Connect with Us

Zbardhet skema/ Si bëhet me para një temë diplome

Denoncim

Zbardhet skema/ Si bëhet me para një temë diplome

Publikuar

-

Zbardhet skema/ Si bëhet me para një temë diplome

Në një tjetër rast të diplomave me porosi, një bashkëpunëtor i “Stop” shkoi në Fushë Krujë, ku bisedoi me një person, i cili mori përsipër punimin dhe përgatitjen e temës së diplomës në Infermieri të Përgjithshme.

Qytetari kërkoi një punim me 60 deri në 80 faqe dhe për këtë kërkohet një pagesë prej 18 mijë Lekësh.

Qytetari: Ah, kemi folur bashkë? Si je, si të kam?

Punuesi i temës: Ky është, pothuajse, versioni, që unë bëj një temë diplome

Qytetari: Po!

Punuesi i temës: Kjo është Bachelor. Bachelori shkon deri në 30 faqe punim.

Qytetari: 30-40, se e kam bërë vetë.

Punuesi i temës: Master shkon te 50-të.

Qytetari: Neve na i ka lënë 60 deri në 80-të faqe.

Punuesi i temës: Ok!

Qytetari: Temë e lirë.

Punuesi i temës: Pse nuk e ka zgjedhur akoma?

Qytetari: Është temë e lirë mo, zgjidhe vetë,- tha. Infermieri e Përgjithshme, Menaxhimi i Urgjencave Pediatrike, Profesor Doktor Exxxx Pxxxxxx, profesori udhëheqës.

Punuesi i temës: Universiteti? I Tiranës?

Qytetari: I Tiranës.

Punuesi i temës: Ja bëra një shokut tim, edhe pse nuk ka mësuar ndonjëherë, thjesht me lekë i ka marrë të gjitha. Kishte dalë në komision, edhe i kishin bërë pyetje dhe kishte ngelur kështu ky, kush ta ka punuar, kishte ngelur, e kishin pyetur 2-3 herë ,ngeli kështu, s’e kam punuar  vetë,- kishte thënë. I bëra tjetër prapë, i vunë një copë 5 aty, sa për të  thënë , për ta shtyrë me zor. Unë zgjedh një temë, normalisht ble 2-3 libra, më duhen për ta bërë, 2-3 libra mund të shkojnë 20-30 mijë lekë vetëm për këtë, s’do marr libër 50 mijë lekë, se s’kam leverdi, vazhdoj ble edhe libra. Websajte të universiteteve të huaja po edhe faqet, që unë marr, kërkoj ato të Hawardit.

Qytetari: Sa më vonon?

Punuesi i temës: Për sa të duhet ty?

Qytetari: Kam kohë unë, o burrë, thjesht po të pyes, për sa e bën gati?

Punuesi i temës: Deri në fund të muajit.

Qytetari: Deri në fund të muajit. Tani, pagesat si bëhen?

Punuesi i temës: Në momentin, që merr punimin.

Qytetari: Në momentin, që marr punimin, sa lekë do?

Punuesi i temës: 180-të!

Qytetari: 180 mijë lekë në kokë.

Pas kryerjes së bisedës dhe rënies dakord, qytetari mori porosinë dhe pagoi paratë në dorë, duke u siguruar, se nuk ka asnjë problem me plagjiaturën pasi kanë program që e kontrollojnë.

LEXO EDHE:  Aksident i frikshëm në Fushë Krujë - Milot/ Përplasen tre automjete

Qytetari: Ça bëre? S’ma solle atë?

Punuesi i temës: E kam në telefon.

Qytetari: Po pse s’e printove, mo burrë?

Punuesi i temës: Thashë ta shikoje njëherë edhe… Shikoje pak kështu, e shkoj ta bëj unë!

Qytetari: Po pra, shumë bukur ka dalë. U lodhe?

Punuesi i temës: Normale, ka ajo, ka njëçikë lodhje, se s’kam qenë… nuk e bëj vetëm, janë me kapituj. Shkoj ta bëj unë tani për 2 minuta.

Qytetari: Kjo është? Po shumë mirë ka dalë! Jo mo, s’është problem, unë të solla lekët sot, siç ramë dakord. Janë nja 180 mijë lekë këtu (numëron lekët) 2,4,6,8, 10-të, 11-të, 12-të, 13-të, 14-të, 15-të, 16-të, 17-të, 18-të. Merri, numëroji për qejfin tënd! Shikoji! Numëroji o burrë, se ja t’i dhashë mangut, unë!

Punuesi i temës: Në rregull!

Qytetari: Ndonjë gabim, kështu, ortografik, kështu, s’besoj të ketë?

Punuesi i temës: Jo, mo!

Qytetari: E kontrollove?

Punuesi i temës: Ndonjë shkronjë të vogël mund të luajë brenda, ndonjë shkronjë të vogël, po jo faqet e para, njëherë, janë shumë të rregullta, janë “gugëlluar” me imtësi shkronjat, pastaj, kur të shkruhet ndonjë “ë”  me ë mund të jetë ose një ‘i” e madhe, po si punim është shumë i rregullt. Kur të dalë për të bërë prezantimin, mirë është, që pjesën hyrëse, abstraktin edhe përfundimet, t’i dijë përmendësh të gjitha!

Qytetari: Po për plagjiatura, kështu, i kontrollove, kontrollove ndonjë gjë, a ndonjë kështu, se merak e kam atë.

Punuesi i temës: Po, për plagjiaturë mund ta fusim pa pikë meraku. Kërkoje edhe në internet, ku të duash, çoja dikujt tjetër, në qoftë se kjo është plagjiaturë, hajde ma sill mbrapsht! Kjo do kohë, për shembull, ne organizohemi, unë bëj pjesën e strukturës, tjetri bën kapitullin e parë, tjetri kapitullin e dytë, tjetri të tretën, sipas fushës, edhe kujt i afrohet më shumë, e bëhet shumë shpejt dhe ne kemi edhe çikë kërkesa. S’është se bëjmë vetëm një në javë edhe se kjo është një punë sezoni. Kjo fillon nga pjesa e Shkurtit deri në Korrik, Shtator, Tetor, pastaj bëjmë detyra kursi ne./tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Bashkia e Lezhës ndan paratë publike me bosët e drogës”/ Gazetari bën denoncimin e fortë

Publikuar

-

Nga

“Bashkia e Lezhës ndan paratë publike me bosët e drogës”/ Gazetari bën denoncimin e fortë

Petro Koçi i cili arriti të merrte mandatin e deputetit në Qarkun e Fierit, bëri pak ditë më parë, bëri një denoncim të fortë duke thënë se  “duart e krimit” janë shtrirë në financat publike dhe sipas tij, paratë e përfituara nga trafiku i drogës po legalizohen duke u futur si subjekt biznesi në tendera publikë.

Ai u shpreh se gupet kriminale të drogës paratë e pista po i pastrojnë me anë të tenderave që marrin nga Bashkia e Fierit.

Por sipas gazetarit Adriatik Doçi, nuk është vetëm Bashkia e Fierit, por edhe ajo e Lezhës që ndan paratë publike me bosët ndërkombëtarë të drogës, prostitucionit dhe pastrimit të parave të pista në ndërtim.

LEXO EDHE:  Kanosën dhe kërcënuan punonjësit e policisë/ Arrestohen tre “të fortët” e Niklës

LEXO EDHE:  Kanosën dhe kërcënuan punonjësit e policisë/ Arrestohen tre “të fortët” e Niklës

Doçi shton se SPAK-u do të ketë shumë punë këtë vjeshtë.

“Jo vetëm Bashkia e Fierit, por edhe Bashkia e Lezhës ndan paratë publike me bosët ndërkombëtarë të drogës, prostitucionit dhe pastrimit të parave të pista në ndërtim.

Janë sot në burg për trafik droge, kanë qenë subjekte të OFL-së dhe ligjit anti-mafia, ndërkohë që kompanitë e tyre marrin tendera dhe lidhin kontrata me Bashkinë e Lezhës.

Duket se SPAK-u do të ketë shumë punë këtë vjeshtë!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Kërkoi 200 mijë euro”/ Plas lufta në PS, socialisti tregon parapaskenat e sulmeve të Koçit

Publikuar

-

Nga

“Kërkoi 200 mijë euro”/ Plas lufta në PS, socialisti zbulon parapaskenat e sulmeve të Koçit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një socialisti nga Fieri, i cili thotë se në degën e PS në këtë qytet ka plasur sherri.

Denoncuesi, ndërsa i referohet disa qëndrimeve publike të deputetit të zgjedhur të PS, Petro Koçi, i cili ka thënë se krimi po merr tendera dhe kundërpërgjigja nga ish-kreu i Hipotekës, tregon edhe detajin që sipas tij është bërë shkak për përplasjet.

Sipas denoncuesit, Petro Koçi i ka kërkuar 200 mijë euro ish-drejtorit të Kadastrës, Ervin Bushi, por ky i fundit nuk ia ka dhënë.

Po ashtu, ai shkruan se edhe kryebashkiakun e Fierit, Armando Subashi, e sulmon ngaqë nuk i jep perqindje tek tenderat.

Jam një socialist nga Fieri dhe dua te denoncoj tek ju te verteten cfare po ndodh brenda PS ne Fier.

Petro Koci sulmoi ish drejtorin e kadastres Ervin Bushi se i kerkoi 200 mije euro dhe ky Bushi nuk ia dha dhe i tha “skam pse ti jap se nuk me ke vene ti drejtor tek Kadastra”. Taulant Balla ishte ne Fier per te zgjidhur konfliktin dhe i doli ne mbrojte ketij Bushit.

Dhe Petro ngaqe nuk i mori gjoben e sulmon kete Bushin. PS e Fierit ka bere nje peticion per largimin e Petro Kocit nga kryetar i PS. Nga 12 kryetar organizatash, 10 kryetar kane firmosur pro shkarkimit te Petros dhe ia kane nisur Edi Rames. Edhe Subashin e sulmon ngaqe nuk i jep perqindje tek tenderat. Ka filluar nje lufte e forte per lek brenda PS, jane bere si te babzitur dhe po luftojne te kapin sa me shume lek.

Bushi i tha publikisht Petro Kocit fyen per interesa personale gati sa nuk i tha hapur qe me ke kerkuar 200 mije euro”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza, duhet rikonstruktuar

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare/ Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza, duhet rikonstruktuar

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, pallati 29 Tiranë në Bulevardin Bajram Curri, sipas ekspertizës doli i pa banueshëm. Bashkia nënkontraktoi një firmë për t’i bërë ekspertizën e thelluar. Pas më shumë se një viti kërkesa, banorëve u jepet informacion që pallati është për rikonstruksion vetëm pas interesimit të Fiksit.

Në një intervistë për Fiks Fare, Ferdi Musa dhe banorë të tjerë të pallatit, thonë se kanë bërë ankesa të vazhdueshme pranë bashkisë Tiranë prej më shumë se një viti, nesë ka dalë apo jo ekspertiza e thelluar, por nuk kanë marrë përgjigje asnjëherë. Disa prej tyre u është dhënë bonus qeraje. Disa kanë marrë 3 milion të vjetra për rikonstruksionin e banesës, ndërsa disa të tjerë nuk kanë marrë as bonus qeraje por vijonë të banojnë aty edhe pse pallati sipas ekspertizës së parë ka dalë i pa banueshëm.

Banorët ankohen se nuk dinë si duhet të veprojnë pas gjithë këtyre lëvizjeve të bëra nga bashkia dhe mungesa e informacionit. Ata në rrugë jo zyrtare kanë mundur të sigurojnë një raport, të analizave të materjaleve të pallatit. Sipas këtij raporti, të gjitha analizat mostrave të marra kanë dalë jashtë standartit.

LEXO EDHE:  Nënë e bir të paralizuar/ Kryetari i bashkisë: Kam axhendën e zënë

Kërkesat e vazhdueshme të banorëve nuk kanë marrë përgjigje asnjëherë por pasi Fiks fare interesohet pranë bashkisë Tiranë, kjo e fundit kthen përgjigje menjëherë pas verfikimit ku pretendon se sipas analizës së thelluar dhe oponencës që i është bërë është vendosur se duhet ti nënshtrohet rikontruksionit.

LEXO EDHE:  Kanosën dhe kërcënuan punonjësit e policisë/ Arrestohen tre “të fortët” e Niklës

“Sipas konkluzioneve të nxjerra nga operatori ekonomik dhe oponencës teknike të hartuar nga Instituti i Ndërtimit dalin në përfundimin që Pallati Nr. 29 në Rrugën BLV “ Bajram Curri” duhet t’i nënshtrohet Përforcimit dhe Rikonstruksionit.
Fiksi komunikoi edhe me përfaqësues së laboratorit ku janë kryer analizat, për të konfirmuar njësimin e raport analizës me fotokopjet e dhëna nga banorët. Këtë raport na e konfirmoi vetëm inxhineri gjeolog, por laboratori hezitoi të na e konfirmonte edhe pas kërkesës dhe kumunikimit në telefon dhe kerkeses zyrtare.

Edhe pse të gjitha analizat e mostrave kanë dalë jashtë standartit, është vendosur që pallati mund të rikonstruktohet. Ky vendim është marrë edhe nga Instituti i Ndërtimit pas openencës që i eshtë bërë raportit./tch

LEXO TE PLOTE