Connect with Us

‘Jam bërë si Nënë Tereza’/ Përpjekjet e logopedit për fëmijët me aftësi ndryshe, prej 3 vitesh bashkia e përcjellë pa zgjidhje

Sociale

‘Jam bërë si Nënë Tereza’/ Përpjekjet e logopedit për fëmijët me aftësi ndryshe, prej 3 vitesh bashkia e përcjellë pa zgjidhje

Publikuar

-

‘Jam bërë si Nënë Tereza’/ Përpjekjet e logopedit për fëmijët me aftësi ndryshe, prej 3 vitesh bashkia e përciellë pa zgjidhje

Ilir Dehani, nënkryetar i ‘Shqatës së prindërve të fëmijëve me aftësi ndryshe”, në një prononcim për CNA.al, ka ngritur shqetësimet që ka kjo kategori në zonën e Tepelenës.

Ai tregon se në këtë zonë janë rreth 30 fëmijë më aftësi ndryshe që kanë nevojë për shërbim të specializuar, por mungon një qendër rehabilituese.

I vendosur për tu ardhur në ndihmë ai tregon se prej 3 vitesh shkon privatisht në shtëpijat e tyre, dhe se gjithcka e bën për bamirësi, pasi nuk paguhet.

Megjithëse ka bërë shumë herë kërkesa në bashki për t’i mundësuar një godinë këtyre fëmijëve, prej 3 vitesh është përciellë me ‘lajka’ sic dhe  thekson ai vetë, por asgjë nuk është mundësuar.

Madje ka bërë perpjekje për të gjetur dhe psikolog e terapist zhvillimi nga zonat e tjera, por përsëri mbetet problemi tek godina.

“Kam 20 fëmijë me aftësi ndryshe që bëjmë logopedi dhe i bëjmë në kushte jo të mira.

Detyrohem unë që vete në shtëpitë e tyre që bëjmë mësimet/ trajtimin.

Tani për tani unë punoj për forcat e mia, nuk paguhem në asnjë vend. E bëj si bamirës. Kam tre vite që e bëj këtë punë.

Këta personat me aftësi të kufizuar duan ndihmë,një qendër ditore ku dhe ne të punojmë si duhet.

Kam vajtur dhe tek  Bashkia në Tepelenë dhe kam kërkuar një ambient për ta këtu, ku të ketë dhe kushtet dhe shërbimin e fizioterapisë, logopedin dhe një psikolog që kanë nevojë këta fëmijë.

Sic është bërë qendra në Gjirokastër, të bëhet edhe këtu. Pse të venë nëna me fëmijën e saj të sëmurë në Gjirokastër, Sa i bën rruga asaj?

Bashkia na ka marrë me lajka, do ta rregullojmë do ta rregullojmë e vajtëm dy vjet që nuk kanë bërë asgjë.

Kemi marrë edhe përgjigje zyrtare edhe gojarisht që do ta bëjmë , por prap situata mbetet e njejtë.

Unë i kam gjetur dhe personat dhe me forcat e mia, një psikolog dhe një terapist të zhvillimit nga Përmeti por është kostoja e rrugës. Ne skemi të paguajmë nga ana jonë. Të bëjnë një rrogë të vogël mujore të paktën.

Unë ndjek 20 fëmijë privatisht nëpër shtëpia, por sa të tjerë nuk ndiqen fare!

Unë mora dikur një godinë me qira, por e mbyll se nuk e përballoja dot vetë.

Kështu nuk bëhet punë! Unë po e bëj me forcat e mia, kam 3 vite, jam bërë si Nën Tereza, por këta fëmijë kanë nevojë për një godinë dhe ky është apeli im për bashkinë dhe ata më lart”, përfundon Dehani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Rriten sërish temperaturat/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Mbetemi mes kthjellimeve dhe vranësira, ku në veri dhe në zona të izoluara të qendrës së vendit të rrezikohen momente me pika shiu.

Orët në vijim sjellin përmirësim të dukshme, duke bërë që kthjellimet të dominojnë në një pjesë të mirë të territorit.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes por, mesdita do te ruaje vlera konstante duke u luhatur nga 12°C deri në 31°C.

LEXO EDHE:  Parakalimi i gabuar/ Përplasen tre makina në Tepelenë

LEXO EDHE:  Këshilltari bashkiak tregon si mund të mbrohet Teatri/ Rruga për të penguar shembjen

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësinë mbi 35 km/h nga drejtimi  Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Strazimiri: Berisha influencon njerëzit e ndershëm në vend

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Gent Strazimiri, ka komentuar vendimin e Bashës për të përjashtuar Berishën nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike.

I ftuar në Syri tv, Strazimiri thekson se PD në kohën e Berishës ka pasur demokraci të brendshme, duke shtuar se Sali Berisha ende sot influencon njerëzit e ndershëm në vend.“PD ka pasur demokraci të brendshme. Sali Berisha influencon edhe sot njerëzit e ndershëm në Shqipëri. PD duhet të mos heqë dorë mbi vlerat që është themeluar. Ne jemi këtu për të bërë kauza, për të mbrojtur të gjallët dhe për të përfaqësuar të vdekurit.

Lulzim Basha sot nuk është i lirë, pas këtij vendimi, nuk është aspak i lirë. Berisha ka respektuar statutin e Partisë Demokratike. Kryetari në PD nuk ka fuqi që të përjashtojë askënd”, deklaroi Strazimiri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mision human/ Mesazhi i 17 vjeçares nga Pogradeci që ndihmon familjet në nevojë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sarah Aliolli është një vajzë 17 vjeçare nga Pogradeci , që jeton në SHBA dhe misioni i saj human këtë herë ishte të ndihmonte fëmijët që do të nisin vitin e ri shkollor.

Ajo ka grumbulluar 200 çanta dhe pajisje shkollore për fëmijët në nevojë rrethin e Pogradecit.

Nisma e saj, erdhi në periudhën kur e gjithë bota u izolua për shkak të Covid 19.

Duke parë vuajtjen e familjeve dhe fëmijëve në nevojë, Sarah vendosi të kontribuonte duke sjellë buzëqeshje dhe dashuri tek ata.

Gjithashtu ajo përcejll një mesazh mjaft të rëndësishëm.

Studimi dhe shkolla është diçka themeltare që duhet tu garantohet dhe sigurohet të gjithë fëmijëve. Shkolla na hap sytë, na zgjeron horizontin na jep njohuri në të gjitha aspektet e jetës në vendin tonë dhe në të gjithë botën”, shkruan ajo ndër të tjera në mesazhin e saj.

Mesazhi i plotë i Sarah Aliolli

Pershendetje,

Kur ne mendojmë pse arsimi është kaq i rëndësishëm për ne, ne mendojmë për mundësitë e pafundme që arsimi krijon për shoqërinë dhe botën tonë. Ndërsa jemi më të arsimuar, ne jemi në gjendje të sjellim ndryshime pozitive dhe t’u shërbejmë atyre përreth nesh.

Unë jam Sarah Aliolli, një 17 vjeçare nga California e Jugut dhe unë jam themeluesja e Backpacks and Beyond. Vendosa të krijoj Backpacks and Beyond gjatë kohës kur Covid-19 filloi të prekë gjithë botën, e cila la shumë njerëz, familje dhe studentë të ndiheshin të pasigurtë dhe të pashpresë. Kjo gjëndje pasigurie më bëri të mendoj dhe të ndihmoj që të bëja një ndryshim pozitiv gjatë kësaj kohe të vështirë. Unë po shikoja se si virusi vështirësoi jetën e shumë njerëzëve në komunitetin tim dhe ne vecanti vështirësija ishte më e madhe për fëmijët e ciklit të ulët shkollor. Në këto momente vendosa që unë të ndihmoj dhe sjell sadopak buzeqeshje dhe dashuri për edukimin shkollor brenda mundësive të mija në disa fëmijë që një ditë do jenë e ardhmja e Shqipërisë. Kultura shqiptare ka qenë një pjesë e jetës time për sa kohë që mua më kujtohet dhe pergjithmonë do ngelet e tillë në zemrën time.Prindërit e mi janë nga rethi i Korcës, pikërisht babi nga fshati Burimas dhe mami nga fshati Zëmblak. Kjo është arsyeja pse unë themelova Backpacks and Beyond: për të bërë një ndikim në një vend që ka pasur një rol te madh në ajo që jam sot.

LEXO EDHE:  Vrasja e biznesmenit/ Klodiana Lala: Tepelena jashtë hartës, hesapet i lajnë në Tiranë

LEXO EDHE:  Këshilltari bashkiak tregon si mund të mbrohet Teatri/ Rruga për të penguar shembjen

Ne fillim te vitit 2020, Backpacks and Beyond premtoi dhe mori nje angazhim te punoje per te ndihmuar sado pak brezin e ri ne Shqiperi te shperndaje dashurine per studimet, shkollen dhe edukaten. Me kembengulje dhe pune, me ndihmen dhe perkrahjen nga shume persona u be e mundshme te dhuronim 150 canta dhe materiale shkollore ne Vjeshten e vitit 2020. Këtë vit, ne kemi punuar me Entela Gusho, Manol Gazi, Kleanda Cami, dhe shumë donatorë për të qenë në gjendje të arrijmë qëllimin tonë për të siguruar çanta shpine dhe pajisje shkollore për 200 fëmijë për vitin e ardhshëm shkollor.

Studimi dhe shkolla eshte dicka themeltare qe duhet tu garantohet dhe sigurohet te gjithe femijeve. Shkolla na hap syte, na zgjeron horizontin na jep njohuri ne te gjitha aspektet e jetes ne vendin tone dhe ne te gjithe boten. Backpack and Beyond i vlereson shume studimet the shkollen dhe kemi nje deshire te madhe te ndihmojme sado pak ne kete drejtim, keto jane hapat tona te para te vogla per ta bere kete mision realitet.

Ne realizimin e këtij qëllimi kanë ndihmuar shume njerëz të cilët duhet ti falenderojmë dhe tu jemi shumë mirënjohes, duke filluar nga familja ime, te afërmit, shokët dhe gjithkush që dhuroi lek apo kohën!

Qyteti dhe rethi i Pogradecit nuk do te ishte aq i bukur pa ata njerez te mbrekullueshem! Nje falenderim i madh dhe shume i merituar i takon Zonja Entela Gusho qe eshte treguar e pa lodhur edhe kur i dergoja messazhe ne oret e vona te nates ose heret ne mengjes per ndihmen e madhe ne plotesimin e këtij misioni. Zoti Manol Gazi pronari i Hotel 1 Maji ka qene i pa lodhur dhe ka ndihmuar qe ne hapat e para. Familjet ne Pogradec por vecanerisht femijet jane me fat te madh te kene Doktoreshen Pediatre Kleanda Cami e cila eshte e dashur dhe e dedikuar dhe ka patur nje rol te madh ne kete iniciative. Si përfundim, unë dëshiroja ti përgjigjeni pyetjes vijuese, pse është i rëndësishëm arsimi për ju?

Sarah Aliolli

Backpacks and Beyond

Instagram @sarahaliolli

Instagram @backpacksandbeyond…../ CNA.al

LEXO TE PLOTE