Connect with Us

Ceferin tregon pse u hoq rëndësia e golit në fushë kundërshtare

Sport

Ceferin tregon pse u hoq rëndësia e golit në fushë kundërshtare

Publikuar

-

UEFA vendosi që të heqë rregullin e golit jashtë fushe duke sjellë buzëqeshjen tek shumë skuadra të cilat janë penalizuar ndër vite nga ky rregull. Për të plotësuar vendimin e UEFA-s, mendoi presidenti Aleksandër Ceferin i cili shpjegoi gjithçka në lidhje me vendimin e marrë.

“Rregulli i golave ​​jashtë fushe është një pjesë e natyrshme e konkurrencës së UEFA-s që kur u prezantua në vitin 1965. Sidoqoftë, çështja e heqjes së këtij rregulli është debatuar shumë në vitet e fundit. Megjithëse nuk kishte unanimitet të mendimit, shumë trajnerë, tifozë dhe lojtarë të  futbollit vunë në dyshim korrektësinë e këtij rregulli dhe shprehën preferencën për heqjen e tij.

Ndikimi i rregullit tani shkon kundër qëllimit të tij origjinal, pasi tani i ndihmon ekipet vendas  veçanërisht në ndeshjen e parë të mos kenë frikë se pësojnë gol që do t’i jepte kundërshtarëve të tyre një avantazh vendimtar. Ekzistojnë gjithashtu kritika për padrejtësitë, veçanërisht në kohën shtesë, duke detyruar ekipin vendas të shënojë dy herë kur ekipi vizitues ka shënuar 1 herë.

Është e drejtë të thuhet se avantazhi i ndeshjes në shtëpi sot nuk është më aq i rëndësishëm sa dikur. Duke marrë parasysh qëndrueshmërinë në të gjithë Evropën për sa i përket stileve të lojës dhe shumë faktorëve të ndryshëm, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s mori vendimin e duhur në miratimin e pikëpamjes se nuk është më e përshtatshme të lihet në fuqi vendimi i golit jashtë fushe”, tha Ceferin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Dita e shqiptarëve/ Feston edhe Qazim Laçi, e nis kampionati me shijen e dy golave

Publikuar

-

Nga

Sot duket se ka qenë dita e bekuar për shqiptarët, të cilët kanë gjetur rrugën e rrjetës me skuadrat e tyre.

Pas Rei Manajt, Muçit dhe Çokajt është Qazim Laçi ai që feston shijen e golit. Mesfushori i Kombëtares ka drguar dy herë topin përtej vijës fatale në takimin që Ajaccio luan kundër Touluse.

Laçi e nis në mënyrë fantastike sezonin e ri në Ligue 2 të Francës, teksa dopieta e tij i dha pikën e parë Ajaccio në kampionat.

Ndeshja u mbyll në shifrat 2-2, ku mesfushori shqiptar shënoi fillimisht në minutën e 35 dhe më pas në të 59-n.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Kryevepër nga Ernest Muçi! Sulmuesi shqiptar i magjeps të gjithë me supergolin

Publikuar

-

Nga

Ernest Muçi e ka nisur me këmbën e mbarë këtë edicion në futbollin polak, pasi ka gjetur që në ndeshjen e parë të kampionatit rrugën e rrjetës me skuadrën e Legias.

Sulmuesi, i aktivizuar sot titullar në ndeshjen kundër Visla Plok, ka shpërblyer besimin e trajnerit me një gol spektakolar në minutën e 28 të takimit.

Pasi mori topin në krahun e majtë, ai lëshoi një predhë të pakapshme nga 25 metra duke dërguar sferën në trekëndësh për t’i dhënë avantazhin skuadrës së tij e për të bërë të festonin tifozët e skuadrës.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

VIDEO/ Vrulli i ardhur nga mesfusha për te porta kundërshtare, Enis Cokaj e ka nisur me këmbë të mbarë në Kroaci

Publikuar

-

Nga

Enis Cokaj e ka nisur me këmbë të mbarë kampionatin e ri në Kroaci.

Mesfushori shqiptar dhuroi dy asist në takimin e parë të Lokomotivës së Zagreb, ndërsa në ditën e sotme ka arritur që të realizojë vetë.

Ekipi i shqiptarëve në Kroaci po fiton në shifrat 0-1 kundër Slaven Belupos.

Goli i vetëm i takimit i përket Cokajt dhe minutës së 22. Një realizim disi i rrallë i lojtarit shqiptar për repertorin e tij pasi ka arritur që të tund rrjetën me kokë.

Por vërtet i bukur ishte fakti që mesfushori u nis nga mesfusha dhe këmbënguli deri në fund për krosimin që u shpërblye me gol.

 

LEXO TE PLOTE