Connect with Us

Hapet ankandi për parqet eolike/ Rama: Do të kthehemi në eksportues energjie në rajon

Politikë

Hapet ankandi për parqet eolike/ Rama: Do të kthehemi në eksportues energjie në rajon

Publikuar

-

Hapet ankandi për parqet eolike/ Rama: Do të kthehemi në eksportues energjie në rajon

Në një konferencë për shtyp, kryeministri Edi Rama është shprehur se Shqipëria do të shfrytëzojë për energji elektike fuqinë e erës.

Rama ka theksuar se nga dita e sotme ankandi për ngritjen e parqeve eolike është i hapur.

Sipas tij shfrytëzimi i dukurive natyrore do të mundësonte jo vetëm mbulimin e vendit me energji por do ta kthente atë në një eksportues.

Kemi hyrë në fazën e një transformimi të rëndësishëm të sistemit tonë elektroenergjitë duke menduar dhe duke projektuar e realizuar diversifikimin e burimeve të energjisë elektrike.

Sigurisht që varësia nga moti është një varësi që e kemi bashkudhëtarë në këtë rrugë, si rezultat i prodhimit të përqendruar kryesisht te shfrytëzimi i fuqisë ujore, por edhe në këtë aspekt projekti i Sakavicës është një lajm i mirë, sepse na krijon mundësi të ulim varësinë nga moti, për shfrytëzimin e Sakavicës për të krijuar rezervë, për kohën kur s’ka shi dhe nga ana tjetër për të minimizuar fatalitetin e përmbytjeve të detyruara. Sot që flasim jemi në kantier në Parkun Anastas.

Të dy së bashku një fuqi e re e shtuar në sistem tonë elektroenergjitë që i shtohet edhe shfrytëzimi racional i burimeve të energjisë së erës. Do të ishte jo lehtësisht e realizueshme me standardet. Sukseset e pa mohueshme të ankandeve të mëparshme, e kanë bërë Shqipërinë sot në këtë fushë një destinacion interesi për emrat më të mëdhenj të energjisë në botë.

Ne po ngjitemi drejt asaj maje që Shqiptarët meritojnë dhe ne mund të arrijmë falë shfrytëzimit me mençuri dhe profesionalizëm të këtyre burimeve kaq të pasura natyrore. Kjo do të thotë që shfrytëzimi i energjisë dhe kthimin e vendit tonë në eksportues neto në rajon, e bën Shqipërinë në vizionin tonë 2030 edhe më të arritshëm”, u shpreh Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edhe ata që kanë kaluar COVID të vaksinohen”/ ISHP: Nxit antitrupat

Publikuar

-

Nga

Mes qytetarëve që e kanë kaluar COVID-19 dhe kanë krijuar antitrupa në mënyre natyrale, ka mëdyshje nëse duhet të vaksinohen. Por ekspertët këshillojnë personat që kanë mbi 6 muaj që e kanë kaluar virusin, të vaksinohen.

“Gjatë këtij muaji të hapur të vaksinimit unë do të sugjeroja që edhe personat që kanë kohë që e kanë kaluar COVID, flasim në vitin e kaluar apo mbi 6 muaj të drejtohen drejt vaksinimit. Bërja e vaksinës bën të mundur nxitjen e antitrupave dhe jep një lloj fuqie më të madhe përgjigjes imunitare ndaj COVID”, tha Menaxhere e Programit Kombëtar të vaksinimit, Erida Nelaj.

Gjatë muajit të hapur të vaksinimit do të përdoren vaksinat Coronavac, Astrazeneca dhe Pfizer. Kjo e fundit vetëm për të sëmurët kronik.  Por a do të mundësohet Pfizer edhe për pjesën tjetër të popullatës?

“Numri i të sëmurëve kronik është shumë i madh. Të sëmurë kronik, obezë, është shumë e rëndësishme që personat obezë të vaksinohen me vaksinën Pfizer dhe të vaksinohen ndaj COVID mos e neglizhojnë. Pra sido që të jetë numrat janë shumë të mëdhenj, thjesht të mundohemi të bëjmë një lloj ndarje të drejtë për ti ndihmuar sa më shumë personat që janë vulnerabël”, tha Nelaj, për Report tv.

Sipas saj, edhe pas injektimit të dozës së parë, qytetarët duhet të vijojnë me respektimin e masave.

LEXO EDHE:  Rama kërcënon drejtorin e Hipotekës Laç me shkarkim nga detyra

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Një Kongres për Edin dhe një aheng për Lal Erin

“Vëmë re që në qendrat tregtare njerëzit futën pa maska sërish, nëpër linjat e transportit urban, nëpër autobusë  janë pa maska. Edhe pse jemi të vaksinuar, të paktën ne të vaksinuarit të parët të respektojmë rregullin, kjo sepse ne nuk dimë ende nëse mund ta mbartim, nëse mund ta transmetojmë, se sa mund të mbrohemi dhe sa mund të mbrojmë të tjerët. Kështu që duhet të vazhdojnë të merren masat për tu mbrojtur dhe të mos mendojmë që me bërjen e një doze vaksinë jemi të mbrojtur dhe mos të përdorim distancimin social apo heqjen e maskave. Kemi thënë dhe duhet ta theksojmë fort që vaksinimi i sigurt apo mbrojtja fitohet pas dozës së dytë”, shtoi Nelaj.

Mes të infektuarve me COVID ka dhe qytetarë të vaksinuar, por ekspertët thonë se vaksinat mundësojnë që qytetarët ta kalojnë lehtë sëmundjen dhe evitojnë komplikacionet dhe fatalitetet.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alarmi për situatën e zjarreve/ Meta “masakrohet” nga qytetarët: Ju vetë i keni paguar

Publikuar

-

Nga

Alarmi për situatën e zjarreve/ Meta “masakrohet” nga qytetarët: Ju vetë i keni paguar

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pasditen e sotme, për zjarret në vend, duke theksuar se situata po precipiton pasi ka mbi 70 vatra në gjithë territorin.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se duhet patjetër një ndërhyrje emergjente dhe e koordinuar nga të gjitha institucionet, ndërsa e vlerëson si të patolerueshme që punonjësit në disa raste shfaqen vetëm me mjete rrethanore.

Por, pas këtij postimi qytetarët kanë “shpërthyer” në komente kundër presidentit, Ilir Meta.

Një qytetar ironizon Metën, ndërsa shkruan “Bli ca zjarrfikëse me ata miliardat që ke fituar duke mbajtur mbi kurriz llaq e tulla apo duke kositur barin fushave të vendeve, ku shkon për vizita

Më tej, një tjetër shkruan “Një herë mos dalësh jashtë vendit (për qefin tënd por si President) e blemë një zjarrfikse. Kemi helikopterë për palma por jo për të fikur zjarret se ata i shuajmë me shkarpa….më flet sikur hyre dje ne politikë o babaxhan…

LEXO EDHE:  "Rama ka nxjerrë tanket"/ Berisha: Janë dhunuar të drejtat e njeriut

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Tani dole mer yll, ka 6 ditë”.

LEXO EDHE:  Liderët evropianë do t’i kërkojnë Ramës, arsyet e ikjes së shqiptarëve në BE

Gjithashtu një qytetar shkruan “Po e ndjekni nga plazhi. Ec mor plak se sju rr… fort ju per ketë vend. Nuk ia bën zjarri çfarë i keni bërë ju tash 30 vite”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Ti vetë i ke paguar ato zjarre që të vuajë populli”./CNA.al

Shqipëria në “luftë” me flakët/ Meta jep alarmin, “shuplakë” qeverisë 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shqipëria në “luftë” me flakët/ Meta jep alarmin, “shuplakë” qeverisë 

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria në luftë me flakët”/ Meta jep alarmin, “shuplakë” qeverisë 

Presidenti Meta ka reaguar në lidhje me situatën kritike të zjarreve në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta e cilëson situatën alarmante, ndërsa shton se prej më shumë se një muaji ka kërkuar nga institucionet përgjegjëse, për të qënë në gatishmëri.

Me shumë shqetësim po ndjek prej ditësh situatën alarmante të përhapjes së zjarreve në disa Qarqe të vendit, me pasoja tepër të rënda për pasuritë tona natyrore.

Prej më shumë se një muaji, kam kërkuar reagimin në kohë të strukturave të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ministrisë Brendshme për mbështetjen e pushtetit vendor, në të gjitha bashkitë, për të qenë në gatishmëri për situata të papërballueshme për kapacitetet lokale, në përgjigje edhe të paralajmërimeve të bëra më herët nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit.

Duke vlerësuar sakrificat e deritanishme të forcave zjarrfikëse, të personelit të Forcave të Armatosura dhe të Ministrisë së Brendshme, konstatoj se megjithatë situata po percipiton shumë rrezikshëm.”-shkruan Meta.

Më tej, kreu i shtetit thekson se aktualisht ka mbi 70 vatra aktive zjarri në të gjithë Shqipërinë, ku një pjesë e tyre kërkojnë organizimin e operacioneve ajrore nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.

Po ashtu, ai i ka dhënë një “shuplakë” qeverisë, ndërsa thekson se është e patolerueshme, që strukturat vendore dhe qendrore, në shumicën e operacioneve, shfaqen vetëm me mjete rrethanore.

LEXO EDHE:  Liderët evropianë do t’i kërkojnë Ramës, arsyet e ikjes së shqiptarëve në BE

LEXO EDHE:  Rama kërcënon drejtorin e Hipotekës Laç me shkarkim nga detyra

Është e patolerueshme, që strukturat vendore dhe qendrore, në shumicën e operacioneve, shfaqen vetëm me mjete rrethanore.

Për këtë arsye inkurajoj domosdoshmërinë e një ndërhyrjeje emergjente, të drejtuar dhe të koordinuar më së miri, për të patur sukses në luftën kundër zjarrit, nëpërmjet marrjes së menjëhershme të të tjera masave efektive dhe drastike.

I njohur me thirrjen publike të Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, e ndaj të njëjtin vlerësim mbi nevojën e rikthimit urgjent në detyrë për zbatimin e detyrimeve, që ka sipas ligjit, të Drejtorit të Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, si dhe e dënoj me forcë këtë sjellje të papranueshme, të papërgjegjshme dhe në kufijtë e veprës penale, të shpërdorimit të detyrës.

Nxit institucionalisht të gjithë autoritetet qendrore e vendore, në veçanti Ministrinë e Mbrojtjes, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të FA dhe Agjencinë Kombëtare të Mbrojtjes Civile të vazhdojnë përpjekjet dhe komunikimin intensiv mes tyre, për koordinimin në kohë dhe marrjen e çdo mase të duhur, nëpërmjet angazhimit të kapaciteteve njerëzore dhe teknike, përfshi Forcën Ajrore, për të kryer operacione efikase në rajonet ku rrezikohen jetët e qytetarëve dhe zonat e mbrojtura.

Vlerësoj gjithashtu nevojën për t’ju drejtuar sa më parë për ndihmë Mekanizmit të Mbrojtjes Civile Europiane, duke patur parasysh se prioriteti absolut duhet të jetë mbrojtja e jetës dhe pasurive publike e private.”-përfundon deklaratën Ilir Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE