Connect with Us

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Budina: Rama ka 20 vjet që lufton për këtë gjë, akt mafiozo-skandaloz

Aktualitet

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Budina: Rama ka 20 vjet që lufton për këtë gjë, akt mafiozo-skandaloz

Publikuar

-

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Budina: Rama ka 20 vjet që lufton për këtë gjë, akt mafiozo-skandaloz

Shembja e Teatrit Kombëtar vijon të jetë kauza kryesore e artistëve,  të cilët janë duke e vijuar betejën në Gjykatën Kushtetuese.

Regjisori Edmond Budina, deklaroi se kryeministri Edi Rama ka 20 vjet që lufton për të shembur Teatrin dhe se kjo është psikopatia më e madhe në vend.

Unë bashkohem me faktin se ka psikopati në këtë vend. Kryeministri ka 20 vjet që lufton për të shembur ndërtesën e Teatrit. Nuk ka psikopati më të madhe sa të luftosh për të shembur një ndërtesë që ka vlerë shumë të madhe. Vendimi i GJK është historik për Shqipërinë. Ne do të shohim nëse drejtësia do të funksionojë apo jo.

Nëse Teatri do ngrihet ashtu siç ishte dhe ku ishte, mendoj se drejtësia do funksionte. Nëse GJK merr vendim pro nesh, do kishim dritë në fund të tunelit. Ajo që ka ndodhur me teatrin ishte e tmerrshme. Dosjet për teatrin në GJK janë voluminoze. Ata e njohin deri në qelizë çështjen e teatrit e uroj që Kushtetuesja të marrë vendim pozitiv. Është e tmerrshme ta mendosh që teatri u shemb në katër të mëngjesit, në kohë pandemie”, tha Budina në një intervistë për “A Show” .

Edmond Budina vlerësoi se shembja e Teatrit ishte një akt mafiozo-skandaloz.

Ne si Aleancë, por edhe Presidenca kemi paraqitur prova të mëdha, e Teatri u shkatërrua në mënyrë skandaloze. Shembja e teatrit ishte skandalozo-mafioz. Neve nuk do të ndalemi, si Aleancë për Mbrojtjen e Teatrit. Do ta çojmë deri në gjykata ndërkombëtare, nëse GJK merr vendim kundër popullit dhe ligjit. Në shembjen e Teatrit ka një shkelje të rëndë të ligjit dhe të të drejtave të njeriut, do shkojmë në instanca ndërkombëtare.

Urojmë që SPAK të lëvizë, sepse vetëm na kanë thirrur e nuk kanë bërë gjë. Edhe opozitës mund t’i ngjallet shpresa që gjërat në vend mund të ndryshojnë, edhe qytetarëve. Është e rëndësishme shpresa për të ardhmen, që Shqipëria nuk duhet të braktiset”, u shpreh Budina.

Në fund, Budina foli edhe për Korçën, vendi nga ku ka origjinën, duke thënë se ndan kujtime shumë të bukura nga qyteti jug-lindor i vendit tonë.

Liqeni i Pogradecit është quajtur edhe liqeni i dritës, për të mos folur për Korçën, që është qytet që e dua shumë atë. Im gjysh për shembull bënte katër punë për të mbajtur familjen. Korçarët e kanë në gen punën. Ajo që sjell përparimin, zhvillimin e qytetarinë është puna. Korça është i vetmi qytet në Shqipëri që ka qytetarinë në gen”, tha regjisori Budina./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Po transportonin 35 emigrantë të paligjshëm/ Prangosen dy persona, në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë rënë në prangat e Policisë së Tiranës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim, pasi akuzohen për dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni i Trafiqeve në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë.

Uniformat blu bëjnë të ditur se në pranga kanë rënë shtetasit K. T., 26 vjeç, banues në Elbasan dhe V. M., 23 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”.

Këta shtetas u kapën në flagrancë nga sherbimet e Policisë duke tentuar të transportojnë me mjetet e tyre përkatëse, kundrejt shpërblimit monetar, 35 shtetas emigrantë të paligjshëm, nga Tirana drejt qytetit të Kukësit, me qëllim kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim policor shtetasi A. Q., 29 vjeç, i dyshuar si bashkëpunëtor në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Yuri Kim darkon me Dua Lipën dhe ndan foton/ “Një super yll në skenë dhe jashtë saj”

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, prej ditës së djeshme po qëndron në Tiranë.

Ndërkohë, mbrëmjen e kaluar këngëtarja Dua Lipa, është takuar edhe me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Kjo e fundit ka ndarë në rrjetet sociale foto nga takimi, ndërsa shkruan se Dua është një superyll në skenë, dhe më shumë edhe jashtë saj.

“Më pëlqeu të shijoja një darke më Dua Lipën dhe familjen e saj, si dhe me miqtë e saj. Bisedë e mahnitshme në lidhje me njohjen e fuqisë dhe përgjegjësisë që të gjithë kemi (edhe nëse nuk jemi zgjuar ende) për ta bërë botën thjesht pak më të mirë, secili në mënyrën tonë. Dua është një super yll i mirëfilltë jashtë skenës, edhe më shumë”, shkruan Yuri Kim.

Kujtojmë këtu se prej ditës së djeshme Dua Lipa po qëndron në Tiranë, ku ka ardhur për të parë nga afër punimet për një kopsht të dëmtuar nga tërmeti, që po ndërtohet me financimin e fondacionit të babait të saj.

LEXO TE PLOTE