Connect with Us

Shkupi i zhgënjyer nga vetoja e re bullgare

Kosova & Rajoni

Shkupi i zhgënjyer nga vetoja e re bullgare

Publikuar

-

Reagimet në Shkup pas vetos së re bullgare, që bllokoi çeljen e negociatave me Maqedoninë e Veriut nxjerrin në pah jo vetëm zhgënjimin, por edhe humbjen e besimit tek BE.

Kryeministri Zoran Zaev ka reaguar pas vetos bullgare, e cila bllokoi sërish Maqedoninë e Veriut për çeljen e negociatave duke theksuar, se Maqedonia e Veriut i ka përfunduar me sukses reformat që ishin përcaktuar si të detyrueshme nga BE. “Dua t’i falënderoj të gjitha shtetet anëtare të BE-së, të cilat na japin mbështetje të plotë që procesi i negociatave të filloj gjatë presidencës portugeze ose edhe gjatë presidencës sllovene me BE-në”.

Megjithë zhgënjimin e Maqedonisë së Veriut, kryeministri Zoran Zaev, premtoi, se Maqedonia e Veriut do të vazhdojë t’i përkrahë vlerat evropiane, të demonstroj qëndrime evropiane dhe gatishmëri politike për fqinjësi të mirë. Kemi nevojë për Ballkan të integruar në BE, për një Ballkan që jeton të tashmen dhe sendërton ardhmërinë me perspektivë, ndërsa e kaluara na tregon se ndarësit dhe përçarjet nuk na çojnë askund, tha Zaev.

Pendarovski: Vetoja detyron Shkupin për alternativa të tjera

Kritika erdhën nga Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cila tha se vendimmarrja me konsensus në Bashkimin Evropian është problemi kryesor për BE-në dhe se pa e ndryshuar këtë rregull, BE nuk mund të bëhet një “lojtar gjeopolitik”. “Kjo gjithashtu çon në një rritje të euroskepticizmit në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe në Maqedoni të Veriut në veçanti, por edhe në vetë BE-në, që është shkatërruese”, ka thënë Pendarovski .

Bulgarien | Treffen Zoran Zaev mit Bojko BorisovTakimi Zoran Zaev dhe Bojko Borisov, 17 qershor 2021

Presidenti maqedonasverior vlerësoi, se për shkak të kësaj mënyre të vendimmarrjes, dyshon se është e mundur që BE do të marrë një vendim për të filluar negociatat me Maqedoninë e Veriut. “Pala jonë ofroi gjithçka që mund të ofronte si një gjest i vullnetit të mirë, dhe kjo nuk shkon përtej bisedimeve dhe negociatave të arsyeshme të marrëdhënieve bilaterale me Sofjen. Sigurisht, ne nuk mund të futemi në çështjen e identitetit dhe nëse dikush pret që ta bëjmë këtë pas korrikut ose gushtit,  gabohet”, thotë Pendarovski.

Stevo Pendarovski shprehet, se në kohën, kur zgjerimi i BE-së është de facto i ngrirë, vendi  ka dy mundësi, të sjellë Evropën këtu dhe, së dyti, të filloj zbatimin e Marrëveshjes së Partneritetit Strategjik të 2008-s me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas tij kjo nuk do të thotë të heqësh dorë nga integrimi evropian, por nëse mosmarrëveshja me Bullgarinë vazhdon, Shkupi duhet të ketë një alternativë.

Dimitrov: Nëse çmimi është depersonalizimi, s’kemi nevojë për BE

LEXO EDHE:  Procedura të reja / Bashkimi Europian 'kthen' vizat për Ballkanin

Kur zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov pas mosmarrjes së datës për çeljen e negociatave u pyet, sa sa Evropian është Bashkimi Evropian ia u përgjigj, se nëse çmimi për rrugën tonë drejt BE-së është depersonalizimi, atëherë ne nuk kemi nevojë për një BE të tillë. “Me Sofjen kemi pasur bisedime të hollësishme për zhvillimin e bashkëpunimit sektorial dhe bisedime mbi procesin e punës së komisionit për çështje historike dhe arsimore. Në një farë mënyre, ai duhet të jetë një dokument dypalësh që sipas propozimit portugez do të merret në konsideratë gjatë procesit të stabilizimit dhe shoqërimit. Oferta kishte të bënte me dhënien e dritës së gjelbër tani. Sigurisht që ne do të vazhdojmë përpjekjet tona, por nuk mund ta zgjidhim këtë çështje pjesërisht pasi i përshtatet njërës palë”, ka thënë Dimitrov.

Mazedonien, Skopje | Präsidenten Stevo Pendarovski (Mazedonien) und Rumen Radev (Bulgarien)Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Pendarovksi me homologun bullgar, Rumen Radev, 26 maj 2021

VMRO-DPMNE: Qeveria është fajtore për veton

Opozita e VMRO-DPMNE thotë, se bllokimi i Bullgarisë dëshmon mashtrimin e Qeverisë se vendi do të marrë datën për fillim të negociatave me BE-në. “Qeveria jonë para tre viteve manipulonte se tashmë kemi marrë datë për negociata, por duket se jemi larg nga ai vendim pozitiv. Nëse BE vazhdon të punojë në këtë mënyrë, vlerësoj se do ta humbë  kredibilitetin e saj në rajon”, ka deklaruar Antonio Milloshovski nga VMRO-DPMNE.

Byrnes: SHBA të dëshpëruara për bllokimin e RMV-së

Mbetëm të dëshpëruar që vendet anëtare të BE-së nuk arritën që të miratojnë kornizën negociuese për Republikën e Maqedonisë së Veriut është shprehur ambasadorja e SHBA-së në Shkup, Kate Marie Byrnes. SHBA-të do të jenë në këtë rrugëtim të Maqedonisë së Veriut sepse kjo është në interes të përbashkët strategjik për të dyja vëndet. Edhe pse rruga është e gjatë, Maqedonia e Veriut duhet ta vazhdojë këtë rrugë, sepse ajo i takon dhe duhet të jete pjesë e familjes së Bashkimit Evropian, ka thënë ambasadorja e SHBA-ve. “Qëllimet e SHBA-ve në Ballkan mbeten të qarta dh të pandryshuara, që e ardhmja e rajonit të jetë në paqe të qëndrueshme me fqinjët, stabël dhe e integruar tërësisht në korrnizën euroatlantike”, ka deklaruar ambasadorja Byrnes./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Zjarret/ Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e krizës për 30 ditë

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut ka shpallur gjendjen e krizës për 30 ditë për shkak të zjarreve që kanë pushtuar vendin.

Vendimi është marrë pas kërkesës së Komitetit për koordinim dhe menaxhim me kriza.

Pas këtij vendimi, qeveria është në gjendje të shfrytëzojë resurset e organeve të administratës shtetërore, organeve komunale dhe të qytetit të Shkupit ndërsa me marrëveshje paraprake ose në mënyrë vullnetare mund të shfrytëzohen edhe resurset e qytetarëve, ndërmarrjeve publike dhe shoqërive aksionare./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pamje të frikshme/ Flakët “përpijnë” shtëpitë, banorët evakuohen nga deti

Publikuar

-

Nga

Situata e zjarreve vijon të jetë mjaft kritike edhe në Greqi, ku janë shkrumbuar me qindra banesa.

Sikurse duket nga fotot e publikuara nga mediat greke, zjarret vijojnë të ‘përpijnë’ kilometra të tërë, ndërsa situate më kritike paraqitet në ishullin Evia, ku banorët e fshatrave Rovies dhe Paleochori janë evakuuar nga deti me traget.

Problem mbetet edhe tymi i dendur që është përhapur në të gjithë zonën.

Ndërkohë, nënkryetari i Bashkisë, George Stamoulos tha se situata është tragjike. “Situata në të cilën po jetojmë është tragjike. Shkatërrimi është i madh. Nuk mund ta besoj atë që po ndodh me ne”, u shpreh ai.

Fatmirësisht, nga flakët nuk kanë mbetur qytetarë të lënduar, ndërsa plagë të lehta kanë marrë dy zjarrfikës. Deri më tani në Evia janë djegur 150 shtëpi dhe 15 mijë hektarë tokë.

LEXO EDHE:  Pas atentateve BE-ja duhet t’i rishqyrtojë rregullat

LEXO EDHE:  Sistemi ETIAS, kthim te vizat?! Ambasada e BE sqaron shqiptarët: Si do udhëtohet në zonën Shengen

Për shuarjen e zjarreve janë në terren 3 avionë zjarrfikës dhe një helikopter.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron një viktimë dhe 221 raste me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të mërkurën 221 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 3,160 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë nga Prishtina.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 4 gusht janë shëruar 21 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 888.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,844 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,268 kanë vdekur.

LEXO EDHE:  Sistemi ETIAS, kthim te vizat?! Ambasada e BE sqaron shqiptarët: Si do udhëtohet në zonën Shengen

LEXO EDHE:  Dalin shifrat/ Ja sa doza vaksine anti-Covid kanë siguruar vendet e Ballkanit përmes Covax

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit. Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 14,616 persona. Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 162,807, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 460,297./REL

LEXO TE PLOTE