Connect with Us

Shtyrja e negociatave/ Hajdari: Nuk janë përmbushur akoma kushtet, qeveria ta pranojë

Politikë

Shtyrja e negociatave/ Hajdari: Nuk janë përmbushur akoma kushtet, qeveria ta pranojë

Publikuar

-

Ekzekutimi i Pjerin Xhuvanin/ Hajdari plas “bombën”: Ngjarje politike, për të marrë mandate ata vrasin edhe njerëz

Kryetarja e Komisionit Parlamentar të Integrimit, Rudina Hajdari, ka folur për vendimin e Bashkimit Europian për të shtyrë sërish hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Hajdari deklaroi në Vizion Plus se vendimi për shtyrjen e negociatave tregon se dy shtetet akoma nuk i kanë plotësuar kushtet, ndërsa për këtë kritikon qeverinë shqiptare.

“Është hera e disatë që ata e shtyjnë hapjen e negociatave. Është shtyrja e katërt. Do të doja që kjo datë të ishte sa më parë, por edhe këtë radhë dështoi. Ka një lloj disinformimi për këtë çështje nga të gjitha palët.

LEXO EDHE:  Ky është “rreziku i vërtetë rus”/ Meta jep alarmin

Qeveria shqiptare nuk pranon faktet që flasin shumë qartë se kushtet nuk janë përmbushur akoma ashtu siç kërkojnë vendet skeptike. Në këtë situatë është edhe Maqedonia e Veriut që ka një ngërç me Bullgarinë. Ka shumë çështje që janë tema të nxehta dhe nuk gjejnë dakordësi për të çuar këtë proces përpara”, theksoi deputetja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vidh shqip”/ Qytetarët “masakrojnë” Metën, tregojnë pasuritë nga Tomorri, te minierat e Pukës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale disa foto, të një aktiviteti ku promovohen bimët aromatike dhe mjekësore bio “Made in Albania”.

Në postimin e tij, Meta shkruan “Prodho shqip! Bli shqip! Konsumo shqip!”.

Por, pas këtij postimi, qytetarët e kanë “masakruar” me komente, duke e akuzuar për vjedhjen e pasurive të shqiptarëve.

Një qytetar shkruan se Meta ka përvetësuar pasuritë e shqiptarëve, duke filluar nga Mali i Tomorrit, te minierat e Pukës, hotelet e llixhave dhe deri edhe tek Rëra e Hedhur.

O mostra se është qesharake si paguhen ato njerëz në nevojë (skĺlever) dhe ty te lumte se i ke kap te gjitha burimet fitimprurese prej te mali i Tomorrit te minierat e Pukës, te hotelet e llixhave, tek Rëra e Hedhur e me radhë. Ke disa servila që ti menaxhojnë  pasuritë e shqiptarëve, haram do i keni sigurtë.”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Von der Leyen zbulon datën/ Ja kur do të nisë vaksinimi kundër Covid në BE

Ndërsa një tjetër shkruan “Prandaj u vu zjarri Tomorrit cep e më cep”.

LEXO EDHE:  BE 1 milion euro Shqipërisë për pandeminë/ Rama zbardh takimin me Komisionerin Varhelyin

Po ashtu një tjetër shkruan “E vidh shqip fondet e fëmijëve shqiptar e co leket në parajsa fiskale”.

Ooooo ty të hëngërt SPAK-u”-shkruan një tjetër.

Gjithashtu një komentues shkruan “Po fëmijët i bëre në Shqipëri pse nuk po i shkollon këtu?”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nëse keni këllqe, keni kohë deri më 9 shtator”/ Murrizi sfidon hapur aleatët e Bashës

Publikuar

-

Nga

Kreu i LDSH, Myslim Murrizi ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh akuza ndaj aleatëve, të cilët morën 9 mandate me 25 prill, dhe prej asaj kohe nuk iu është dëgjuar zëri të dalin kundër Ramës.

Murrizi ngre një pyetje publike për ta, duke aluduar nëse kanë qenë spiunë të sigurimit të shtetit.

Deri më date 9 shtator keni kohë që të shkoni tek autoriteti i dosjeve e të merrni çertifikatën e pastertisë së figurës nëse keni këllqe, shton Murrizi.

Ai ka ironizuar dhe vizitën në SHBA të kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi, e cila është ‘zhdukur’ nga politika që pas humbjes së zgjedhjeve.

“25 prill-25 korrik

Tre muaj pas” fitores” se kesaj tufe qe kur ishin ne pushtet (2005-2013) nuk pyesnin per militantet

Nje pyetje per DEMOKRATET

A i keni pare apo degjuar më gjekundi te bilbilosin “ kundra” Rames,“ aleatet” pasi ju moren me 25 prill 9 mandatet?????

