Connect with Us

Olimpiada: Kufizohet në 10 mijë numri i spektatorëve në stadiume

Sport

Olimpiada: Kufizohet në 10 mijë numri i spektatorëve në stadiume

Publikuar

-

Olimpiada: Kufizohet në 10 mijë numri i spektatorëve në stadiume

Numri i spektatorëve në Lojërat Olimpike të Tokios 2020 do të jetë 50 për qind më i ulët sesa kapaciteti total. Organizatorët thanë sot se numri maksimal i spektatorëve në çdo mjedis sportiv do të jetë 10 mijë. Disa ditë më parë ekspertët e shëndetësisë kishin thënë se mënyra më e sigurtë ishte zhvillimi i lojrave pa spektatorë.

Organizatorët e Olimpiadës thanë sot se numri i spektaktorëve për çdo mjedis ku zhvillohen Lojërat Olimpike Tokio 2020, do të jetë jo më shumë se10 mijë, disa ditë pasi ekspertët paralajmëruan se zhvillimi i garave pa tifozë është mundësia më e mirë për të parandaluar rrezikun e përhapjes së COVID-19.

Njoftimi i sotëm pasqyron vendosmërinë e Japonisë për t’i zhvilluar Lojrat që kanë kushtuar miliarda dollarë, pavarësisht kundërshtimit të publikut dhe shqetësimeve serioze për përhapjen e infektimeve me koroanvirus.

“Mendoj se qeveria mori vendimin duke u bazuar në ndikimin ekonomik. Por familjarët e mi në sektorin e shëndetësisë janë në situatë shumë të vështirë. Fakti që thirrjet e ekspertëve mjekësorë nuk u morën pasarysh është për të të ardhur keq”, thotë Kanako Morisaki, banore e Tokios.

“Sinqerisht, me këtë pandemi, kam frikë nga tubimet e njerëzve. Personalisht mendoj se numri i spektatorëve nuk ka rëndësi. Mendoj se pa shikues është më mirë”, thotë Mizuka Ueda, banore e Tokios.

LEXO EDHE:  Dy simptomat që do t’ju ndihmojnë të dalloni koronavirusin nga gripi i zakonshëm

“Është ngjarje botërore, mbajtja e së cilës pa spektatorë është e diskutueshme. Nëse do të mbahet, spektatorët duhet të lejohen”, thotë Keisuke Shimokawa.

Japonia arriti të shmangte shpërthimet e infeksioneve që goditën rëndë vendet e tjera, por fushata e vaksinimit ka qenë e ngadaltë ndërsa sistemi shëndetësor në disa zona është tej-ngarkuar me pacientë me Covid, duke iu afruarkapacitetit maksimal.

Kufizimi për Lojërat, të cilat janë planifikuar të fillojnë më 23 korrik, është vendosur në 50 për qind të kapacitetit të mjesiseve thotë Presidentja e Lojrave Olimpike të Tokios Seiko Hashimoto.

“Meqenëse sot kemi vendosur kapacitetin e spektatorëve, duhet përsëritur llotaria për shitje të përgjithshme të biletave. Ju kërkoj falje blerësve të biletave që prisnin me padurim ngjarjen. Më thyhet zemra por ju lus për mirëkuptim”, tha ajo.

Kufizimi mund të ndryshojë edhe më tej pas 12 korrikut, varësisht nga gjendja dhe masat kundër infeksionit, shtuan organizatorët.

Spektaktorët nga vende të huaja tashmë janë ndaluar.

Vendimi vjen pas bisedimeve pesë-palëshe mes organizatorëve të Tokios, qeverisë japoneze, udhëheqjes së kryeqytetit dhe paneleve ndërkombëtare olimpike dhe paraolimpike./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Super atmosferë/ Ultrasit e AEL Limasolit përcjellin ekipin drejt Shkodrës

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e 29 korrikut do të luhet edhe akti i dytë mes Vllaznisë dhe AEL Limasolit. Këta të fundit e fituar ndeshjen e parë me rezultatin e ngushtë 1-0, duke e lënë gjithçka të hapur në takimin e dytë që do të luhet në “Loro Boriçi”. Në Qipro dëshirojnë shumë kualifikimin në turin e tretë të Ligës së Konferencës, prandaj mbështetja për skuadrën ka qenë maksimale.

