Connect with Us

Nishani “lëshon” Bashën dhe “kap” Ramën/ “Nuk i keni parë të gjitha akoma”

Politikë

Nishani “lëshon” Bashën dhe “kap” Ramën/ “Nuk i keni parë të gjitha akoma”

Publikuar

-

Nishani tregon “hallin e madh” të Bashës/ Ja pse mblodhi Kuvendin Kombëtar

Ish-Presidenti Bujar Nishani dhe njëherësh kreu i Këshillit Kombëtar të PD, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, ndërkohë në vijimësi ka “gozhduar” kreun e PD-së Lulzim Basha, të cilin e bën përgjegjës për humbjen e 25 Prillit.

Sipas të njëjtit, Edi Rama, njeriu i simbolit më të keq të qeverisjes në historinë 30 vjeçare, post diktaturë në Shqipëri, ju ka përkujtuar shqiptarëve me krenari ardhjen e tij në pushtet 8 (tetë) vite më parë, në 2013.

Edi Rama natyrshëm që mburret me të, është i kënaqur me të, ndihet i realizuar me të, vijon i inspiruar me të!

 Për një fakt fare të thjeshtë, sepse Edi Rama ka mundur të jetësojë në këto 8 (tetë) vite si model jete për shqiptarët, si formë e shtetit për Shqipërinë, si kulturë shoqërore për këtë vend ; modelin, kulturën, karakterin e tij si individ !

 Asgjësimi i konceptit të ndarjes dhe balancimit të pushteteve dhe margjinalizimi i institucioneve të pavarura në këto 8(tetë) vite, reflektoi modelin marksist të ish bllokut punist nga ku e kishte gjenezën, rrënjën dhe afilacionin subkoshient Edi Rama”, shkruan Nishani në rrjetet sociale.

Nishani shkon edhe më tej, ndërsa deklaron se Edi Rama, ishte i pari në llojin e ve,t i cili realizoi asgjësimin “de facto” të associmit politik, (PS) me të cilin mori pushtetin, duke e shndërruar piramidën pushtebajtëse brenda një sekti ultraliberal (e quajti Rilindje si referencë kreature personale) mbi baza krejt të tjera nga socialdemokracia klasike ku PS kishte bërë përpjekje për shndërrim nga trashëgimia puniste.

Eleminimi pak nga pak i kompetencave të Presidentit të Republikës, i identitetit dhe integritetit të disa institucioneve (deri atë kohë serioze) si ILDKP, Parlamenti, Policia e Shtetit, reflektonte formësimin e tij shoqëror, si individ.

Koncepti se Ligji është rregullatori i vetëm dhe bindja mbi të është detyrim, u konsiderua si “budallallëk me okë” !

Drejtësia nisi “të ulë qafën” deri sa thundra pushtetit ju ngul totalisht deri në koc !

Buxheti i Shtetit (paratë e shqiptarëve) tashmë ishin “keshi në xhepin e të madhit” ku doroviteshim miliarda me rregullim e vetëm ; % .

Korrupsioni i cili kish qenë një bashkëudhëtar i palodhur ndër vite kudo udhëve të këtij vendi, tashmë u kthye në “Njësi Matje” !

Ashtu si gr, kg, km, grada, etj., përdoren rëndom në përditshnërinë tonë, “korrupsioni” tashmë ishte “Njësia” e re e matjes së aftësisë, karrierës, mrnçurisë, zotësisë, vetë të “përndriturit”, shkruan Nishani.

LEXO EDHE:  Lulëzim Basha ose “Tigri prej letre”

Sipas tij, shteti zyrtar ku çdo zyrë, koridor, drejtor e rojtar, nuk mendonin se kishin në krye një “Kryeministër” shërbëtor por duhet të adhuronin “Bajlozin” që të mbyt e të zhyt, nuk mjaftonte.

Ndaj shteti paralel i kanabisit, i të fortëve, tenderablerësve, propagandës virtuale, gëloi si komplementari i garancive të rrugëtimit që duhet të zgjasë pambarim, si demonstrim i karakterit personal të Edi Ramës!

Në këto 8 (tetë) vite u formësua kjo kapsulë me emrin qeverisje e Edi Ramës dhe Rilindjes si sekti i një ideologjie e praktike mutande në këtë vend.

Pikërisht këtë sot Edi Rama, e demonstron me mburrje, e duartroket si fitore, e shet shtrenjtë si perceptim, vijon ta perfeksionojë !

Të gjithë ata që e kuptojnë çka është në të vërtetë e nuk e kapërdijnë dot, thjesht do të duhet ta durojnë edhe 4 (katër) vitet e tjera në vijim ! Ndoshta nuk i kemi parë të gjitha, Akoma”, përfundon reagimi i Nishanit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Petrit Vasili, ‘zagari’ që i kundërvihet ambasadores së SHBA duke ‘lehur’ kundër Reformës në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili, zagari që i kundërvihet ambasadores së SHBA duke lehur kundër Reformës në Drejtësi

Nuk ka se si të ndodhte ndryshe. Petrit Vasili si gjithnjë pritej të ishte i pari që do t’i kundervihej amdasadores se SHBA Juri Kim dhe këtë e ka bërë me devotshmërinë e tij të njohur sa herë është fjala për t’iu sulur reformës në drejtësi.

Ish ministri më torrollak i drejtësise dhe deputeti me 362 vota, zagari i njohur që leh sa herë e ndërsen padroni i tij Ilir Meta, edhe sot iu kundërvu ambasadores se SHBA duke lehur kundër reformës në drejtësi.

Sot është mbajtur në Tiranë Tryeza e Rrumbullakët për Përfundimin e Strategjisë Ndërsektoriale të Drejtësisë në kuadër të 5 vjetorit të nisjes së Reformës në Drejtësi, ku midis të ftuarve të tjerë ka qenë edhe ambasadorja e ShBA në Tiranë zonja Juri Kim, e cila në fjalën e saj ndër të tjera tha:

“Shqipëria ka bërë përparim të jashtëzakonshëm drejt Reformës në Drejtësi që qytetarët e saj kërkojnë dhe ne po shohim rezultatet e atyre përpjekjeve. Të gjitha institucionet e ngritura nga Reforma në Drejtësi në 2016 janë tashmë plotësisht funksionale”.

Mirëpo një vlerësim i tillë nuk mund t’i pëlqente Ilir Metës, ndaj prej paburrërisë për të dalë vetë hapur dhe publikisht kundër ambasadores Kim, ai ndërseu Petrit Vasilin i cili mezi pret të shpalosë talentin e tij prej zagari të devotshëm sa herë që i duhet Metës kundër partnerëve ndërkombëtarë dhe reformës në drejtësi.

“Me institucionet e drejtësisë tashmë të ngritura, ato po tregojnë tani se mund të veprojnë dhe se mund të japin rezultate në emër të popullit shqiptar. Ato po tregojnë se ligji zbatohet në mënyrë të barabartë për të gjithë, të mëdhenj dhe të vegjël. Askush, askush, sado i fuqishëm mendon se është në këtë çast, askush nuk është mbi ligjin dhe është në dorën e institucioneve shqiptare të drejtësisë, është në dorën tuaj të tregoni nëpërmjet veprimeve tuaja se kjo është e vërtetë dhe do të jetë e vërtetë”, thotë ambasadorja Kim, ndërsa Petrit Vasili i përgjigjet duke e quajtur tryezën e rrumbullakët të organizuar sot ditën e përshpirtjes apo të vajtimit të reformës në drejtësi.

LEXO EDHE:  Cili është vendimi për Xhafajn?/Nishani sonte në konferencë

“ Reforma në drejtësi nuk ka nevojē as për deklarata apo të përshpirtjeve që bëhen një herë në vit, sepse vit për vit bëhet nga një përshpirjte më 22 korrik” shprehet Petrit Vasili e më tej ai ju ka kujtuar ambasadorëve se “po flasin shumë, nderkohë që duhej të flisnin shumë më pak se ne nuk flasim për reformat e tyre, ambasadorët tanë nuk flasin për reformat e tyre, nuk fusin hundët!”

Vetëm një trutharë si ky Petrit Vasili mund të flasë më këtë gjuhë si komunistët e 1970-ës në Shqipëri e t’i thotë ambasadores amerikane dhe ambasadorit të BE-së qe “nuk duhet të flisni kaq shumë” për një reformë që është investimi më i madh në Shqipëri i qeverise se SHBA dhe BE.

LEXO EDHE:  Përçarja e opozitës/ PD kundër  Xhafës, LSI kundër Ramës

Pra ata që e inicuan dhe që po e realizojnë reformën, ata që po e financojnë dhe që po udheheqin luftën kunder korrupsionit, SHBA dhe BE nuk duhet të flasin e duhet të vazhdojë të flasë Petrit Vasili i LSI-së, zagari lehës i Ilir Metës.

Mirëpo për ca langonj si ky kokëboshi i Metës dhe për ata që e ndërsejnë këtë të sulmojë ambasadoren e SHBA dhe reformën në drejtësi, zonja ambasadore foli shumë qartë sot teksa tha:

“Shumë vetë thanë se nuk mund të bëhej. Shumë vetë në fakt, nuk donin që të bëhej. Por po ndodh. Shumë do të vazhdojnë të shpresojnë dhe shumë do të vazhdojnë të veprojnë, për t’a ndaluar së ndodhuri”.

Mirëpo të gjithë ata si ky Petrit Vasili që po bëjnë ç’mos ta ndalojnë reformën në drejtësi e kanë të kotë. Ajo do ti djegë e përvëlojë të gjithë, sepse në fund të fundit ky është vullneti i popullit shqiptar, do apo nuk do zagari lehës dhe ai që e ndërsen zagarin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

5 vite reformë në drejtësi/ Xhafaj: Shumë nga ata që e votuan janë penduar

Publikuar

-

Nga

5 vite reformë në drejtësi/ Xhafaj: Shumë nga ata që e votuan janë penduar

Ish kreu i Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka dhënë një intervistë për Radio Televizionin Shqiptar në kuadër të 5 vjetorit të kësaj reforme.

Rreth 40 % e kushtetutës që u ndryshua me votimin e vitit 2016 në parlament, i hapi rrugë një sistemi që shkaktoi furtunë mes gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Sot pas 5 vitesh, Xhafaj është i mendimit se reforma ishte dhe mbetet gjëja e duhur e cila jo vetëm e ringriti por dhe e rithemeloi pushtetin gjyqsorë.

Sipas tij në 25 vite pushteti gjyqsor ka qenë nën kontrollin politik dhe ky projekt sot ka garantuar pavarësinë kushtetuese dhe ligjore.

“Çdo gjyqtar, prokuror dhe çdo institucion është jashtë ndikimit të politikës, jashtë interferencave, mekanizmave ndërhyrës në sistem. Sistemi sot drejtohet përmes institucioneve të veta. Gjyqtari dhe prokurori që deri dje jo vetëm që ishte i varur nga pushteti politik, ndikimi politik në karrierën e tij apo disiplinimin e promovimin e tij, ishte i varur edhe nga eprori i tij. Sot prokurori është i pavarur në procesin investigativ, e hetimit dhe vendimmarrjes së tij. Për të shkuar në Gjykatën e Lartë nuk duhet të shkosh te Presidenti, Kuvendi apo partia politike që ka qeverisjen e vendit. Mjafton të konkurrosh konform kritereve ligjore dhe profesionale dhe të bësh karrierë dhe të jesh i pavarur në ushtrimin e detyrës”, deklaroi Xhafaj në intervistë për RTSH-në.

Ai theksoi se reforma kishte kundërshtarë, por falë presionit publik dhe atij ndërkombëtar e kishin të pamundur të ndërhynin.

LEXO EDHE:  Koalicion me Bashën?!/ Dëshira e Metës është e madhe, por ...!

“E kam thënë atëherë dhe e ritheksoj se që në atë kohë kishte njerëz që nuk e dëshironin këtë reformë, aq më tepër kur e panë të formësuar se ku do të shkonte ajo. Por, ishin të pamundur për ta ndaluar për shkak të presionit të madh të opinionit publik, shoqëror e ndërkombëtar. Jemi të gjithë dëshmitarë të atij momenti e presioni të jashtëzakonshëm për të garantuar ato 140 vota.

Disa nuk e donin, 24 orë përpara nuk diskutohej projekti kushtetues, por diskutohej rrëzimi i qeverisë. 24 orë më pas u votua me 140 kartona”, deklaroi Xhafaj.

LEXO EDHE:  Cili është vendimi për Xhafajn?/Nishani sonte në konferencë

I pyetur nga se duhet të kenë frikë sot gjyqtarët e prokurorët, nga vetë sistemi i drejtësisë, ku bëjnë pjesë, publiku apo presioni i politikës, Xhafaj deklaroi se Kushtetuta nuk i lejon të ndikohen dhe të pranojnë asnjë lloj ndikimi të të tretëve, dhe aq më tepër të politikës.

“Unë e them shpeshherë me një fjalë: deri dje prokurorët e gjyqtarët ishin tej mase të varur nga politika, sot ata janë, vetëm nëse duan të vetëvaren. Kushtetuta, ligji nuk i lejon të ndikohen dhe të pranojnë çdo lloj ndikimi të të tretëve dhe jo më të politikës në veprimtarinë e tyre”, shprehet Xhafaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Strehimi social me koncesion/ Tabaku: Skemë mafioze për të kapur çdo truall të lirë

Publikuar

-

Nga

Strehimi social me koncesion/ Tabaku: Vesi del me shpirtin, skemë mafioze për të kapur çdo truall të lirëg

Deputetja demokrate Jorida Tabaku e ka quajtur një skemë mafioze vendimin e qeverisë Rama për të dhënë me koncension  dhe strehimin e qytetarëve.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se kjo është një skemë korruptive dhe mahoze, që bëhet për të zhdukur çdo truall publik që ka mbetur në vend, dhe kthimin e tyre në kantiere ndërtimi.

Postimi i plotë i Tabakut:

Qeveria shqiptare ka një mesazh të qartë nga FMN dhe BB në lidhje me shpenzimet dhe buxhetin; fokusimi tek rindërtimi dhe tek rikuperimi i ekonomisë nga pandemia, por ka vendosur të fokusohet tek oligarkia dhe PPP-të.

Vendimi i Qeverisë që përcakton një skemë PPP për strehimin social ku bën bashkëpunëtorë edhe qeverinë vendore është një shenjë që vesi del me shpirtin.

12% e PBB sot është në kontratat e PPP, norma më e lartë në Bashkimin e Europian dhe shumë herë më e lartë se vendet e rajonit.

Ndërkohë që portet, aeroportet dhe çdo pasuri e shqiptarëve (përfshirë edhe pasurinë e tyre personale) është në PPP, qeveria vendos që të thellojë edhe më shumë krizën.

Ajo vendos të kaloj përmes një VKM-je edhe strehimin social në skemën e shëmtuar dhe të pandershme të PPP-ve që ka ngritur në vend.

LEXO EDHE:  “Vafsh në djall, nuk mund të vijojmë me pritshmëri”/ Rama ngre tonet ndaj BE

LEXO EDHE:  Debate në Këshillin Politik/ Rama ndërpret mbledhjen te Pallati i Kongreseve

Një skemë mafioze për të kapur çdo truall të lirë publik që ky i fundit të zhvillohet nga klientët e qverisë. Një skemë e shëmtuar që u përdor dhe në lidhje me truallin e teatrit kombëtar.

Tanimë, do të përdoret kjo skemë korruptive dhe mafioze për të zhdukur parqet dhe për t’i justifikuar si banesa sociale. Kurrë shqiptarët nuk do t’i marrin këto banesa, përkundrazi!

Në një kohë ku borxhi publik po shkon sa 100% e PBB, në një kohë ku detyrimet karshi të tretëve po rriten si pasojë e sjelljes arrogante të qeverisë që po i kushton mbi 445 mln euro në arbitrazh.

Më shumë borxh, më shumë detyrime, më pak mundësi për t’u strehuar por më shumë para për klientët e qeverisë nga paratë e shqiptarëve.

Qytetarët paguajnë më shumë taksa, qeveria i dhuron më shumë para dhe projekte oligarkisë së PPP-ve ndërkohë që komuniteti merr gjithnjë e më pak shërbime në këmbim.

 

LEXO TE PLOTE