Connect with Us

Ardi Veliu fle mbi kufoma/ Vrasjet që rëndojnë mbi Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë

Aktualitet

Ardi Veliu fle mbi kufoma/ Vrasjet që rëndojnë mbi Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë

Publikuar

-

Shqipëria është në pushtetin e krimit. Qytetarët sot janë më të pasigurtë se kurrë. Dalin nga shtëpitë për punë dhe nuk e dinë në do të kthehen më, ikin për pushime dhe nuk e dinë nëse do të mbeten gjallë.

Rrugët çdo ditë mbushen me viktima, plazhet me kufoma, armët kërcasin si nëpër filma.  Nuk jemi në luftë, por jetojmë si në luftë me monologun “shpëtuam edhe sot’.

Nga ana tjetër kemi edhe Polici edhe drejtues policie, që janë vetëm formalisht, thuajse inekzistentë.  Sigurisht që Policia nuk është roje shezllogësh, por Policia mund të parandalojë krimet.

Inspektorët e zonave nuk janë për të pirë birra e për të t’u bërë me të fortët, por për të pasur nën kontroll çdo pëllëmbë të vendit.
Për të qenë në dijeni të çdo konflikti dhe për ta parandaluar atë.

                          Masakra në Velipojë

Brenda një jave, në Sarandë plasi kallashnikovi, në autostradë u shua një familje, në Velipojë u regjistrua një masakër me 4 të vdekur, mes tyre një 20 vjeçar, që kishte ditën e parë të punës dhe sërish në Sarandë, ku kallashnikovi u zëvendësua me sëpata dhe sërish e sërish në Himarë e Drimadhë ka kërcituar arma.

Një pjesë e madhe e krimeve që kanë ndodhur këto ditë kanë qenë të mbartura, pra nuk kanë qenë konflikte të momentit.  Por Policia dyshohet se është e njëanshme ndaj kalohet në vetgjyqësi dhe prodhohen masakra si ajo e Velipojës.

Ardi Veliu, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, paguhet nga taksat e shqiptarëve, jo për të mbledhur kufoma por për të vënë rend dhe siguri.

LEXO EDHE:  Vrasjet pushtojnë vendin/ “Zgjohet” Ardi Veliu

Veliu është kthyer vetë në një zyrtar kufomë, në një zyrtar kukull, përballë krimit që ka pushtuar vendin. Në një vend normal demokratik, ai duhej të kishte dhënë dorëheqjen, pasi kufomat po i shkojnë jo vetëm në zyrë, por dhe në shtëpi.

Por, Veliu, duket se ka zgjedhur të flejë mbi kufoma dhe Policia vetëm Polici nuk është më, derisa nuk përçon drejtësi, nuk parandalon krimet.
Policia nën drejtimin e Veliut, dyshohet se është kthyer në një bandë që bëhet me të fortët dhe shtyp ata që kanë të drejtë, ata që nuk i paguajnë dot dhe ata që respektojnë ligjin.

Qytetarët vriten për prona, për shezllonge, rrugët mbushen me viktima nga aksidentet. Policia edhe kur ka mundësi nuk i parandalon konfliktet apo aksidentet rrugore.

Para makinave të shtrenjta dhe luksoze, policët që dalin nga ferrat, apo kodrat ku fshihen bëhen lepuj, nuk guxojnë t’i ndalojnë dhe për pasojë rrugët përgjaken.

Kjo është Policia, fytyra e Ardi Veliut. Policia që vret qytetarët rrugëve, që bëhet me të fortët dhe që prodhon viktima.

Vërtet policia nuk drejtonte makinën që aksidentoi për vdekje një familje, nuk qëlloi kundrejt 20 vjeçarit në Velipojë, por pas të gjitha këtyre krimeve qëndron Policia dhe Ardi Veliu.

Një gjë është e sigurtë, se kur Ardi Veliu nuk do të jetë më kukulla e politikës, kur ai të largohet do të thuhet se iku “Drejtori që vriste qytetarët dhe prodhonte kufoma”.

Derisa një dorë e fortë të marrë drejtimin e Policisë, qytetarët shqiptarë nuk e kanë dhe nuk do ta kenë jetën të sigurtë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Krime mjedisore në Zharrëz/ Nën hetim 4 zyrtarë të Bashkisë Patos

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Ditën e djeshme në prangat e policisë ra një shofer kamioni, i cili gërryente tokën në Zharrëz, ndërsa sot mësohet se ka nisur hetimi për 4 zyrtarë, të cilët akuzohen si të implikuar në ngjarje dhe që shpërdoruan detyrën.

Nën akuzë për shpërdorim detyre është Kryeinspektori i Mbrojtes së Territorit në Patos, 2 inspektorët edhe specialistja e Mbrotjes së tokës në Zharrëz.

LEXO EDHE:  Agron Duka bën “avokatinë” e Bashës/ Luli nuk po fle gjumë

LEXO EDHE:  “Plumba në Velipojë, mushkonja në Divjakë, çmime “të çmendura”/ Tritan Kalo del me reagimin e fortëVijon…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Akuzohet për shpërdorim detyre/ Arrestohet ish shefi i policisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish shefi i policisë , Adrian Nuha, 64 vjeç është arrestuar nga policia e Sarandës. Nuha ishte shpallur në kërkim për shpërdorim detyre.

Me vendimin e datës 09.07.2021, Gjykata ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.Ish-polici iu dorëzua Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Unaza e Madhe/ Si do të devijojë trafiku në Tiranë nga dita e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Autoriteti Rrugor Shqiptar, njofton se më sajë të vazhdimësisë së punimeve në Unazën Lindore, duke filluar që nga data 13.11.2021 është i nevojshëm bllokimi i kalimit nga rrethi i Shkozës në drejtim të Farkës për një afat prej 14 ditësh.

Trafiku që vjen në këtë drejtim do të devijohet në drejtim të rrugës “Ali Shefqeti”.

Gjithashtu, trafiku i cili vjen nga drejtimi i Farkës në drejtim të Tiranës, do të devijohet në krahun tjetër të kalimit, si në Planin e Menaxhimit të Trafikut. Janë marrë masat për kufizimin e vendit ku do të kryhen punimet, si dhe për vendosjen e sinjalistikës së nevojshme për mospengimin dhe mbarëvajtjen e qarkullimit.LEXO EDHE:  Vrasjet pushtojnë vendin/ “Zgjohet” Ardi Veliu

LEXO EDHE:  “Plumba në Velipojë, mushkonja në Divjakë, çmime “të çmendura”/ Tritan Kalo del me reagimin e fortë

Kërkojmë mirëkuptimin e përdoruesve të mjeteve dhe të banorëve”, thuhet në njoftimin e ARRSH-së./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE