndodhje të njohura në kromozome, me fjalë të tjera) me kohën e seksit të parë dhe lindjes.

Në tërësi, kishte 282 variante gjenetike të lidhura me PVF dhe 89 të lidhura me AFB. Kjo është qindra më shumë sesa studimet e mëparshme që gjetën 38 për PVF dhe vetëm 10 për AFB.

Profesoreshë Mills i tha MailOnline se nuk është vetëm gjenetika ose mjedisi shoqëror që diktojnë AFS dhe AFB, por përkundrazi një ‘ndërveprim i natyrës dhe edukimit’. Sipas Durex, mosha mesatare për njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar për të humbur virgjërinë është kur ata janë 18 vjeç – pra mbi moshën ligjore 16.

Sipas një studimi tjetër të vitit  2018 , numri i të rinjve në Britani që nuk kanë bërë kurrë seks është në rritje./ CNA.al

Lajmet e fundit nga