Connect with Us

Si të qëndroni freskët në ditët e nxehta/ Ja disa këshilla që duhet të ndiqni

Life Style

Si të qëndroni freskët në ditët e nxehta/ Ja disa këshilla që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Temperaturat e larta rekord kanë pushtuar gjithë vendin dhe problemi kryesor është se si të qëndrojmë freskët kur është shumë nxehtë.

Vera është përpara dhe specialistët kanë disa mënyra, të cilat do të na ndihmojnë të përballojmë temperatuart e larta. Nga ushqimet deri te veshja, ja si duhet të veprojmë:

1.Ndryshoni kohë tuaj të ushtrimeve në natyrë, në mëngjes ose mbrëmje.

2.Vishni rroba të lira, mundësisht me një ngjyrë të çelët. Veshjet prej pambuku do t’ju mbajnë më të freskët se shumë sintetikë.

3.Mbushni një shishe me ujë dhe mbajeni në frigorifer për një spërkatje të shpejtë freskuese në fytyrën tuaj pasi të jeni jashtë.

4.Provoni të ruani kremra ose tonerë kozmetikë në frigorifer për t’i përdorur në këmbët e  nxehta dhe të lodhura.

5.Bëni banjë ose dushe të shpeshta me ujë të freskët ose të vakët.

6-Luftoni dehidratimin duke pirë shumë ujë së bashku me pije freskuse.

7-Në vend të ushqimeve të nxehta, provoni ushqimet më të lehta të verës, duke përfshirë vakte të shpeshta të vogla ose meze të lehta që përmbajnë fruta të ftohta ose produkte qumështi me pak yndyrë.

8-Nëse nuk keni kondicioner, mundohuni të kaloni të paktën një pjesë të ditës në një qendër tregtare, bibliotekë publike, ose hapësirë ??tjetër publike që është e freskët.

Nëse nxehtësia është e patolerueshme ajo çfarë këshillohet është të qëndrojmë brenda kur mundemi dhe të shmangim aktivitetet në rrezet e diellit ose në sipërfaqet e nxehta të asfaltit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Bëjnë gjithçka për partnerin/ Tre shenjat e horoskopit që sakrifikojnë për dashurinë

Publikuar

-

Nga

Bëjnë gjithçka për partnerin/ Tre shenjat e horoskopit që sakrifikojnë për dashurinë

Dashi

Në qoftë se partneri/-ja juaj i përket shenjës së dashit konsiderojeni veten me fat, pasi dashët janë ithtarë të dashurisë së vërtetë dhe duan të përjetojnë sa me shumë emocione pranë partnerit. Asgjë nuk i tremb për të pasur marrëdhënien e ëndërruar.

Virgjëresha

Virgjëreshat janë shumë pasionante në dashuri, por kur gjërat shkojnë keq ato braktisin menjëherë gjithçka. Vlerësojnë ndershmërinë më shumë se çdo gjë tjetër dhe presin që partneri i tyre t’ua kthejë me të njëjtën monedhë, sipas “opinion”. Nuk u pëlqejnë lojërat, duan lidhje të qëndrueshme e të gjata, dashuria për ta është forca më e bukur që mund të udhëheqë jetën e një njeriu.

Peshorja

Peshoret janë pasionante të lindura, të gatshme për të bërë çdo gjë që lidhja të funksionojë siç duhet. Ato janë të gatshme të marrin avionin, trenin, biçikletën, madje të hipin edhe në shpinën e një deveje për të shkuar pranë dashurisë. Por, sakrificat në emër të dashurisë nuk nënkuptojnë vetëm zhvendosje fizike, por edhe të bësh kompromise duke hequr dorë shpeshherë edhe nga dëshirat e tyre./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Life Style

5 shenjat që tregojnë se je një perfeksionist toksik

Publikuar

-

Nga

Të jesh perfeksionist shpesh mund të konsiderohet si një atribut pozitiv. Një person mund ta përshkruajë veten si me standarde të larta, duke u përpjekur për përsosmëri dhe duke qenë i zellshëm.

Por në fakt, ekzistojnë 2 lloje perfeksionistësh – pozitivë dhe negativë. Perfeksionistët pozitivë janë të orientuar drejt arritjeve dhe duan të kenë sukses ndërsa perfeksionistët negativë janë të orientuar drejt dështimit dhe nuk duan të humbin.

Identifikimi i këtyre shenjave në veten tonë dhe të tjerët mund të ndihmojë në lehtësimin e kritikut tonë të brendshëm dhe mund të përmirësojë jetën tonë.

Më poshtë do të gjeni 5 shenjat që tregojnë se ju jeni një perfeksionist toksik

Këmbëngulni që gjithçka është perfekte kur në të vërtetë nuk është

Sado që përpiqemi të mos shqetësohemi për atë që mendojnë të tjerët, ndonjëherë nuk mund të mos jemi të vetëdijshëm për  gjykimin nga njerëzit e tjerë. Për dikë që shfaq perfeksionizëm toksik, kjo thirret deri në maksimum. Ata duan që të tjerët t’i shohin ata si të patëmetë dhe ata duan që të tjerëve t’u duket pa mundim.

Zvarritja dhe shmangia e sfidave

Ata i bëjnë një presion të madh vetes, duke e bërë frikën e dështimit të rritet në një pikë ku është e pamundur të fillosh diçka pa parë të gjitha mënyrat se si mund të dështojë.

Kjo bën që ata të  bllokohen për shkak të pritjeve të tyre për pasoja negative, kështu që ata ndonjëherë mund të shmangin një projekt plotësisht.

Mospranimi i gabimeve

Ne mësojmë nga gabimet tona, duke pranuar se ka gjëra që nuk mund t’i parashikojmë. Kur lindin probleme, ne e shohim atë si një mundësi për të mësuar dhe përmirësuar. Një  perfeksionist ekstrem ka frikë të bëjë një gabim, nëse e bën, ata nuk e falin veten për këtë. Ata e kritikojnë veten për gabimin dhe stresin e tyre mbi rezultatin, duke i bërë ata të ndihen të papërshtatshëm.

Mospranimi ose festimi i sukseseve

Ata nuk i pranojnë fitoret e tyre ose nuk ndiejnë gëzim dhe kënaqësi nga përfundimi i qëllimit të tyre. Ata besojnë se mund të kishin bërë më mirë, të përqendroheshin te të metat dhe të zbulonin një problem edhe kur të kishin arritur rezultatet e synuara.

Të qënit shumë kritik ndaj të tjerëve

Ne të gjithë jemi të aftë të kritikojmë të tjerët, por një perfeksionist toksik mund të shkatërrojë të tjerët për ta bërë veten të ndihen më mirë dhe për të ngritur veten, gjë që mund të bëjë që kolegët dhe miqtë të shmangin qëndrimin pranë tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Mevlani “bën lëmsh” rrjetin/ Kush po i thotë “të dua” ish konkurrentit

Publikuar

-

Nga

Mevlani “bën lëmsh” rrjetin/ Kush po i thotë “të dua” ish konkurrentit

Mevlan Shaba është një nga personazhet më të komentuar të momentit në mediat rozë.

Jeta e tij private ka qenë shumë e komentuar, pasi pak kohë më parë ai dhe Ledjana i dhanë fund lidhjes së tyre.

Teksa në rrjetet e tij sociale, rrëfen për momentet e bukura që ka kaluar me Ledjanën, Mevlani bën lëmsh rrjetin me foton e publikuar së fundi.

Ai shfaqet në dhomën e nëj hoteli, dhe mbi krevat dikush i ka lënë një mesazh, nje zemër të madhe me trëndafila dhe mbishkrimin “Të dua”.

Mesa duket Mevlani ka vendosur të lërë pas historinë e Ledjanës dhe të riprovojë të gjejë dashurinë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE