LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk humbni peshë dhe nëse nuk hani shumë/ Këto janë dy arsyet

30 Qershor 2021, 18:39, Lifestyle CNA
Nuk humbni peshë dhe nëse nuk hani shumë/ Këto janë dy

Humbja e peshës nuk është një detyrë e lehtë dhe sigurisht që kërkon përpjekje dhe konsumin e ushqimit të duhur. Por çfarë ndodh kur përpiqeni të ushqeheni shëndetshëm dhe jo në sasi të mëdha por kilet nuk duket se bien? Ekzistojnë dy arsye kryesore që ia vlen të merren parasysh pasi ato mund të jenë përgjegjëse për këtë.

Nuk pini shumë ujë

Uji është aleat në humbjen e peshës. Synoni të pini të paktën tetë gota ujë në ditë, që gjithsesi është sasia e rekomanduar nga ekspertët për hidratimin adekuat të trupit.

Nuk bëni gjumë të mjaftueshëm

Studimet kanë treguar se gjumi i pamjaftueshëm ndikon në metabolizmin tonë. Kohëzgjatja e shkurtër e gjumit, më pak se 6 orë në ditë, mund të çojë gradualisht në shtim të peshës. E njëjta gjë duket se vlen për gjumin e tepruar (mbi 8-9 orë në ditë)./CNA.al

Lajmet e fundit nga