Connect with Us

Goditja e grupit kriminal/ Artan Hoxha: Të rinjtë shqiptarë përdoren si shpërndarës droge

Kronika

Goditja e grupit kriminal/ Artan Hoxha: Të rinjtë shqiptarë përdoren si shpërndarës droge

Publikuar

-

“Zot në qiell, mbaje dorën”/ Artan Hoxha paralajmëron arrestime të bujshme

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka folur rreth goditjes së grupit kriminal që shpërndanin kokainë mes Gjermanisë dhe Zvicrës.

I ftuar në Abc news, Artan  Hoxha ka theksuar se në grupet kriminale dhe krimit të organizuar ka më shumë të rinj shqiptarë.

Hoxha shprehet se ata përdoren si shpërndarës kokaine në vendet e Europës.

Është hetuar mbi informacionin që ka ardhur nga Zvicra. Pasi është dokumentuar është vepruar. Tetë janë të arrestuar dhe tre të tjerë janë në kërkim. Vitet e fundit një nga vendet që është lënë më në hije edhe nga hetimet është Zvicra. Ka qenë vendi i parë që shqiptarët kanë shkuar të mësojnë trafikun e heroinës dhe kokainës. Aty kanë bërë universitetin e parë.

Ka kohë që nuk kemi dëgjuar dhe gjurmuar por nuk do të thotë se është ndërprerë aktiviteti fakti që atje hetimet kanë filluar para gjashtë vitesh. Rrallë kemi hetime kaq gjatë në Shqipëri. problematika që është hasur më shpesh është se ne në Shqipëri mbledhim pasojat. Janë viktimat që vijnë nga ky biznes që sjell të ardhura shumë të mëdha. Ne kemi grupe të krimit të organizuar që sapo fuqizohen duan të zgjidhin çdo hesap.

Është thjeshtë rasti i ardhës që dëshmohet rekrutimi i të rinjve që përdoren si shpërndarës. E kam ngritur sa herë këtë problem. Se ne prandaj mbledhim kufomat këtu sepse punëtorët që merren me shpërndarjen janë shqiptarë. Është shumë kollaj që të gjesh mosha të reja të futen në këtë rrugë pa krye. Ata shikojnë bashkëmoshatarë të tyre që dalin me makina luksoze papritur. Ky kapërcim bëhet në njëfarë mënyre shembulli për të tjerët. Ky është problemi i gabuar. Papunësia, vrasja e shpresës i ka bërë moshat e reja që të shkojnë drejt kësaj rruge. E kemi ngritur këtë problem qëkur u rritën sipërfaqet me kanabis. Duhet fuqia punëtore. Shtëpitë e barit në Angli që janë aktivitetet më të përhapura janë kryesisht të rinjtë marrë nga zona të thella të Shqipërisë. E merr një të ri e çon me maune dhe gjithë kjo masë të rinjsh që është e pashpresë në Shqipëri janë lënda e parë për krimin e organizuar.

Kur shkon te kokaina pasi bën trajnimin tek këto aktivitetet e para atëherë kalon tek kokaina që sjell më shumë para. Këtu fillojnë nga shpërndarja në rrugë dhe deri tek ata që arrijnë të dalin në krye. Sot është shumë plagë e rëndë, sepse grupet e krimit të organizuar e kanë shumë të lehtë të gjejnë ushtarë në Shqipëri dhe ti përdorin si mish për top për shpërndarje në vendet e BE“, shprehet Artan Hoxha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Në kërkim për vrasje në Shqipëri/ Emiratet e Bashkuara Arabe marrin vendimin e papritur për Florenc Çapjën

Publikuar

-

Nga

Në kërkim për vrasje në Shqipëri/ Emiratet e Bashkuara Arabe marrin vendimin e papritur për Florenc Çapjën

Florenc Capja prej 12 korrikut është një qytetar i lirë në Emiratet e Bashkuara Arabe, me leje qëndrimi madje edhe i punësuar, ndonëse në Shqipëri rezulton në kërkim për vrasje.

Lajmin e ka dhënë avokati i tij mbrojtës, Neshat Fana, në një prononcim për Ballkan web, ku ka bërë me dije se Florenc Çapja ka qëndruar për një periudhë kohe nën mbikëqyrje në një banesë në Dubai, por tashmë është lënë i lirë.

Çapja pretendon sipas një e-maili dërguar Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar se nuk ka marrë asnjë dijeni për procesin që po zhvillohet ndaj tij në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i biznesmenit në Tropojë/ Artan Hoxha publikon videon

Një ditë më parë Gjykata e Posacme vendosi të vecojë cështjen ndaj tij dhe Olsi Lekut nga të pandehurit e tjerë me argumentin se Florenc Capja nuk ka marrë dijeni për këtë proces.

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh në Elbasan?/ Artan Hoxha zbulon skandalin me Policinë

Florenc Capja është në kërkim nga drejtësia shqiptare pasi akuzohet si porositës për vrasjen e at e bir, Nezir dhe Gentian Beqiri, ngjarje kjo e ndodhur në Elbasan në vitin 2012. Lidhur me këtë ngjarja është vënë në pranga xhaxhai i tij Ardian Çapja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“10 mijë euro për licenca false të farmacistit”/ “Premtimi i rremë” fundos 31-vjeçaren

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit bën të ditur se ka finalizuar operacionin e koduar “Premtimi i rremë”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e mashtrimit, me qëllim përftimi, duke vënë në pranga një 31-vjeçare.

Sipas policisë në pranga ka rënë 31-vjeçarja S.K., banuese në Kavajë, e cila akuzohet që ka mashtruar shumë qytetarë, nëpërmjet mesazheve në instagram, për përfitimin e licencës së farmacistit.

Arrestimi është bërë në momentin e marrjes së shumës 10.000 euro, nga disa qytetarë që i kishte mashtruar.

Njoftimi i Policisë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Premtimi i rremë”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e mashtrimit, me qëllim përftimi.

Arrestohet në flagrancë një 31-vjeçare që ka mashtruar shumë qytetarë, nëpërmjet mesazheve në instagram, për përfitimin e licencës së farmacistit.

Arrestimi, në momentin e marrjes së shumës 10.000 euro, nga disa qytetarë që i kishte mashtruar.

Sekuestrohen para dhe prova të tjera materiale që shërbejnë për dokumentin e veprimtarisë së kundërligjshme të 31-vjeçares.

Sektori për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim më Drejtorinë e Operacioneve Speciale, pas një hetimi disa javor, mbi bazën e provave të grumbulluara, organizoi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Premtimi i rremë”, në kuadër të të cilit u bë ndalimi i shtetases S. K., 31 vjeçe, banuese në Kavajë.

LEXO EDHE:  Video/ Hoxha zbulon detaje nga vrasja: Martinaj humbi 2 litra gjak

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh në Elbasan?/ Artan Hoxha zbulon skandalin me Policinë

Në bazë të hetimeve të kryera, u bë e mundur që kjo shtetase të kapej në flagrancë nga Policia, në rrugën “Josif Budo”, në Kavajë, duke marrë shumën prej 10.000 euro, pasi kishte mashtruar disa shtetas, nëpërmjet komunikimeve në rrjetin social instagram, me adresa false të krijuara me emra të punonjësve të një institucionit shtetëror, me pretendimin për t’i ndihmuar në nxjerrjen e licencës për ushtrimin e profesionit të farmacistit.

Nga hetimet e kryera rezultoi se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit dhe veprimeve të saj, ka arritur të përfitojë në total 16.000 euro.

Gjithashtu, nga këqyrja e telefonit të saj janë gjetur edhe shumë biseda të tjera me persona të ndryshëm, me të cilët komunikonte me qëllim mashtrimin për përfitim të paligjshëm të parave.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 1 kompjuter, 2 aparate telefonike, 10.000 euro, 50.000 lekë të rinj dhe 61 fatura tatimore shitjeje.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për identifikimin e personave të tjerë që mund të jenë dëmtuar nga ky aktivitet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video-Zjarr në fushën e mbetjeve/ Fieri “pushtohet” nga shtëllunga tymi  

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit është mbuluar mëngjesin e sotëm nga një mjegull tymi, nga zjarri i fushës së mbetjeve urbane.

Ashtu sikurse shikohet edhe në videot e siguruara nga CNA.al, një re e dendur tymi ka mbuluar qytetin, duke shkaktuar kështu një krim mjedisor.

Janë disa vatra zjarri në fushën e mbetjeve urbane në Fier dhe ndikimi që ka era ka bërë që re të dendura tymi të ‘pushtojnë’ qytetin.

Sipas denoncimit të mbërritur në redaksinë e CNA.al, shtëllungat e tymit kanë pushtuar shtëpi e biznese që ndodhen shumë pranë fushës së mbetjeve, por ato po përhapen edhe në pjesë të tjera të qytetit, favorizuar edhe nga era dhe temperaturat e larta.

LEXO EDHE:  Pritë në mes të natës për të grabitur makinën/ Dhunohen 3 të rinjtë (Emrat)

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh në Elbasan?/ Artan Hoxha zbulon skandalin me Policinë

Po ashtu një tjetër detaj, është fakti se po rrezikohet edhe trafiku në rrugën Fier-Vlorë, ndërkohë që në vendin e ngjarjes nuk ka asnjë forcë zjarrfikëse apo punonjës që përpiqen të shuajnë flakët./CNA.al

LEXO TE PLOTE