Connect with Us

Kastriot Ismailaj fundos zyrtarë të lartë/ Klodiana Lala apel SPAK-ut

Kronika

Kastriot Ismailaj fundos zyrtarë të lartë/ Klodiana Lala apel SPAK-ut

Publikuar

-

 “Kishte një debat shumë të fortë”/ Klodiana Lala rrëfen incidentin: Çfarë thanë zyrtarët e lartë në telefon

Kastriot Ismailaj, emri i të cilit është i lidhur me çështjen Çez-Dia,   është dënuar në vitin 2017 me 11 vite burg për “mashtrim me pasoja të rënda” dhe “pastrim të produkteve të veprës penale”.

Por, sot ai ndjehet i frikësuar në burg për jetën e tij dhe kjo mund të çojë në denoncimin e bashkëpunëtorëve të tij, që nuk janë prekur deri më sot nga drejtësia.

Ka qenë gazetarja Klodiana Lala,  që e ka rikthyer në vëmendje rastin e Ismailajt.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Lala, ka thënë se një i penduar si Kastriot Ismailaj do të ishte garanci për suksesin e Prokurorisë së Posaçme për të çuar para drejtësisë eksponentë të rëndësishëm të politikës shqiptare.

“Një i penduar si Kastriot Ismailaj.

A do të kishte sukses SPAK nëse do të arrinte ti jepte status të penduari të dënuarit Kastriot Ismailaj?

Një i penduar si Kastriot Ismailaj do të ishte garanci për suksesin e Prokurorisë së Posaçme për të çuar para drejtësisë eksponentë të rëndësishëm të politikës shqiptare”, shkruan Lala.

Më tej ajo ka radhitur edhe arsyet.

“E kjo për disa arsye.

Gjatë një bisede me një të njohurin tim, arrita në konkluzionin se i dënuari Ismailaj është një “minierë ari” për prokurorët specialë.

Kjo për disa arsye. Së pari, ai ka qenë shumë pranë njerëzve më të pushtetshëm në vend dhe ka shumë informacion në lidhje me ta.

LEXO EDHE:  Nga arrestimi për drogë, tek marrja e ryshfetit/ Si doli zbuluar prokurori Kariqi, përgjimet që e fundosën

Ka marrë pjesë në takime ku është folur për ato që unë si konsideroj si afera multimilionëshe.

Sot, po vuan një dënim me 11 vite burgim dhe nuk do të duhej të ishte i vetëm në qeli.

Siç thuhet nën zë, Ismailaj është i inatosur përse bashkëpunëtorët e tij, nuk u prekën nga drejtësia.

Sot, mendoj se ai është i frikësuar për jetën, ndaj në burg thonë se ruhet nga gjithçka dhe gjithkush. Sot, mendoj se i intereson të flasë, sepse e ka kuptuar se rrezikon një tjetër dënim për aferat që janë kryer ndër vite ku ai ka qenë aty (rolin e tij e përcakton SPAK).

Kastriot Ismailaj ka një sërë arsyesh sipas meje të jetë i penduari  i drejtësisë”, shkruan Lala.

Sipas Lalës, SPAK duhet ta bindë me çdo kusht dhe të ketë rrëfimin e tij që do të fundoste sipas meje zyrtarë e ish zyrtarë të lartë.

Përmes tij (pavarësisht personalitetit) SPAK mund tu tregojë shqiptarëve se koha e pandëshkueshmërisë ka përfunduar. Mund të tregojë se ka vullnet për te hetuar.  I dënuari Ismailaj duhet bindur me çdo kusht”, shprehet më tej ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Adriatik Llalla në arrati/ Gruaja e tij i tregon gishtin e mesit gazetarëve

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla u dënua sot me vendim të formës së prerë me 2 vite burg dhe 5 vite përjashtim nga funksionet publike nga Apeli i Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit.

Pas këtij vendimi shumë gazetarë janë shfaqur para derës së shtëpisë së tij.Kjo ka acaruar familjarët e tij, ku gruaja teksa dilte nga makina e saj së bashku me fëmijët u ka ngritur gazetarëve gishtin e mesit, si për t’i treguar që ta lënë të qetë.

LEXO EDHE:  PD nxjerr videon/ Drejtësi dhe ndëshkim, duke filluar nga koka dhe jo nga bishti

LEXO EDHE:  Ka aplikuar për tu emëruar në Apel/ KPK jep vendimin për gjyqtaren

Ndërkohë që SPAK ka ngarkuar Policinë e Shtetit të ekzekutojë vendimin e dhënë sot me burg për Llallën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Vlorë/ Makina përplas këmbësorin

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në vendin e quajtur “Ura e Gjolit” në Vlorë, ku si pasojë ka mbetur i plagosur këmbësori me iniciale R.S, 34-vjeç.

Për pasojë 34-vjeçari është dërguar për mjekim më të specializuar në spitalin e Vlorës dhe nën kujdesin e mjekëve.Policia njofton se një automjet, me drejtues shtetasin S. G., 30 vjeç është ai që ka aksidentuar këmbësorin.

LEXO EDHE:  Thirrje Ambasadës Amerikane në Tiranë/ Mos derdhni fonde të tjera për të shpëtuar një kauzë të dështuar

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë tregon shkallën e rrezikshmërisë në plazhe/ Apel të fortë qytetarëve

Sakaq drejtuesi i mjetit është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Vlorë. Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor dhe po punon për zbardhjen e plotë të aksidentit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Makina përplas këmbësorin në Tropojë/ Dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në Bajram Curri të Tropojës, ku si pasojë ka mbetur i plagosur këmbësori me iniciale S.T.

Për shkak të dëmtimeve ai po dërgohet me helikopter drejt Tiranës, për mjekim më të specializuar.

Ndërsa drejtuesi i automjetit është shoqëruar në polici.Rreth orës 17:55, në qytetin e Bajram-Curri, automjeti tip “Opel”,  me drejtues shtetasin E. T.,  ka aksidentuar këmbësorin shtetasi S. T. I dëmtuar po dërgohet me helikopter në spitalin  e Tiranës, për mjekim më të specializuar

Drejtuesi i automjetit, shtetasi E. T., është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Tropojë për veprime të mëtejshme. Vijon puna nga grupi hetimor për sqarimin e rrethanave të aksidentit”, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE