Connect with Us

Mesazhi që jep Monika Kryemadhi duke “djegur” Kejdi Mehmetajn

Politikë

Mesazhi që jep Monika Kryemadhi duke “djegur” Kejdi Mehmetajn

Publikuar

-

Kejdi Mehmataj u zgjodh deputete ne vitin 2013, e propozuar nga LSI si përfaqësuesja e studenteëve dhe në atë kohë ishte deputetja më e re e parlamentit, duke qënë e zgjedhur pa i mbaruar ende studimet universitare.

Që prej asaj kohe e deri në zgjedhjet e këtij viti, ajo ishte modeli që LSI proklamonte me shumë bujë, si investim i te rinjve për t’u përfshirë në politikë, aq sa Kejdi Mehmetaj u bë në këtë mënyrë edhe imazhi i vetë LSI-së.

Me një artikulim për t’u patur zili, me arsyetimin dhe logjiken e ftohtë të një politikaneje karriere, me forcën e argumentimit nëpër debate, vajza e vogël e LRI-së u bë protagoniste dhe përfaqësuese dinjitoze e vetë partisë, ku edhe është nënkryetare.

Nga çdo plan që të vlerësosh, Kejdi Mejmetaj ia vlen të cilësohet si investimi më i sukseshëm politik i LSI-së.

Mirepo, ja qe nuk mendon keshtu kryetarja e LSI-se Monika Kryemadhi, e cila, me vendimin e saj për të zgjedhur të përfaqësojë qarkun e Fierit, ku ishte e para në listën e kandidatëve të LSI, njëherësh ka vendosur të djegë investimin më të madh të Ilir Metës në LSI, duke e lënë Kejdi Mejmetajn jashtë Kuvendit të ri, të dalë nga zgjedhjet e 25 prillit.

Me vendimin e saj Monika Kryemadhi duke “djegur” Kejdin, në fakt ju dërgon mesazhin më të shëmtuar gjithë të rinjve shqiptarë, të cilët duhet të kuptojnë se nëse angazhohen e mbështesin LSI-në do të kenë fatin e Kejdit.

Domethënë do të përdoren e shfrytëzohen në moshën e tyre më të bukur të rinisë, e kur të jenë formuar e rritur edhe politikisht si Kejdi, do t’iu vënë duart e do t’i përzënë për ca gërdalla politike të korruptuara dhe servile dhe që nuk kanë te drejtë të pajisem me vize për në SHBA, me fytyrën e Petrit Vasilit.

Qe Monika zgjodhi të “djegë” Kejdi Mehmetajn për Petrit Vasilin është e kuptueshme për disa arsye.

Së pari në këtë zgjedhje të saj ka ndikuar pesha prej servili e lëpirësit Petrit Vasili, padyshim më tipiku i sojit të servilëve që politika shqiptare ka prodhuar në këta 30 vjet.

Pa asnjë vlerë përfaqësimi, i refuzuar maksimalisht nga vetë votuesit e LSI-së që i dhanë atij 10 herë më pak vota se sa Përparim Spahiut të ardhur së fundmi nga Dibra në Tiranë, nëse Celibashi e çon në Kuvend duke mos respektuar Kodin Zgjedhor e për ti bërë qefin Ilirit dhe Monikes, ky do të jetë shëmtia e vetë Kuvendit, jo vetëm se do të jetë njeriu me vetëm 362 vota, por se do të kthehet në qepazenë e parlamentit, ku çdo deputet do të mund t’i mbyllë gojen si deputetit më të pavotuar të historisë së parlamentarizmit shqiptar.

LEXO EDHE:  Kokaina në Durrës/ Edhe ATSH gënjen dhe bën intriga kundër kryeministrit?

Së dyti, një arsye tjetër që ka ndikuar Moniken të “djegë” Kejdin është edhe ndjenja e kompleksit të inferioritetit që kryetarja ka përballë vajzës oratore e me artikulim mbresëlënës, perballë imazhit të mirësisë që ajo përfaqëson në publik e sidomos mes të rinjve.

Së treti, Monika duke “djegur” Kejdin shfaqet edhe në anën e vet me të shëmtuar, ate të xhelozisë dhe hakmarrjes për këdo që nuk pranon të qëndrojë nën nivelin e saj mizerabël të performimit publik.

Kejdi Mehmetaj bën diferencën. Me diskutimet në Kuvend, me përfaqesimin nëpër emisone e debate televizive, por edhe ne takimet me ndërkombëtaret, ajo gjithnjë e ka lënë në hije kryetaren e vet, e cila në gjithe angazhimin e saj në parlament mbahet mend për çizmen e hedhur ndaj Edi Ramës dhe për një diskutim për formën dhe cilësinë e tollumave.

Por, pavarësisht të gjithave, duke djegur Kejdi Megmetajn për Petrit Vasilin, Monika Kryemadhi na jep të kuptojmë se LSI përfundimisht e ka kryer misionin e vet.

Ajo tashmë është një forcë politike e perenduar e pa asnjë të ardhme, aspak për faj të votuesve të saj, por vetëm e vetëm për faj të mënyres së drejtimit pa asnjë ide e vizion, që i imponoi LSI-së vendimmarrje të gabuara dhe që e vunë atë në qender të ndëshkimit popullor, si forcë politike e korruptuar.

Me vendimin e saj për të “djegur” Kejdi Mehmetajn, Monika Kryemadhi në fakt bën që të humbasë LSI-ja. Ndërkohë që Kejdi Mehmetaj duhet ta quajë veten të fituar, sepse imazhi i saj nuk do të mund të përdoret më për të mbuluar shëmtinë që përfaqëson për turpin e ca njerëzve që nuk kanë turp servilizmi dhe b…lëpirja në politikë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

ILD kërkon masë displinore ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj/ KLGJ vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Reagon KLGJ

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi të mërkurën të pranojë kërkesën e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë për shqyrtimin në seancë dëgjimore të kërkesës për vendosjen e një mase disiplinore ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, Hektor Sinanaj.

Sipas ILD-së në vitin 2017 dhe 2018, ndaj magjistratit janë bërë dy ankesa – nga institucioni financiar NOA sha dhe Bannka Kombëtare Tregare, për refuzimin e urdhërave të ekzekutimit të kredive në kundërshtim me ligjin.

Kërkesa e ILD-së për fillimin e procedimit disiplinor është depozituar në KLGJ me 30 korrik. Sipas ILD-së nga hetimi janë indetifikuar 7 raste kur gjyqtari nuk ka lëshuar urdhëra ekzekutimi në favor të insitucionit financiar NOA dhe në 2 raste ndaj BKT-së.

Gjyqtari Hektori Sinanj ka në karrierë 20 vjeçare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë ku është emëruar në vitin 2000.

Në relacionin e paraqitur përpara KLGJ, ILD thekson së gjyqtari Hektor Sinanaj ka shqyrtuar 7 kërkesa për urdhër ekzekutimi nga shoqëria financiare NOA Sha, të cilat i ka refuzuar me argumentin se kontrata e kredimarrjes nuk është firmosur përpara noterit dhe nuk përbën titull ekezkutiv. Tre nga kërkesat janë apeluar në Gjykatën e Apelit Vlorës, e cila e ka përmbysur vendimmarjen e magjistratit Sinanaj.

LEXO EDHE:  LSI i pergjigjet akuzave per blerje votash ne Shkoder, akuzon PD-ne

Sipas Reportere.al, i njëjti gjyqtar ka shqyrtuar tre kërkesa për urdhër ekzekutimi nga Banka Kombëtare Tregtare, duke refuzuar dy prej tyre me arsyetimin së nuk përbëjnë titull ekzekutiv. Të dy vendimet janë apeluar dhe janë përmbysuar nga Gjykata e Apelit Vlorë.

LEXO EDHE:  LSI në panik/ Kryemadhi bën kurban drejtorin e arrestuar

Sipas ILD-së vendimet e Sinanajt se kontratat e kredisë nuk përbëjnë titull ekzekutiv janë hedhur poshtë në të gjitha rastet nga Gjykata e Apelit Vlorë, nga dy trupa të ndryshme gjyqësore, çfarë sipas Inspektoriatit tregon se interpretimi i ligjit nga ana e tij ka qenë i gabuar.

Pavarësisht se Inspektoriati ka indetifikuar 12 raste me shkelje të dyshuara procedurale nga magjistrati, ILD ka kërkuar vetëm vlerësimin e 5 prej tyre në procedim, për shkak se për të tjerat ka kaluar afati 5-vjeçar i parashkrimit.

Unanimisht KLGJ vendosi që seanca dëgjimore për shqyrtimin e procedimit penal ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj të mbahet me 16 shtator në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndihma nga BE për shuarjen e zjarreve/ Meta: Mirënjohje për solidaritetin në momente kritike

Publikuar

-

Nga

Terrori në Velipojë/ Meta apel Policisë: Po vihet në rrezik jeta dhe shëndeti i dhjetëra qytetarëve, merrni masat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish përsa i përket situatës së zjarreve që kanë përfshirë Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta ka shprehur mirënjohjen për solidaritetin dhe ndihmën që kanë marrë nga BE në këto momente kritike për vendin tonë.

I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.

Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike! 🇦🇱🇪🇺”, shprehet presidenti Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shkarkuar nga Kuvendi/ Meta hakmerret, nis turin e kthimit të ligjeve

Publikuar

-

Nga

Meta ngre shqetësimin e zbrazjes së Shqipërisë/ ‘Një fatkeqësi kombëtare! Të merren masa sa nuk është vonë’

Brenda dy ditësh, Presidenti Ilir Meta ka rikthyer dy ligje pas në Kuvend.  Dje, ktheu ligjin për të huajt dhe sot njofton se ka kthyer Ligjin për buxhetin.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar, kthimin në Kuvend të ligjit nr. 86/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”, për rishqyrtim.

Sipas Metës, akti normativ miratuar me ligjin nr. 86/2021, në nenet 1 dhe 2 të tij, bien ndesh me parimet e ligjit themeltar të shtetit dhe rrezikon qëndrueshmërinë financiare të vendit.

Ky ndryshim i ligjit bazë, sipas arsyetimit të nismëtarëve, është sjellë si domosdoshmëri me qëllim adresimin e çështjes:

–  së ofrimit të fleksibilitetit të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, si dhe

– të ofrimit të kredibilitetit të qëndrueshmërisë së financave publike.

 Por në realitet, Akti Normativ i miratuar nuk influencon në mënyrë të drejtpërdrejtë vetëm çështjet e synuara nga Qeveria. Përkundrazi, kjo vendimmarrje ka një fushë veprimi dhe ndikimi më të gjerë për arsye se:

 Së pari, nëpërmjet ndryshimeve të miratura në Aktin Normativ nuk preken vetem parimet qe lidhen me qëndrueshmërinë e borxhit, si dhe të kufirit të defiçitit buxhetor, por nuk arrihen të zbatohen të gjitha parimet e parashikuara në nenin 4/1 të Ligjit Organik te Buxhetit (LOB), pikërisht të përdorimit të të ardhurave nga privatizimi për uljen e borxhit publik, si dhe parimin e displinimit të ndryshimit të ligjeve fiskale.

 Së dyti, ndryshimet e miratuara do të sjellin rrezikun real të lartë të rritjes së mëtejshme të borxhit publik, dhe të mos respektimit të disiplinës financiare për administrimin fiskal si në drejtim të burimeve, ashtu edhe në drejtim të shpenzimeve publike.

 Duke patur në konsideratë edhe raportet zyrtare të institucioneve financiare ndërkombëtare të cilat operojnë, asistojnë dhe monitorojnë vendimmarrjet ekonomike si, FMN e Banka Botërore, lidhur me masat fiskale të ndërmarra nga Qeveria me qëllim rimëkëmbjen ekonomike dhe sociale të vendit nga pasojat e tërmetit të nëntorit të vitit 2019 dhe të Covid-19, vendi ynë kuotohet pikërisht në vendet e fundit, me një nivel shumë më të ulët të mbështetjes fiskale krahasuar me vendet e rajonit.

 Qëndrimi i Presidentit të Republikës për vendimmarrje më cilësore dhe rialokimet e fondeve me qëllim krijimin dhe përballimin e pasojave ekonomike të prodhuara nga fatkeqësitë natyrore kanë qenë të adresuara në mënyrë të përsëritur si në adresë të Qeverisë, por edhe Kuvendit.

 Lidhur me argumentin se ndryshimet e miratuara me Aktin Normativ ofrojnë  fleksibilitet të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, në realitet, Akti Normativ nëpërmjet ndryshimeve të miratuara, sjell efektin e drejtpërdrejtë në rritjen e shpenzimeve publike kryesisht nëpërmjet rritjes së investimeve si “stimul për nxitjen ekonomike”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

LEXO EDHE:  LSI i pergjigjet akuzave per blerje votash ne Shkoder, akuzon PD-ne

LEXO EDHE:  E plotë/ Sherr mes deputetes së PS dhe LSI, përplasen publikisht për një tjetër deputet

Kujtojmë se Kuvendi i Shqipërisë, në seancën plenare të datës 01 korrik 2021, ka miratuar ndër të tjera edhe ligjin nr. 86/2021 “Për miratimin e Aktit Normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE