Connect with Us

Gazetari gjen zgjidhjen/ Si të shpëtojmë nga ky mallkim

Aktualitet

Gazetari gjen zgjidhjen/ Si të shpëtojmë nga ky mallkim

Publikuar

-

Gazetari Mentor Kikia ndërsa reagon në lidhje me ngjarjet kriminale në bregdet, bën edhe një sugjerim, që sipas tij do na shpëtojë nga ky mallkim që na ka gjetur me detin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Kikia shkruan se duhet të dërgojmë për pushime, 10 ditë në Malin e Zi, kryeministrin, ministrin e Brendshëm, ministrin e Turizmit, Drejtuesit e Agjensisë së Turizmit, Mjedisit dhe Agjensisë së Bregdetit, Kryetarët e bashkive të zonave bregdetare, edhe kreun e opozitës, që të shohin si menaxhohet bregdeti.

Një propozim për të shpëtuar nga vetvetja

Përfundimisht po lëmë kokrrën e namit!

Katër të vrarë për rërën. Vjet e kishte njëri, e sivjet ia dhanë tjetrit. Djegim çadrat për inat të njëri-tjetrit, policia që ndërhyn për të hequr çadra e shezllonge në pikun e sezonit…”Pronarë” rëre që të zënë me shkelma po të panë me çadër e termus me vete…

Nuk dimë?

Nuk mundemi?

Apo nuk duam të menaxhohemi!

Nuk ka rëndësi, rëndësi ka që jemi për faqe të zezë. Ndaj unë kam një propozim:

Të dërgojmë 10 ditë për pushime, jo shumë larg, por në Mal të Zi:

Kryeministrin

Ministrin e Brendshëm

Ministrin e Turizmit

Drejtuesit e Agjensisë së Turizmit, Mjedisit dhe Agjensisë së Bregdetit

Kryetarët e bashkive të zonave bregdetare

Edhe kreun e opozitës, që të jetë gjithësesi

Këta, të shkojnë me radhë në çdo plazh, nga Ulqini, matanë Bunës, e deri në Kotorr, në fund fare. Të shikojnë sesi menaxhohet rëra, plazhet me guralecë dhe pllakat e shkëmbinjve.

Të shikojnë sesi një vend që ka më pak së gjysmën e hapësirës tonë, menaxhon 10 herë më shumë turistë.

Të shikojnë atje sesi në plazhe të mëdha ka edhe shezllongë edhe çadra personale.

Të shikojnë se si edhe në një copë gji, alternohen hapësirat, publik + privat.

Sesi ka plazhe ku nuk ka fare shezllonge dhe njerëzia rrinë shtrirë mbi pllaka gurësh.

Të shikojnë sesi detin e shijojnë njësoj, si të kamurit edhe të varfërit.

Të shikojnë sesi në një gji 300 metra vijë bregdetare, pushojnë 50 mijë njerëz, e ku janë të gjithë të kënaqur.

Të shikojnë sesi në çdo plazh ka roje dhe një kordon që tregon zonën e sigurisë në ujë dhe ku nuk afrohet asnjë kapadai me motor.

Të shikojnë sesi ka alternativa për tu ushqyer, nga 1.5 Euro vakti deri në 1.500 Euro vakti.

Koston e këtij udhëtimi turistik, propozoj ta paguajmë ne, nga 1 Euro për person, vetëm të shpëtojmë nga ky mallkim që na ka gjetur me detin tonë.”-shkruan Mentor Kikia./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Strehonin emigrantë me destinacion BE/ Gjykata jep masën e sigurisë për 5 të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Gjykata e Tiranës ka caktuar ditën e sotme masën “arrest me burg” për Rigers Vejsiun, i cili dyshohet se është arrestuar për trafik dhe strehim emigrantësh.

Ndërsa për bashkëpunëtorët e tij, gjykata ka caktuar masën “arrest shtëpie”.

Janë lënë në arrest shtëpie dy motrat: Drita Shehu, 55 vjeçe, Sanije Shehi, 64 vjeçe, shoferi Sterjo Germenji dhe Anamaria Mihallari, 24 vjeçe.

Kujtojmë së grupi trafikonte  emigrantë të huaj drejt BE, të cilët vinin në Shqpëri si turistë ose me leje pune.Koka e këtij grupi kriminal, ishin 2 motrat, Drita Shehu dhe  Sanije Shehi, pronare të hoteleve në zonën e Laprakës. Bashkëpunëtor i ngushtë i tyre ishte dhe djali i Drita Shehut, Rigers Vejsiu.

LEXO EDHE:  I nxorri videon e 2009/ Presidenca i përgjigjet Ballës: Tao, lëre kalemin dhe shtrëngo kallamin!

LEXO EDHE:  I nxorri videon e 2009/ Presidenca i përgjigjet Ballës: Tao, lëre kalemin dhe shtrëngo kallamin!

Në funksion zbatoheshin 2 plane të mirëorganizuara, një për emigrantët që hynin në Shqipëri ilegalisht dhe një tjetër për emigrantë që vinin në vendin tonë si turistë të rregullt apo me leje pune. Qëllimi ishte destinacioni final drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Rigers Vejsiu është arrestuar në 2020 për trafik emigrantësh të paligjshëm dhe për vjedhje të parvazeve metalike dhe kangjella rrethuese për t’i shitur për skrap në pikat e grumbullimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Berisha sot do t’iu përgjigjet të gjithëve/ Intervistë në “Now”, përballë Erla Mëhillit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Sonte starton emisioni “Now” me moderatore, Erla Mëhillin, në Euronwes Albania.

Përballë Mëhillit do të jetë ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri Sali Berisha, lideri historik i Partisë Demokratike.

Berisha do ta flasë para ish-këshilltares së tij, pa dorashka, për çështjet më të lakuara që lidhen me emrin tij.

Dalja e Berishës, vjen ndërkohë që vetëm pak ditë na ndajnë nga fillimi i sesionit të ri parlamentar, ku ka shumë “zhurmë”, në lidhje me ish-kryeministrin Berisha, nëse do jetë apo jo në Kuvend.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Qesh o popull, qesh dhe shaj, kjo është drejtësia e vetme

LEXO EDHE:  E gjithë Europa nën “ethet” e koronavirusit/ Konfirmohen rastet e para në shtetin e vetëm të paprekur

Nga ana tjetër, Ambasada e SHBA ka pasur qëndrime të forta e të drejtpërdrejta, që Berisha të mos jetë pjesë e Kuvendit.Për të gjitha këto, Berisha do flasë sonte me Erla Mëhillin në Now, në Euronews Albania.

“Now” një emision tejet i ndjekur dhe i shikuar pritet të mbërthejë para ekranit, jo vetëm njohësit e çështjeve politike, por edhe një pjesë të madhe të opinionit publik, pasi Berisha është një emër me CV dhe histori të gjatë në politikën shqiptare./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Në prag të fillimit shkollor/ Rreth 30% e mësuesve të pavaksinuar në Shkodër

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Nga 1 shtatori kanë hyrë në fuqi masat e reja anti-Covid të vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, ku mes të tjerash u vendos vaksinimi i detyruar për shërbimin shëndetësor, arsimtarët dhe studentët.

Por duket se jo të gjithë pajtohen me procesin e vaksinimit të detyrueshëm. Edhe pse vetëm dy javë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor,  rreth 30% e arsimtarëve në Shkodër janë ende të pavaksiksinuar.

Drejtoresha e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor, Xheni Halili, thotë se janë 30% e sistemit arsimor parauniversitar në Shkodër të pavaksinuar.

Shkodra nuk i bindet apeleve për t’u vaksinuar as kur është me detyrim! Teksa shkollat kanë hapur dyert për nxënësit, ndërsa zyrtarisht procesi mësimor nis në datën 27 shtator, në shkodër ende jane 450 mësues të pavaksinuarVaksinimi ka patur ecuri të kënaqshëm në tërësi, por nuk mund t’a them të njejtën gjë për arsimtarët! Ende 30% e tyre janë të pa vaksinuar! Nese e përkthejme me shifra janë rreth 450 mësues! Tashmë ata e dinë që vaksinimet janë të detyruara ndaj apelpj drejt tyrë që të aplikojnë sa më parë dozën e parë të vaksinës në cdo qendër shëndetesore”, shprehet Halili.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Nudistët e degjeneruar që na prishën moralin

LEXO EDHE:  Qeveria malazeze notë proteste Shqipërisë/ Boll e qelbët lumin Buna

Sa i takon studentëve, Halili thotë se ka patur një ndërgjegjësim të tyre per kryerjen e vaksinës.

“Studentët kanë nisur gjatë javës që lamë pas që të vijnë për t’u vaksinuar! Edhe për ata është e detyrueshme, nese nuk aplikojnë vaksinat duhet që të kryejnë testin PCR çdo 72 orë nese duan të jenë në auditore”!

Deri më tani janë vaksinuar në Shkodër rreth 750 arsimtarë thekson Halili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE