Connect with Us

Si shiten produktet ushqimore të skaduara/ Shitësja: Unë i ha dhe vetë!

Denoncim

Si shiten produktet ushqimore të skaduara/ Shitësja: Unë i ha dhe vetë!

Publikuar

-

Si shiten produktet ushqimore të skaduara, shitësja: Unë i ha dhe vetë!

Emisioni “Stop” u ndal në Fier, ku një qytetar ka blerë produkte të skaduara në një supermarket. Ai ka blerë reçel, mish derri, dhallë, konserva sardelesh, salcë për makarona dhe kur ka shkuar në shtëpi, ka konstatuar se të gjitha produktet ushqimore ishin të skaduara.

Shitësja: Urdhëroni!

Klienti: Si kaluat? Po pini kafe?

Shitësja: Ça do merrni?

Klienti: Të shikoj ndonjë gjë!

Shitësja: Ça do marrësh, më thuaj mua? Nuk futesh dot në dyqan!

Klienti: Nuk futem dot, hë? Të shikoj, se dua të marr për të ngrënë! Dua të marr nja dy gjëra kështu…! Si s’futem dot në dyqan? S’e kuptoj!

Shitësja: Ore, ja hajde! Ca do?

Klienti: Hë!

Shitësja: Po ti s’e di ku janë! Ca do, më thuaj mua!

Klienti: Po hajde, më ndihmo!

Shitësja: Po, po kalo, hajd futu!

Klienti: Marrin ndonjë nga këta…! Ullinj janë këta?

Shitësja: 1 mijë lekë!

Klienti: Sa është?

Shitësja: 1 mijë lekë!

Klienti: Reçel është ky?

Shitësja: Reçel!

Klienti: Ça të marrim ndonjë gjë tjetër? Kjo ça është kjo? Konservë, sardele?

Shitësja: Janë shumë të mira ato, të Vlorës.

Klienti: Sardelet? Po kjo? Ça lexon kjo “Gold Fish”? Të marr dy copë unë?

Shitësja: Po!

Klienti: Na vëri edhe këto dy copë! Sa janë këto?

Shitësja: Nga 800-nd, 1600-nd!

Klienti: 1600-nd, shumë mirë! Po ky? Mish derri? Kos është ai, apo dhallë?

Shitësja: Ajo shishja është dhallë.

Klienti: Dhallë, bëj edhe dy dhallë!

Shitësja: Dy dhallë po, bjeri dy dhallë! Tjetër?

Klienti: Sa bëjnë këto tani?

Shitësja: Këto, kalo pak këtej, t’i bëj unë tani!

Klienti: Po, po!

Shitësja: Dy dhallë bëjnë 1 mijë lekë, i themi dy salca 2 mijë lekë, dy o kto, dy mijë lekë. I themi ktë 1500-nd. I themi dy nga kto 1600-nd, i themi nji kshu, 1300-nd. I themi një reçel 1500-nd, i themi dy ullinj, 2 mijë lekë. Kto? Zero, zero, pesë, 8-të, 14-të, 19-të, 1, 3, 4, 5,6, 7, 9 11-të, 13 900-nd!

Klienti: Ok!

Shitësja: E kuptove Linën?

Klienti: Shumë bukur!

Shitësja: 13-të, 14-të! Urdhëro! Faleminderit! Kalofsh mirë! Rrofsh!

Klienti: Faleminderit!

Shitësja: Ta bëftë zoti mbarë ishallah!

Klienti: Ia kalofshi mirë!

Qytetari kthehet në dyqan dhe i tha shitëses se çfarë i kishte ndodhur. Por shitësja i përgjigjet, se kjo gjë nuk përbën problem, pasi edhe ajo vetë i konsumon këto produkte.

Klienti: Si kaluat?

Shitësja: Mirë, çkemi, ça bën ti?

Klienti: Si je ti?

LEXO EDHE:  Reshjet e shiut/ Përmbytje në Fier, rrezikohen dhe banesat

Shitësja: Mirë!

Klienti: Moj erdha mora ca produkte dje, a pardje.

Shitësja: Po!

Klienti: Ishe ti këtu, po ishin të skaduara ato, moj!

Shitësja: Bjeri t’i kthej unë! Sillmi mua!

Klienti: Unë i hodha në plehra, moj!

Shitësja: Po bjeri, t’i jap këtu! Urdhëro! Hapu çikë të kaloj! Urdhëro!

Furnitori: Si je? Nga Bxxxxx Mxxxxx të duhet gjë?

Shitësja: Po hajde, shiko çikë te rafti këtu, ça mungon, o flori?

Klienti: Mirë, që i pa nusja…

Shitësja: Ça të kesh, bjeri t’i kthej unë!

Klienti: Unë i hodha në plehra moj, ç’do merrem unë me ato?!

Shitësja: Po jo mo, ti kthej unë. Për ça do i hedhësh në plehra ti?! Bjeri i kthej unë! Bjeri mua vazot të tëra dhe t’i kthej unë! Ik tashi, se ça do…, do blesh gjë?

Klienti: Ç’të ble unë?! Edhe të ble kam frikë tani.

Shitësja: Mos bli fare, lëre! Mos bli asgjë!

Klienti: Ku di unë! Mirë, që i pa nusja! S’i pe çikë ti? Ti shikoje, shoh, se kjo s’bën, kjo s’bën..!

Shitësja: Unë e hoqa salcën e prishur, e hoqa.

Klienti: Ishin të gjitha, moj!

Shitësja: Ato panat shumë të mira ishin.

Klienti: Kush?

Shitësja: Panat, të makaronave!

Klienti: Panat nuk i vura re unë, po mirë panat, po të tjerat më, se unë mora…

Shitësja: Dëgjo Linën tashi dhe njëherë! Do më lësh rehat të punoj, se s’kam mundësi të përgjigjem tashi! Bjeri bazën materiale këtu, që kam blerë tek mua, të jap paratë, jemi ok bashkë!

Klienti: Unë një nga ato salcat e përdora moj. Kam hall, se mos…

Shitësja: Ore nuk ka asnjë gjë ore, derman jo…, asnjë gjë, se përdora dje. Unë i përdor për veten time, unë po gat… po ha për veten time, nuk ka asgjë. Po qe ashtu, që s’i ke ngacmuar, pa hapur edhe gjysmat edhe gjysmat t’i kesh të hapura, bjeri, t’i jap unë lekët, që të jesh ok!

Fenomeni i shitjes së produkteve të skaduara është shumë i përhapur dhe shumë i rrezikshëm, sidomos tani që jemi në pandeminë e coronavirusit dhe temperaturat janë rritur.

“Nuk është faji i kompanive. Një apel qytetarëve, të gjithë konsumatorëve. Nuk është turp t’i lexoni, nuk e dini që gjërat skadojnë nëpër supermarkete. Lexoni datat e skadencave dhe për çdo datë skadence fotografojeni dhe plasjani ballit atij të supermarketit”, tha Saimir Kodra në apelin e tij drejtuar qytetarëve./tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Kërkoi 200 mijë euro”/ Plas lufta në PS, socialisti tregon parapaskenat e sulmeve të Koçit

Publikuar

-

Nga

“Kërkoi 200 mijë euro”/ Plas lufta në PS, socialisti zbulon parapaskenat e sulmeve të Koçit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një socialisti nga Fieri, i cili thotë se në degën e PS në këtë qytet ka plasur sherri.

Denoncuesi, ndërsa i referohet disa qëndrimeve publike të deputetit të zgjedhur të PS, Petro Koçi, i cili ka thënë se krimi po merr tendera dhe kundërpërgjigja nga ish-kreu i Hipotekës, tregon edhe detajin që sipas tij është bërë shkak për përplasjet.

Sipas denoncuesit, Petro Koçi i ka kërkuar 200 mijë euro ish-drejtorit të Kadastrës, Ervin Bushi, por ky i fundit nuk ia ka dhënë.

Po ashtu, ai shkruan se edhe kryebashkiakun e Fierit, Armando Subashi, e sulmon ngaqë nuk i jep perqindje tek tenderat.

Jam një socialist nga Fieri dhe dua te denoncoj tek ju te verteten cfare po ndodh brenda PS ne Fier.

Petro Koci sulmoi ish drejtorin e kadastres Ervin Bushi se i kerkoi 200 mije euro dhe ky Bushi nuk ia dha dhe i tha “skam pse ti jap se nuk me ke vene ti drejtor tek Kadastra”. Taulant Balla ishte ne Fier per te zgjidhur konfliktin dhe i doli ne mbrojte ketij Bushit.

Dhe Petro ngaqe nuk i mori gjoben e sulmon kete Bushin. PS e Fierit ka bere nje peticion per largimin e Petro Kocit nga kryetar i PS. Nga 12 kryetar organizatash, 10 kryetar kane firmosur pro shkarkimit te Petros dhe ia kane nisur Edi Rames. Edhe Subashin e sulmon ngaqe nuk i jep perqindje tek tenderat. Ka filluar nje lufte e forte per lek brenda PS, jane bere si te babzitur dhe po luftojne te kapin sa me shume lek.

Bushi i tha publikisht Petro Kocit fyen per interesa personale gati sa nuk i tha hapur qe me ke kerkuar 200 mije euro”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza, duhet rikonstruktuar

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare/ Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza, duhet rikonstruktuar

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, pallati 29 Tiranë në Bulevardin Bajram Curri, sipas ekspertizës doli i pa banueshëm. Bashkia nënkontraktoi një firmë për t’i bërë ekspertizën e thelluar. Pas më shumë se një viti kërkesa, banorëve u jepet informacion që pallati është për rikonstruksion vetëm pas interesimit të Fiksit.

Në një intervistë për Fiks Fare, Ferdi Musa dhe banorë të tjerë të pallatit, thonë se kanë bërë ankesa të vazhdueshme pranë bashkisë Tiranë prej më shumë se një viti, nesë ka dalë apo jo ekspertiza e thelluar, por nuk kanë marrë përgjigje asnjëherë. Disa prej tyre u është dhënë bonus qeraje. Disa kanë marrë 3 milion të vjetra për rikonstruksionin e banesës, ndërsa disa të tjerë nuk kanë marrë as bonus qeraje por vijonë të banojnë aty edhe pse pallati sipas ekspertizës së parë ka dalë i pa banueshëm.

Banorët ankohen se nuk dinë si duhet të veprojnë pas gjithë këtyre lëvizjeve të bëra nga bashkia dhe mungesa e informacionit. Ata në rrugë jo zyrtare kanë mundur të sigurojnë një raport, të analizave të materjaleve të pallatit. Sipas këtij raporti, të gjitha analizat mostrave të marra kanë dalë jashtë standartit.

LEXO EDHE:  “Duam paratë tona”/ Nisin protestat dhe në Fier

Kërkesat e vazhdueshme të banorëve nuk kanë marrë përgjigje asnjëherë por pasi Fiks fare interesohet pranë bashkisë Tiranë, kjo e fundit kthen përgjigje menjëherë pas verfikimit ku pretendon se sipas analizës së thelluar dhe oponencës që i është bërë është vendosur se duhet ti nënshtrohet rikontruksionit.

LEXO EDHE:  Reshjet e shiut/ Përmbytje në Fier, rrezikohen dhe banesat

“Sipas konkluzioneve të nxjerra nga operatori ekonomik dhe oponencës teknike të hartuar nga Instituti i Ndërtimit dalin në përfundimin që Pallati Nr. 29 në Rrugën BLV “ Bajram Curri” duhet t’i nënshtrohet Përforcimit dhe Rikonstruksionit.
Fiksi komunikoi edhe me përfaqësues së laboratorit ku janë kryer analizat, për të konfirmuar njësimin e raport analizës me fotokopjet e dhëna nga banorët. Këtë raport na e konfirmoi vetëm inxhineri gjeolog, por laboratori hezitoi të na e konfirmonte edhe pas kërkesës dhe kumunikimit në telefon dhe kerkeses zyrtare.

Edhe pse të gjitha analizat e mostrave kanë dalë jashtë standartit, është vendosur që pallati mund të rikonstruktohet. Ky vendim është marrë edhe nga Instituti i Ndërtimit pas openencës që i eshtë bërë raportit./tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Ben Blushi lë fshatin pa ujë

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, i cili hedh akuza të forta në drejtim të ish-politikanit Ben Blushi.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se Ben Blushi ka lënë pa ujë banorët e fshatit, për pishinën dhe hotelin e tij.

Gjithashtu Berisha i drejton një thirrje banorëve të Dardhës, të ngrihen në protestë për ujin e tyre.

Sipas denoncuesit, Bashkia e Korçës ka ndërhyrë në ujësjellësin e fshatit Dardhe vetëm e vetëm për hesap te Ben Blushit. Për të çuar ujin Ben Blushit për të mbushur pishinen ne shtepine e tij dhe për hotelin e Ben Blushit në Dardhë.

Bashkia Korce ne menyren me korruptive dhe abuzive te mundshme ka nderhyre ne ujesjellesin e fshatit Dardhe vetem e vetem per hesap te Ben Blushit, per ti shpene ujin Ben Blushit per te mbushur pishinen ne shtepine e tij dhe per hotelin e Ben Blushit ne Dardhe.

Ujesjellesin e kane ndertuar dardharet vete me kontributin e tyre perpara 100 vitesh me mund e djerse, ndersa keta kusare sot vjedhin ujin e fshatit dhe banoreve, Sotiraq Filo hajduti me hajdutin tjeter drejtorin e ujesjellesit Petrit Tare mikun e ngushte te Ben Blushit qe vjen naten ne Dardhe si hajduti e bejnë planet mafioze si te shpien ujin ne biznesin e Ben Blushit.

Pervecse demtohen banoret e fshatit,demtohen dhe bizneset e tjera te cilat jane ngritur me mund e djerse jo me para te vjedhura si Ben Blushi. Shkelje tjeter eshte se kane kaluar tubin e ujit ne prone private me force duke shkateruar pronen private e duke hyre me force dhe punimet jane bere pa asnje leje.

Po grabiten dhe pronaret .Zullumet e bashkise Korce dhe Raqi hajdutit nuk kane fund ,jane kthyer ne sherbetore dhe zagare te devotshem te Ben Blushit i cili de fakto eshte beu i fshatit Dardhe. Pervecse i shtruan rrugen me kalldrem tani po vjedhin ujin per biznesin e tij. SPAK nese ka vullnet te hetoje kete ceshtje korruptive”-shkruan denoncuesi./CNA.al

LEXO TE PLOTE