Connect with Us

Italia lehtëson masat/ Hiqen maskat në “zonat e bardha”

Kosova & Rajoni

Italia lehtëson masat/ Hiqen maskat në “zonat e bardha”

Publikuar

-

Italia lehtëson masat/ Hiqen maskat në “zonat e bardha”

Italia do të lehtësojë masat për Covid-19 nga dita e nesërme për “zonat e bardha”.

Mësohet se shteti fqinj do të heqë maskën si masë të detyrueshme në ambjentet e jashtme, përveç rasteve kur qytetarët e kanë të pamundur të mbajnë distancë sociale.

Gjithashtu qytetarët e kanë maskën të detyrueshme në ambjentet e mbyllura.

Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka shprehur shqetësim për variantin Delta të Covid-19, ndaj kërkon që qytetarët të jenë vigjilentë dhe të kujdeshëm.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për ditën e nesërme

Corriere della Serra raporton se në bare dhe restorante maska mund të hiqet në momentin kur qytetarët janë të ulur në tryezë për të konsumuar ushqim ose pije, ndërsa duhet të mbahet kur shkojnë në tualet ose për të paguar faturën tek arkëtari.

Nga ana tjetër, kamarierët dhe punonjësit e bareve dhe restoranteve, edhe nëse punojnë jashtë, duhet të përdorin gjithmonë maskën. Gjithashtu maska është e detyrueshme edhe në tren apo aeroplan./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Ulen ndjeshëm rastet me Covid në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë, si pasojë e koronavirusit kanë ndërruar jetë katër persona ndërsa janë konfirmuar 84 raste të reja.

Këto raste janë konfirmuar pas testimit të rreth 4 mijë testeve.Ministria ka njoftuar edhe për shërimin e 786 pacientëve dhe vaksinimin e gati 16 mijë qytetarëve. Aktualisht, numri i rasteve aktive është 5 mijë e 371.

LEXO EDHE:  Rama dhe Veliaj i shtojnë para incineratorëve/ Paralajmëron Teliti: Do merrni përsipër faturën politike

LEXO EDHE:  Rama dhe Veliaj i shtojnë para incineratorëve/ Paralajmëron Teliti: Do merrni përsipër faturën politike

“Nga 3.823 testime, 84 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 4 raste të vdekjes. Sot janë shëruar 786 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 151.411. Në total numri i rasteve aktive është 5.371”, ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Bie numri i viktimave, ja sa raste pozitive janë shënuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 133 raste positive me Covid-19, ndërsa janë shënuar 2 humbje jete. Ministria e Shëndetësisë raporton se janë kryer 4.139 testime gjatë 24 orëve.

Sipas MSH janë shëruar 805 qytetarë, kurse numri i përgjithshëm i të shëruarve është 150.625. Në total numri i rasteve aktive është 6.077.LEXO EDHE:  Rama dhe Veliaj i shtojnë para incineratorëve/ Paralajmëron Teliti: Do merrni përsipër faturën politike

LEXO EDHE:  Gjendet i pajetë një person në Shkodër/ Dyshimet e para

Në 24 orët e fundit janë dhënë 15.925 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.226.063 doza të vaksinës.

Deri më sot 474.783 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Ja persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së Covid-19.

Sipas njoftimit zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 160 qytetarë të infektuar. Ndërkohë 5 qytetarë kanë humbur jetën nga Covid-19.Lajmi i mirë është se janë shëruar 1.039 qytetarë, ndërsa ky numër që prej fillimit të pandemisë ka arritur në 149.820.

LEXO EDHE:  LSI nuk fshihet më/ Dërgon organizatoren e të rinjve në protestë

LEXO EDHE:  Gjendet i pajetë një person në Shkodër/ Dyshimet e para

Sa i përket numrit të rasteve aktive ai është 6.751./ CNA.al

LEXO TE PLOTE