Connect with Us

Ç’duhet të bëjë Policia e Shtetit për të rritur sigurinë?/ Plas debati mes Shehut dhe Ndrecës

Aktualitet

Ç’duhet të bëjë Policia e Shtetit për të rritur sigurinë?/ Plas debati mes Shehut dhe Ndrecës

Publikuar

-

Ç’duhet të bëjë Policia e Shtetit për të rritur sigurinë?/ Plas debati mes Shehut dhe Ndrecës

Aksidentet e ditëve të fundit dhe përplasjet me armë zjarri kanë prodhuar frikë tek qytetarët, ndërsa strukturat shtetërore janë vënë në lëvizje, madje kanë paralajmëruar ristrukturim të thellë të Policisë së Shtetit.

Ky qe fokusi i sotëm në emisionin “Raw Politics”, ku të pranishmit përballë moderatores Erla Mëhilli treguan shkaqet dhe masat, të cilat duhet të aplikohen për të evituar ngjarje të rënda kriminale me pasojë vdekjen.

Analisti Redi Shehu thotë se problemi kryesor i Policisë së Shtetit është mungesa e autoritetit për të vepruar për shkak të lidhjes së politikës me krimin.

“Problemi kryesor për sa i përket policisë është çështje e autoritetit, i cili vjen prej moskorrupsionit, mos-bërjes pjesë dhe palë me krimin, i cili ka qenë me qeverinë djathtën dhe është me të majtën”, tha ai.

Sipas tij, dekriminalizimi i vendit mund të arrihet duke dekriminalizuar  mendësinë, sjelljen dhe vullnetin e politikës, e cila sipas tij ka fajet e veta pasi ka favorizuar krimin.

“Ky është problem, i cili duhet zgjidhet dhe këtë e zgjidh politika, por duhet që politika në ketë raste duhet të dalë përtej vetes. Dekriminalizimi i vendit vjen duke dekriminalzuar mendësinë, sjelljen dhe vullnetet politike. Nëse ky është qëllimi kryesor i politikes shqiptare, atëherë sigurisht do të ketë rezultate. Duhet ta restaurojmë autoritetin e Policisë së Shtetit, por establishmente politike e cenojnë në një farë forme. T’u japim hapësirë profesionistëve të mirë”, tha Redi Shehu.

LEXO EDHE:  Sherr mes të rinjve në Maliq/ Të plagosurit dërgohen në spital

Avokati Plarent Ndreca thotë se Policia e Shtetit e sotme është më pak e politizuara në tri dekadat e fundit.

Ai pranon faktin se duhet të bëhen reformime në strukturat policore, ndërsa theksoi se Policia në parimin juridik duhet të jetë me represive ndaj shkelësve të ligjit.

“Policia sot është policia më pak e politizuar e 30 viteve. Ne nuk kemi rritur perfeksionin. Duhet të ketë ndryshime në polici. Ristrukturimi nuk besoj se do jetë thjesht çështje emrash. Policia duhet të jetë me represive me ligj. Policia e Shtetit duhet të rrisë forcën parandaluese”, tha Plarent Ndreca./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Koncesionet e inceneratorëve/ Thellohet skandali, zbardhen shkeljet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Koncesionet e inceneratorëve në Shqipëri, janë një ndër koncesionet më të akuzuara, jo vetëm nga media, por edhe nga politika.

Në lidhje me koncesionet e inceneratorëve, ka edhe padi në SPAK, të bërë nga Nisma Thurje, por mesa duket kanë rënë “në vesh të shurdhët”.

Bëhet fjalë për vlera gati 500 milionë euro ku janë përfshirë emra si Mirel Mërtiri, bashkëjetuesja e tij Stela Gugallja, Klodian Zoto, deri edhe në ortakëri mediatike,  ku përfshihen Vjollca Hoxha, Ben Blushi e të tjerë.

Në pranverën e vitit 2020, CNA.al ka publikuar me dokumente zyrtare dhe ekskluzive, një dosje të plotë investigative, për koncesionet e inceneratorëve në Shqipëri, emra kompanish zinxhir, deri edhe ortakëritë në media.

Afera filloi me inceneratorin e Elbasanit, me 22 milionë euro nga taksat e shqiptarëve, me një kompani me vetëm 1 milionë lekë të vjetra.

Shkoi në Fier, me 28 milionë eurot e marrë nga një kompani, e cila më pas shet aksionet e saj dhe sot pas gati pesë vitesh, ende nuk ka filluar punë. Gjithmonë dalin “kleçka”, si në Elbasan apo në Fier.

Dhe shtoi “oreksin”, në Tiranë, për rreth 128 milionë euro të tjera, ku ende nuk ka incenerator. Por, thjeshtë menaxhohet landfilli i Tiranës nga një rrjet kompanish të kontrolluara nga Klodian Zoto.

Për të mos folur së fundi edhe për plehrat e Bashkisë së Durrësit, të cilat do të depozitohen në landfillin e Sharrës. Që do të thotë më shumë të ardhura për koncesionarin, e më shumë para të marra nga taksapaguesit e Durrësit.

Thellohet skandali, shkeljet që u zbuluan

Në lidhje me këto koncesione, vijojnë të dalin në dritë të tjera skandale dhe abuzime.

Së fundi, sipas një raporti vjetor të Drejtorisë së Inspektimit Financiar Publik, dy prej tyre ai i Fierit dhe Elbasanit rezultojnë se janë gjendur në shkelje dhe bashkë me to edhe institucionet shtetërore.

Këto të fundit bërë pagesa jashtë programit, paradhënie TVSH-je apo shkelje të tjera.

Raporti thekson se në lidhje me inceneratorin e Elbasanit, kemi të bëjmë me një draft-Kontratë që nuk ka marrë formën e një akti juridik, pra nuk është kthyer në kontratë përfundimtare (me ekstremitete nr.11026/7-prot, datë 16.12.2014), në moszbatim të Ligjit nr.125/2013 “Për Koncesionet dhe Partneritetin Publik Privat”, neni 27 “Përmbajtja e kontratës”.Draft-Kontrata për Inceneratorin e Elbasanit, është nënshkruar me vlerën financiare të shprehur në valutë/ në monedhën Euro dhe jo në lekë, duke sjellë ekspozim në këtë mënyrë, të risqeve nga kursi i këmbimit, në kundërshtim me kërkesat e Udhëzimit nr. nr.2, datë 06.2.2012 “Për procedurat standarde të zbatimit të buxhetit” pika 148, ku specifikohet se detyrimet merren përsipër në monedhën shqiptare” vlerëson raporti.

Po kështu është vërejtur se mungon Aneksi X që përcakton “Koston totale të investimeve”, si pjesë e kontratës.

Aneksi A, i cili përcakton grafikun e punimeve (pranuar nga ana e AK, në gjuhë të huaj (version italisht), në kundërshtim me Kushtetutën e R.SH, neni 14 1, ku përcaktohet se: “Gjuha zyrtare në Republikën e Shqipërisë është gjuha shqipe”. Nuk dokumentohet që Aneksi B të jetë nënshkruar nga palët kontraktore, si pjesë integrale e kësaj kontrate.

AK/MM ka bërë ndryshim/aneks të kontratës kocensionare (Aneksi D). Nga AK, nuk dokumentohet të jetë marrë miratimi paraprak nga Ministria e Financave, për ndryshimin e bërë për kontratën, në kundërshtim me pikën 6 të Ligjit nr.125/2013 “Për koncesionet/PPP në R.Sh”,i ndryshuar, neni 31, pika 3, gërma “a”,“b”, “c” dhe “d”, ku përcaktohen rastet e ndryshimit të kontratës së koncesionit/PPP”- konstaton Drejtoria e Inspektimit Financiar Publik.

LEXO EDHE:  Skafi i drogës objekt sherri/ Oficerët e policisë së Vlorës kërcënojnë me armë kolegët e Fierit

LEXO EDHE:  Vdekja e shoferit të Postës Shqiptare/ Arrestohet drejtuesi i automjetit me të cilin u përplas

Po kështu vlera e kontratës së nënshkruar nga autoriteti kontraktor është 61. 1 mijë euro më e lartë sesa vlera me të cilën është shpallur oferta fituese.

