Connect with Us

Ushtronin aktivitet të paligjshëm/ Policia vë në pranga dy persona

Aktualitet

Ushtronin aktivitet të paligjshëm/ Policia vë në pranga dy persona

Publikuar

-

Ushtronin aktivitet të paligjshëm/ Policia vë në pranga dy persona

Policia ka vënë në pranga dy persona për ushtrim të aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit në Tiranë. Të arrestuar janë K. K., 35 vjeçe dhe S. R., 33 vjeç.

Në lokalim e marrë e marrë me qira nga 35 vjeçarja u konstatua 33 vjeçari duke organizuar lojëra të paligjshme të fatit.

“Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.6 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve K. K., 35 vjeçe dhe S. R., 33 vjeç, pasi në lokalin e marrë nga qira nga shtetasja K. K., u konstatua shtetasi S. R., duke organizuar lojëra të paligjshme të fatit,” thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Gushti do të jetë “vapë e madhe për jakat e bardha”/ Çfarë paralajmëron avokati

Publikuar

-

Nga

Avokati Saimir Vishaj, ka bërë një analizë të Reformës në Drejtësi, në kuadër të 5-vjetorit të miratimit të saj në Kuvend.

Në një postim në rrjetet sociale, Vishaj shkruan disa detaje, në lidhje me atë që prodhuan 5 vite reform.

Sipas tij, Vettingu shkarkoi gjyqtarë dhe prokurorë që nuk e meritonin të ishin në system, por gjithashtu sipas tij ka edhe shumë gjyqtarë dhe prokurorë që nuk e meritonin të iknin nga sistemi.

Avokati vë theksin te vakumet e krijuara në systemin gjyqësor, ndërsa ngre pyetjen a kemi tashmë kapacitete për ti plotësuar?

Gjithashtu ai shkruan se gushti do të jetë ” vapë e madhe për jakat e bardha”

5 vjet reforme ku u bashkuan 140 deputet asnje kunder.

3 vite u krijuan Institucionet e reja..

Per here te pare mesuam “qeverisjen” e gjyqyltareve dhe prokuroreve, KLP dhe KLGj.

Per here mesuam SPAK dhe BKH.

Per here te pare kemi gjyqtar prokuror, avokat, minister, kryebashkiak, zv.ministra ne burge….

Ka te shkarkuar nga Vettingu qe e meritonin, por ka edhe shume gjyqtare dhe prokurore qe nuk e meritonin te iknin nga sistemi..

Kanë fituar magjistraturen femijet e te vettinguarve apo femije te te denuarish per krim te organizuar

Ka ne sistem qe kane kaluar vetingun te paafte.

A duhesh Vettingu???

A kemi kapacitete sot per ti zevendesuar?

Te presim Kuvendin e Ri…

Gushti do te jete ” vape e madhe per jakat e bardha”

Qui Vadis”-shkruan Saimir Vishaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni zgjedhur bregdetin për të kaluar ditën?/ Mësoni si do jetë moti

Publikuar

-

Nga

Të ndikuar nga masa ajrore të qëndrueshme me orijginë nga jugperëndimi, edhe dita e sotme parashikohet me mot të kthjellët dhe plot orë me diell. Përjashtim të lehtë bëjnë vranësirat e pakta kalimtare në orët e mesditës në relievet malore.

Për ata të cilët do të parapëlqejnë një fundjavë pranë vijës bregdetare duhet të marin parasysh elementin e erës.

Duke filluar nga orët e mesditës era do të fryjë relativisht e fortë me shpejtësi 3-7m/s dhe drejtim kryesor nga kuadrati i veriut. Për ditën e Diel fortësia e erës bie dhe parashikohet me shpejtësi 1-3m/s erë ideale për qëndrimin në bregdet.

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  I shpallur në kërkim ndërkombëtar/ Policia arreston 41-vjeçarin në Tiranë

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  Nuk përmbushin kushtet për zonën Shengen/ Riatdhesohen 51 shqiptarë

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE