Connect with Us

Të gjithë dështakët e “fitores” së Lulzim Bashës

Politikë

Të gjithë dështakët e “fitores” së Lulzim Bashës

Publikuar

-

CNA.al, dy ditë më parë publikoi të dhëna ekskluvize, që tregonin dështimin e drejtuesve politik, të Lulzim Bashës, në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Sipas tabelës më poshtë, ekipi i Lulzim Bashës ka arritur të sjellë rreth 85 mijë vota më pak, sesa objektivi i caktuar nga kreu i PD.

CNA.al ka raportuar me shifra të sakta të nxjerra nga zyra e Lulzim Bashës, të konfirmuara zyrtarisht nga PD dhe KQZ, ku objekti është rreth 707 000 vota, ndërsa rezultati i arritur është rreth 620 000 vota.

Në publikimin e bërë nga CNA.al shikohet qartë dështimi, edhe pse shumë të deleguar po shpallin fitoren, apo duke thënë se kishin tejkaluar rezultatin, se kanë bërë çudi, e të tjera si këto.

Por në fakt nuk kanë bërë asnjë çudi. Vetëm 3 ose 4 nga drejtuesit politik të Lulzim Bashës, kanë arritur objektivat, ndërsa 16 nga 20 prej tyre, nuk i kanë arritur objektivat e vendosura nga kreu i PD. Përkundrazi janë me mijëra vota minus.

Për më tepër, ata që kanë dështuar më keq po shpallin fitoren më të madhe dhe po krijohet ideja se njerëzit afër Bashës kanë qënë të suksesshëm.

Por, e vërteta është se ata që serviri si kapitalin politik dështuan. Disa kanë ridështuar për së dyti ose treti.

Bujar Leskaj në Vlorë arriti vetëm 4 mandate. PD ka një rritje të lehtë në vota, por minus 7 972 vota nga obkjektivi.

Vizita në Korçë/ Edi Rama fushatë për Spahon dhe SalianjinNë Korçë, i cili ishte i vetmi qark ku kishte dy drejtues politik, Ervin Salianji dhe Edmond Spaho, objektivi ishte 60 400 vota, por në kuti ka pasur rreth 10 mijë vota më pak se objektivi. Dhe janë rreth 6 mijë vota më pak se në vitin 2013 kur PD, doli në opozitë.

Mandati i pestë ka ardhur për shkak të rënies së LSI, e cila nga 12 mijë ka rënë në 8 mijë vota.

Por, meritën për rënien e LSI e ka PS, jo Saliajni me Spahon.

Shkojmë në Fier, ku Enkeled Aliabeaj kandidon për herë të tretë, në 2015 kandidoi për kryetar bashkie, në 2017 dhe 2021 kandidoi për deputet, dhe rezultati ishte gati 15 mijë vota më pak se objektivi i vendosur nga Basha.

Në Elbasan rezultati nuk duket keq, PD është afër objektivit, që ka ardhur edhe për shkak të goditjes së LSI. Po ashtu, dhe vrasja para zgjedhjeve, pa asnjë diskutim ka ndikuar në rezultatin final.

Tritan Shehu, i cili kandidon për herë të dytë në Gjirokatsër merr nje rezultat, 3 me 1 në mandate. Nga 23 500 vota që ishte objektivi i caktuar nga Basha, ka mundur të marrë vetëm 13 971 vota. Pra, diferenca është minus mbi 9 mijë vota.

Ky duket të jetë edhe një nga qarqet që ka ndikuar më shumë në rezultatin e opozitës.

LEXO EDHE:  LSI, e kapur në çarkun e ngrehur/Histori hienash!

Më tej, le të shohim qarkun kryesor, Tiranën.

Votat në tiranë janë për trup në disa bashki apo njësi administrative.

Jorida Tabaku, drejtuesja politike për njësinë numër 2, në Tiranë, ka një rezultat mbi 2 mijë vota minus objektivin e caktuar, ndërsa Alfred Rushaj, mbi 1 900 vota më pak se objektivi.

Janë vetëm 3 deri në 4 drejtues politik të qarkut të Tiranës, të cilët kanë arritur objektivin e vendosur nga Basha, gjë që ka çuar në një balancim të votave në këtë qark.

Zgjedhjet e 25 prillit/ Duma flet me superlativa: Po fryn era e ndryshimit dhe vjen nga opozitaGrida Duma në Kavajë ka dështuar duke arritur një rezultat vetëm 14 064 vota, ose 4236 vota më pak se objektivi.

Flamur Noka në Kamëz, është një tjetër dështim, ku ka marrë një rezultat me 1144 vota më pak , sesa objektivi i vendosur nga Lulzim Basha.

Një rezultat ky i turpshëm, në një nga bastionet e së djathtës.

Dhe fakti është se pas tetë vitesh në opozitë, nuk kanë mundur të përmirësojnë rezultatin.

Shkojmë më tej në Durrës, ku rezultati ishte katastrofë. Nënkryetari i PD, Edi Paloka ka marrë 600 vota më pak se objektivi.

Pritej që Paloka të korrte fitore, që Durrësi të ishte fitore e madhe, por kjo nuk ndodhi.

Ka një ngritje në numër votash, por diferencë të frikshme mes PD dhe PS, pa hyrë te raporti majtas dhe djathtas.

Shkodra është bastioni kryesor ku u dështua.

Helidon Bushati u shpall simboli për Shkodrën. Por, mori kaq 16 401 vota më pak se objektivi. Nga 63 606 vota që ishte objektivi, Helidon Bushati në Shkodër mundi të sigurojë vetëm 47 205 vota.

Xhelal Mziu në Dibër, i cili shpalli një fitore të madhe, ka 8258 vota minus nga objektivi. Një dështim total elektoral.

Lezha, ku shkoi Mark Marku si triumfator, dhe analisti me shumë fytyra Agron Gjekmarkaj, është një tjetër dështim i turpshëm.

Në Lezhë PD arriti një rezultat 33 998 vota, nga 37 mijë që ishte objektivi. Pra, rezultati është minus tre mijë vota.

Pavarësisht se pretendoi fitoren, objektivat nuk u kapen dhe PD nuk erdhi në pushtet. 16 nga 20 drejtuesit politik të Lulzim Bashës kanë dështuar.

Emrat në tabelën më sipër janë dështakët e Lulzim Bashës. Ky i fundit ishte i qartë, duke kërkuar në total 707 521vota për të shkuar në rreth 70 mandate.

Por, ekipi i tij i lodhur dhe i sfilitur nuk mundi të sigurojë fitore./CNA.al

Analiza-Objektivat dhe dështimi i Bashës/ Zgjedhjet, leksion për demokratët

Si dështuan Spaho dhe Salianji në Korçë

TABELA me shifrat sipas objektivave të Bashës/ 15 drejtues politikë dështuan, ja emrat dhe qarqet

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Si nuk keni turp”/ Qytetarët i “tregojnë vendin” Metës: Vetëm për të vjedhur doni

Publikuar

-

Nga

Alarmi për situatën e zjarreve/ Meta “masakrohet” nga qytetarët: Ju vetë i keni paguar

Presidenti Ilir Meta, ka përshëndetur ndihmën e dhënë nga Bashkimi Evropian, për vënien e zjarreve nën kontroll në vendin tonë. Meta i shpreh BE mirënjohjen për solidaritetin e treguar në këto momente të vështira për vendin.

“I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.
Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike!”, shkruan Meta, në një postim në rrjetet sociale.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë “shpërthyer” në akuza kundër klasës politike 30-vjeçare, duke mos kursyer as Ilir Metën.

Qytetarët shkruajnë se politika shqiptare vetëm e ka vjedhur këtë popull.

LEXO EDHE:  Basha u takua me Tom Doshin dhe Ramën në Theth?/ Demokratët  i nxjerrin të palarat kreut të PD

“Një avion i tillë, sa nje vilë te Gjiri Lalzit kushton, por ju të politikës doni me vjedh lekë dhe me ble vila dhe jo avion për këto raste,.!”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj tregon emrat e Tiranës/ Basha i ka vendosur kandidatët

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Shko mor Like je ba si Eni Cobani ..përshëndes Ameriken, Kanadanë, Australinë .. talluni sa të mundeni”.

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “Vetëm duke lypur mbetet gjithmonë. Si nuk iu vjen turp. Shtet me vite e keni degraduar Shqipërinë”.

Më poshtë disa nga komentet e qytetarëve:/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Amerika ka marrë në dorë SPAK-un”/ Ngjela paralajmëron ngjarje të mëdha në politikë

Publikuar

-

Nga

Ngjela “zbërthen” lëvizjet/ këto janë dy pikat pse u shkarkua Meta

Avokati Spartak Ngjela ka folur për thirrjen e Ambasadores Amerikane, Yuri Kim, e cila kërkoi lista të pastra në parlamentin e ri shqiptar.

Spartak Ngjela theksoi se ligji i dekriminalizimit nul lejon futjen ne parlament të personave që janë të shpallur non-grata në Amerikë, prandaj dhe Amerika kërkon që ish-Kryeministri Berisha të mos futet në Parlament.

“Duhet të jemi të qartë. Kur i ka ardhur ftesa nga Rama, Basha e ka refuzuar. Prandaj ka hyrë në lojë politika e madhe. Ky ka romanin ‘edhe i vetëm do luftoj’. Basha nuk është shprehur për aatë i kërkuan ata. Në jurisprudencën moderne heshtja është pohim. Deri tani ai është në pohim. Nuk besoj se do ketë kundërshtim nga Basha, sepse nuk e lejon ligji. Ligji pengon personin non-grata të hyjë në Parlament”, tha Ngjela, në një intervistë për Fax News.

Sipas avokatit, Amerika ka marrë në dorë SPAK-un, dhe tashmë kërkon të marrë në kontroll dhe parlamentin , gjë të cilën e vërteton deklarata e fundit të Yuri Kim.

“Politika amerikane nuk po i ndahet luftës për vendosjen e drejtësisë në Shqipëri. Ambasadorja nuk është e para herë që flet kështu. Mund të jetë e 100-ta. Politika amerikane po këmbëngul për vendosjen e drejtësisë dhe goditjen e krimit shtetëror. Ana tjetër e medaljes është se ajo thotë një gjë të rëndësishme. Ajo i thotë të dy palëve, duhet të bëni pastrimet për ata që duhet të hyjnë në parlament. Ata që janë non-grata në Amerikë, duhet të mos lejohen të hyjnë në Parlament. Kërkon një bashkëpunim të tyre në Parlament, sepse një parlament bashkëpunues është i nevojshëm për vijimin e reformës në drejtësi, sepse do të ketë ligje të tjera. Mazhoranca socialiste nuk ka 2/3. Ajo i thotë bashkëpunoni se ne nuk heqim dorë. SPAK e drejton politika amerikane, ajo nuk diskutohet. Tani ajo thotë dua të drejtoj dhe parlamentin“, u shpreh Ngjela.

LEXO EDHE:  Foto/ Pse Basha ndërtoi 4 dhoma shtesë pa leje në katin e 12-të?

LEXO EDHE:  “Na u priftë mbarë!” / Bushati mbledh demokratët në Shkodër: Asgjë nuk e ndal misionin tonë

Avokati Ngjela ka përjashtuar kategorikistht mundësinë që politika amerikane të kontrollohet nga Kryeministri Rama. Ai shtoi se shtatori mendohet të ketë ngjarje të rëndësishme politike në favor të funksionimit të drejtësisë

“Nuk ka mundësi që politika amerikane të drejtohet nga Rama. Ata ja kanë thënë. Politika amerikane nuk urdhëron. Ja kanë sugjeruar dhe ajo doli e tha. Pak ditë më parë bëri presion të hapur diplomatik. Tha ose hajde me ne, ose ik me Saliun dhe hani bar. Ata Berishën në parlament nuk do ta pranojnë. Ambasadorja thotë respektoni ligjin. Hyni në Parlament me një bashkëpunim dhe të pastrohen ata që i kap ligji i dekriminalizimit. Shtatori mendohet të ketë ngjarje të rëndësishme politike në favor të funksionit të drejtësisë”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngjela tregon “mesazhin” e Bashës/ Çfarë do të ndodhë me Berishën në shtator

Publikuar

-

Nga

Spartak Ngjela: Fatos Tushen e arrestuan sepse ka shenja për korrupsion

Avokati Spartak Ngjela është shprehur sot se përderisa në lojën politike është futur Amerika, Berisha nuk do të futet dot në Parlament në shtator.

Në një intervistë për Fax News, Ngjela ka komentuar edhe heshtjen e Bashës, për të cilën thotë se është një mesazh I qartë që tregon se ish-kryeministri nuk do jetë në parlamentin e ri.

Përderisa ka hyrë Amerika në lojë Berisha nuk mundet kurrsesi të futet në Parlament dhe heshtja e Bashës për këtë gjë tregon se ai është plotësisht dakort dhe nuk do kundërshtojë pasi nuk e lejon as ligji. Kjo qeveri është mediokre dhe e nuk ka politikë të tillë në botë që të ketë ministra apo deputetë që nuk njihen, as Mao Ce Duni nuk e ka bërë këtë gjë që ka qenë një ndër komunistët më të mëdhenj.

Shtatori mendohet te ketë ngjarje të rëndësishme politike dhe nëse KQZ ja jep mandatin Berishës që ai të mos endet gjyqeve kjo është e gjitha kundër ligjit“- u shpreh Ngjela.

LEXO EDHE:  Basha u takua me Tom Doshin dhe Ramën në Theth?/ Demokratët  i nxjerrin të palarat kreut të PD

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj tregon emrat e Tiranës/ Basha i ka vendosur kandidatët

I pyetur nga gazetarja se cfarë mendon për bashkëpunimin me Amerikën dhe sa i vlen vendit tonë në reformat e fundit avokati u përgjgj duke thënë se është domosdoshmëri e demokracisë bashkëpunimi por duhet të jemi të sigurt që është në favor të shtetit tonë.

“Amerika ka dalë garant që do bëjë reformën, bashkëpunimi nënkuptohet dhe forcat që janë kunder brenda partisë demokratike që janë të pakta nuk e dimë sa ndikim do kenë që Berisha të mos jetë pjesë e parlamentit. Qeveri mediokër, e mori mandatin sepse opinioni publik nuk pranon Berishën, as 2 mijë vota nuk i mori ai prandaj përfituan socialistët.
Në keto momente Shqipëria është në një pikë të nxehte në sajë të zhvillimit, nuk mund të ecësh nën anonimat “
-përfundoi avokati.

LEXO TE PLOTE