Kanë sjellë për pasojë përfitim të padrejtë nga ana e Subjektit Koncesionar, duke shkaktuar një dëm ekonomik në vlerën 66,111 Euro për buxhetin e shtetit. Nga kalkulimet/përllogaritjet e kryera mbi vlerat e detajuara të kësteve dhe vlerën totale të Aneksit B, këstet mujore paraqiten në vlerën e këstit 328.126 Euro për 66 periudha mujore dhe rezultojnë në shumën totale 21.656.316 Euro, pra me një diferencë (-4684 euro) më pak së vlera totale të kësteve e paraqitur në Aneksit B, prej 21.661.000 euro” thuhet në raport.

I njëjti raport vlerëson se Autoriteti Kontraktor /Ministria e Mjedisit ka likuiduar dy këste financimi në avancë, në moszbatim të paragrafit “Këstet për pagesë” (faqja 15) referuar Draft Kontratës datë 16.12.2014. ku përcaktohet se “Këstet për pagesë janë këstet e investimit që Qeveria Shqiptare nga AK /Ministria e Mjedisit do të paguajë si mbështetje financiare nga muaji i 7 i fillimit të punimeve.”

Ndërsa, në lidhje me koncesionin e inceneratorit të Fierit, raporti vlerëson se Ministria e Mjedisit e asaj kohe që ishte dhe autoriteti kontraktor nuk ka përllogaritur kosto shpronësimi të truallit privat. “Këto kosto nuk dokumentohet të jenë pjesë e analizës ekonomike dhe financiare të studimit të fizibilitetit” thuhet në raport.

I njëjti vlerëson se nga ana e ish-Ministrisë së Mjedisit, e më tej nga ana e “Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, në cilësinë e AK (për periudhat respektive), dokumentohet që nga ana e Drejtorisë së Financës/Ministria e Mjedisit dhe Drejtoria e Menaxhimit Financiar dhe Buxhetit/MIE, është paguar paradhënie TVSH-ja, për periudhën Prill 2017 -Dhjetor 2017, për 9 këste mujore/periudha, në vlerën 94 096 278 lekë, pagesë kjo në kundërshtim me grafikun/skedulin e kësteve për likuidimet sipas Aneksit V të kontratës koncesionare, si dhe në kundërshtim me kërkesat e Ligjit nr.92/2014 “Për Tatimin mbi vlerën e shtuar”.

Po kështu Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë në cilësinë e AK(autoritetit kontraktor), nuk dokumenton që nëpërmjet strukturave përgjegjëse të saj të ketë kryer/ndjekur/monitoruar përmbushjen e detyrimeve të shoqërisë koncesionare, në përputhje me kuadrin ligjor në fuqi.

Shoqëria koncesionare nga ana tjetër nuk ka zbatuar kërkesat ligjore që rrjedhin nga ligji për taksat vendore, ajo e ndikimit në infrastrukturë për ndërtimet e reja dhe as nga TVSH-ja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Katapultimi i Bashës në PD/ Bamir Topin bën përgjegjës Berishën

Publikuar

-

Nga

berisha i pergjigjet bamir topit

Ish-presidenti Bamir Topi ka deklaruar se Lulzim Basha është “produkt” i Sali Berishës.

Ndërsa ka komentuar përplasjet në PD, Topi është kthyer pas në kohë, kur Lulzim Basha u katapultua në PD.

Sipas tij Basha erdhi dhe u mbajt nën kontrollin e Berishës, ndaj ai është mënyrë ekskluzive produkt politik i Sali Berishës.

Në një intervistë për ABC Neës, Topi, thotë më tej se në kohë që Basha u fut në PD, partia sihte e strukturuar.“Erdhi në 2005 kur kontributet në atë parti ishin të jashtëzakonshme. Duke marrë parasysh kontributet në opozitë të PD.

Partia ishte e strukturuar. Vinte nga një betejë e strukturuar opozitare.

Unë kam qenë kryetar i Grupit Parlamentar. U futëm në një marrëdhënie substannciale të të bërit politikë, duke respektuar audiencën dhe mjedisin parlamentar.

Erdhi viti 2005, erdhi Lulzim Basha dhe të tjerë por dalloi Lulzim Basha.  Aty u përdor futja në struktura nëpërmjet një strukture puro politike. Komiteti i Orientimit të Politikave vinte si një lloj ekspertize. Më pas pati disa poste si ministër”, ka thënë Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Motra ime dhunohet nga bashkëshorti”/ E fejuan pa dashur, ditën e dasmës zbuloi se burri kishte një gjymtyrë

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Dhunë dhe tradhti, sharje dhe ofendime, një martesë me zanafillën e shkuesit që mesa duket ka zhvilluar një kalvar të gjatë problematikash.

Ishte vetëm 18 vjeç kur familja do të binte dakord për të pranuar martesën e saj me shkuesi. Që në hapin e pare të nisjes së një martese u tradhtua nga bashkëshorti.

Sot është 37 vjeç, nënë e dy fëmijëve dhe jeta e saj ka ndryshuar, por ajo që ka mbetur e njëjtë është dhuna dhe tradhtia. Motra e 37-vjeçares që jeton në Greqi ka rrëfyer në emisionin “Me zemër të hapur” të gazetares Evis Ahmeti në Neës24 kalvarin e gjatë të dhimbjeve si dhe ka një apel për institucionet ligjore. Ajo tha se motra u fejua pa e njohur burrin dhe ditën e dasmës e ka parë që ishte me një gjymtyrë.“Motra ime ka vuajtur shumë në të gjitha këto vite, ajo ka qenë skllave e familjes së bashkëshortit, ai e ka dhunuar e ka tradhtuar. Në 4 tetor motra ka ditëlindjen dhe atë ditë komshinjtë, disa gra me vajzat e tyre me origjinë greke i kishin organizuar një surprizë ku motra ime është ndier shumë mirë. Bashkëshorti i motrës u tërbua dhe i thotë motrës se njëra nga këto gratë mbledh gra dhe i përdor për prostitucion. Por unë e njoh atë grua ajo është 50 e ca vjeçe, punon dhe ka fëmijë. Është grua shumë e mirë”, tregoi motra e 37-vjeçares.

LEXO EDHE:  Vrasjet, tritoli dhe grabitjet trondisin Shqipërinë/ Policia shoqëron 114 protestues

LEXO EDHE:  Tragjedia në Vlorë/ Zbulohen emrat e viktimave, mes tyre dhe fëmijë

Ajo foli dhe për martesën e saj dhe problematika të tjera gjatë gjithë jetës. “Motra ime u martua me shkuesi, dikush nga komshinjtë e burrit të motrës e bëri këtë lidhje pasi ky ishte i lidhur me motrën e shkuesit. Motra ime nuk e ka dashur asnjëherë, por aty vendosi nëna edhe babai, edhe kur u fejua motra ka ndenjur dy vjet e fejuar dhe ai nuk e ka marr kurrë në telefon.

Ai nuk ka sjell asnjë lekë as atëherë pasi dhe dasmën ia bënë njerëzit e tij. Ajo ka qenë vetëm 17 vjeçe kur u fejua dhe 19 u martua. Nga rrethi miqësor i burrit të motrës na u rrëfye që ky ka lidhje me një fqinjë. Por ditën e dasmës motra pësoi tronditjen më të madhe pasi bashkëshorti kishte vetëm një gjymtyrë, por prapë ai ka qeshur dhe si ka bërë përshtypje. Ai e ka tradhtuar me fqinjën dhe vazhdon të jetë një pijanec gjatë gjithë kohës”, tha e motra e të dhunuarës. Ajo kërkoi ndihmë dhe zgjidhje për motrën e saj që prej vitesh vuan nga dhuna./BW

LEXO TE PLOTE