Se deri me date 25 prill i shihje kudo te gjashte se bashku me xhaketa hedhur kraheve si kryetaret e koperativave ne vaktit

Bile kishin pagezuar “grupin” me emrin “ CINQUE STELA” por erdhi Idrizi dhe u bene gjashte dhe ju doli nje “yll “teper

Kam edhe nje pyetje publike per “ aletatet”

A KENI QENE JU SPIUNE TE SIGURIMIT TE SHTETIT?????

Deri me date 9 shtator keni kohe plot qe te shkoni tek autoriteti i dosjeve e te merni çertifikaten e pastertise se figures nese keni kellqe

Ps: Kam harruar “ aleaten” kryesore te Lulit por ngaqe eshte ne USA me Libanezin per tu çmallur me bashkeshorten e Z Safi Kaskas se ka rreth 40 vjet qe e ka shoqe, nuk po ja prish muhabetit, qe te kujtojne vitet kur mbanin rradhe per qumesht buze lanes ne Laprake”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vizita sekrete e Metës dhe Kryemadhit në SHBA, ja si i ‘dekonspiron’ lobisti libanez

Publikuar

-

Nga

Vizita sekrete e Metës dhe Kryemadhit në SHBA, ja si i ‘dekonspiron’ lobisti libanez

Pak ditë pas vizitës në Hungari, presidenti Meta dhe bashkëshortja e tij Kryemadhi kanë shkuar në SHBA.

Udhëtimi i tyre ka qenë thuajse ‘sekrete’ duke qenë se as kreu i shtetit dhe as kryetarja e LSI-së nuk kanë bërë ndonjë njoftim në rrjetet sociale apo publikisht lidhur me këtë vizitë.

Ata janë takuar në SHBA me lobistin libanez Safi Kaskas e bashkëshorten e tij. Kaskas i ka dhuruar çiftit presidencial një libër të shkruar prej tij ndërsa shkruan se shumë shpejt do vijë në Shqipëri me ftesë të Metës e Kryemadhit në promovimin e tij.

Lobisti i njohur sqaron edhe si është njohur me presidentin Meta e bashkëshorten e tij Kryemadhi.

I pyetur nga një person poshtë fotos së publikuar prej tij në Facebook, Kaskas rrëfen se bashkëshortja e tij dhe ajo e Metës kanë punuar prej vitesh së bashku.

Dy ditë më vonë, lobisti libanez Kaskas ka pritur në zyrë kandidatin për Presidentin e Liberisë.

Kush është Safi Kaskas

Libanezi është lobist i njohur me bazë në SHBA e Arabinë Saudite me më shumë se 40 vite përvojë në planifikimin strategjik, udhëheqjen dhe etikën e biznesit, me një theks në menaxhimin strategjik në korporatat dhe botët akademike. Ai ka udhëhequr korporata të mëdha dhe kompani tregtare dhe ka pionieruar angazhime të shumta të suksesshme këshilluese fillestare për klientët në fushat e tregtisë dhe industrisë si në Shtetet e Bashkuara dhe Arabinë Saudite.

LEXO EDHE:  Italia dhe Call Center/Ja problemet që ligji do sjellë në Shqipëri

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

Kaskas është një bashkëthemelues i Universitetit East West në Chicago, Illinois dhe u zgjodh president i bordit të tij të drejtorëve nga 1979 në 2005. Përveç përqendrimit të tij në shkencat e menaxhimit strategjik, Kaskas ka studiuar fetë Abrahamike dhe ka ligjëruar në të gjithë SHBA për tema që lidhen me Islamin, zhvillimin e myslimanëve amerikanë dhe të ardhmen e Islamit në SHBA.

Ai ka investuar 30 vjet të jetës së tij në dialog dhe ndërtimi i urës midis ithtarëve të feve Abrahamike. Kaskas shërben si anëtar bordi i Trac5, një organizatë që punon për zgjidhjen e konflikteve të bazuara në besim dhe është i ftuar të flasë rregullisht në Mëngjesin e Lutjeve Kombëtare në Uashington, DC për tema të tilla si pajtimi, Kurani dhe mësimet e Jezusit.

Kohët e fundit, Kaskas ishte bashkëautor i “Kurani – me Referenca në Bibël, Një Kuptim Bashkëkohor”, një përkthim i ri, i papërfunduar kurrë më parë i Kur’anit në anglishten bashkëkohore që përmban më shumë se 3,000 referenca paralele në Bibël.(hashtag)

LEXO TE PLOTE