Ultrasit e AEL-it kanë surprizuar lojtarët ditën e sotme, teksa janë paraqitur në ambientet ku ata po zhvillonin seancën stërvitore. Tifozët qipriotë u kanë dëshmuar futbollistëve mbështetjen e tyre si dhe sa shumë do të thotë për ta fitorja.

AEL Limasoli përcillet kështu me motivimin maksimal për në Shkodët, ku do të synojnë të presin biletën për në raundin e tretë të kompeticionit më të ri të krijuar nga UEFA.

LEXO TE PLOTE

Sport

Partizani ndan premiot, ka pakënaqësi te futbollistët

Publikuar

-

Nga

Partizani u rikthye në kompeticionet europiane pas një viti mungesë dhe “demat e kuq” morën pjesë në kompeticionin më të ri të UEFA-s, Liga e Konferencës. Në turin e parë shorti i vuri përballë ekipin moldav të Sfintulit. Në dy sfidat kundër këtyre të fundit, “demat” arritën të triumfonin me rezultatet 5-2 dhe 2-3, duke marrë një kualifikimi më se të merituar.

Pas këtij kualifikimi në turin e parë, “Panorama Sport” shkruan se bordi drejtues ka shpërblyer futbollistët me premio, por shpërndarja e shpërblimeve ka sjellë pakënaqësi te lojtarët.

Futbollistët titullarë kanë marrë mesatarisht nga 3 mijë euro, ndërsa pjesa tjetër shumë më pak, çka ka sjellë dhe pakënaqësitë së fundmi.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid-19 në Kosovë/ Pesë viktima gjatë 24 orëve të fundit

Edhe nëse rrugëtimi i Partizanit në Europë mbyllet pas ndeshjes kundër Bazelit ditën e enjte, që është thuajse e sigurt, në arkat e klubit janë derdhur plot 550 mijë euro nga UEFA, për pjesëmarrjen në Ligën e Konferencës dhe për kalimin e turit të parë.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Bashkim Finos/ Malaj: Ai ka pasur ditë të vështira

Këto para do ta ndihmojnë shumë stafin drejtues që të krijojë një ekip edhe më konkurrues për vazhdimësinë e sezonit të ri 2021-’22, ku si gjithmonë, të kuqtë do të tentojnë të fitojnë të dy trofetë në Shqipëri, Kupën dhe kampionatin.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Igli Tare i telefonon Boatengut, por gjermani e refuzon

Publikuar

-

Nga

Zherom Boateng i ka idetë e qarta. E ardhmja e tij do të jetë vetëm në një klub që luan në Ligën e Kampioneve rregullisht. Mbrojtësi gjerman, pasi i dha lamtumirën Bajern Mynih, ka refuzuar çdo lloj oferte që ka mbërritur në adresë të tij nga klube që nuk luajnë në këtë kompeticion ,edhe pse bëhej fjalë për projekte të rëndësishme e shifra relativisht të larta.

Sipas “Sport1.de”, Fiorentina dhe Lacio janë munduar më kot të afrojnë lojtarin duek zhvilluar negociata të gjata me të. As telefonata e Igli Tares në ditët e kaluara duket se nuk e ka bindur dhe ish-futbollisti i Gjermanisë ka udhëzuar përfaqësuesin e tij që të negociojë vetëm me ekipe që luajnë në turneun elitar për klube në kontinent.

Emri i tij përflitej edhe te Mançester Junajtid por akordi me Varane i anglezëve bëri që të mbyllej çdo bisedë mes palëve. Tani duket se është Sevilja alternativa e parë për vazhdimin e karrierës së tij dhe bisedimet kanë filluar për nënshkrimin e kontratës.

LEXO TE PLOTE