Connect with Us

Instagram “premton” ndryshime/ Teston mundësinë e postimit të fotove nga kompjuteri

Teknologji

Instagram “premton” ndryshime/ Teston mundësinë e postimit të fotove nga kompjuteri

Publikuar

-

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Instagram po teston mudnësinë për të postuar foto një kompjuter desktop. Kjo është hera e parë që aplikacioni për ndarjen e fotografive lejon postimin jashtë pajisjeve mobile.

Kompania ka konfirmuar testimin e kësaj mundësie.

“Ne e dimë që shumë njerëz hyjnë në Instagram nga kompjuteri i tyre”, tha zëdhënësi i kompanisë. “Për të përmirësuar atë përvojë, ne tani po testojmë aftësinë për të krijuar një postim në Instagram duke përdorur një kompjuter”.

Postimi në këtë formë ishte vërejtur më parë nga Alessandro Paluzzi, i cili kreu inxhinieri të kundërt të aplikacioneve të njohura. Por në atë kohë, Paluzzi vuri re diçka që dukej se ishte thjesht një provë e brendshme. Kjo tani po ndryshon, dhe më shumë përdorues po shohin se tipari i ri është aktivizuar në shfletuesit e tyre.

LEXO EDHE:  Rita Ora pozon nudo në Instagram/ E ëma e paralajmëron: “S’ka më…”

Ndryshimi është domethënës dhe do të ishte një hap i madh drejt bërjes së faqes në internet të Instagram-it po aq funksionale sa aplikacioni.

Gjithashtu është një shenjë tjetër që Instagram po bëhet edhe më i ngjashëm me Facebook./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

VIDEO- Internet 5G dhe 6G pa tel për gjeneratat e ardhshme/ Fluturimi testues rezulton i suksesshëm

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

“Zephyr”, një mjet ajror pa pilot me energji diellore (UAV) i ndërtuar nga Airbus, u përdor për të ofruar internetin pa tel të gjeneratës së ardhshme, si pjesë e një fluturimi testues mbi Arizona.

Airbus po testonte ‘High Altitude Platform Station’ (HAPS), në bordin e UAV-së të ndërtuar nga Britania, si pjesë e një fluturimi 18-ditor në stratosferë, 76,100 këmbë mbi sipërfaqe.

Sipas Daily mail, testi ishte në partneritet me operatorin celular japonez, NTT DOCOMO. Ai mbante një transmetues radio në bord që e lejonte të siguronte një lidhje të dhënash për të simuluar sistemet e ardhshme që do të dërgonin sinjale interneti midis UAV-së dhe një kompjuteri.

Testi i suksesshëm mund të hapë rrugën për një flotë avionësh Zephyr që shpërndajnë internet celular 5G dhe 6G në pjesët më të largëta të planetit, ose duke siguruar një nxitje afatshkurtër të sinjalit gjatë një ngjarjeje të madhe në një zonë me popullsi të dendur, thotë Airbus.

Të dy firmat shpresojnë të bazohen në testet dhe të përdorin Zephyr për të ofruar shërbime komunikimi dhe interneti në rajonet malore, ishujt e largët dhe zonat detare.

Të gjitha këto janë vende ku valët e radios janë të vështira për t’u arritur, kështu që të kesh një UAV 13 milje mbi sipërfaqe, duke transmetuar të dhëna dhe thirrje, plotëson një boshllëk shumë të nevojshëm.

LEXO EDHE:  Google rregullon problemet e aplikacioneve të Android

LEXO EDHE:  Rita Ora pozon nudo në Instagram/ E ëma e paralajmëron: “S’ka më…”Zephyr vjen me dy helikë të vegjël dhe fuqizohet ekskluzivisht nga Dielli, falë paneleve diellore që rreshtojnë të gjithë hapësirën e krahëve prej 82 këmbësh.

Zakonisht lëshohet me dorë nga katër deri në pesë ekuipazhe tokësore, duke ecur me shpejtësi ose duke vrapuar në një erë të lehtë, por përmban softuer në bord për navigim në distancë.

Për testin e ri, ekipi kapi të dhëna në periudha të ndryshme të ditës dhe natës, në një sërë lartësish dhe u fokusua në lidhjen në kushte të ndryshme moti. Qëllimi ishte të konfirmohej nëse sistemi Zephyr është një platformë e qëndrueshme për të ofruar akses në internet në një zonë rreth

“Demonstrimi konfirmoi qëndrueshmërinë dhe shkathtësinë e spektrit 2 GHz për shërbimet e bazuara në HAPS dhe gjithashtu përdorimin e një brezi të ngushtë (450 MHz) për të ofruar lidhje në një distancë deri në 140 km,” shpjegoi një zëdhënës i Airbus./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Me një dhëmb të vërtetë dinosauri/ Marka luksoze Caviar sjell në treg iPhone 13 Pro Max-in më të shtrenjtë në botë

Publikuar

-

Nga

Me një çmim deri në 1,549 £, iPhone 13 Pro Max i Apple është një nga telefonat inteligjentë më të shtrenjtë në treg.

Por një version i ri i smartfonit kryesor ka dalë në shitje që e bën çmimin prej 1,549 £ të Apple të duket shumë i lirë.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë dinosaur 80 milion vjeçar.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë 80 milionë vjeçar T.Rex.

Kamera e dyfishtë Sistemi i kamerës së dyfishtë 12MP Sistemi i kamerave të dyfishta 12MP

Sipas Daily Mail, Tyrannophone është pjesë e koleksionit të ri Tera të Caviar dhe përmban një imazh të një T.Rex.

Tyrannophone unik iPhone 13 Pro është zbukuruar me një imazh 3D të një koke dinosauri që ngjall frikë në zemrat e konkurrentëve tuaj me një vështrim të syrit të tij të verdhë, të bërë nga qelibar i pastër,” shpjegoi Caviar.

LEXO EDHE:  Rita Ora pozon nudo në Instagram/ E ëma e paralajmëron: “S’ka më…”

LEXO EDHE:  Skandalet e vipave s kanë fund/Ndodh edhe kështuBuzëqeshja grabitqare e një përbindëshi nuk është thjesht një element dekori, por edhe një element ekskluziviteti dhe unike, sepse një nga dhëmbët e një tiranozauri është i vërtetë!

Ai përmban një insert nga një fragment i një dhëmbi të vërtetë Tyrannosaurus, 80 milionë vjet i vjetër.

Tyrannophone është i disponueshëm në modelin iPhone 13 Pro, i cili kushton 6,427 £, ose iPhone 13 Pro max, i cili kushton 6,830 £.

Megjithatë, nëse doni të merrni në dorë një të tillë, do të duhet të jeni të shpejtë – janë vetëm shtatë në dispozicion!

Ky model tmerrësisht ekskluziv është i disponueshëm vetëm në 7 copë, prandaj nxitoni të bëheni pronar i iPhone 13 Pro Tyrannophone të frikshëm dhe të pamëshirshëm!” shprehet Caviar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Probleme për gjigantët e teknologjisë/ Youtube, Google dhe Gmail ndërpriten për mijëra përdorues

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gmail dhe shërbimet e tjera të Google patën një ndërprerje që ka prekur mijëra përdorues në Mbretërinë e Bashkuar.

Më shumë se 2600 njerëz raportuan probleme me aplikacionin Gmail dhe faqen e internetit te DoënDetector, i cili monitoron ndërprerjet në internet.

Nga këto ankesa, 55 për qind u regjistruan për shkak të problemeve të lidhjes me serverin, ndërsa 29 për qind vunë re probleme në dërgimin ose marrjen e emaileve.

Shumë raportuan se teksa përpiqeshin të hynin në e-mail në faqe del një gabim ku shkruhet “502”: “Serveri ka hasur në një gabim të përkohshëm dhe nuk mund tu përgjigjet kërkesës tuaj”.

LEXO EDHE:  Orvil dhe Uilbur Rajt/ Vëllezërit që ndryshuan historinë e aviacionit

LEXO EDHE:  “Transformohet” bashkëshorti i Adelina Tahirit/ Bën ndryshimin drastik në pamjeGjithashtu ndërprerje ka patur edhe Youtube, ku nuk ka funksionuar butoni i kërkimit.

Google Chat, Google Meet, Google Calendar dhe Google Groups u goditën gjithashtu nga ndërprerje, sipas statusit të aplikacionit të Google./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE